CO2: Second Chance - druga edycja (Vital Lacerda)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Warte uwagi gry w portalach crowdfundingowych

Post autor: Moniczka.s »

Ma być zmieniony mechanizm wykładania projektów na mapę, co ma zmienić balans rozgrywki (nie czytałam instrukcji, info z BGG).
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Warte uwagi gry w portalach crowdfundingowych

Post autor: BartP »

Widzę z instrukcji, że wyłożenie projektu daje ekspertyzę w dziedzinie projektu.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Warte uwagi gry w portalach crowdfundingowych

Post autor: dave8 »

BartP pisze:Widzę z instrukcji, że wyłożenie projektu daje ekspertyzę w dziedzinie projektu.
Jak według was to wpłynie na gre? Ciekawiej niż w 1ed?
thegammer
Posty: 153
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: Warte uwagi gry w portalach crowdfundingowych

Post autor: thegammer »

gregos pisze:Czy warto czekać na drugą edycję (być może są jakieś ulepszenia / usprawnienia) jeśli obecnie dostępna jest jeszcze "stara" wersja?
Chyba nie warto. W nowej wersji poprawili czytelność instrukcji i to na duży plus, mechanika lekko zmieniona (nie wydaje mi się, aby nowe zmiany mocno wpływały na rozgrywkę może ją trochę przyśpieszą), odświeżyli plansze - dla mnie to obecna edycja jest bardziej klimatyczna - ale to kwestia gustu.
Cena trochę przegięta - jak na remake gry, którą tak jak ktoś pisał można kupić za około 120 PLN.
Po lekturze nowej instrukcji zdecydowanie zostaję przy obecnej wersji.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: CO2 2ed

Post autor: BartP »

Mnie akurat nie podoba się również to, że instrukcja jest napisana z perspektywy gry kooperacyjnej. Potem jest dodatkowa sekcja, która mówi, jak grać rywalizacyjnie: dodaj to, odejmij tamto, tę fazę przenieś tam, a tę fazę dodaj siam. Najwyraźniej ludzie wolą co-opy, skoro na to nacisk się kładzie, ale mnie to akurat utrudnia czytanie, bo w ten sposób nie grałbym. Też pozostaję przy starej edycji.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2813
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: CO2 - druga edycja [Vital Lacerda]

Post autor: Ink »

[Połączyłem istniejące wątki, usunąłem kilka wpisów poniżej poziomu. Rozmówców proszę o zachowanie kultury wypowiedzi.

PS. Sugestie do administracji należy zgłaszać poprzez właściwe do tego narzędzia (taki czerwony wykrzyknik w prawym dolnym rogu) a nie pisanie odezwy w treści wątku. Niewykonalne jest, żebyśmy czytali na bieżąco wszystkie wpisy powstające na forum, zatem tylko ta pierwsza metoda gwarantuje, że ktoś zauważy taką sugestię.]
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: CO2: Second Chance - druga edycja (Vital Lacerda)

Post autor: warlock »

https://www.youtube.com/watch?v=yWJouoqJ-PU

Jest i runthrough oraz recenzja od Rahdo :)

https://www.kickstarter.com/projects/16 ... n=13ac5e75 - wystartowała też kampania na kickstarterze

Vital Lacerda wyszczególnił główne zmiany względem pierwszej edycji:
Biggest Changes from the first Edition:
- The main game is now Cooperative.
- New Private goals to play the coop version.
- Event goals were created in the coop version.
- Different UN goal cards, and different points.
- You can claim a Un goal card if you have the right infrastructure, while in the original you need the right power plants.
- The way conferences give points has been altered a bit, but it works basically the same.
- A few new endgame objective cards have been added, and some has been tweaked.
- The scientist must leave the tile to get your knowledge.
- No more scientists allowed in Infrastructures.
- You can sacrifice a scientist to take a minor benefit from a lobby card already played.
- Hiring a scientist gives you a wild knowledge point.
- No more payment to the other players. Since the scientist moves out, the owner gets a knowledge point.
- Placing projects gives you a knowledge point.
- Building costs a CEP.
- New goal cards.
- Events work a bit different, they also cost a CEP, and above 400 ppm, 2 take place.
- UN Variant
- One less turn per decade in both versions.
- One less Decade in Co-op.
- Spend points to reduce CO2 and pay for Events.
- You lose if your points go below zero in Co-op.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: CO2: Second Chance - druga edycja (Vital Lacerda)

Post autor: gregos »

Pytanie do tych, którzy mają bardzo dobrze ograną pierwszą edycję - czy wg Was, wprowadzone zmiany, polepszają czy też pogarszają pierwowzór?
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: CO2: Second Chance - druga edycja (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

Ja wsparłem. Jakby ktoś chciał swoją kopię i tańszą przesyłkę (przy 2 jest taniej) to zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: CO2: Second Chance - druga edycja (Vital Lacerda)

Post autor: michal2014 »

Witam
Po otwarciu pudełka bardzo miłe zaskoczenie....
Wersja retail zawiera wariant solo.
Zasady w instrukcji i karty celów.
A miał być tylko jako Stretch Goal.
Miły gest wydawcy ?

Ps. Nie słuchajcie ludzi, co mówią, że nowa szata graficzna brzydsza.
Nowa plansza na żywo wygląda imponująco. I te znaczniki fabryk. Miodzio.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: CO2: Second Chance - druga edycja (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

Ma ktoś już swoją wersję z KS?
Potwierdzacie informacje o nieprawidłowościach, które są na bgg?
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: CO2: Second Chance - druga edycja (Vital Lacerda)

Post autor: elayeth »

dave8 pisze: 01 lis 2018, 10:30 Ma ktoś już swoją wersję z KS?
Potwierdzacie informacje o nieprawidłowościach, które są na bgg?
Wiesz, jak chcesz odpowiedzi to warto odpowiadajacym ulatwic zycie. Poprosze o link.
Mam juz wersje KS u siebie.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: CO2: Second Chance - druga edycja (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: CO2: Second Chance - druga edycja (Vital Lacerda)

Post autor: elayeth »

Zgadza się. Komponenty z tektury są w wykończeniu gładkim, świecącym, nie jak np: w lisbonie w fakturze materiału i matowe.
Karty są jak obiecano, matowe.
Nie przyglądałem się szczegółowo i nie liczyłem elementów drewnianych, ale jedna fabryka jest wybrakowana od dołu, brakuje z 10% drewna.

Jedyny poważny brak w mojej kopii, który zgłosiłem to brak instrukcji. Obiecali dosłać w ciągu dwóch tygodni.

Poza instrukcją nie specjalnie bolą mnie te „nieprawidłowości”, gdyż gra na żywo robi super wrażenie.

Jedyna głupota to faktycznie brak miejsca na elememty dodatku „arctic” w wyprasce.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: CO2: Second Chance - druga edycja (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

A czy to prawda że karty UN są odwrotnie wydrukowane?
W sensie awers z rewersem?
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: CO2: Second Chance - druga edycja (Vital Lacerda)

Post autor: michal2014 »

dave8 pisze: 12 lis 2018, 17:39 A czy to prawda że karty UN są odwrotnie wydrukowane?
W sensie awers z rewersem?
Niby tak. Nie wiem tylko czy to błąd, czy tak miało być wydrukowane,
ale to zupełnie w niczym nie przeszkadza.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: CO2: Second Chance - druga edycja (Vital Lacerda)

Post autor: siekan »

Właśnie zaopatrzyłem sie w druga edycje. Nie są to fajerwerki, ale ma w sobie coś, co przyciąga wzrok i sprawia że wszystko jest logiczne i czytelne.
Po pierwszej partii solo - czuję, że będzie wyyyysoko na liście i na pewno wpadną inne gry Lacerdy do kolekcji
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: CO2: Second Chance - druga edycja (Vital Lacerda)

Post autor: lotheg »

Grałem w wariant rywalizacji w CO2 i doszło do mnie, że jest on schrzaniony. Aż do tego stopnia, że zacząłem drążyć ten temat na grupie dyskusyjnej gier Vitala na FB. Pozwolę sobie wkleić mój post z tamtej grupy po angielsku (mam nadzieję, że nie będzie to nadszarpnięcie regulaminu). Co o tym myślicie?
I have played competitive mode of the new CO2: Second chance and with my friends we have similar observation that competitive game must be cooperative. Let me show you my calculations for the coming tokens of fossil plants (remember that in competitive mode this phase is on the beggining of the turn).

For the optimistic case and FULLY COOPERATIVE game between players (despite the competitive mode):
2010: 6x20=120 – value of negative ppm. Total: 50+120=170 ppm. We have 8 turns so we can built 2 green plants and 1 infrastructure and it must be in region where one of the plant is built.
2020: 4x20=80. Total: 250 ppm. We will build one green plant from the infrastructure and two more plants plus one project. So we have totally 3 green plants.
2030: 2x20+1x30=70 ppm (because there is 12 tokens of 20 ppm). Total: 320 ppm. We can build 3 green plants total.
2040: 2x30=60 (because one region have places for the fossil plants only until 2030). Total: 380 ppm.
So for the fully cooperation and assumption that we have enough amount of money, tech cubes, CEPs etc it is possible to win.

Let’s study the most pessimistic case:
2010: 6x40=240. Total: 290 ppm.
2020: 2x40+2x30=140. Total: 440 ppm.
2030: 3x30=90. Total: 530 ppm.
LOST GAME.

Let’s study the average situation:
2010: 2x20+2x30+2x40=180. Total: 230 ppm.
2020: 1x20+2x30+1x40=120. Total: 350 ppm.
2030: 1x20+1x30+1x40=90. Total 440 ppm.
2040: 2x30=60. Total: 500 ppm.
LOST GAME.

And my calculations are referring to fully cooperative game, enough amount of money, CEPs etc. So in case of normal competition I think that we can win (against the game) in veeeery lucky situation. Furthermore we can’t change it.

So: why we should play this competitive mode if we have really good cooperative mode on the other side of the board?
Or please just write me that I am wrong I missed something important :)
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: CO2: Second Chance - druga edycja (Vital Lacerda)

Post autor: mbuka »

Jeśli dobrze zrozumiałem, to zapomniałeś o jednej zasadzie. Gdy budujesz elektrownię i nie ma już miejsca na nową, to odrzucasz pierwszą z lewej elektrownię nieekologiczną i budujesz w jej miejsce. W wyniku tej budowy cofasz wskaźnik zanieczyszczenia o tyle, ile wynosił na zastąpionej elektrowni. Tym sposobem poziom zanieczyszczenia spada podczas gry i da się nie przegrać :wink:
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: CO2: Second Chance - druga edycja (Vital Lacerda)

Post autor: siekan »

Uwielbiam, jak ktoś nie doczyta zasad i zaczyna się rozpisywać jak coś nie działa xD
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: CO2: Second Chance - druga edycja (Vital Lacerda)

Post autor: lotheg »

Polecam włączyć się w dyskusję merytorycznie, a nie rzucać tylko mało sensowne komentarze :)
W grę zagrałem i sytuacja, w której zastępuje się elektrownie z powodu braku miejsca nastąpi dopiero jak tego miejsca nie ma. Kiedy to się stanie? Kiedy wszyscy gracze będą współpracować (mimo trybu rywalizacji!), żeby zapełniać jeden region świata. A trzeba jeszcze pamiętać, że w trybie rywalizacyjnym co rundę mamy zagrożony inny region, który zachęca graczy, żeby ten region chronić przed zagrożeniem.
Oczywiście moja analiza jest oparta na pewnych założeniach i wyliczenia nie są dokładne, ale jednocześnie bierze też pod uwagę to, że mamy np. wszelkie surowce potrzebne do budowy, co też może okazać się niemożliwe. Druga dyskusja prowadzona na ten temat na BGG też potwierdziła, że jest więcej osób, które uważa podobnie jak ja.
Daleki też jestem od krytykowania gier Lacerdy, ponieważ uwielbiam jego tytuły. Szukam po prostu odpowiedzi czy tryb rywalizacyjny nie był dodany na siłę, żeby zwiększyć zainteresowanie grą (wiemy przecież jak wielu z nas nie lubi lub średnio lubi kooperacje :) ).
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: CO2: Second Chance - druga edycja (Vital Lacerda)

Post autor: michal2014 »

z mojej strony powiem, że grałem już 4 razy w wariant kooperacyjny i nie wygrałem ani razu.

Zagrałem za to w wariant gracz VS gracz, ale nie skupiałem się na rywalizacji o punkty, tylko w kooperacji
próbowaliśmy przetrwać i udało się to bez najmniejszego problemu za 1 razem.
Jedyne co nam sprzyjało to mało żetonów elektrowni konwencjonalnych o nominale 40.

Tak odbiegając trochę od tematu, zdecydowanie swietnym elementem mechaniki jest własnie sciąganie elektrowni konwencjonalnych
w zamian za postawienie naszych, niestety nie doświadczyłem tego w trybie kooperacyjnym.
w Trybie rywalizacyjnym już tak. ze dwie ściągneliśmy. Wynika to zapewne z tego, że ten tryb ma jedną rundę więcej i elektronwnie stawia
sie juz na początku, więc szybciej się zapełniają miejsca.
Mówię oczywiscie o grze solo lub na 2 graczy. Zakładam, ze w pełnym składzie ten element będzie częsciej gościł na planszy.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: CO2: Second Chance - druga edycja (Vital Lacerda)

Post autor: lotheg »

To jest właśnie sedno całej sprawy :) Zagraliście tryb RYWALIZACYJNY w sposób KOOPERACYJNY. Czyli ten tryb grany zgodnie z jego nazwą ma mały sens. Co nie musi zaprzeczać temu, że gra może być świetna dla ludzi lubiących kooperację.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: CO2: Second Chance - druga edycja (Vital Lacerda)

Post autor: buhaj »

Zagrałem 3 razy solo i ... jest trudno. Najbardziej mi doskwiera brak większej ilości infrastruktury i możliwość wybudowania tylko 8 elektrowni.

Edit: przeczytałem na bgg wypowiedź Vitala, że mozna uzywać infrastruktur innego koloru czyli jest ich dostepnych ile się chce - w zasadzie. No to choler jasna bardzo zmienia grę solową.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: CO2: Second Chance - druga edycja (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

Jest odpowiedź Vitala na BGG jak rozwiązać ten problem.
Generalnie gra była projektowana na 25% wygranych gier.

Jeśli chcesz to zmienić to trzeba zrobić następujące rzeczy:
CO-OP
z hard na medium - usuń 6 elektrowni węglowych z gry
z hard na easy - jak wyżej plus start z 5VP

COMPETITIVE
z hard na medium - usuń 6 elektrowni węglowych z gry
z hard na easy - jak wyżej plus start od 0ppm (zamiast 50)

Nie sprawdzałem tego jeszcze, ale wydaje mi się, że ma to sens bo wtedy mniej skupiasz się na walce o przetrwanie a więcej na walce z innymi graczami.
ODPOWIEDZ