Podsumowanie roku 2017 - plusy i minusy minionego roku

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: KamradziejTomal »

Ja przewrotnie zacznę od tyłu :D znaczy od minusów, żeby post zakończyć przyjaznymi i optymistycznymi akcentami.
Na minusiki:
- Recenzje gier na YT. Nie mam na celu piętnowania konkretnych kanałów a raczej zjawiska jako takiego. Lubię oglądać filmy i ma mam kilka swoich ulubionych kanałów, ale żaden z nich nie jest powiązany z grami planszowymi. Wielokrotnie w ciągu roku szukając nowych gier szukałem tyle informacji, ile mogłem. Recenzje video okazywały się najmniej interesującym nośnikiem informacji dla mnie. Najwięcej oglądałem chyba opinii od Dice Tower i mimo że generalnie uważam wszystko za dobrze nagrane, zmontowane, itp. to życzyłbym sobie więcej recenzji pisanych niż nagrywanych w 2018 roku.
- Rosnące ceny gier. Co prawda tylko niektóre z gier mają kiepski stosunek ceny do zawartości, ale nie można ukrywać, że ceny po prostu idą w górę. Jeżeli "gracze sobie sami zgotowali taki los" to raczej gracze zagraniczni (amerykańscy?), którzy ślinią się na każdy kawałek plastiku w grze, która może zła by nie była, ale głupio mi trochę zapłacić 100 USD za grę która po pięciu rozgrywkach się znudzi. Szkoda, że tyle wydanych gier w tym roku miało ceny bliżej 200-300 złotych niż 100-150 złotych.
- Mało osób do wspólnego grania. To raczej mój osobisty problem, bo widzę na forum, że dużo osób do grania jest. Po prostu znajomi i koledzy jakoś nie wpadali tak często jak liczyłem. Inna sprawa, że jak wpadali to czasami ważniejsze było porozmawiać o tym „co u Ciebie słychać” niż grać. Myślę, że w tym roku muszę chyba poszukać jakiejś ekipy lokalnie do grania i zobaczymy co z tego wyjdzie

Na plusiki:

+ Sporo czasu na granie, pomimo malutkiego bąbla wesoło biegającego po salonie
+ Naprawdę fajna kolekcja gier, która w tym roku przyjęła 15+ tytułów i prawie zawsze jest coś do wyciągnięcia z półeczki, przy czym można się dobrze bawić. W tym roku poznaliśmy Rosenberga (coś innego niż Patchwork) i Felda.
+ Pierwsze zainteresowanie targami o grach – na razie niewinnie bo Planszówki na Narodowym to jednak nie do końca impreza która nam przypadła do gustu ale fajnie było przyjść, popatrzeć na te wszystkie gry, złapać na szybko jakieś tytuły których sam był nie kupił. Plus korespondencyjnie kupowanie gier z Essen żeby szybciej cieszyć się nowością

W 2018 chciałbym znaleźć jakąś ekipę to w miarę stałego spotykania się na partyjki i złapać kolejny worek świetnych gier. Może uda mi się przekonać żonę do jakichś nowych mechanik tj. area control bo już worker placement się musi w końcu wypalić.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: warlock »

Ja napiszę tylko tak.

PLUSY
Bezgranicznie kocham to hobby.

MINUSY
Poświęcam na nie niezdrowo dużo czasu, to już trochę takie obsesyjne myślenie o grach jest i trochę mnie to martwi szczerze mówiąc bo to już zaburzenie psychiczne jakieś ;). Planuję wrócić do regularnego grania na gitarze żeby zrównoważyć zajawki.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: detrytusek »

warlock pisze:
MINUSY
Poświęcam na nie niezdrowo dużo czasu, to już trochę takie obsesyjne myślenie o grach jest i trochę mnie to martwi szczerze mówiąc bo to już zaburzenie psychiczne jakieś ;). Planuję wrócić do regularnego grania na gitarze żeby zrównoważyć zajawki.
ale kaflem zamiast piórka? :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: BartP »

warlock, tu możesz pograć na gitarze: https://boardgamegeek.com/boardgame/235071/re-chord
pozdro :D
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: ozon »

PLUSY:
- to forum :-) Dzięki Wam sporo dowiedziałem się o różnych grach (opinie, porównania, modyfikacje i odpowiedzi do zasad) ale też chętnie czytam o pomysłach DIY
- planszówki na narodowym, jakaś impreza z grami w Pruszkowie - okazja do poznania i zagrania w większą liczbę gier na raz
- założyłem w końcu konto na BGG i zacząłem sobie spisywać rozgrywki
- żona i dzieci chętni do grania
- recenzje video: Gambittv, Granie w chmurach, Rahdo; recenzje pisane: znadplanszy.pl, planszowkiwedwoje.pl
- powiększenie kolekcji o trafione tytuły (m.in. rewelacyjne 7 Cudów Świata: Pojedynek)
MINUSY:
- mało czasu na granie w coś poważniejszego niż Dooble, w zasadzie tylko weekendy wieczorem kiedy dzieci w końcu zasną
- brak ekipy do grania (może łatwiej byłoby wtedy znaleźć czas?) na Grochowie
- ceny gier... i to, że rozbija się teraz pełne gry na kilka elementów i sprzedaje jako dodatki, wiecie o co chodzi - dobrze że mam starą Agricolę
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: hipcio_stg »

Idąc za poprzednikami zacznę od minusów i skończę na plusach ;)

MINUSY:
- nie zagrałem we wszystkie gry jakie zakupiłem w tym roku :(
- nie wykonałem żadnego insertu (mimo kilku podejść)
- Eldritch Horror... (to był horror - nie moja bajka) - egzemplarz kolegi
- Chaos w starym świecie - j.w tylko większe zniesmaczenie - egzemplarz kolegi
- ceny gier, jak i koszulek...
- nie miałem okazji zagrać w time stories, a żal mi zaryzykować tyle kasiory na jednorazowy strzał
- mało gier na celowniku po tegorocznym Essen... nic co by do mnie krzyczało KUP MNIE!!! Twoje gry w szafie przy mnie to Dobble.
- nie zaliczyłem żadnego eventu planszówkowego

PLUSY:
- zarejestrowałem się na forum, co przyczyniło się (pośrednio) do trafionych zakupów. Tylko jedna gra poszła do ludzi, bo nie siadła (Puerto Rico)
- naoglądałem się blogów/vlogów etc. co pośrednio przyczyniało się do trafnych zakupów, oraz przyspieszeniu przyswojenia zasad
- zarejestrowałem się na BGG i prowadzę zapis kolekcji jak i rozgrywek
- zagrałem w coopa (Robinson) usiadło ;)
- powiększyłem kolekcję o same dobre tytuły (niektóre cały czas tłuczemy w różnych gronach i nie ma jeszcze głodu na nieograne pozycje z szafy)
- ograniczyłem zakupy dopóki nie ogram nieogranych
- zakupiłem wszystkie możliwe promosy do gier jakie posiadam - eksploatuję moje tytuły dość mocno
- powiększające się grono graczy, jak i stosunkowo sporo czasu na hobby (miło też tłuc w tygodniu co robię regularnie)
- FELD i jego zameczki!!!
- ściągnąłem pierwszy dodatek zza oceanu
- rozpocząłem ligę na BAJ

Jak widać minusy przy plusach są mało istotne, więc rok baaardzo udany!
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: adikom5777 »

Harun pisze:...
Na pierwszy problem mam swoje lekarstwo - od lat stosuję barierę cenową na poziomie 150 pln za grę i nigdy jej nie przekroczyłem.
to tak jak ja: zawsze tankuję za max. 150zł i się tego trzymam. Dzięki temu omijają mnie wszelkie podwyżki cen paliw :)

@detrytusek: Porównanie cen dodatku do Marco Polo z Pulsarem nie jest dobre, ponieważ wydawnictwo CGE jest z UE i ceny ich gier w Europie nie są obciążone wysokimi kosztami transportu, cłami i podatkami jak w przypadku gier Zmana. To robi ogromną różnicę.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1557
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 102 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: espresso »

warlock pisze:Planuję wrócić do regularnego grania na gitarze żeby zrównoważyć zajawki.
Polecam, na gitarze gra się naprawdę spoko - załączam instrukcję w spoilerze ;)
Spoiler:
U mnie tylko jeden minus, ale za to ogromny: totalny brak czasu na granie :( Tak mało rozgrywek jeszcze nie miałam.

Z drugiej strony, na plus zaliczam, że zupełnie wyleczyło mnie to z kultu nowości. Po niemal roku zaczęłam znowu na bieżąco czytać newsy, recenzje itp. i muszę powiedzieć, że jakoś nic mnie specjalnie nie ciągnie. Za to nie mogę się doczekać odkurzenia kilku pudełek, które zalegają na regale :)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: maciejo »

Osobiście za największy minus zeszłego roku uważam połączenie Heidelberg z Asmodee .
Koniec najlepszych promocji,cen w Essen.
Poza tym totalne olewactwo wydawców gier na KS-ach i Wspieraczach (np:Superhot,Portal)
Wydać, sprzedać i mamy wszystko i wszystkich w dupie.
Ceny gier też mogły by być niższe ale to już sprawa umowna.
Na plus dla mnie to coraz więcej gier lub dobrych wariantów gier dla jednej osoby.

w wersji dla jednej osoby.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: bartekb8 »

Ja zawsze tankuję za 50 więc jest jeszcze taniej, polecam :D
Podsumowując mój rok:
(+)
-w 2017 roku zacząłem prowadzić statystyki i przekonałem się że to nie tylko przyjemne ale i mobilizujące.
-Sporo rozgrywek przy stole w wiele świetnych tytułów
-Sporo gier zakupionych, padła chyba rekordowa ilość, kilka też udało mi się sprzedać.
-Keyflower i Tzolk'in, odkrycia roku. Keyflower jest chyba jedyny w swojej kategorii, Tzolk'in to kolejna wariacja na temat worker placement ale za to z obłędnym wykonaniem. Cieszę się że zdecydowałem się na zakup jednej i drugiej, a przecież obie mają już po kilka ładnych lat.
-Lorenzo il Magnifico, może nie odkrycie roku ale zdecydowanie jeszcze jeden bardzo udany zakup któremu należy się osobna wzmianka
-W tym roku po raz pierwszy spróbowałem szczęścia przy insertach i siłą rozpędu wykonałem dwa (choć w sumie ciężko tu mówić o rozpędzie bo to bardzo czasochłonne zajęcie).

(-)
-Nie dałem rady z Pyrkonem, może w tym roku będzie lepiej. Inne imprezy też pominięte.
-Odbiłem się dwukrotnie od gier Stefana Felda... Badacze Głębin nawet spoko ale nie porwali żadnym fajnym mechanizmem i po kilku rozgrywkach zostali sprzedani, z Bora Bora było jeszcze szybciej, moje oczekiwania były chyba na wyrost... Za to Wyrocznia Delficka okazała się całkiem sympatyczną grą.
-W 2017 nie zagrałem ani razu w Claustrophobię, nadal nie mam z kim zejść do lochów...argh
-Miałem wielkie oczekiwania do Troyes, bardzo chciałem polubić tą grę niestety nie udało mi się. Może po prostu
trafiła w zły czas.
-rozwijanie hobby odbija się ilością czasu spędzonego nie tylko nad stołem ale i w necie, niestety. Gamesfanatic, BGA, BGG, blogi, youtube...będę musiał przystopować trochę.

Rety, te posty brzmią jak jakieś spowiedzi graczy, nie sądzicie (nie zagrałem...nie udało mi się...itp)??? :D
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 940
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 720 times
Kontakt:

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: Apos »

Rok 2017 wspominam bardzo pozytywnie. :)

Plusy:
- społeczność planszowa, jest to zwykle pozytywnie zakręcona grupa ludzi. Łatwo nawiązuje się kontakty oraz wymienia doświadczeniami.
- oba Pionki, jako okazja nie tylko do pogrania i poznania nowych tytułów, ale jak wspomniane powyżej spotkania ze znajomymi oraz rozmów z wydawcami.
- opanowanie kolekcjonerskiego pędu i przekierowanie sił na solidne ogranie posiadanych tytułów -> udział w wyzwaniu 10x10 w 2018 roku.
- miałem przyjemność (bądź nie) pograć w 142 różne gry, a na stole najczęściej lądowały RftG (19x), FUSE (15x) oraz Troyes (15x).
- rosnące zainteresowanie wśród społeczeństwa grami planszowymi oraz uświadamianie znajomych nie-planszówkowiczów, że Świat nie zatrzymał się w latach 80' i grach typu Monopoly bądź Talisman. Dzięki przekazaniu tej wiedzy znajomym o wielu współczesnych tytułach oraz ich zaletach, te u nich lądują coraz częściej na rodzinnych stołach. Pojawiające się coraz lepsze planszówki w marketach też pomagają temu zjawisku.
- Mathandel oraz dokonane wymiany.
- Great Western Trail oraz TIME Stories, dwa tytuły, które tak bardzo się od siebie różnią, a powodują, że za każdym razem zasiadamy do nich z wypiekami na twarzy.
- Cywilizacja Poprzez Wieki, nie miałem warunków do gry w ten wspaniały tytuł, a od Sylwestra jest to jeden z ulubionych tytułów, w który gram z dziewczyną.
- na forum napisałem swoją pierwszą relację z gry w prototyp (UBOOT), który trafił na łamy serwisu GamesFanatic - bardzo interesujące doświadczenie.

Minusy:
- nieprzerwanie toczące się koło życia, czyli różne zmiany w ekipie planszowej, które przełożyło się na jej rozpad na osobne fragmenty.
- pojawienie się hype'y oraz przereklamowania gier, podobnego zjawiska widocznego w innych dziedzinach (jak np gry video), gdzie przeciętna gra pnie się na szczyty popularności tylko dzięki zabiegom marketingowym, a nie dlatego, że jest dobra czy wybitna.
- trudna dostępność i małe nakłady części gier w Polsce, przez co wiele fajnych tytułów nie jest wydawana w naszym rodzimym języku albo dostępna w nierealnych cenach.
- rosnące ceny gier (wielu bezpodstawnie).
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2023
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 120 times
Been thanked: 309 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: walkingdead »

To był dla mnie najgorszy planszówkowy rok.

Minusy:
- Jeśli dobrze pamiętam to nie kupiłam żadnej gry, a za to sporo sprzedałam.
- Bardzo długo nie grałam.
- Gdzieś nam się rozmyła ekipa do grania. :(

Plusy:
- apetyt do grania obudził się na nowo, mam silną potrzebę grania, grania i grania. :shock:
- jestem dużo rozsądniejsza w zakupach- pewnie dlatego,że wiele zmieniło się w życiu i NOWE planszówkowe pudła nie są priorytetem.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: kaimada »

Tak kończąc podsumowywanie roku 2017, opublikowałem rozliczenie oczekiwań na 2017 rok na ZnadPlanszy. Rok temu przygotowałem listę dziesięciu najbardziej wyczekiwanych gier i... Szklanokulowanie się nie powiodło. Cztery tytuły na plus, ale trzy na minus i trzy przesunięte na 2018. Mam nadzieję, że w tym roku pójdzie mi lepiej.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: orzeh »

Dla mnie największymi plusami '17 roku były:
+Jak co roku - wspaniali moi, najmojsi, współgracze, bez Was to wszystko co robimy nie miałoby sensu!
+Zorganizowanie serii udanych "nocek" planszowych (+50 osób) - kolejne w planach :)
+Granie w gry V.Lacerdy (uwielbiam!!!!)
+Poznanie gier P.Eklunda
+Gry od Mindclash Games zaczęły być dobrze ogrywane (!!!)
+Tylko dwie gry wsparte na KS ;)
+Cywilizacja PW na androidzie!

Minusów jest mało
-Gry ze wspieraczek i nieuczciwość recenzentów, w czasie kampanii same pozytywne opinie naszych youtuberów, potem ... (jak teraz mam wierzyć Wam)
-Instrukcja do Pierwszych Marsjan (Sam przed sobą chylę czoło że nie "walnąłem" grą w kont - po pierwszym miesiącu walki, czytania BGG, FAQ gra się całkiem sympatycznie ale chyba nie tak to powinno wyglądać)
-Terraformacja Marsa nieco zaczyna mi się przejadać
-Znowu nie zagrałem w Hegemonica ;)
Ostatnio zmieniony 14 maja 2018, 09:55 przez orzeh, łącznie zmieniany 1 raz.
IrasArgor
Posty: 369
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: IrasArgor »

Najpierw PLUSY:

+ zagrałem w dużo nowych gier, fajnie widać, że wydawcy mają dalej nowe pomysły, a i stara klasyka się ciągle nie nudzi
+ ewidentnie planszówkowa społeczność w Polsce się rozrasta, to chyba największy plus ogólny
+ w końcu zakochałem się w S. Fieldzie
+ częściej mnie teraz korci do grania w suche eurasy niż przygodówki ale to nie reguła

MINUSY

- nigdy już nie kupię gry w którą wcześniej sam nie zagram, dlatego wstrzymuję się ze wspieraczkami, trudno, wolę zapłacić więcej w retailu niż przeżywać zawód nad grą na którą się czekało (zdecydowanie bardziej mnie to boli niż samo wydanie kasy)
- ceny gry, choć tutaj są też wyjątki, zwykle jak już ktoś wyżej napisał mój standardowy pułap to 150 zł i naprawdę wydaje się dużo gier do takiego przedziału cenowego. Do dużo droższych tytułów muszę być wcześniej na 200 % przekonany lub kupować je na spółę
- kastracja sklepowych gier z KS, ja wszystko rozumiem zachęcić do wspierania, ale ja ktoś później kupuje półprodukt z połową zawartości to sorry
Ostatnio zmieniony 16 sty 2018, 12:49 przez IrasArgor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: Wspieram.to »

Skromnie z mojego punktu widzenia

+ forum - a w zasadzie społeczność, które ją tworzy. Wydawałoby się, że w czasach FB i ich grup, setek nowych portali, blogów, youtuberów itd nie ma już miejsca na stare dobre fora. Te forum to w zasadzie must be każdego kto wyszedł z monopoly - tak w skrócie.
+ w końcu nie boję się instrukcji! Terraformacje Marsa - tylko jedno czytanie
+ Terraformacje Marsa, Orlean, Top Kitchen
+ Polskie gry na KS - fajnie, że coraz więcej rodzimych gier idzie na KS i bije rekordy
+ Stworze - nie oceniam jako gry, bo nie grałem ale jako akcję. Wydaje mi się, że ich rekord spowoduje jeszcze większe wyjścia z szaf przeróżnych gier autorskich - tak jak to miało miejsce po Piwnym Imperium czy PLO
+ nie spotkałem gry, które mi się totalnie nie podobała
+ coraz więcej dobrych gier w marketach

- tyle gier, tyle zaległości
- brak sensownego sklepu z planszówkami w Szczecinie. Jak chcesz grę na teraz to w 99% jedziesz do Poznania.
- brak pubów (miejsc) do grania, konwentów, zjazdów, czegokolwiek. Największe wydarzenia planszówke w Szczecinie to akcje z empikiem i gry typu monopoly.
- wspierający nie zawsze są dobrze wynagradzani ze wcześniejsze wpłaty.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: Ardel12 »

Rok przeminął szybko i przyjemnie acz miałem w wielu miesiącach niedosyt grania.

Plusy:
- Konwenty wrocławskie (Gratislavia i GameFest), które panują wiosną i jesienią (z roku na rok większe kolekcje i lepsza organizacja),
- Nieprzerwany wysyp nowych mechanik i rozwiązań albo ich ciekawych interpretacji,
- Ogranie nowych gier V.Lacerdy
- Wiele nowości pojawia się w polskiej wersji językowej,
- Rynek wciąż rośnie,
- Pojawienie się nowych grup do ogrywania gier,
- Pozbycie się z kolekcji wielu tytułów.

Minusy:
- Wpadanie w zakupoholizm gier planszowych,
- Wspieranie tytułów po theme a nie mechanice (ale jak się tu oprzeć jak gra hołdująca klasyce gier komputerowych zostaje przeniesione na stół),
- Coraz więcej gier startujących na KS w wersji retail jest wybebeszana z podstawowych elementów,
- Zwiększająca się liczba tytułów KS only,
- Trzymanie na półce nie ogrywanych tytułów.

Postanowienia:
- Sprzedać zalegające tytuły,
- Ograć posiadane tytuły zamiast kupować nowości (dodatki się nie liczą)
- Grać więcej z róznymi grupami
- Pojechać kolejny raz na Pyrkon albo podobnej wielkości konwent
Eltonos
Posty: 112
Rejestracja: 12 sie 2011, 16:30
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: Eltonos »

Wspieram.to pisze:Skromnie z mojego punktu widzenia

- brak sensownego sklepu z planszówkami w Szczecinie. Jak chcesz grę na teraz to w 99% jedziesz do Poznania.
- brak pubów (miejsc) do grania, konwentów, zjazdów, czegokolwiek. Największe wydarzenia planszówke w Szczecinie to akcje z empikiem i gry typu monopoly.
Trochę racji masz, w porównaniu z innymi większymi miastami Szczecin wypada blado jeśli chodzi o scenę planszówkową, ale tragedii nie ma. Co tydzień organizowane są spotkania z grami w Arete Bistro (GeekOn), jest też parę innych miejsc, gdzie można pograć w planszówki, m.in. pub EXP. Sensownym sklepem jest planszowe.pl, które mieści się teraz na Komuny Paryskiej. Zawsze zostaje Fenix i Wrota, ale tam trzeba liczyć się z wysokimi cenami.
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: Wspieram.to »

Eltonos pisze:
Wspieram.to pisze:Skromnie z mojego punktu widzenia

- brak sensownego sklepu z planszówkami w Szczecinie. Jak chcesz grę na teraz to w 99% jedziesz do Poznania.
- brak pubów (miejsc) do grania, konwentów, zjazdów, czegokolwiek. Największe wydarzenia planszówke w Szczecinie to akcje z empikiem i gry typu monopoly.
Trochę racji masz, w porównaniu z innymi większymi miastami Szczecin wypada blado jeśli chodzi o scenę planszówkową, ale tragedii nie ma. Co tydzień organizowane są spotkania z grami w Arete Bistro (GeekOn), jest też parę innych miejsc, gdzie można pograć w planszówki, m.in. pub EXP. Sensownym sklepem jest planszowe.pl, które mieści się teraz na Komuny Paryskiej. Zawsze zostaje Fenix i Wrota, ale tam trzeba liczyć się z wysokimi cenami.
Dzięki za info. Expa znam i bywam. Fenix i wrota moga rywalizować z Rebelem jeżeli chodzi o cenę. Planszowe tylko on-line czy jest stacjonarny?
AnaCross
Posty: 105
Rejestracja: 21 lis 2015, 20:21
Been thanked: 1 time

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: AnaCross »

PLUSY:
+ Znalazłam Graala gier solo: Horror w Arkham LCG
+ Zaczęłam robić inserty do gier, co okazało się bardzo relaksującym zajęciem podczas długiej delegacji
+ Nowa praca. Można powiedzieć, że to są nawet dwa plusy. Pierwszy: mogę teraz pozwolić sobie na dopieszczanie gier dokupując do nich różne elementy (koszulki, maty, drewniane inserty, lepsze znaczniki, materiały do robienia wyprasek itp.) Drugi: Mam w pracy stałą ekipę do grania w cięższe tytuły :)
+ Wyszedł Pandemic Legacy 2 (cała kampania rozegrana w niecały miesiąc ;) )
+ Podjęłam próbę pisania bloga i wpisy na nim zostały ciepło przyjęte przez społeczność
+ Wyleczyłam się z kupowania na wspieram.to
+ Pierwszy raz wzięłam udział w MatHandlu
+ Udało mi się być na obu Pionkach, oba wspominam bardzo dobrze. Z obu udało mi się wywieźć nowe planszowe doświadczenia i gry ;)

MINUSY:
- Niestety przez kończenie studiów i pracę zaniechałam pisanie :(
- Za dużo gier w które chciałabym zagrać, a za mało czasu na granie

Ogólnie rzecz biorąc to był dobry rok :)
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 797
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 26 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: Michał M »

AnaCross pisze:PLUSY:
+ Podjęłam próbę pisania bloga i wpisy na nim zostały ciepło przyjęte przez społeczność
Poka poka!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: mat_eyo »

Pierwotnie planowałem napisać takie podsumowanie w dłuższej formie i wrzucić na bloga, ale z braku czasu musiałem ten pomysł porzucić. Podzielę się więc zwięzłymi plusami i minusami tutaj. 2017 był zdecydowanie najlepszym rokiem w mojej przygodzie z planszówkami.

PLUSY:
-nawiązałem kilka nowych przyjaźni, ważnych dla mnie nie tylko pod kątem planszówek, ale całego życia.
-dzięki pomocy Tycjana (któremu będę za to wdzięczny zawsze!) zdecydowałem się otworzyć bloga. Udało się napisać kilka fajnych teksów, co zaowocowało zaproszeniem do ekipy Rebel Times.
-pierwszy, pełny rok notowania rozgrywek. Dobre w celach statystycznych oraz rozstrzygania, czy dana gra powinna polecieć na sprzedaż, bo dawno w nią nie grałem :)
-dzięki notowaniu partii wiem, że grałem w minionym roku sporo, zdecydowanie więcej niż w 2016 i chciałbym tę tendencję zwyżkową utrzymać.
-poznałem kilka świetnych gier, które są blisko mojego prywatnego top 10
-Zgrany Wawer: Trudne Gry. Wydarzenie narodziło się w 2017 roku i miało w nim już 5 odsłon, a ja byłem obecny na każdej z nich. Wspaniała sprawa, możliwość pogrania w ciężkie, trudne tytuły z fajnymi ludźmi i w sprzyjających warunkach.
-udało mi się odrobinę powstrzymać żądzę nowości, co pozwoliło na odkupienie kilku tytułów, których sprzedaży żałowałem.

MINUSY:
-znów nie udało się pojechać do Essen. Co gorsze już wiem, że w tym roku też nie dam rady :/
-z kilku niezależnych ode mnie przyczyn mam mniej czasu i siły na pisanie tekstów, niż pomysłów na nie. Założenie bloga cieszy mnie ogromnie, ale chciałbym, żeby pojawiało się na nim więcej treści.
-pierwszy raz w życiu mam kupkę wstydu, na której znajduje się sporo tytułów. Również po raz pierwszy zdarzyło mi się kupić grę i sprzedać ją bez zagrania.
-planszówki zajmują mi już tyle czasu, że pozostałe hobby siedzą w koncie i cicho łkają zapomniane.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: DarkSide »

MINUSY

- Półka wstydu nie maleje (mały plusik: ale nie rośnie) m.in. wciąż nie zagrany "Mechs vs Minions" i "V-Commandos" :(
- Mało czasu na granie, rzadki kontakt z ekipą z którą zwykle grałem
- Mało gier z Essen 2016 wydanych w wersji PL. Wciąż mam na liście hype'u takie tytuły jak "The Networks" "Crisis" "King of the Hill" i chyba trzeba się pogodzić z tym, że raczej na polskim rynku nie zawitają one.
- Kampania i cała pozniejsza otoczka towarzysząca TWoM. Zostałem wyleczony ze wspieraczek (poza nielicznymi wyjątkami na KS) i zbyt wielkiego entuzjazmu do planów. Nauczyło to mnie by powściągliwie podchodzić do nowych wydawnictw które chcą wejść na rynek "mocnym uderzeniem". Oczywiście było kilka innych rozczarowujących tytułów, ale to był gwózdz do trumny.
- Ceny. Ponieważ wszyscy zdążyli to już odmienić przez wszystkie przypadki, to nie będę rozwijał tematu.
- Poza Pyrkonem nie zaliczyłem żadnego konwentu
- Wysyp na rynku recenzentów i vblogerów nie sprawił że zaowocowało to jakością.
- Stefan Feld chyba się wypalił. 2017r. tylko to potwierdził, że póki co lata świetności ma chyba za sobą. :|

PLUSY

+ Rosnąca popularność planszówek, dzięki temu coraz częściej w gronie casuali planszówkowych uchodzę nie za dziwaka ale speca, który doradzi zakup lub rozwieje wątpliwości odnośnie zasad. :mrgreen: :twisted:
+ Udało się zaszczepić bakcyla planszówkowego u kolejnych kilku osób. Bakcyl ma sie dobrze o czym świadczą regularne prośby o "wyniuchanie" najtańszej oferty dotyczącej jakiegoś tytułu :twisted:
+ Forum się rozwija, coraz więcej nas, dyskusje zażarte, czasem głupie, czasem nie moja bajka, ale lepiej tak niżby miał wiatr hulać i pies z kulawą nogą tu nie zaglądać. A poza tym mnóstwo merytorycznych uwag, opinii, porad i komentarzy. :D
+ Warlock, Tycjan, Ink, Veridiana zawsze czyta się was z największą przyjemnością. Trzymacie poziom i chwała wam za to. A ty Gambit dobrze gadasz (polać mu!), choć lepszy sprzęt audio nie zawadzi :wink:
+ Adam Badura - jak ty ogarniasz te wszystkie ligi? [szacun]
+ Kampania "D-Day Dice" na KS. Emocje do samego końca. Tak powinny wyglądać wszystkie kampanie.
+ Rosnąca liczba scenariuszy do "TIME Stories"
+ Postanowienie by jeśli latem będę odwiedzał różne zakątki Polski, to może da się spotkać z niektórymi osobami z forum. 8)
+ Znalezienie równowagi pomiędzy ilością gier kupowanych i sprzedawany przez co nie muszę rozglądać się za kolenym regałem ;)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 144 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: Munchhausen »

DarkSide pisze: - Mało gier z Essen 2016 wydanych w wersji PL. Wciąż mam na liście hype'u takie tytuły jak "The Networks" "Crisis" "King of the Hill" i chyba trzeba się pogodzić z tym, że raczej na polskim rynku nie zawitają one.
To mam dla Ciebie dobrą wiadomość: wydawnictwo Board&Dice ogłosiło, że ich wyłącznym dystrybutorem na terenie Polski będzie Rebel, a w ramach tej współpracy zostanie wydane w listopadzie "The Networks" (premiera na festiwalu Gramy) :)
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: toblakai »

Plusy:
* przetrzebienie kolekcji - zrobiłem rachunek sumienia i wyprzedałem w tym roku trochę gier. Nie ma sensu trzymać na półce pozycji które nie wracają zbyt często na stół;
* wyleczenie się ze wspieram.to - doszedłem do wniosku, że nie ma sensu czekanie rok na spolszczenie gier, nawet jeżeli cena jest o kilka złotych niższa niż wydanie w języku angielskim - w końcu po to się tego języka uczyłem żeby go używać;
* żona polubiła dłuższe i cięższe gry - w tym roku dużo graliśmy w Terraformację Marsa oraz Five Tribes, a ostatnio coraz częściej na stole ląduje Great Western Trail. Cieszę się, że żona przekonała się do dłuższych i cięższych gier - sama ciągle się dopytuje kiedy kupimy coś 'cywilizacyjnego';
* wciąż jest MASA dobrych gier do ogrania - jeżeli ktoś ogrywa po 20+ nowych gier miesięcznie to być może ma przesyt, ale z perspektywy zwykłego geeka, który w ciągu roku poznaje może z 10 nowych gier muszę stwierdzić, że wciąż jestem w stanie kupić coś co mnie przyciąga do stołu. Po uprzednim rozeznaniu nie jest ciężko kupić bardzo dobrą grę, która zapewni dużo rozgrywek.

Niesmakpozostał:
* przeszedłem z obozu 'wspieram LCGi po polsku' do obozu 'biorę po angielsku i się nie martwię' - po czekaniu ponad pół roku na kolejną falę zamówień DnŻ od Galakty stwierdziłem, że to nie ma sensu i zacząłem dokupowanie WP LCG w oryginale. Niestety FFG też akurat z tym cyklem się ociągało z dodrukami, więc rzuciłem całego Władcę - szybko się sprzedał. Niesmak wynika z tego, że chętnie bym wspierał polskie wydanie, ale wchodząc w system z zamiarem zbierania wszystkiego nie chcę się martwić, że rodzime wydawnictwo utnie linię, a oryginalny wydawca będzie 3 cykle do przodu i dodruki tego co ja potrzebuję są już sporadyczne.

Minusy:
* wszedłem w Kickstartera - pomimo tego, że jestem jak na razie zadowolony z mojego romansu z tą platformą to jednak 'stawki' są tutaj o wiele wyższe niż zabawa z naszym lokalnym crowdfundingiem - dłuższa przestrzeń czasu oraz wyższe ceny. Ostatecznie ograniczę się pewnie do wspierania jedynie pojedynczych tytułów w ciągu roku.
* ceny gier - może nie tyle gier ogólnie, ale w 2017 moje zakupy coraz bardziej zmierzały w kierunku gier 150+. Taki akurat romans z grami wydanymi trochę bardziej na wypasie i chęć zasmakowania jakiegoś figurkowca -Lords of Hellas wsparty ;)
ODPOWIEDZ