Podsumowanie roku 2017 - plusy i minusy minionego roku

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: Pan_K »

kaimada pisze:Ja przeczytałem ;).

Z serią COIN to jest tak, że masz te gry, nie grasz w nie, a chętnie kupiłbyś następne. Ja nadal nie zagrałem w swoje Cuba Libre, a chodzi za mną Colonial Twilight...
Kupuj! Znacznie lepiej wchodzi niż te COINy, które znam :) Jednak wersja dwuosobowa jest OK, a zasady, mam wrażenie, zestreamlinowane :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: Tycjan »

Tyrek pisze:... Jeśli komuś zechce się przeczytać to fajnie ;-)
Mam nadzieję, że jeszcze długo dużej liczbie ludzi będzie się chciało czytać i to ogólnie ;)

Z tego co tu widzę, to cieszy mnie widoczny powrót do czytania recenzji. Przyznam, że ostatnio czułem się już prawie jak jakiś relikt przeszłości, gdy hasło recenzja, prawie każdy odbierał jako materiał wideo. Ja zawsze zachęcam do czytania i to nie tylko o grach i nie dlatego, że sam jak umiem piszę, ale ta ogólnie, bo czytanie nas wzbogaca i uczy, np. czytania ze zrozumieniem recenzji ;)

Odetchnąłem też z ulgą, że nie tylko ja widzę problem w cenach gier, a zwłaszcza w przypadku podobnych produktach w bardzo różnych cenach. Po #33 odcinku Rozmów.ZP, gdzie wydawało mi się, że wszyscy oprócz mnie gładko godzą się na wszystkie cenowe zagrania wydawnictw i nie mają problemu z łatwym wydawaniem dużych sum na zabawki, bo tym w zasadzie są gry planszowe, to miałem chwilę zwątpienia. Ale niezbyt miłe i kulturalne komentarze, które potem padały pod moim adresem były jak zimy kubeł wody (choć czasami kojarzyły się z pomyjami) i zdania nie zmieniłem. Jak już gry faktycznie muszą być wysokie, to warto wiedzieć dlaczego. Ciesz się więc, że nie jestem osamotniony w tym temacie :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: Gambit »

Pan_K pisze:No i podpadłeś, Gambit ;)
No właśnie jakoś mi suby poleciały po tym wyznaniu :)

Ale, żeby ciągle nie offtopować, moje plusy i minusy 2017 związane z planszówkami:

PLUSY:
+ Pandemic Legacy Sezon 2 wyszedł i okazał się tak dobry, jak miałem nadzieję. Przebił Sezon 1, choć nadal miał co nieco za uszami.
+ Dorwałem Millenium Blades z dodatkami. Zakochałem się w tym cholerstwie. Tak pokręcone i tak "meta", że głowa mała.
+ Inis kupione od Wookiego za śmieszne pieniądze z drugiej ręki. Dla mnie osobiście gra 2017 (tak, wiem że wyszła w 2016, ale ja ją poznałem w 2017)
+ Inne gry, które wpadły mi w ręce w 2017 roku, a które mną zamiotły: Xenoshyft Dreadmire, Baseball Highlights 2045 (udało mi się zdobyć wersję bardziej wypasioną niż Deluxe), Aeon's End
+ Otwarcie w Gdańsku Graciarni, czyli pubu z planszówkami. I masą kapitalnych ludzi - nie tylko odwiedzających, ale i prowadzących ten przybytek.
+ Kilka ciekawych zapowiedzi polskich wersji na rok 2018.
+ Pojawiły się kanały PoGraMy i Planszą po Kostkach. Powiew świeżości, zarówno pod względem technicznym, jak i zawartości.
+ Mój kanał ciągle żyje i ma się nieźle. Pod koniec roku (chyba) pękło 3000 subów, udało mi się też zażegnać kryzys sprzętowy - jest nowa kamera, będę dręczył ludzi dalej recenzjami po pół godziny, gdzie gadam głupoty na tle regału :)

MINUSY:
- Problemy finansowe w domu spowodowały, że pod młotek poszła spora część mojej kolekcji. I to żadne popierdółki, tylko tytuły, które należały do moich ulubionych, w tym Firefly, Legendary Marvel, czy Descent
- Pandemonium z KS nie zachwyciło mnie tak, jak miałem nadzieję. Miał być konkurent dla The Others, a było takie sobie coś. Niby fajne, ale chaotyczne i bez zbytniego polotu.
- Opóźnienie Victoriany na KS. Miała być we wrześniu, będzie w kwietniu 2018 (może). A gra nie ma tony figurek, ani niczego co mogłoby na pierwszy rzut oka zrobić takie opóźnienie
- Brak kasy spowodował, że nie wsparłem Gloomhaven (ani nie kupiłem jak było w sklepach). Mam przeczucie, że to błąd.
- 7th Continent, byłem zajarany pomysłem i "przygodowością" gry. Zagrałem i czar prysł. Dla mnie gra na pograniczu OK i meh. Tu malutki plus dla mnie, że jednak nie wsparłem.
- Przeniesienie mojej stałej miejscówki do grania w mniej przyjazne dojazdowo miejsce (przynajmniej dla mnie).
- Gry robią się coraz droższe.
- Sprzedawanie na KS gier z toną ekskluzywnych rzeczy, które sprawiają, że gra w retailu jest smutnym kikutem tego co było na KS. A co gorsza ma to wpływ na grywalność.
- Tragiczny wysyp teorii spiskowych o sprzedajnych recenzentach.
- Okazało się, że nie mam nerwów do pewnych sytuacji i brania na siebie odpowiedzialności.
- Część widzów nadal nie potrafi po wciśnięciu kciuka w dół napisać, dlaczego to zrobili.
- Konkurencja mnie odstawia. Nie mówię już o Trollach, Wookiem, czy Graniu w Chmurach. Ale Geek Factor muszę odstrzelić. PoGraMy też muszę jakoś wyciszyć, bo są za groźni. Potem wezmę się za uciszanie Wielkiej Trójki :)
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: vojtas »

Gambit pisze:Masz na myśli Monopoly Gamer? Całkiem sympatyczny tytuł :)
Nie, mam na myśli normalny Monopol.
https://www.youtube.com/watch?v=RlYaavvHPMU

Ale zatrzymywanie się przy Monopoly Gamer to też grzech. Za takowy uważam wszystko, co prowadzi do promocji tej marki. Cóż, jestem nieprzejednanym wrogiem Monopolu. :P
Awatar użytkownika
Padre
Posty: 194
Rejestracja: 17 cze 2009, 10:52
Has thanked: 7 times
Been thanked: 82 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: Padre »

Gambit pisze:
Padre pisze:(brodaty prowadzący i regał w tle ważniejszy)
Ehhh...ludzie ciągle czepiają się brody. Może kiedyś się ogolę, ale na pewno nie na gładko :)
Tak po prawdzie to sam mam brodę :D. Zresztą nie tyle chodzi o zarost czy w ogóle urodę, co o ego niektórych jutuberów, którzy z jakiejś przyczyny doszli do wniosku, że w wideo o grze najważniejsza jest twarz autora materiału. Żeby nie było, nie piję do Ciebie :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: Gambit »

vojtas pisze:
Gambit pisze:Masz na myśli Monopoly Gamer? Całkiem sympatyczny tytuł :)
Nie, mam na myśli normalny Monopol.
https://www.youtube.com/watch?v=RlYaavvHPMU

Ale zatrzymywanie się przy Monopoly Gamer to też grzech. Za takowy uważam wszystko, co prowadzi do promocji tej marki. Cóż, jestem nieprzejednanym wrogiem Monopolu. :P
Monopoly Gamer to naprawdę zupełnie inna gra, która ma tylko część wspólnej mechaniki. Feeling zupełnie inny, no i co najważniejsze, trwa góra godzinę.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: vojtas »

Gambit pisze:Monopoly Gamer to naprawdę zupełnie inna gra, która ma tylko część wspólnej mechaniki. Feeling zupełnie inny, no i co najważniejsze, trwa góra godzinę.
Jest za dużo fajnych gier na rynku, by zatrzymywać się przy produktach z tej serii niezależnie od tego, czy dziedziczą każdy czy tylko większość grzechów ojca.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: Paskudnik »

vojtas pisze:Ale zatrzymywanie się przy Monopoly Gamer to też grzech. Za takowy uważam wszystko, co prowadzi do promocji tej marki. Cóż, jestem nieprzejednanym wrogiem Monopolu. :P
Normalnie to dziwiłbym się takim mocnym stwierdzeniom - ale się nie dziwię. Bo jak widzę takie scenki w sklepie planszówkowym:

Klient: Poproszę Monopoly. I jeszcze Magię i Miecz - dla pełnego wypasu.
Sprzedawca: Ale proszę pana, teraz jest dużo naprawdę znacznie lepszych gier...
Klient: Nie, chcę te dwie - trzeba odświeżyć wspomnienia (co ten gość do mnie gada - w tym sklepie na pewno nie znajdzie się nic lepszego!).

To wina ludzi, że sami chcą kupować Monopoly.

I nie łudźcie się - w Waszych najbardziej ulubionych sklepach też 30% stanów magazynowych zajmuje Monopoly. :P

Wybaczcie dygresję - MSP ANC :P
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: seki »

Fiacik pisze:
vojtas pisze:Pojawiło się już sporo głosów ubolewających nad poziomem kanałów recenzujących planszówki - chętnie poznam konkrety. :)

Ze swej strony napiszę tak:

GameTroll TV - jak patrzę na miny Piotrka i jego obecnego stajla, to aż ciśnie mi się na usta: nie jestem w grupie docelowej tego pana. Silenie się na dowcip i generalne bycie zaje..fajnym kolesiem to jeden z powodów, dla którego omijam 95% kanałów polskiego YT (mówię oczywiście ogólnie, a nie tylko o planszówkach). GameTroll zmienił się bardzo w tym względzie i, niestety, nie na lepsze. Tyle o formie. Treść pozostaje właściwie ta sama, czyli bycie mało wyrazistym i zdecydowanym. Jego koledzy z kanału są pod tym względem lepsi, choć niekiedy ich kryteria oceny są absurdalne (ale to akurat jestem w stanie przełknąć - każdy ma swoje demony). Poza tym recenzje Monopolu i dodatków do Talizmanu?? Nie, zdecydowanie nie jestem w grupie docelowej tego pana.

Wookie - ta sama formuła minimalnie zmieniona, reklamy sklepu, własnej tffoorczości, vlogowanie oraz schlebianie gustom tłumu domagającego się recenzji gier sprzed lat (w tym oczywiście Talizmanu - a jakżeby inaczej!) skłania do konkluzji jak wyżej. Tyle że Wookie głupie miny robi już od dawna. No i gestykuluje tak, że nie można się skupić na treści - to z pewnością kolejny znak, że lepiej się nie skupiać, wystarczy odsubskrybować. :)


Doceniam ludzi, którzy wolą być sobą - co oczywiście nie oznacza, że automatycznie warto ich kanały oglądać. To zdecydowanie za mało. Trzeba mieć jeszcze coś sensownego do powiedzenia w strawnej formie i o rozsądnej długości.
Podpisuję się pod tym. Dodatkowo uważam, że GeekFactor strzelił sobie samobója min. prężnie grając do jednej bramki z Planszówki TV Portalu. Jeden z najbardziej nierzetelnych kanałów, a szkoda.
To prawda. Kiedyś bardzo lubiłem GeekFactory ale od dłuższego czasu jego recenzje odbieram jak reklamy produktów. Niedawno usunąłem subskrypcje. Nie tędy droga.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: kaimada »

vojtas pisze:
Gambit pisze:Masz na myśli Monopoly Gamer? Całkiem sympatyczny tytuł :)
Nie, mam na myśli normalny Monopol.
https://www.youtube.com/watch?v=RlYaavvHPMU

Ale zatrzymywanie się przy Monopoly Gamer to też grzech. Za takowy uważam wszystko, co prowadzi do promocji tej marki. Cóż, jestem nieprzejednanym wrogiem Monopolu. :P
Po 1. widzę, że robi to jako Paweł Kaczmarek dla kanału Hasbro, a nie jako Kaczmarek na GeekFactorTV. Nie widzę w tym problemu. Nikogo nie oszukuje, wykonuje po prostu pracę związaną z hobby, którym się zajmuje.
Po 2. Monopoly Gamer to w zasadzie taki Monopol jak Risk Star Wars Ryzyko...
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: vojtas »

kaimada pisze:Po 1. widzę, że robi to jako Paweł Kaczmarek dla kanału Hasbro, a nie jako Kaczmarek na GeekFactorTV. Nie widzę w tym problemu. Nikogo nie oszukuje, wykonuje po prostu pracę związaną z hobby, którym się zajmuje.
To bez znaczenia. Chodzi o to, że Kaczmar przykłada rękę do promocji gry, która wielu ludzi do naszego hobby zniechęciła. Gry, która przypięła planszówkom gębę rozrywki idiotycznie losowej, ciągnącej się w nieskończoność, pozostawiającej w ustach niesmak i będącej w rezultacie stratą czasu. Krótko mówiąc Kaczmar podkopuje fundamenty, które sam buduje poprzez GF.
kaimada pisze:Po 2. Monopoly Gamer to w zasadzie taki Monopol jak Risk Star Wars Ryzyko...
Dla mnie wystarczy że jest start, darmowy parking, więzienie, idziesz do więzienia, kości, posiadłości i Monopol w nazwie. A z tyłu na pudełku "Sprawdźcie inne produkty z serii!". A to że projektanci dodali modyfikacje w rodzaju power-upów nie zmienia ani na jotę esencji tej gry ani filozofii firmy Hasbro.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1095
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 645 times
Been thanked: 521 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: Harun »

Dorzucę kilka spostrzeżeń.

Dla mnie 2017 rok, jeśli chodzi o nowości, był bardzo przeciętny. Nic mnie nie porwało, nie mam żadnej szczególnej potrzeby zakupu jakiejkolwiek gry. Ale to dobrze,
moja kolekcja jest na moje potrzeby świetnie skrojona i wolę się nią nacieszyć niż ulegać kultowi nowości (co zresztą zawsze było mi obce, a w 2017 szczególnie).

W 2017 obserwuję umocnienie się tendencji, które mnie smucą - niezasadnego wzrostu cen i KS, choć w tym drugim przypadku chyba tendencja się trochę zatrzymała (ale może się mylę - sprostujcie).
Na pierwszy problem mam swoje lekarstwo - od lat stosuję barierę cenową na poziomie 150 pln za grę i nigdy jej nie przekroczyłem. Jakoś z tym żyję i nie narzekam na brak ciekawych gier w kolekcji,
choć czasami musiałem dłużej poczekać na używane. Na drugi mam lekarstwo w postaci omijania tej drogi zakupów. Zaznaczam przy tym, że nikogo nie krytykuję, każdy kupuje jak chce.

Ilość wydań PL to zdecydowany plus. Oczywiście na pewno część z nich to pozytywny efekt KS (co jednak i tak nie przekonuje mnie do tej metody zakupów).

Jak co roku pozytywnie oceniam nasze forum. Moim zdaniem, w kraju w którym ludzie są wobec siebie coraz bardziej wrogo nastawieni, nasze forum jest oazą przyjaźni i braterstwa.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: kwiatosz »

Kaczmar przykłada rękę do promocji gry, która wielu ludzi do naszego hobby zniechęciła
Hmm, to jakas sprawdzona informacja? Znam wiele osob, ktore kiedys graly w Monopoly i maja z tym na tyle pozytywne skojarzenia, ze glownie one zachecily ich do siegniecia po latach po planszowki. Nie wszechobecne reklamy w tv, nie pokazywanie w Klanie jak rodzina gra w Carcassonne, ale wlasnie wspomnienia z rodzinnego grania w Monopoly.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: vojtas »

kwiatosz pisze:
Kaczmar przykłada rękę do promocji gry, która wielu ludzi do naszego hobby zniechęciła
Hmm, to jakas sprawdzona informacja?
Nie, nie mam wyników badań, jeśli o to pytasz. Niestety, znam sporo osób, które słysząc hasło "planszówki" wspomina właśnie partię w Monopol. I nie są to miłe wspomnienia.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: Trolliszcze »

Zauważyłem, że chyba najczęściej przewijającym się minusem w wypowiedziach forumowiczów jest wzrost cen. Oczywiście wiem, o co chodzi, nawet jako fan euro (Lisboa, I'm looking at you...). Ale zarazem odnoszę wrażenie, że ten wzrost dotyczy głównie gier z określonego segmentu (tutaj ukłon w stronę KS-a). Nie jest to jednak na pewno wzrost uniwersalny. Wręcz przeciwnie, zauważyłem, że wraz z pojawianiem się na rynku kolejnych wydawnictw zaczęła się też walka cenowa - Albi wydaje solidne euraski za śmieszne pieniądze (Lorenzo kupiłem za niecałą stówkę), Granna zapowiedziała Santa Marię, która na pewno będzie kosztować poniżej stówki... Ceny gier dużych europejskich wydawnictw, takich jak np. Pegasus Spiele, nie zmieniły się chyba wcale. Nie jest więc tak strasznie, jak się próbuje malować - o ile oczywiście jest się fanem euro, bo ameritrashowcom nie zazdroszczę.

Z drugiej strony, chyba sami są sobie winni - nie ulega wątpliwości, że to ameritrashowcy mają znacznie większą skłonność do obrażania się na "brzydkie" gry. Trudno byłoby zliczyć wszystkie narzekania na słabe komponenty, brak unikalnych ilustracji na każdej karcie itp. Pierwszy przykład z brzegu - wydany przez FFG Fallout. Już kilka razy spotkałem się z zarzutami, że paskudny, że żetony wrogów zamiast figurek to w ogóle śmiech na sali. Krótko mówiąc, gracze sami chcą, żeby gry były droższe (bo chyba się nie spodziewają, że wzrost jakości komponentów nastąpi bez wzrostu ceny). Czy więc powinni z tego powodu narzekać...?
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: sidmeier »

vojtas pisze:
kwiatosz pisze:
Kaczmar przykłada rękę do promocji gry, która wielu ludzi do naszego hobby zniechęciła
Hmm, to jakas sprawdzona informacja?
Nie, nie mam wyników badań, jeśli o to pytasz. Niestety, znam sporo osób, które słysząc hasło "planszówki" wspomina właśnie partię w Monopol. I nie są to miłe wspomnienia.
A jak pisałem, że Santa Maria kupić będzie można poniżej 100, to troliszcze tolował jako marny troll, że niemożliwe. A teraz proszę, ja mam rację, on przemilczał sprawę, mimo zbłazu. Normalne wydawnictwo wzięło, nie jakieś chińskie szmlece, to i normalna cena. Brawo. I tak nie kupię, bo za drogo, ale obiektywnie oceniając to dobra cena i wcale nie jest drogo dziś, jak się umie kupować gry, a nie chajpować plastik bez składu i ładu mechanicznego. Niektóre wydawnictwa pochwalę jednak.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: detrytusek »

Trolliszcze pisze:Zauważyłem, że chyba najczęściej przewijającym się minusem w wypowiedziach forumowiczów jest wzrost cen. Oczywiście wiem, o co chodzi, nawet jako fan euro (Lisboa, I'm looking at you...). Ale zarazem odnoszę wrażenie, że ten wzrost dotyczy głównie gier z określonego segmentu (tutaj ukłon w stronę KS-a). Nie jest to jednak na pewno wzrost uniwersalny. Wręcz przeciwnie, zauważyłem, że wraz z pojawianiem się na rynku kolejnych wydawnictw zaczęła się też walka cenowa - Albi wydaje solidne euraski za śmieszne pieniądze (Lorenzo kupiłem za niecałą stówkę), Granna zapowiedziała Santa Marię, która na pewno będzie kosztować poniżej stówki... Ceny gier dużych europejskich wydawnictw, takich jak np. Pegasus Spiele, nie zmieniły się chyba wcale. Nie jest więc tak strasznie, jak się próbuje malować - o ile oczywiście jest się fanem euro, bo ameritrashowcom nie zazdroszczę.

Z drugiej strony, chyba sami są sobie winni - nie ulega wątpliwości, że to ameritrashowcy mają znacznie większą skłonność do obrażania się na "brzydkie" gry. Trudno byłoby zliczyć wszystkie narzekania na słabe komponenty, brak unikalnych ilustracji na każdej karcie itp. Pierwszy przykład z brzegu - wydany przez FFG Fallout. Już kilka razy spotkałem się z zarzutami, że paskudny, że żetony wrogów zamiast figurek to w ogóle śmiech na sali. Krótko mówiąc, gracze sami chcą, żeby gry były droższe (bo chyba się nie spodziewają, że wzrost jakości komponentów nastąpi bez wzrostu ceny). Czy więc powinni z tego powodu narzekać...?
Też nie do końca. Kilka lat temu kupiłem Kawernę za 180 zł i to była wtedy gra z tych droższych (ale nadrabiała kilogramami). Teraz można znaleźć takie perły jak dodatek do Marco Polo za 150 zł gdzie podstawkę kupiłem za 110 chyba.

Z minusów 2017 roku przyszedł mi właśnie do głowy jeden (ale nie wiem czemu). Wylęgarnia trollów na forum (i to nie do Ciebie Troliszcze :) - w końcu Detrytus też troll)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: Trolliszcze »

Ale ten dodatek kosztuje tyle tylko dlatego, że to importowana wersja obcojęzyczna. Albi ma go ponoć wydać po polsku i sądzę, że będzie wówczas o wiele tańszy. Nie ma sensu porównywać polskiej ceny podstawki do zagranicznej ceny dodatku. Dla porównania, rzut oka na Planszostrefę: Lorenzo EN 249,90, Lorenzo PL 139,90. Cena angielskiego dodatku do Lorenzo to 129,90, a więc praktycznie połowa angielskiej podstawki. Jeśli stosunek cen miałby zostać zachowany, Albi powinno wydać dodatek za jakieś 79,90 (to samo tyczy się dodatku do Marco Polo). Jeśli rzeczywiście tak będzie, to trudno mówić o kiepskiej cenie - tym bardziej, że jest tam trochę zawartości.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: detrytusek »

Nawet gdyby kosztował 80 zł to dla mnie dużo za dużo. Zresztą poczekamy, zobaczymy. Dla porównania Pulsar 2849. Pudełko wypchane po brzegi wersja ang. of course kupiony za 138 zł.
Kolejny przykład "project Gaja" wersja PL za 270 zł.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
grzemek
Posty: 291
Rejestracja: 17 mar 2013, 14:07
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: grzemek »

Plusy:
- Rok 2017 był rokiem powrotu do planszówek (w związku z traumą związaną ze śmiercią mojego przyjaciela, z którym grywałem od lat i którym tak bardzo kojarzyły mi się z planszówki - sprzedałęm całą kolekcje i nie grałem przez ponad rok w absolutnie nic) Czas leczy rany i z powrotem zacząłem kolekcjonować ulubione oraz nowe tytuły.
- Poznałem Blood rage - pomalowałem i gram jak dziki
- wsparłem Lords of Hellas (przebieram nogami na samą myśl)
- wkręciłem kilku nowych znajomych w nasz magiczny planszówkowy świat
- kupiłem stół z Ikei i przerabiam go na stół do grania (niesamowity efekt jednego z uzytkowników znaleziony na fejsie za małe pieniądze!), wystarczy kupić płyte osb, wykładzinke i uchwyty na napoje koszt całkowity około 700zł nie 3-5 tys zł! :)

Minusy
- niestety nie mogę kupić gry Świat Dysku AM (to była jedyna pamiątka po moim przyjacielu - sprzedałem bezmyślnie w żalu za psie pieniądze, próbowałem odkupić ale użytkownik nie chciał odsprzedać...) i teraz innej kopii już nie dostane...
- wracając do hobby troszkę się zdziwiłem wyższymi cenami... może takie były wcześniej ale przeżyłem lekki szok
- nie polubiłem This war of mine w wersji cyfrowej... dałem szanse kupiłem plansze i... nadal tego nie lubię (chyba wewnętrzny hejt przez to jak ludzie się tym podniecają na fejsie i co drugi post w grupie gier planszowych to chwalenie się tą gra:/ ) - dam jej trzecią szanse za jakiś czas jak ochłone...
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: Trolliszcze »

detrytusek pisze:Nawet gdyby kosztował 80 zł to dla mnie dużo za dużo. Zresztą poczekamy, zobaczymy. Dla porównania Pulsar 2849. Pudełko wypchane po brzegi wersja ang. of course kupiony za 138 zł.
Kolejny przykład "project Gaja" wersja PL za 270 zł.
80 złotych przy porównaniu cen z Planszostrefy (a są sklepy tańsze).
A przykład Pulsara raczej moją tezę potwierdza niż jej zaprzecza :D
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: detrytusek »

Trolliszcze pisze:
detrytusek pisze:Nawet gdyby kosztował 80 zł to dla mnie dużo za dużo. Zresztą poczekamy, zobaczymy. Dla porównania Pulsar 2849. Pudełko wypchane po brzegi wersja ang. of course kupiony za 138 zł.
Kolejny przykład "project Gaja" wersja PL za 270 zł.
80 złotych przy porównaniu cen z Planszostrefy (a są sklepy tańsze).
A przykład Pulsara raczej moją tezę potwierdza niż jej zaprzecza :D
Pulsar był dla porównania z Wenecją od Marco. Czyli 2 wersje angielskie, że da się je sprzedawać taniej.
Przykładem była Gaja, która z tego co kojarzę na KS nie była.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: Trolliszcze »

Gaja jest w 3trollach za 229 przed jakimikolwiek zniżkami, co oznacza, że można ją bez trudu wyciągnąć za kwotę poniżej 200 złotych.
Gaja ma też w pudle ~600 komponentów, z czego duża część to plastikowe budynki dobrej jakości. Pulsar nie ma 1/2 tej zawartości (prawdopodobnie nawet 1/4), więc w przeliczeniu złotówki na komponenty wypada od Gai gorzej. Więc to IMHO kiepski przykład na to, że jest drogo ;) Jeśli już, to polska cena Gai pokazuje, że da się znacznie taniej (por. wersja angielska). Także to też raczej przykład na potwierdzenie tezy o rozsądnych cenach gier.
Awatar użytkownika
grzemek
Posty: 291
Rejestracja: 17 mar 2013, 14:07
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: grzemek »

Trolliszcze pisze:Gaja jest w 3trollach za 229 przed jakimikolwiek zniżkami, co oznacza, że można ją bez trudu wyciągnąć za kwotę poniżej 200 złotych.
Gaja ma też w pudle ~600 komponentów, z czego duża część to plastikowe budynki dobrej jakości. Pulsar nie ma 1/2 tej zawartości (prawdopodobnie nawet 1/4), więc w przeliczeniu złotówki na komponenty wypada od Gai gorzej. Więc to IMHO kiepski przykład na to, że jest drogo ;) Jeśli już, to polska cena Gai pokazuje, że da się znacznie taniej (por. wersja angielska). Także to też raczej przykład na potwierdzenie tezy o rozsądnych cenach gier.
Ej fajny temat byl ale go zasmiecacie ;)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: PODSUMOWANIE ROKU 2017 - plusy i minusy minionego roku

Post autor: detrytusek »

Trolliszcze pisze:Gaja jest w 3trollach za 229 przed jakimikolwiek zniżkami, co oznacza, że można ją bez trudu wyciągnąć za kwotę poniżej 200 złotych.
Gaja ma też w pudle ~600 komponentów, z czego duża część to plastikowe budynki dobrej jakości. Pulsar nie ma 1/2 tej zawartości (prawdopodobnie nawet 1/4), więc w przeliczeniu złotówki na komponenty wypada od Gai gorzej. Więc to IMHO kiepski przykład na to, że jest drogo ;) Jeśli już, to polska cena Gai pokazuje, że da się znacznie taniej (por. wersja angielska). Także to też raczej przykład na potwierdzenie tezy o rozsądnych cenach gier.
Cenę wziąłem z PL.
Ponownie piszę, że Pulsara porównywałem do Wenecji, a nie Gaji, więc kontynuując wyliczankę to w niej jest uwaga - 46 elementów!
Pulsara sobie zobacz może unboxing żebyśmy pisali o tym samym bo Ci się wydaje, że może nie mieć 1/4 elementów Gaji, a tymczasem ma ok 350 (vs 46).
Mam wrażenie, że w każdej rozmowie o cenach jak pada słowo plastik to wszyscy robią takie "achaaaaa, no to faktycznie, insta +100 zł minimum", więc imho to ciągle dość dobry przykład, że jest drogo.
Ok i już nie kontynuuje, żeby nie zaśmiecać.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ