Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
toblakai
Posty: 1264
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 219 times
Been thanked: 224 times

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: toblakai »

1. Thunderstone Quest - długo polowałem na wersję Advance, ale gdy wystartował KS stwierdziłem, że warto poczekać jeszcze trochę i dorwać nową edycję. Przy okazji to mój pierwszy wsparty KS tak więc jest jakiś tam 'sentyment'.
2. Gloomhaven - podobno objawienie, chciałbym się przekonać na własne oczy.
3. Arkham Horror LCG - małe oszustwo bo rozegrałem kilka wstępnych partii, ale chciałbym ograć przynajmniej kampanię z podstawki w całości, aby się przekonać czy warto wejść w to głębiej. Mam nadzieję, że zastąpi upłynnionego WP LCG.
4. Cywilizacja: Poprzez Wieki - mam chrapkę na dużą grę z budowaniem silniczków. Terraformacja Marsa zdominowała tę kategorię w tym roku i rozglądam się za czymś co daje podobne odczucia.
5. The 7th Continent - wsparte i bardzo wyczekiwane. Mam nadzieję, że wciągnie na tyle, że będę chciał regularnie ogrywać.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: Quba40 »

toblakai pisze:3. Arkham Horror LCG - małe oszustwo bo rozegrałem kilka wstępnych partii, ale chciałbym ograć przynajmniej kampanię z podstawki w całości, aby się przekonać czy warto wejść w to głębiej. Mam nadzieję, że zastąpi upłynnionego WP LCG.
Taki mały offtopic - zwracam uwagę, że kampania z podstawki w porównaniu z tymi z cyklów dziedzictwa dunwich oraz szlaku do carcosy to jedynie biedne demo tak pod względem fabularnym jak i mechanicznym ;)
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: Nadis »

Spoiler:
1. Clans of Caledonia (i w sumie one mogłyby być na wszystkich miejscach 1-5)
2. Azul
3. Sherlock Holmes - w 2017 się nie udało
4. Górą i dołem
5. Projekt Gaja
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: Nidav »

Ciężko u mnie mówić o hypie, bo rzadko kiedy na jakąś grę się napalam - raczej coś mnie tylko zainteresuje i po zakupie rośnie we mnie gigantyczna chęć zagrania. Niemniej jakbym miał stworzyć taką listę, to:
1. Clans of Caledonia - temat śledzę z zainteresowaniem już od pierwszej wzmianki, bo powiązanie mechaniczne z Terrą Mysticą mnie kręci (a warto wspomnieć, że wzmiankowana gra jest moją ulubioną). Boję się jednak, że nikt z Polski nie podejmie się wydania (co swoją drogą bardzo mnie dziwi) i pewnie trzeba będzie sprowadzać albo szukać na rynku wtórnym. Swoją drogą Projektu Gai na tej liście nie będzie, bo prototyp ogrywałem miesiące ;)
2. Rajas of Ganges - lubię Pokolenia, więc kolejna gra ich twórców mnie ciekawi. Kostki lubię, wpływać na nie również, euro lubię. No ciekaw jestem po prostu.
3. Pulsar 2849 - patrz wyżej (pomijając kwestię Pokoleń). Klimat sci-fi jest dla mnie co prawda średnio przekonujący, więc nawet dobrze, że ponoć klimatu brak. Poza tym CGE jest jednym z moich ulubionych wydawnictw i jeśli coś od nich wychodzi, to automatycznie się interesuje.
4. Pan Lodowego Ogrodu - uwielbiam prozę Grzędowicza, area control to jedna z moich ulubionych mechanik, a recenzje raczej pozytywne wszędzie. Przed zakupem trochę blokuje mnie fakt, że grać będę głównie na 2 osoby, niemniej wciąż się do zakupu szykuję.
5. Lorenzo Il Magnifico - na jakieś 70% będzie to mój kolejny zakup. Znowu kostki, znowu euro - no lubię to!

Już poza listą dorzuciłbym jeszcze Semper Fidelis, bo temat i mechanika mocno dla mnie interesujące oraz jakąkolwiek grę Lacerdy, bo już tyle słyszałem, że fajnie byłoby się w końcu przekonać czy na serio jest tak dobrym twórcom.
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: Rafal75 »

Hej, u mnie w tej chwili to:
1. Thunderstone Quest - Gdy wystartował KS i zobaczyłem zmiany do poprzedniej wersji spowodowało że jest jedną z najbardziej oczekiwanych premier.
2. Gloomhaven - podobno cudo wśród karcianek... Zobaczymy.
3. Arkham Horror LCG - przymierzam się do tej karcianki juz jakieś pół roku... Może wreszcie w 2018 ...
4. Cywilizacja: Poprzez Wieki - jak poprzednio tylko z tą róznica że do tej karcianki przymierzam się juz rok...
5. Sorcerer - gra twórców Star Realms, Epic Card Game czy Hero Realms, nic dodać nic ująć, to może być hit!
Ostatnio zmieniony 25 sty 2018, 20:35 przez Rafal75, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3349
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1997 times

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: Ardel12 »

Spoiler:
1. 7th Continent - leci z KS, oby przygoda była tak epicka jak opisują
2. Gloomhaven - leży na podłodze i czeka aż ogram inne nowości
3. City of Kings - leci z KS, liczę na połączenie przygody z zarządzaniem workerami
4. Detective - leci z KS, podoba mi się możliwość wielokrotnego ogrania scenariuszy, gdy zmieniają się gracze grający detektywami
5. Pax Renaissance - po Bios Genesis autor trafił na wysokie miejsce w prywatnej liście
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 389 times
Kontakt:

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: sydonia »

Ja trochę oszukam

Z gier już nieco starszych chciałabym nadrobić:
• Bruxelles 1893 - Warlock mi przypomniał, że miałam to kiedyś na wishliście :)
• Colosseum - od dawna za mną chodzi, tylko gdzie to znaleźć ;)
• Rosyjskie koleje - ciągle odkładam zakup, a mówią, że dobre (chyba, że u kogoś uda się zagrać)
• Keyflower - tyle osób zachwala, że trzeba spróbować
• Trajan - wstyd mi, że tego tytułu Felda jeszcze nie znam

Z nowszych pozycji:
• Heaven & Ale - tematyka, wygląd, mechanika i ciężkość wskazują, że może to być coś bardzo dla mnie
• Teotihuacan: City of Gods - euraski, w których palce macza Daniele Tascini (i/lub Simone Luciani) muszę sprawdzić
• Rajas of the Ganges - j.w. - euraski, w których palce maczają Inka i Marcus muszę sprawdzić :)
• Ex Libris - kupiła mnie tematyka, liczę na przyjemną rozgrywkę
• Pulsar - dla odmiany tematyka mnie nie kupuje ;), ale obok kości i zachwytów nie mogę przejść obojętnie

Tuż za nimi: Fox in the forest, claim, kościane Zameczki, Sagrada, Altiplano, Clank....
Oj, to będzie ciężki rok dla portfela :)
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: Furan »

1. Pandemic Legacy 2 - bo chcę sprawdzić czy udało im się poprawić fabułę i wykorzystać niewykorzystane w 1 możliwości mechaniki dziedzictwa
2. Azul - bo ładne to i abstrakcyjne
3. Pulsar - niepewnie, bo instrukcja i wygląd mnie odrzuca
4. Otys - bo zaintrygowała mnie rozgrywka u Ryśka Szynki (pseudonim Rahdo)
5. Wyrocznia Delficka - do nadrobienia z tego roku :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: mat_eyo »

Furan pisze:3. Pulsar - niepewnie, bo instrukcja i wygląd mnie odrzuca
Z ciekawości, co w instrukcji Cię odrzuca?
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: Furan »

Może źle się wyraziłem - suche (sic!) reguły absolutnie mnie do tej gry nie zachęcają, ale mimo to jestem ciekaw co tam CGE wysmażyło.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: mikeyoski »

1. Azul
2. Century 2
3. Dragon Castle
4. Nemesis
5. TWOM

Tapnięte z espiątki
EMI_NAT
Posty: 104
Rejestracja: 15 lip 2016, 21:33
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: EMI_NAT »

Spoiler:
Plany na 2018r.:
1. INIS (pl) - wiele dobrego już było powiedziane (napisane) więc nie wypada nie spróbować;
2. BRASS (pl) - bo ekonomiczny klasyk w nowej odsłonie;
3. CIVILIZATION: THE NEW DAWN (pl) - wierzę w Galaktę;
4. dodatki do: SW Rebelia (bo jak mówią znawcy - jest niezbędny :lol:), Runebound 3ed (Nierozerwalne Więzi), MageKnight: Shades of Tezla
5. ...
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: sqb1978 »

Widzę, że nie będę oryginalny, ale co poradzić, te tytuły są nie do pominięcia :)

1. Fallout
2. Gloomhaven
3. Twilight Imperium 4
4. Civilization - New Dawn
5. Rising Sun

No i czekam na Hannibala i Brass rzecz jasna.
Assur
Posty: 62
Rejestracja: 19 kwie 2013, 16:37
Been thanked: 6 times

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: Assur »

1. Siege of the Citadel
2. Inis
3. Kolejny dodatek do Kemeta
4. Hunt for the Ring
5. Rising Sun
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: Deathhammer »

1. Twilight Imperium IV
2. Lords of Hellas
3. Dodatek do Inis
4. Wojna o Pierścień
5. Clans of Caledonia
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: Fiacik »

1. Inis
2. Clank
3. Rising Sun
4. Pulsar
5. Hunt for the Ring
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: Dwntn »

Ciężko mi zawęzić listę do tylko pięciu tytułów, więc pokrótce o tym, co znajduje się na mojej liście:

TOP 5 do poznania w 2018r.

1.Gloomhaven - Gra niedawno trafiła na pierwsze miejsce rankingu BGG, więc z czystej ciekawości złamię własną zasadę i zagram w grę Legacy.
2. John Company - Nie bylo chyba jeszcze żadnej dobrej gry traktującej o Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. W dodatku, gra wydana przez SMG oraz bazująca na Greed Incorporated, Republic of Rome i Lords. Czego tu chcieć więcej ?
3. Village Attacks / The Order of Vampire Hunters - Za dużo na rynku gier o Zombie, więc z chęcią spróbuję czegoś o odmiennej tematyce. Tym razem ex equo dwa tytuły.
4. Fallout: Wasteland Warfare - Bo Fallout od FFG okazał się bardzo średnią grą, w dodatku demo nastawionym na dodatki. Z chęcią porównam z figurkowym bitewniakiem, osadzonym w jednym z moich ulubionych uniwersów post-apo.
5. Stellar Horizon - Gdy już się ukaże, prawdopodobnie trafi od razu na wysoką pozycję mojej top listy gier w 2018r.
6. Space Corp. - Ciekawe połączenie Gwiezdnego Kupca z elementami eksploracji kosmosu w niedalekiej przyszłości. Od dłuższego czasu czekam na tą grę ze zniecierpliwieniem.

Lista rezerwowa, czyli to co oczekuje na ogranie i zrecenzowanie:

1. BIOS Megafauna / Genesis (Sierra Madre Games)
2. Sorcerer (White Wizard Games)
3. Gaia Project
4. Battle for Rokugan
5. B-17 Flying Fortress Leader

- K.
Ostatnio zmieniony 02 sty 2018, 20:21 przez Dwntn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: maciejo »

Jeśli U-BOOT wypłynie na szerokie wody to nic więcej,jeśli zatonie w porcie to ewentualnie Fallout :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 363 times
Been thanked: 250 times

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: Deem »

Mój "hype" związany z rokiem 2018 jest podzielony na 3 kategorie:

Gry, które już istnieją, a ja bardzo chcę je poznać:
1) Dominant Species
2) Food Chain Magnate
3) Kanban:Automotive Revolution
Trzy ciężkie kobyłki, które powinny zlasować mózg i wycisnąć maksimum z każdej szarej komórki. W prawdzie nie grzeszą urodą i jak powiedział jeden z "videoblogowych influencerów" tylko frajer płaci tyle za tak brzydkie gry, ale wybaczam mu, bo młody i głupi.
4) Churchill - za klimat, ciężar, negocjacje i ciekawe warunki zwycięstwa (chcesz wygrać, ale nie możesz wygrać za bardzo)
5) A Distant Plain - bo COIN jest świetnym systemem, a konflikt w Afganistanie (właściwie od XIX w.) wart jest głębszego poznania

Gry, które wyjdą dopiero w 2018 (lub dopiero wtedy będą szerzej dostępne):
1) Anno Domini 1666 - w prawdzie to raczej bitewniak niż planszówka, ale ląduje na pierwszym miejscu moich oczekiwań i jest chyba jedynym nowym tytułem, na którego premierę bardzo czekam. Muszkieterowie Dumas spotykają bohaterów Sienkiewicza i wykonują misje oparte na scenariuszach
2) Europe in Turmoil: Prelude to the Great War albo Imperial Struggle - mechanika Zimnej Wojny użyta do zobrazowania konfliktów w przededniu I wojny światowej albo zmagań między Anglią i Francją w latach od 1697 do 1789
3) 7th Continent - oczywista oczywistość
4) Escape Plan - Lacerda tworzy lżejszą grę o złodziejach, którzy po napadzie na bank muszą wymknąć się z policyjnej obławy (każdy na własną rękę). Tematyka wygląda świetnie, a autor daje nadzieję na sensowną mechanikę
5) Betrayal Legacy - bo uwielbiam gry w stylu Legacy i mam nadzieję, że autorzy podniosą możliwości immersji na jeszcze wyższy poziom. Do tego pomysł, że gramy kolejnymi pokoleniami tej samej rodziny i klimat nawiedzonego domostwa. Trzymam kciuki.

Gry, które miałyby dla mnie potencjał, gdyby ich autorzy nie dostarczali mniej niż obiecują:
1) Hate- komiks jest niesamowity, mroczny i brutalny. Gdyby gra utrzymała ten klimat i dołożyła dobrą mechanikę, byłaby perełką
2) Detective: A Modern Crime Boardgame - gra detektywistyczna wykorzystująca nowoczesną technologię. Brzmiałoby ekstra, gdyby nie maczał w tym łapek Trzewiczek.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: bartekb8 »

1. Altiplano - wygląda na fajną łamigłówkę (i z jakichś powodów przekonuje mnie do siebie bardziej niż Orlean).
2. Pioneer Days - zapowiada się przyjemna, lżejsza gra w fajnych klimatach Dzikiego Zachodu
3. The Gallerist - bo nie grałem w gry Lacerdy, a ich poznawanie chciałbym zacząć od Gallerista właśnie.
4. Heaven & Ale - bo nie przypomina żadnej innej gry w którą grałem.
5. Lorenzo il Magnifico: Houses of Reneissance - intryguje mnie zawartość tego dodatku, a zwłaszcza początkowa lista dóbr i "mocy" różnych rodzin, na których wybór mamy wpływ dzięki licytacji.
suburbius
Posty: 87
Rejestracja: 01 maja 2017, 19:42

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: suburbius »

1. 7th Continent
2. Gloomhaven
3. Clank!
4. Lisboa
5. Inis
5a. Sid Meier's Civilization: A New Dawn
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: krisow »

1. Dominant Species /planuję zrobić swój egzemplarz print and play w wersji PL/
2. Zamki Burgundii
3. The Networks
4. Deception: Murder in Hong Kong
5. Cyklady
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: gregos »

1) Feudum
2) Charterstone
3) Whistle Stop
4) Inis
5) The Gallerist
yNidhogg
Posty: 300
Rejestracja: 05 sty 2015, 22:56

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: yNidhogg »

Moje typy:

1) Thunderstone Quest - miałem na krótko jego poprzednika (Thunderstone Advance: ToR) i tak mi się spodobał że go szybko sprzedałem i zainwestowałem w Questa.
2) Navajo Wars - zagrałem tylko w scenariusz wprowadzający, historia opowiadana podczas rozgrywki brzmi dla mnie bardzo przekonująco.
3) Inne gry wojenne - mam masę gier wojennych które z braku czasu nie doczekały się ani jednej rozgrywki, w 2018 chciałbym dobrze poznać przynajmniej 3 tytuły z listy:
Spoiler:
4) Gry które chciałbym poznać lepiej - to tytuły które lądowały wielokrotnie na stole ale ciągle czuję że nie wyeksploatowałem ich potencjału do końca (mam tutaj na myśli dodatki, fanowskie scenariusze, własne modyfikacje) do nich mogę zaliczyć Mage Knight'a oraz Gears of War.
Masa gier
... czasem piszę nie po polsku : |
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 965
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 348 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Hype TOP 5 - gry, które chcę poznać w 2018

Post autor: Apos »

1. Clans of Caledonia (trzymam kciuki za polskie wydanie).
2. Sherlock Holmes Consulting Detective (jak wyżej, w zeszłym roku się nie udało).
3. Światło Wiary, Endurance i kolejne dodatki do TIME Stories
4. Projekt Gaja
5. Pulsar 2849

Na liście rezerwowej Star Wars Rebelia.
ODPOWIEDZ