Axis & Allies:1942 - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Feargeat
Posty: 41
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Axis & Allies:1942 - pytania i wątpliwości

Post autor: Feargeat »

Witam odkurzyłem kilka dni temu, kupioną jeszcze w liceum grę Axis&Allies:1942.
Przewertowaliśmy z kolegami instrukcję, rozegraliśmy próbną partię i teraz znów wertuję instrukcję, wychwyciłem już parę błędów które robiliśmy w pierwszej rozgrywce. Pozostaje jeszcze kilka wątpliwości, na które w instrukcji nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi/przykładu.
Chciałbym to wyjaśnić, ponieważ tworzenie dla wybranych przypadków własnych zasad, może zaburzyć balans gry i odebrać płynącą z niej przyjemność.

Mam kilka spraw do wyjaśnienia więc będę numerował.

1) Czy lotnictwo może atakować jednostki lądowe lub morskie? W instrukcji jest tylko przykład skumulowanego ataku jednostek lądowych i powietrznych. Pytanie czy mogę np: myśliwcami/bombowcami atakować piechotę przeciwnika, jak i również jego flotę. Chodzi tutaj o kwestię atakowania sił lądowych/morskich, tylko przez moje lotnictwo. Jeżeli mogę to czy jednostki broniące kontratakują w obronie?

2) Czy region wyznaczony do strategicznego nalotu bombowego może się bronić? Tzn czy oprócz artylerii przeciwlotniczej która strzela w kroku pierwszego uderzenia, prowincji broni też lotnictwo?
I Czy w obronie udział biorą również jednostki lądowe? Według mnie piechota/czołgi nie, ale nie ma takowej informacji w instrukcji.

Zakładając,że lotnictwo stacjonujące w atakowanej prowincji może bronić przed SBR, logiczne wydaje się, że wraz z bombowcami można wysyłać eskortę w postaci myśliwców?

3) Kolejna sprawa niewyjaśniona w instrukcji. Ataki z różnych prowincji można łączyć - OK, ale jak jest w sytuacji gdy chciałbym dokonać desantu i zaatakować ową prowincje również z sąsiedniej należącej do mnie? Mogę dokonywać równocześnie desantu i ataku doprowadzając do skumulowania tych 2 armii na jednym polu bitwy? Czy desant jest oddzielną akcją ofensywną?

Jeżeli mogę łączyć oba te ataki to czy nadal przysługuje mi bombardowanie wybrzeża przez pancerniki w kroku pierwszego uderzenia? Czy już nie?

4) Kwestia ruchu z lotnictwem. Jeżeli myśliwiec ma ruchu 4 to oznacza to, że może przelecieć 4 strefy lądowe/morskie w jednym kierunku i drugim ( jeżeli atakuje ). Czy może muszę te 4 punkty ruchu dzielić na 2 etapy lot i powrót? Bardzo istotna sprawa niewyjaśniona zupełnie w instrukcji, podobnie sprawa ma się w przypadku bombowców których zakres ruchu wynosi 6.

5)Sytuacja związana ze zbijaniem IPC przeciwnika. Nalotem SBR z wykorzystaniem jednego bombowca, mogę zbić tylko maksymalną wartość przychodu atakowanej przeze mnie prowincji, czyli jeżeli prowincja ma przychód 4, a ja wyrzucam 3 to odbieram 3 pkt IPC gdy prowincja ma 10 pkt a ja wyrzucam 5 to odbieram 5. To jest jasne.
Pytanie co się dzieje gdy mam opracowaną technologię umożliwiającą rzucanie 2 kostkami dla jednego bombowca. Gdy prowincja produkuje 5, a ja wyrzucę 3 i 3 do odbieram łącznie 6 pkt IPC czyli po 3 za każde bombardowanie czy może tylko 5. Jeżeli prowincja ma 10, a ja wyrzucam dwa razy po 6 to odbieram łącznie 12 czy tylko 6+4?

6)Ostatnia sprawa. W instrukcji jest napisane "Kiedy jednostka leci na grupę wysp, policz opuszczanie strefy morskiej i grupy wysp jako 1 przestrzeń" Czy w tej grze "grupami wysp" są Japan, Borneo, West Indies lub New Zealand? Czy może tylko małe wysepki jak Solomon Islands?
Feargeat
Posty: 41
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Axis&Allies:1942 kilka wątpliwości

Post autor: Feargeat »

Gdyby ktoś miał podobne wątpliwości to wszystkie odpowiedzi można znaleźć tutaj :

https://www.youtube.com/watch?v=gpjn8yT ... K7&index=1

Rozgrywka jest prowadzona z wykorzystaniem wersji Axis&Allies 1942 którą akurat ja posiadam. Wprawdzie wszystko na filmiku jest w języku angielskim, nie mniej myślę, że nawet osoby uważające się za bardzo słabe z angielskiego będą w stanie wiele z tego wyciągnąć. Dla mnie mnie wszystko jest już jasne, gdyby ktoś jednak miał jakieś wątpliwości to zapraszam do dyskusji w temacie.

Oczywiście zakładam, że osoby grające na filmiku robiły wszystko " zgodnie ". Jako chłodny obserwator mogę jedynie powiedzieć, że wszystkie odpowiedzi wydają mi się logiczne.
Awatar użytkownika
Piskal
Posty: 150
Rejestracja: 11 lis 2015, 22:35
Has thanked: 21 times
Been thanked: 34 times

Re: Axis&Allies:1942 kilka wątpliwości

Post autor: Piskal »

Co prawda dawno nie grałem w wersję 1942, ale na podstawie wersji 1940(global) i 1941 mogę Ci spróbować pomóc.

1. Moze atakować i jednostki lądowe i morskie. Jednostki broniące się kontratakują normalnie.

2. tak region bombardowany może się bronić, ale robi to tylko lotnictwo - wywiązuje się wtedy bitwa powietrzna (ale tylko jedna jedyna tura) - atakują i bronią się wszystkie jednostki lotnicze (wyslane do obrony/ataku) - ale sukces jest tylko na 1 (bombowce) i 2 (myśliwce)

3. Można łączyć takie ataki - i tak - następuje wtedy także bombardowanie.

4. Zasięg ruchu to maksymalny ruch lotnictwa (myśliwce poruszają się o 4 - w przypadku baz o 5 (nie pamiętam czy bazy są w wersji 1942) - a czy podzielisz to na 1 ruch na wroga i 3 na powrót czy 3 / 1 czy 2 / 2 to już twoja sprawa. (byle miał gdzie wylądować w 4/5 ruchach)
Analogicznie bombowiec ma 6/7 ruchów. I nie - nie ejst to 6 pól na atak i 6 pól na powrót tylko 6 w SUMIE.

5. Można zbić tylko maksymalną wartość przychodu - nigdy więcej niż prowincja ma.

6. Nie pamiętam dokładnie mapy 1942 - ale wydaje mi się, że grupy wysp to np. Filipny, Japonia, Salomony (tam gdzie na jedym otaczającym polu jest więcej niż jedna wyspa)

Z góry przepraszam, jeśli coś źle podaję - tak jak mówię opieram się głównie na wersji 1940 bo w 1942 nie grałem bardzo dawno.
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
sarevokfr
Posty: 1
Rejestracja: 15 lis 2016, 09:40

axis and allies 1942 instrukcja PL

Post autor: sarevokfr »

Witam

Kupiłem A&A i jako, że nie chciało mi się co chwile tłumaczyć oryginalnej instrukcji zrobiłem własne autorskie tłumaczenie, które teraz udostępniam. Przetłumaczyłem to na własne potrzeby więc za kwestie merytoryczne i techniczne nie odpowiadam. Kto nie chce, niech nie pobiera.

https://drive.google.com/file/d/1i8mubb ... sp=sharing

Instrukcja jest nieodpłatna i zabronione jest czerpanie korzyści z jej udostępniania i rozpowszechniania. Wszelkie prawa autorskie należą do twórców. ( Dz. U. 1994, nr 24, poz. 83, tekst jednolity: Dz. U. 2016, poz. 666 )

Pisać w razie uwag do tłumaczenia lub własnych sugestii.

Pozdrawiam wszystkich
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: axis and allies 1942 instrukcja PL

Post autor: wirusman »

Kolego może wygrasz instrukcje na BGG?
ODPOWIEDZ