Ryzyk Fizyk / Wits & Wagers (Dominic Crapuchettes)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
puniek
Posty: 182
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:03
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: puniek »

Grę już można kupić. Do końca roku będzie dostępna tylko w Empiku.

http://www.empik.com/egmont-gra-planszo ... ,zabawki-p

A tutaj linki do pierwszych recenzji:

http://scheherazade.znadplanszy.pl/2017 ... zyk-fizyk/

https://www.youtube.com/watch?v=UYryUT9 ... 1q83aFTxfG
ostoja
Posty: 213
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: ostoja »

puniek pisze:Grę już można kupić. Do końca roku będzie dostępna tylko w Empiku.
Z cyklu - jak łatwo zniechęcić potencjalnego klienta do zakupu swojej gry - lekcja 1: "daj wyłączność empikowi". OK, na miesiąc bym jeszcze zrozumiał, ale wyłączność dla empiku na 4 miesiące to, jak dla mnie, deal-breaker.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: kwiatosz »

A czemu deal breaker? Ja raczej jestem zadowolony, ze jak chce kupic gre, to mam mnostwo punktow z dostepna od reki.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
ostoja
Posty: 213
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: ostoja »

Dlatego, że w 3trollach gra jest w przedsprzedaży za 90zł, a Empik liczy za nią 120zł. Poza tym EMPIK często był oskarżany przez wydawców książkowych o nieetyczne zagrywki, na które pozwalał korzystając z dominującej pozycji na rynku. Jakoś tak kiepsko mi się kojarzą.
Nesmeer

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: Nesmeer »

ostoja pisze:
puniek pisze:Grę już można kupić. Do końca roku będzie dostępna tylko w Empiku.
Z cyklu - jak łatwo zniechęcić potencjalnego klienta do zakupu swojej gry - lekcja 1: "daj wyłączność empikowi". OK, na miesiąc bym jeszcze zrozumiał, ale wyłączność dla empiku na 4 miesiące to, jak dla mnie, deal-breaker.
zgadzam się, ale co my tam wiemy, masa pójdzie, znajdzie i kupi, natomiast to że wielu mniejszych partnerów (sklepów z grami) na tym traci na korzyść sieciowki to już trochę nie fair ze strony wydawnictwa, słabo to wykombinowali...

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Tehanu
Posty: 128
Rejestracja: 15 cze 2005, 03:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 3 times

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: Tehanu »

Nesmeer pisze:
ostoja pisze:
puniek pisze:Grę już można kupić. Do końca roku będzie dostępna tylko w Empiku.
...natomiast to że wielu mniejszych partnerów (sklepów z grami) na tym traci na korzyść sieciowki to już trochę nie fair ze strony wydawnictwa, słabo to wykombinowali...
'tracić' a 'nie zyskać' to są dwa różne pojęcia. W tym przypadku sklep raczej nic nie traci. Jeśli już to tylko konsument: płaci wyższą cenę, ponieważ czasowo nie ustala się ona poprzez wolny rynek.
"You have to learn the rules of the game.
And then you have to play better than anyone else."
Albert Einstein
Nesmeer

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: Nesmeer »

Tehanu pisze: 'tracić' a 'nie zyskać' to są dwa różne pojęcia. W tym przypadku sklep raczej nic nie traci. Jeśli już to tylko konsument: płaci wyższą cenę, ponieważ czasowo nie ustala się ona poprzez wolny rynek.
W znaczeniu mniej materialnym straci tak czy inaczej np na wizerunku, ktoś mniej zorientowany spojrzy ze zdziwieniem, gdy gry z empiku nie ujrzy w specjalistycznym sklepie, właśnie ruch taki szkodzi każdemu prowadzącemu działalność z tym związana, a wydawać by się mogło np na podstawie doświadczeń z CMON że wydawnictwu też jest na rękę współpracować z pozostałymi podmiotami

Edit: no ale pewnie empik wziął więcej pudelek niż w sumie wzięłyby sklepy z grami xD


Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: kwiatosz »

Sklepy hobbystyczne pewnie malo sie utrzymuja z kupujacych gry w empiku. A promowanie dobrej gry szeroka dostepnoscia hobby robi dobrze. Plus nie wierze zeby empikowi udalo sie oszukac wydawce podpisujac z nim indywidualna umowe. Czy konsument straci grajac 4 miesiace i doplacajac za to 30 zl, czy tam iles? Trudno bedzie mnie do tej teorii przekonac [emoji14]
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: mikeyoski »

A mnie trudno przekonać do tej ekskluzywności sprzedaży tego tytułu przez te 4 miesiące. Empik i tak miałby tę grę w ofercie, ale rozumiem, że w okresie przedświątecznym trzeba podnieść trochę wyniki. Z książkami też tak robią. Niestety są monopolistą i mogą dużo.

Tapnięte z espiątki
Awatar użytkownika
Tehanu
Posty: 128
Rejestracja: 15 cze 2005, 03:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 3 times

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: Tehanu »

mikeyoski pisze:...Niestety są monopolistą i mogą dużo.
Nie są żadnym monopolistą :lol: Najwyżej dużym graczem na rynku, może dominującym.
"You have to learn the rules of the game.
And then you have to play better than anyone else."
Albert Einstein
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: mikeyoski »

Masz rację. Chodzi mi o to, że nie raz i nie dwa korzystają z tego, że są największym graczem na rynku poprzez choćby czasową wyłączność. Mogą dużo więcej niż inni. Niedawno uciekli spod topora i rozumiem doskonale to ograniczanie konkurencji, zwłaszcza w tak gorącym okresie
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: Fiacik »

Nie są już żadnym monopolistą, dodatkowo firma nie od dziś ma problemy finansowe. Ceny z kosmosu, gdyby nie książki wydaje mi się, że największe zyski czerpią z bonów/kart prezentowych rozdawanych w dużych firmach jak świadczenia socialne.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 997
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 48 times

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: charlie »

kwiatosz pisze:Sklepy hobbystyczne pewnie malo sie utrzymuja z kupujacych gry w empiku. A promowanie dobrej gry szeroka dostepnoscia hobby robi dobrze. Plus nie wierze zeby empikowi udalo sie oszukac wydawce podpisujac z nim indywidualna umowe. Czy konsument straci grajac 4 miesiace i doplacajac za to 30 zl, czy tam iles? Trudno bedzie mnie do tej teorii przekonac [emoji14]
Pewnie masz rację, ale skoro zakładamy, że sklepy hobbystyczne mało utrzymują się z klientów kupujących w Empiku, to w czym problem, żeby gra była dostępna we wszystkich sklepach od razu, a nie tylko w jednej sieci? Dodatkowo, dzięki temu, dostępność świetnej gry jest jeszcze szersza = jeszcze większe promowanie hobby, o którym piszesz.

Jeżeli chodzi o czasową wyłączność Empiku na niektóre gry, to wydaje mi się, że nie jest to pierwszy raz. No i skąd pewność, że to wyłączność na 4 miesiące - jak ktoś wie, to niech poda źródło.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: kwiatosz »

Dodatkowo, dzięki temu, dostępność świetnej gry jest jeszcze szersza = jeszcze większe promowanie hobby, o którym piszesz.
Bylem w Empiku i ze 100% pewnoscia moge napisac, ze inaczej eksponowane sa tytuly przez nich promowane. A nie biora wylacznosci zeby gra po prostu lezala razem ze wszystkimi, tylko zeby byla wyeksponowana. Ma to zdecydowanie wiekszy efekt promocyjny niz rzucenie na polki i dostepnosc w innych sklepach, moge sie zalozyc.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 997
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 48 times

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: charlie »

kwiatosz pisze:
Dodatkowo, dzięki temu, dostępność świetnej gry jest jeszcze szersza = jeszcze większe promowanie hobby, o którym piszesz.
Bylem w Empiku i ze 100% pewnoscia moge napisac, ze inaczej eksponowane sa tytuly przez nich promowane. A nie biora wylacznosci zeby gra po prostu lezala razem ze wszystkimi, tylko zeby byla wyeksponowana. Ma to zdecydowanie wiekszy efekt promocyjny niz rzucenie na polki i dostepnosc w innych sklepach, moge sie zalozyc.
Hm. Może, dawno nie przyglądałem się Empikowi - ale nie kojarzę półki "tylko w Empik" - jeżeli jest, to coś słabo widoczna, w takim razie :lol:, albo są to rzeczy na tyle marne, które i tak mnie nie interesują. Kojarzę natomiast specjalne stoły, na których są promowane gry typu Dixity, Tajniacy, Dobble i inne gry "bez wyłączności" - zawsze są na nich gry: a) nowe; b) względnie popularne; c) bestsellery i nie rozumiem, dlaczego Ryzyk Fizyk miałby nie trafić na taki stół, jeżeli byłby także dostępny w innych sklepach. Toż to byłoby głupie.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: kwiatosz »

Jedna z opcji dostania sie na taki stol to zaplacic, inna jest podpisanie umowy na wylacznosc.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 997
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 48 times

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: charlie »

kwiatosz pisze:Jedna z opcji dostania sie na taki stol to zaplacic, inna jest podpisanie umowy na wylacznosc.
Ciekawe czy są tytuły, za które nie trzeba ani zapłacić, ani podpisywać wyłączności. W każdym razie gra jest zacna i niech będzie u nas też kolejnym imprezowym hitem.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: kwiatosz »

Żeby nie było, że piszę tylko okołoplanszówkowo - moja recenzja "Ryzyk fizyk" - http://kwiatosz.znadplanszy.pl/2017/10/ ... yzk-fizyk/ :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: Bruno555 »

Jak by dla kogoś było za mało pytań w grze to proponuje wymianę. Mam angielską wersję gry i stworzone 128 pytań do wydruku. Pytania pochodzą z innych wersji gry (np. W&W Party) jak i w większości są to fanowskie pytania wrzucone na BGG i na innych stronach. Pytania są po angielsku ale nie ma problemu jak przynajmniej 1 osoba w grupie w miarę ogarnia język.
Interesowały by mnie pytania z polskiej wersji. Wystarczy jak ktoś by zrobił zdjęcia pytań z odpowiedziami, to bym je sobie przepisał i wrzucił do szablonu z grafiką do wydruku.

Tu udostępniam część tych pytań (1 arkusz z 4):
https://www.dropbox.com/s/pot3bsmxlhib2 ... s.pdf?dl=0
zix
Posty: 257
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: zix »

Ja grą nie jestem zachwycony.
Grałem tylko kilka razy - może gdybym bawił się częściej lub w innej grupie?

Ciekawe
- mechanika
To nie byle gra z zagadkami...
To taki miks blefu i hazardu ;)
Czyli coś innego i (powiedzmy) głębszego niż np trivial pursuit.

Na minus
- wykonanie
Niby deluxe a mata choć nawiązująca do np. ruletki (czy innej grupy w kasynie) nie powala jakością.
To nie jest tak, że jest zła. Zwyczajnie nie tego się spodziewałem po deluxe ;)

Jednak żetony to jakaś forma (moim zdaniem) porażki.
Występują 2 rodzaje: masywne (splendor/poker) i kartonowe...
Taki miks w deluxe zupełnie mi nie leży... Nie wiem czy nie wolałbym już wszystkich z kartonu.

- cena
120 zł to nie majątek...
Nie wiem jaki koszt tego to flamastry i tablice do pisania, jednak wydaje mi się, że przy takiej cenie powinno to wyglądać lepiej. I tak - trochę bolą te kartonowe żetony ;)

Uwagi:
- to nie byle zagadki!
I ważnym stopniu nie można do tego tak podejść!
Polecam od razu uświadamiać graczy jak i po co się w to gra ;)
Tu można znacznie odpowiedz (np wysokość budynku), jednak umyślnie delikatnie zawyżyć by wprowadzić kogoś w błąd.
To nie wygrywa odpowiedź najbliższą prawdy, a ta która jest najbliższa, która nie jest wyższa od poprawnej odpowiedzi!

Ta zasada wprowadza trochę zamieszania, a raczej... Nie zrozumienia gry - dlatego warto od razu tłumaczyć czemu to może służyć :)

Podsumowując...
Ciekawa gra, z za słabym wykonaniem jak na cenę i... Raczej nie dla mnie.
Jednak warto przetestować przy dobrze nastawionych współgraczach :)
Monok
Posty: 108
Rejestracja: 26 lis 2014, 10:47
Been thanked: 2 times

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: Monok »

Czy jest szansa, że gra zamówiona w przedsprzedaży trafi do mnie do 20 stycznia ? jakieś przecieki jak to wygląda?
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: bukimi »

Monok pisze:Czy jest szansa, że gra zamówiona w przedsprzedaży trafi do mnie do 20 stycznia ? jakieś przecieki jak to wygląda?
Nie lepiej zapytać tam gdzie zamawiałeś?
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Monok
Posty: 108
Rejestracja: 26 lis 2014, 10:47
Been thanked: 2 times

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: Monok »

bukimi pisze:Nie lepiej zapytać tam gdzie zamawiałeś?
W tym sęk że od tego zależy czy zamówię, czy będę skazany wciąż na empik. w wątku 3 trolli też dałem zapytanie
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: Legun »

Zagraliśmy wczoraj w Ryzyk-Fizyk wręczone jubilatowi (zgadnijcie jaki jest jego zawód ;)). Podeszło bardzo wszystkim - nie tylko mnie, który zdystansował konkurencję, szczególnie zaś trafnym obstawieniem pytania o procent mężczyzn, którzy wkładają majtki ponownie bez prania :roll: . Odświeżam więc wątek, bo gra jest tego warta i nie ma co się zarażać kwizem ani szatą graficzną. Gra jest świetna!
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
donPedro
Posty: 205
Rejestracja: 21 lut 2015, 14:41
Been thanked: 1 time

Re: Ryzyk Fizyk (Wits and Wagers)

Post autor: donPedro »

Czy ma ktoś jakiś pomysł na dodatkową bazę pytań do gry?
Przydałby się jakiś dodatek :)
ODPOWIEDZ