Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
mgolda3
Posty: 2
Rejestracja: 16 paź 2017, 22:40

Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: mgolda3 »

Cześć. :)
Poszukuje gier planszowych, które mają całkiem zacną mechanikę i fabułę lecz ich opracowanie graficzne jest raczej słabe a przynajmniej na średnim poziomie.
Jeśli coś wam przychodzi do głowy prosiłabym o podzielenie się tytułami. :)


Dla tych co są ciekawi po co mi to:
Jestem studentką asp i chcę podjąć się ponownego opracowania grafiki gry planszowej - jest to tylko projekt i będzie on jedynie do pokazania moich "możliwości". Ze względu na to że w mojej kolekcji planszowek większość jest świetnie zrobiona pod każdym względem nie mam co wybrać - a bezsens opracowywać coś co już jest zacne. :p
Będę wielce wdzięczna za pomoc w odnalezieniu dobrego przykładu. :)
Onishin
Posty: 136
Rejestracja: 23 kwie 2016, 09:22
Has thanked: 26 times
Been thanked: 42 times

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: Onishin »

Battlestar Galactica. Szata graficzna, już się trochę zestarzała. Dodatkowo intrygujące byłyby rysowane grafiki zamiast tych z filmu :)
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: elayeth »

Concordia

Terraforming Mars
Ostatnio zmieniony 16 paź 2017, 23:11 przez elayeth, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: Trolliszcze »

elayeth pisze:Concordia
Whaaat? Bardzo dobrze wyglądająca gra (nie licząc okładki).
Jeśli szukasz paskudnych gier, to wydawnictwo Alea ma w swojej ofercie co najmniej kilka. Wydają nawet teraz edycje jubileuszowe swoich najlepszych tytułów, równie paskudne co zawsze: Zamkii Burgundii, W roku smoka itd. (EDIT: Przy czym są to typowe suchary, więc fabuły w nich nie uświadczysz.)
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: elayeth »

Trolliszcze pisze:
elayeth pisze:Concordia
Whaaat? Bardzo dobrze wyglądająca gra (nie licząc okładki).
Jeśli szukasz paskudnych gier, to wydawnictwo Alea ma w swojej ofercie co najmniej kilka. Wydają nawet teraz edycje jubileuszowe swoich najlepszych tytułów, równie paskudne co zawsze: Zamkii Burgundii, W roku smoka itd. (EDIT: Przy czym są to typowe suchary, więc fabuły w nich nie uświadczysz.)
Wiesz, gusta są różne... Concordia często trafiała na listę najbrzydszych okładek. W środku również biednie. Graliśmy ekipą u kolegi. Ja i kumpel zgodnie uznaliśmy, że to świetna gra, ale z uwagi na jej brzydotę odpuszczamy zakup.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4091
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: Gizmoo »

Zawsze podstawą jest czytelność planszy i komponentów. Wszystko musi być klarowne, widoczne z dużej odległości, a ikony - intuicyjne. I pewnie Klemens Franz jest w tym specjalistą, jednocześnie - ja kompletnie nie trawię jego stylu. Uważam go właśnie za króla roboty, w której jest warsztat, ale brakuje elementarnego poczucia estetyki. To świetny macher jeżeli chodzi o funkcjonalność, ale jednocześnie techniczny partacz, który nie potrafi operować np. perspektywą.

Jeżeli chodzi o przykłady brzydkich, acz dobrych gier - to dla mnie na pierwszym miejscu są Zamki Burgundii. Gra wręcz kultowa, ale tak koszmarnie brzydka, że nie mogę zmusić się do grania. Gdyby ktoś uczynił ją ładniejszą - pewnie zakupiłbym swój egzemplarz.

Uwielbiam Wyspę Skye - nigdy nie odmówię partyjki. To świetny produkt, ale jednocześnie mocno mnie boli, że gra ma słabą oprawę graficzną, za którą... Odpowiada Klemens Franz. :lol:

King of the Hill: The Dwarfs Throne - to dla mnie kapitalna gra, która... Ma nie równą oprawę graficzną. Ilustracje na kartach są świetne, za to cała reszta - woła o pomstę do nieba! Jest autentycznie odpychająca. To pierwsza gra w mojej kolekcji, którą "odpimpowałem", bo nie mogłem na nią patrzeć. :lol:

Jako ćwiczenie polecam jednak zobaczyć polskie i oryginalne wydanie Zamków Szalonego Króla Ludwika. To mój absolutny top i ukochana gra. W oryginale - koszmarnie wręcz brzydka. Polska edycja jest przepiękna choć... Z funkcjonalnością jest pewien kłopot (mniej intuicyjne rozmieszczenie ikonek). To chyba najlepszy jednak przykład jak z brzydkiego kaczątka zrobić pięknego łabędzia.

Jako źródeł inspiracji - polecam prace Michaela Menzela - to jest facet, który poza doskonałą techniką, stylem i niezwykłym wyczuciem wszystkich elementów potrzebnych, by planszówka była intuicyjna - jest też wielkim artystą. Polecam w szczególności jego plansze do Cuba i Stone Age'a. Kwintesencja genialnego projektu.

No i nie jestem niestety dobrym doradcą jeżeli chodzi o "brzydkie gry", bo zwyczajnie je omijam szerokim łukiem. Polecam jednak zerknąć na wszystko co stworzył Franz - wykorzystać sam graficzny pomysł na projekt i... Zrobić go od nowa. :lol:
ENDryu
Posty: 814
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 135 times
Been thanked: 27 times

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: ENDryu »

polecam twórczość Klemensa Franza: https://boardgamegeek.com/boardgamedesi ... mens-franz
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: kaszkiet »

El Grande - piękna ta gra nie jest, niektórym się podoba, ale na pewno jest to wygląd niedzisiejszy. Wersja Big Box aż tak wiele nie pomogła jak by mogła.

Dream Factory/Traumfabrik/Fabrik Der Traume - licytacyjna gra, w której kręci się filmy. Żadna z wersji nie jest wybitna graficznie, a pole do popisu tu jest.

Co do Klemensa Franza - ja to bym mu dał bana na robienie grafik do planszówek, ale raczej jeszcze przez wiele lat będzie wypalał nam oczy.
Kudtacz
Posty: 125
Rejestracja: 24 kwie 2014, 01:06

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: Kudtacz »

Wydaje mi się, że dobrym pomysłem na taki projekt jest stworzenie nowej grafiki do Summoner Wars. Mozę też nowego layoutu karty.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: zakwas »

Masa ludzi narzeka na Puerrto Rico, ale ja uwielbiam stare wydanie - przejrzyste i klarowne. Nowe napaćkane, niby przyjemniejsze dla oka (troszkę), ale dalej nie za ładne, a straciło na funkcjonalności. No i gra nie chce się zestarzeć.

Z innej beczki - ja nie cierpię opracowania graficznego Chaosu w Starym Świecie. Kosztem "pięknych" wodotrysków na planszy poszła się kochać jakakolwiek funkcjonalność. Na mapie potrafi zginąć masa rzeczy.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: gregos »

Bardzo dobrym materiałem wyjściowym do Twojej pracy jest Caylus.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: rattkin »

Niemal każda gra Euro.

Jeśli chodzi o stosunek "hitowości" do paskudztwa graficznego, to dobrze byłoby zacząć od ratowania Terraforming Mars.

Warto jednak dodać, że na oprawę graficzną gry planszowej składa się też "interfejs" - ikonografia, layout, template'y plansz, kart, itd. Sam kolorowy smok w ramce nie wystarczy.
Ostatnio zmieniony 17 paź 2017, 11:31 przez rattkin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: hsiale »

Zamki Burgundii
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 343
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 19 times
Been thanked: 26 times

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: Dr_Kecaj »

rattkin pisze:Niemal każda gra Euro.
Dobrze ze padło niemal. Takie pokolenia są przecież całkiem ładne i przejrzyste.

Zdecydowanie El Grande potrzebują odnowy. Belfort też mógłby się doczekać
Kupię Szczura rogatego PL
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: Trolliszcze »

Dr_Kecaj pisze:Dobrze ze padło niemal. Takie pokolenia są przecież całkiem ładne i przejrzyste.
Przestań, przecież grafiki do Pokoleń robił Dennis Lohausen, drugi "ulubieniec" forum.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: detrytusek »

Zamki B., Agricola
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: bukimi »

Zdecydowanie Zamki Burgundii
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: seki »

Gusta są różne. Ja grafikę terraformacji uwielbiam. Oprócz planszetek (które już zostały rewelacyjnie poprawione i wykonane od nowa) całość wygląda dla mnie super.

Moja propozycja to Zamki burgundii

Dobry przykład jak wizualnie poprawić grę planszową to Brass. Wydanie z tegorocznego kickstartera w porównaniu ze starą edycją robi niemałe wrażenie.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: kaszkiet »

seki pisze:Gusta są różne. Ja grafikę terraformacji uwielbiam. Oprócz planszetek (które już zostały rewelacyjnie poprawione i wykonane od nowa) całość wygląda dla mnie super.
Przyjrzyj się kartom - niektóre mają tak czerstwe lub nieporadne obrazki, że włosy dęba stają i nie wiadomo czy to ma być na serio.

Piesek: https://cf.geekdo-images.com/images/pic3340393_md.jpg
Misio: http://www.fryxgames.se/wp-content/uplo ... 3x1024.jpg
Sponsorzy: http://www.fryxgames.se/wp-content/uplo ... nsors1.jpg
Filtry oddychania: https://mrtimewalk.files.wordpress.com/ ... .jpg?w=736
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 797
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 26 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: Michał M »

kaszkiet pisze:
seki pisze:Gusta są różne. Ja grafikę terraformacji uwielbiam. Oprócz planszetek (które już zostały rewelacyjnie poprawione i wykonane od nowa) całość wygląda dla mnie super.
Przyjrzyj się kartom - niektóre mają tak czerstwe lub nieporadne obrazki, że włosy dęba stają i nie wiadomo czy to ma być na serio.

Piesek: https://cf.geekdo-images.com/images/pic3340393_md.jpg
Misio: http://www.fryxgames.se/wp-content/uplo ... 3x1024.jpg
Sponsorzy: http://www.fryxgames.se/wp-content/uplo ... nsors1.jpg
Filtry oddychania: https://mrtimewalk.files.wordpress.com/ ... .jpg?w=736
Jeszcze te wszystkie glony i krzaki cykane chyba pod blokiem z komórki.

Ale nie można niczego zarzucić, bo przecież tak to właśnie miało wyglądać, więc cicho tam.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: zakwas »

seki pisze: Dobry przykład jak wizualnie poprawić grę planszową to Brass. Wydanie z tegorocznego kickstartera w porównaniu ze starą edycją robi niemałe wrażenie.
Absolutnie się nie zgodzę. Nie lubię w planszówkach trendu na wodotryski na planszy. Brass moim zdaniem się gdzieś pogubił w tym swoim odswiezaniu i patrząc na zdjęcia jest diabelnie nieczytelny.
Ostatnio zmieniony 17 paź 2017, 10:06 przez zakwas, łącznie zmieniany 1 raz.
Nesmeer

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: Nesmeer »

Zamki burgundii!
Mechaniczny masterpiece, a graficzne sh#&$ i pomyje. Gra, ktora zdecydowanie zasluguje na wiecej, tym bardziej, ze swoje lata ma, a nikt sie tym zajac nie zamierza.
Poza tym, ze wyglada to zle, dodatkowo jest to srednio grywalne przy zlym oswietleniu (mowie to jako osoba bez wad wzroku, zeby nie bylo).
Z checia wybralbym alternatywna wersje gdyby taka na rynku sie pojawila.
No i warte uwagi sa jakze popularne gry p.Rosenberga, natomiast to juz cala seria spod reki "wspanialego" grafika p.Klemenza.
Ale to inna historia, jesli mialbym deklarowac jedna gre w tej kategorii to bylby to Zamki. Tym bardziej, ze to tytul popularny, znany i mechanicznie wspanialy.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony 17 paź 2017, 10:57 przez Nesmeer, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4599
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1881 times

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: warlock »

detrytusek pisze:Zamki B., Agricola
Ło panie, przecież Agricola prezentuje się świetnie! :).

Zamki Burgundii i Trajan ;).
Dobry przykład jak wizualnie poprawić grę planszową to Brass. Wydanie z tegorocznego kickstartera w porównaniu ze starą edycją robi niemałe wrażenie.
Będę dziwny, ale uwielbiam oldchoolowe grafiki starej edycji...
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: Olgierdd »

Trochę dygresja w tym temacie, ale warto zapoznać się z oryginalnym wydaniem gry Impulse oraz stworzonej po premierze fanowskiej oprawie graficznej, która została wykorzystana w oficjalnym polskim wydaniu.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Zacna mechanika kiepska grafika - gry planszowe

Post autor: zakwas »

warlock pisze:
Dobry przykład jak wizualnie poprawić grę planszową to Brass. Wydanie z tegorocznego kickstartera w porównaniu ze starą edycją robi niemałe wrażenie.
Będę dziwny, ale uwielbiam oldchoolowe grafiki starej edycji...
Nie jesteś dziwny. ;)
ODPOWIEDZ