Essen 2017

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: Essen 2017

Post autor: kaimada »

Z kronikarskiego obowiązku wrzucam też tu.

Przegląd elementów i pierwsze wrażenia z WarTime na ZnadPlanszy
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Essen 2017

Post autor: Veridiana »

Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Essen 2017

Post autor: Veridiana »

Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Essen 2017

Post autor: Gizmoo »

_Paulus_ pisze: Dr Professor Evil and Citadel of Time

O Matko! Jaka to zła gra. Wyprzedane na Essen - za chwilę będzie zalew rynku wtórnego :-) Miałem okazję przetestować i już dawno tak się nie wynudziłem. Prosta kooperacja - chodzimy po zamku szalonego złego naukowca i staramy się wykraść artefakty. I tak złej gry to już dawno nie miałem nieprzyjemności testować. Po dwóch rundach w końcu moja narzeczona zbolałym tonem powiedziała, że już nie ma ochoty w to grać - na co my ucieszeni powiedzieliśmy - "my też" tylko nikt nie miał odwagi tego powiedzieć jako pierwszy, żeby nie psuć gry innym. Sama gra polega na rzucaniu kostkami. I tyle. Mogliby dać rzucić raz i powiedzieć: wygrałeś/przegrałeś - a nie ubierać to w 2h grę gdzie rezultat będzie ten sam.
W weekend zagrałem wreszcie w "Profesora Zło" i choć zgadzam się z zarzutem totalnej losowości, to nie absolutnie nie zgadzam się, że "gra polega na rzucaniu kostkami". Dodatkowo... bawiłem się przy niej wyśmienicie. To bardzo sprawna mechanicznie imprezowo-rodzinna gra kooperacyjna. Potwornie losowa, potwornie karcąca i co chwila przekreślająca wszystko, co gracze osiągnęli do tej pory, a jednak... Zabawa jest prześmieszna, główkowania nie brakuje, są dyskusje przy stole, jest klimacik, no i wykonanie - bajka! Świetne grafiki, bardzo ładna plansza, wysokiej jakości komponenty, steampunkowy klimat i sprawna, angażująca mechanika. Ja uwielbiam jak gra stanowi wyzwanie, uwielbiam notorycznie przegrywać w kooperacjach, ale rozumiem, że może to frustrować. Reasumując - nie jest to gra dla każdego. Ot imprezowy, mega losowy i do bólu masochistyczny tytuł, który jednak daje jednak sporo frajdy i wygląda super. Zaznaczam, że graliśmy na trzeźwo, ale obawiam się, że "pod wpływem" można się przy tej grze bawić jeszcze lepiej. Dla osób lubiących kooperację, steampunkowy klimat i przede wszystkim - lubiących przegrywać - Polecam! :D

Zagrałem również w Isaribi. Gra trochę starsza, ale była w tym roku na KS, a na Essen miała premierę odnowionej edycji Deluxe. Jest to bardzo fajne, rodzinne euro o połowach ryb i innych owoców morza, na wodach terytorialnych Japonii. Mechanicznie nie ma tu może rewolucji, ale jest kilka bardzo ciekawych pomysłów. Moi znajomi zarzucali grze losowość, ale ta losowość jest bardzo uzasadniona tematycznie (łowiska mogą zawierać różną ilość ryb, jak i popyt na rynku może być zmienny). Bawiłem się wybitnie dobrze (i nie tylko dlatego, że wygrałem) i potwornie żałuję, że nie wsparłem tego na kickstarterze, a później - nie kupiłem na Essen, bo gra była na mojej liście zainteresowań. Wprawdzie na odległym miejscu, ale to oznacza, że źle ustawiłem ją na liście priorytetów. :lol: Dla lubiących japońskie klimaty i lekko-średnie euro - pozycja przynajmniej do sprawdzenia. ;)

Ten wpis muszę jednak ponownie poświęcić potwornemu rozczarowaniu, jakie sprawił mi Alien Artifacts. I to tym razem nie grając weń ponownie, ale porównując AA do kolejnej, bardzo podobnej gry. Otóż stałem się szczęśliwym posiadaczem Jump Drive. Dla tych, którzy nie wiedzą - to jest odchudzona wersja Race for The Galaxy. No i JD dołączył do kolejnych tytułów, które zwyczajnie miażdżą Alien Artifacts. W zasadzie kompletnie nie rozumiem jak twórcy (i wydawca) AA mogli nie zagrać w Jump Drive. A jeżeli zagrali, to jak z czystym sumieniem i z ręką na sercu mogli stwierdzić - "Nasza gra jest lepsza. Nic w niej nie poprawiajmy". I nie należy zasłaniać się tym, że AA "to trochę inna gra", bo główne założenia mechaniczne (płacenie kartami), gatunek (karcianka z tableu building), waga, czas rozgrywki i tematyka - są identyczne. Jump Drive pokazuje jak przyjemne może być budowanie swojego tableu, jak wymagające uważnego planowania i przede wszystkim - pokazuje jak fajne można zbudować comba. Po zagraniu w JD - Alien Artifacts jeszcze bardziej "zmalał" w moich oczach.

P.S. Z Essenowych premier zostało nam już zaledwie kilka tytułów do rozegrania. W tym tygodniu może uda się zagrać w Santa Maria.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2811
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 100 times
Been thanked: 154 times
Kontakt:

Re: Essen 2017

Post autor: Ink »

Dzisiaj w Essen Express Games Fanatic uda się książkowymi śladami Kuriera carskiego (nie mylić z Cesarskim kurierem :) ).
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
wajwa
Posty: 2217
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 238 times
Been thanked: 391 times
Kontakt:

Re: Essen 2017

Post autor: wajwa »

Trolliszcze pisze:Cieszą mnie opinie o Heaven & Ale, bo to gra, na którą najbardziej liczę. Ale jeszcze jedna wątpliwość, która nie była chyba poruszana: jak wygląda rozgrywka przy różnym player councie? O ile dobrze pamiętam, na 2 os. gra się tylko trzy rundy vs. sześć na 4 osoby. Nie wpływa to negatywnie na odczucia?
EDIT: Np. Dolina królów z podobnym mechanizmem - nie mogę się cofać na pola, które już minąłem - moim zdaniem sprawdza się o wiele lepiej na cztery osoby, bo przy dwóch jest zbyt luźno i każdy zdobędzie to, czego potrzebuje: pola, kamieniołomy itd.
Krwawisz pisze:
Heaven & Ale - tutaj zupełnie inna bajka. Suchar z tego całkiem spory i klimatu raczej nie czuc, co mnie początkowo rozczarowało, ale mechanizmy genialne. Balans różnych opcji w grze tez wydaje sie byc bardzo ok. Spory mózgożer - zdecydowanie jedna z najlepszych euro-gier w jakie w ostatnim roku grałem.
Popełnił ktoś może tłumaczenie instrukcji do Heaven&Ale ?
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Essen 2017

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Azul- czy będzie w stanie wybić z głowy Splendor, lepsze to ?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Essen 2017

Post autor: rattkin »

Oczywiście. Nie istnieje na rynku gra od Splendor gorsza :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Essen 2017

Post autor: Veridiana »

ENDryu
Posty: 814
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 134 times
Been thanked: 27 times

Re: Essen 2017

Post autor: ENDryu »

Dr. Nikczemniuk pisze:Azul- czy będzie w stanie wybić z głowy Splendor, lepsze to ?
Wystarczy kupić Century, żeby wybić sobie Splendor z głowy :mrgreen:
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Essen 2017

Post autor: Gizmoo »

ENDryu pisze:Wystarczy kupić Century, żeby wybić sobie Splendor z głowy :mrgreen:
+1 (milion)
rattkin pisze:Oczywiście. Nie istnieje na rynku gra od Splendor gorsza :)
Prawie +1, bo znalazło by się trochę gorszych. ;)
Dr. Nikczemniuk pisze:Azul- czy będzie w stanie wybić z głowy Splendor, lepsze to ?
Kompletnie inny typ gry. Dla mnie to obecnie najlepszy abstrakt na rynku. ;)
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Essen 2017

Post autor: zakwas »

Kurde, nie grałem jeszcze w Azul, ale pod żadnym kątem nie wydaje mi się to lepsze/ciekawsze od takiego Yinsha na przykład (czyli w kategorii współczesna abstrakcja). O co chodzi z tym hypem, poza kolorowymi kafelkami?
ENDryu
Posty: 814
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 134 times
Been thanked: 27 times

Re: Essen 2017

Post autor: ENDryu »

zakwas pisze:Kurde, nie grałem jeszcze w Azul, ale pod żadnym kątem nie wydaje mi się to lepsze/ciekawsze od takiego Yinsha na przykład (czyli w kategorii współczesna abstrakcja). O co chodzi z tym hypem, poza kolorowymi kafelkami?
Zależy jak wielkim purystą jesteś w traktowaniu abstract strategy. Jeśli są to tylko gry typu Gipf project, Onitama, szachy czy warcaby, to faktycznie Azul nie do końca może podejść pod tę kategorię. Jeśli rozszerzymy kategorię o gry typu Santorini itd, to Azul wypada w niej bardzo korzystnie :)

Mówię to jako duzy fan gier abstrakcyjnych, który grał we wszystkie gry powyzej :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Essen 2017

Post autor: KubaP »

zakwas pisze:Kurde, nie grałem jeszcze w Azul, ale pod żadnym kątem nie wydaje mi się to lepsze/ciekawsze od takiego Yinsha na przykład (czyli w kategorii współczesna abstrakcja). O co chodzi z tym hypem, poza kolorowymi kafelkami?
Azul to rodzinna, fajna gra abstrakcyjna, przypuszczam, że to miał Gizmoo na myśli - plus napisał "dla mnie".

Ja też czczę Yinsha i jako fan gier abstrakcyjnych nawet właściwie nie rozpatrywałem Azula w tej kategorii.

Ale gdyby stworzyć kategorię "rodzinnych gier logicznych", to na pewno Azul przebija takie tytuły jak Connect 4 czy inne podobne.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Essen 2017

Post autor: Gizmoo »

Yinsh - to jest "Abstract Strategy", a Azul abstrakcyjna gra logiczna. ;)

Jako, że ja jestem maniakiem gier przesiąkniętych tematem, to w ogóle nie interesują mnie gry abstrakcyjne (choć Yinsha cenię) i dlatego jestem zdziwiony, że Azul mi tak bardzo podpasował. I żeby nie było - tak, to jest gra rodzinna i za dużej głębi tam nie ma, ale pytanie dotyczyło Splendoru, a to podobny wagowo tytuł.
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Essen 2017

Post autor: harrison »

KubaP pisze: Ale gdyby stworzyć kategorię "rodzinnych gier logicznych", to na pewno Azul przebija takie tytuły jak Connect 4 czy inne podobne.
jakby szukać po typie: Abstract + Family to jest na 11 miejscu
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Essen 2017

Post autor: zakwas »

Gizmoo pisze:Yinsh - to jest "Abstract Strategy", a Azul abstrakcyjna gra logiczna. ;)

Jako, że ja jestem maniakiem gier przesiąkniętych tematem, to w ogóle nie interesują mnie gry abstrakcyjne (choć Yinsha cenię) i dlatego jestem zdziwiony, że Azul mi tak bardzo podpasował. I żeby nie było - tak, to jest gra rodzinna i za dużej głębi tam nie ma, ale pytanie dotyczyło Splendoru, a to podobny wagowo tytuł.
To jeszcze pytanie wg tych co grali - Azul czy Korzenny Szlak? Bo brzmi jak ta sama kategoria (skoro porównywane do Splendoru cały czas).
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Essen 2017

Post autor: Gizmoo »

zakwas pisze: To jeszcze pytanie wg tych co grali - Azul czy Korzenny Szlak? Bo brzmi jak ta sama kategoria (skoro porównywane do Splendoru cały czas).
Mechanicznie są tak od siebie różne, że ująłbym to tak:

Century - dla lubiących matematykę, liczenie i silniczek na kartach.

Azul - dla posiadających wyobraźnie przestrzenną, interakcję i lubiących układanie puzzli.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Essen 2017

Post autor: zakwas »

Gizmoo pisze:
zakwas pisze: To jeszcze pytanie wg tych co grali - Azul czy Korzenny Szlak? Bo brzmi jak ta sama kategoria (skoro porównywane do Splendoru cały czas).
Mechanicznie są tak od siebie różne, że ująłbym to tak:

Century - dla lubiących matematykę, liczenie i silniczek na kartach.

Azul - dla posiadających wyobraźnie przestrzenną, interakcję i lubiących układanie puzzli.
Pytam, bo wrzuciliście w ten sam wór co Splendor, więc tak od słowa do słowa... ;) Ja wiem, zę mechanicznie to inne gry zupełnie.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Essen 2017

Post autor: rattkin »

zakwas pisze:Kurde, nie grałem jeszcze w Azul, ale pod żadnym kątem nie wydaje mi się to lepsze/ciekawsze od takiego Yinsha na przykład (czyli w kategorii współczesna abstrakcja). O co chodzi z tym hypem, poza kolorowymi kafelkami?
O nic, to tylko hype. Każda gra z serii GIFP jest o niebo lepsza i bardziej regrywalna. Teraz ciaćki sprzedają gry po prostu.

Jeśli chodzi o abstrakcyjne gry familijne natomiast to Dragon Castle > Sagrada > Azul.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Essen 2017

Post autor: Gizmoo »

rattkin pisze:Jeśli chodzi o abstrakcyjne gry familijne natomiast to Dragon Castle > Sagrada > Azul.
Gust, gust i jeszcze raz gust. Dla mnie Sagrada jest strasznie nudna i zagram jak mi zapłacą. :lol:
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Essen 2017

Post autor: rattkin »

Nie wiem czy gust. Myslałem raczej o przestrzeni możliwości (złożoności przestrzeni decyzyjnej) w trakcie gry. Wszystkie są proste, ale Azul jest wg mnie najniżej.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2811
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 100 times
Been thanked: 154 times
Kontakt:

Re: Essen 2017

Post autor: Ink »

Obrodziło kolejnymi odcinkami Essen Express na Games Fanatic:

Pingwin pisze o Card City XL
Gała o Dragon Castle
WRS o Matterhorn
a Daria o NMBR 9
oraz o Indian Summer
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2811
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 100 times
Been thanked: 154 times
Kontakt:

Re: Essen 2017

Post autor: Ink »

A dzisiaj ja w kolejnym odcinku EE mam parę (gorzkich) słów na temat Transatlantica.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Essen 2017

Post autor: kisiel365 »

Coś w tym jest niestety. Obejrzałem całą rozgrywkę Transatlantic i jestem dość zawiedziony. Concordia, Antike i Navegador świetne, ale tutaj czegoś brakuje.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
ODPOWIEDZ