Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: AkitaInu »

Hmm eclipse niepełne 4x? A czego jej brakuje ? ;)

A co do 4x to w ti3 (w ti4 o ile dobrze wiem też) nie ma eksploracji, nie odkrywany nieznanych terenów więc jak dla mnie to ti jest niepełnym 4x'em. Co więcej, jeżeli nie ma eksploracji bo wszystko widać od razu to jest jak dla mnie 3x :) Ale nie ujmuje to tej grze nic, dla niektórych nawet lepiej bo można zaplanować coś czego się nie da w explorowaniu nieodkrytych terenów ;)
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: stalker7 »

AkitaInu pisze:Hmm eclipse niepełne 4x? A czego jej brakuje ? ;)

A co do 4x to w ti3 (w ti4 o ile dobrze wiem też) nie ma eksploracji, nie odkrywany nieznanych terenów więc jak dla mnie to ti jest niepełnym 4x'em. Co więcej, jeżeli nie ma eksploracji bo wszystko widać od razu to jest jak dla mnie 3x :) Ale nie ujmuje to tej grze nic, dla niektórych nawet lepiej bo można zaplanować coś czego się nie da w explorowaniu nieodkrytych terenów ;)
Owszem ale jest taka opcja w graniu że wszystkie kafle rozkładasz zakryte i HA masz eksplorację;) z tego co wiem to jakaś też dodatkowa eksploracja była w TI w dodatkach pewnie coś w stylu tego co jest w exodusie
dla pełni szczęścia to można by było grać w TI nawet tak jak w eclipsa więc dopiero tworzyć galaktykę podczas gry ;) i sam na pewno tak będę grać bo ten aspekt w eclipsie jest super w exodusa też tak gram :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Rocy7 »

AkitaInu pisze:Hmm eclipse niepełne 4x? A czego jej brakuje ? ;)
emocji ;) To wielka zabawa w najlepszego księgowego galaktyki;P
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: stalker7 »

Rocy7 pisze:
AkitaInu pisze:Hmm eclipse niepełne 4x? A czego jej brakuje ? ;)
emocji ;) To wielka zabawa w najlepszego księgowego galaktyki;P
W eclipsie problem jest z tym że kafle planet są tak różne w "mocy" że przy dobrym doborze praktycznie wygrałeś grę jeśli przeciwnik miał słabe a zazwyczaj jak Ty masz dobre to on będzie mieć słabe a na pewno slabsze :mrgreen:
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: AkitaInu »

stalker7 pisze:
Rocy7 pisze:
AkitaInu pisze:Hmm eclipse niepełne 4x? A czego jej brakuje ? ;)
emocji ;) To wielka zabawa w najlepszego księgowego galaktyki;P
W eclipsie problem jest z tym że kafle planet są tak różne w "mocy" że przy dobrym doborze praktycznie wygrałeś grę jeśli przeciwnik miał słabe a zazwyczaj jak Ty masz dobre to on będzie mieć słabe a na pewno slabsze :mrgreen:
Rocy7, to juz subiektywna opinia. U nas w 9 rundzie wszyscy stoja nad stolem i sie poca z emocji :)

Stalker7, na kilkadziesiąt gier moze raz zdazylo sie zeby rzeczywiscie ktos cierpial przez losowe kafelki :)
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: stalker7 »

Ja cierpiałem co 2 grę :mrgreen: widocznie mam takie szczęście
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: mckil »

Na moje cztery gry w każdej miałem pod górkę że względu na słabe/słabsze losowanie kafli.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Trolliszcze »

stalker7 pisze:Ja cierpiałem co 2 grę :mrgreen: widocznie mam takie szczęście
Może to kwestia postrzegania? Znam takich, którzy lubią usprawiedliwiać swoje porażki np. tym, że "im nigdy nie wypadają dobre wyniki na kościach" ;P
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: mckil »

Jak rzucasz wiadrem kości i trafiasz RAZ no to chyba jednak można mówić o tym że krostki miały wpływ na wygraną?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Trolliszcze »

Oczywiście, ale to nie jeden rzut jest podejrzany - podejrzane jest to, że to zawsze TE SAME osoby narzekają na pecha w kościach. A ja akurat mam wielkie zaufanie do statystyki i prawdopodobieństwa.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: raj »

Trolliszcze pisze:Oczywiście, ale to nie jeden rzut jest podejrzany - podejrzane jest to, że to zawsze TE SAME osoby narzekają na pecha w kościach. A ja akurat mam wielkie zaufanie do statystyki i prawdopodobieństwa.
A, czyli ty jesteś z tych, którym szczęście zastępuje umiejętności? :twisted:
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: mckil »

Ale to do mnie osobiście czy generalizujesz ? Nie przypominam sobie żebym gdzieś narzekał na kości w grze...
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: stalker7 »

Trolliszcze pisze:
stalker7 pisze:Ja cierpiałem co 2 grę :mrgreen: widocznie mam takie szczęście
Może to kwestia postrzegania? Znam takich, którzy lubią usprawiedliwiać swoje porażki np. tym, że "im nigdy nie wypadają dobre wyniki na kościach" ;P
jak Tobie na 10 kości trafia się 1 strzał a koledze na 5 trafiają się 4 no to troszkę słabo nie prawdaż? :mrgreen:
statystyka statystyką ale ona nie uznaje komu jakie wyniki wypadają tylko uśrednia więć nie dziwne że gracz A który zbiera słabizne narzeka a gracz B zbierający ogólnie dobrocie nie narzeka potem ze statystyki wychodzi że wszystko było "ok" ale nie piszę się już w rejestr tego kto jakie konkretnie miał :wink:
albo z innej beczki przy walkach których "nie da się przegrać" nagle manna z nieba same szóstki , ale za to przy ważnej walce wyrównanej to niee jedyneczki no bo statystyka szóstki już miałeś :D
Ostatnio zmieniony 20 lis 2017, 10:23 przez stalker7, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Trolliszcze »

raj pisze:
Trolliszcze pisze:Oczywiście, ale to nie jeden rzut jest podejrzany - podejrzane jest to, że to zawsze TE SAME osoby narzekają na pecha w kościach. A ja akurat mam wielkie zaufanie do statystyki i prawdopodobieństwa.
A, czyli ty jesteś z tych, którym szczęście zastępuje umiejętności? :twisted:
Tak, to ja. Jak Wam w Waszych partiach kompletnie nie idą rzuty, to wiedzcie, że w tej samej chwili mnie w jakimś innym punkcie Polski lecą same trafienia xD
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Trolliszcze »

stalker7 pisze:jak Tobie na 10 kości trafia się 1 strzał a koledze na 5 trafiają się 4 no to troszkę słabo nie prawdaż? :mrgreen:
statystyka statystyką ale ona nie uznaje komu jakie wyniki wypadają tylko uśrednia więć nie dziwne że gracz A który zbiera słabizne narzeka a gracz B zbierający ogólnie dobrocie nie narzeka potem ze statystyki wychodzi że wszystko było "ok" ale nie piszę się już w rejestr tego kto jakie konkretnie miał :wink:
albo z innej beczki przy walkach których "nie da się przegrać" nagle manna z nieba same szóstki , ale za to przy ważnej walce wyrównanej to niee jedyneczki no bo statystyka szóstki już miałeś :D
Ale ja tego nie neguję, piszę tylko - z przymrużeniem oka - że jest taki typ gracza, któremu "nigdy rzuty nie idą", który "zawsze wyciąga gorsze kafle" itd. Naprawdę takich nie znacie? ;)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: rattkin »

Grałem w Eclipse wielokrotnie i nigdy nie narzekałem na układ kafli. Zdarzało mi się wygrywać i przy takich zestawach, które mogłyby zostać uznane za "niekorzystne". Jak to często bywa przy dobrych grach - kwestia ogrania i doświadczenia.

Nie umniejszam oczywiście pozycji TI i zgadzam się, że Eclipse to inna gra. Ale podobieństw, mimo wszystko, trochę jest.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: kaimada »

Pierwsze wrażenia z Twilight Imperium 4ed już na ZnadPlanszy.

Czy uważam, że ta edycja nie ma wad? Nie.

Czy uważam, że jest bardziej rozbudowana niż trzecia z dodatkami? Nie.

Czy wolę grać w czwartą edycję zamiast w trzecią z dodatkami? Tak!
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: stalker7 »

kaimada pisze:Pierwsze wrażenia z Twilight Imperium 4ed już na ZnadPlanszy.

Czy uważam, że ta edycja nie ma wad? Nie.

Czy uważam, że jest bardziej rozbudowana niż trzecia z dodatkami? Nie.

Czy wolę grać w czwartą edycję zamiast w trzecią z dodatkami? Tak!
Dodatki to kwestia czasu więc nie martwiłbym się tym, zresztą i tak jest już sporo contentu w samej podstawce to w sumie taka podstawka z dodatkiem z wymieszanych części z innych dodatków :mrgreen:
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: rattkin »

Dodatki do podstawki, której celem było "let's crank up that shit to 11", brzmią kuriozalnie. Ja myślałem, że w tym pudle będzie wszystko co najlepsze ze wszystkiego co miała do zaoferowania cała linia TI3. A tu dopiero przyczółek.

Poczekam kilka lat na TI5 :)
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: stalker7 »

Kaimada a co do polityki bo się trochę mało tam rozpisałeś ogólnie z kontekstu chyba można wywnioskować, że teraz jest... ciekawie?
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: 13thcaesar »

kaimada pisze:Pierwsze wrażenia z Twilight Imperium 4ed już na ZnadPlanszy.

Czy uważam, że ta edycja nie ma wad? Nie.

Czy uważam, że jest bardziej rozbudowana niż trzecia z dodatkami? Nie.

Czy wolę grać w czwartą edycję zamiast w trzecią z dodatkami? Tak!
Po przeczytaniu twoich wrażeń z rozgrywki - ta gra stała się moim must have! Może nie jest aż tak dobra i rozbudowana jak Twilight Imperium 3ed z dodatkami, ale za to dostane to co zawiera 3ed plus kilka rzeczy z dodatków, i to w przystępniejszej formie, co dla takiego nowicjusza w tej grze (i w o ogóle w grach 4X) jak ja jest najbardziej przekonującym argumentem. Kupić 3ed plus dodatki, która w dodatku jest dostępna tylko w wersji Ang, i męczyć się przy tym już próbując przebrnąć przez samą instrukcję, czy zakupić bardziej przystępniejszą wersję po polsku, do której zapewne i tak pojawią się dodatki - oczywiście wybór padnie na 4ed. Teraz pozostało mi tylko czekać, aż Galakta wypuści polską wersję, kurczę żeby to nastąpiła jak najszybciej - np. taki styczeń :wink: ?

Kaimada wielkie dzięki za rozwianie moich wątpliwości, twoje artykuły (zresztą naprawdę fajnie napisane) pokazały mi nową perełkę do mojej kolekcji która wskoczyła na top mojej wishlisty :D
Ostatnio zmieniony 20 lis 2017, 20:39 przez 13thcaesar, łącznie zmieniany 3 razy.
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: stalker7 »

13thcaesar pisze:
kaimada pisze:Pierwsze wrażenia z Twilight Imperium 4ed już na ZnadPlanszy.

Czy uważam, że ta edycja nie ma wad? Nie.

Czy uważam, że jest bardziej rozbudowana niż trzecia z dodatkami? Nie.

Czy wolę grać w czwartą edycję zamiast w trzecią z dodatkami? Tak!
!
Po przeczytaniu twoich wrażeń z rozgrywki - ta gra stała się moim must have! Teraz pozostało mi tylko czekać, aż Galakta wypuści polską wersję, kurczę żeby to nastąpiła jak najszybciej - np. taki styczeń :wink: ?
Niestety to już nie zależy od galakty a od FFG też czekam a póki co jest exodus :roll: boje się tylko że TI przebije exodusa i zacznie się kurzyć a poszło na niego tyle kasy i malowania stateczków :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 20 lis 2017, 20:24 przez stalker7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: raj »

Dobry tekst.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: kaimada »

rattkin pisze:Dodatki do podstawki, której celem było "let's crank up that shit to 11", brzmią kuriozalnie. Ja myślałem, że w tym pudle będzie wszystko co najlepsze ze wszystkiego co miała do zaoferowania cała linia TI3. A tu dopiero przyczółek.

Poczekam kilka lat na TI5 :)
Tak jak napisałem w tekście - TI4 moim zdaniem zawiera większość najważniejszych rzeczy z TI3 z dodatkami, brakuje mu tylko większej liczby kafli systemów i ewentualnie kilku bardziej agresywnych celów, które jednak znajdują się w celach sekretnych.
stalker7 pisze:Kaimada a co do polityki bo się trochę mało tam rozpisałeś ogólnie z kontekstu chyba można wywnioskować, że teraz jest... ciekawie?
Teraz polityka zawsze zmienia sytuację na planszy. Nie może być sytuacji, że bez znaczenia na wynik głosowania nic się nie stanie. Co więcej dwa głosowania jedno po drugim wymuszają na graczach konieczność kombinowania. Zniknął też problem zawsze zatapowanych planet w czasie głosowania co było standardem w TI3. Jest lepiej, a i wszystkie karty polityki które widziałem były naprawdę ciekawe.
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Morsereg »

przeczytalem tekst. i mam pare zastrzezen i pytan:
- "W piątej turze zdobyłem punkt za Mecatol, dwa punkty za dwa publiczne cele i jeden punkt za cel sekretny"
tutaj chyba zle zagraliscie. nie mogles zrobic dwoch celi publicznych w jednej turze.
- "Co więcej fazę tę zaczynamy z aktywnymi planetami"
gdzie jest informacja o tym?
- cele publiczne - z tego co sie orientuje to chyba nie wszystkie sa nastawione na pokoj. cele z I na wierzchu faktycznie sa bardziej pacyfistyczne, te z II juz nie tak bardzo.
- malo trojkatow - tez na to narzekalismy, aczkolwiek przez to trzeba dokladniej planowac swoje ruchy.

nie mam porownania do 3 edycji gdyz nie gralem ale w 4 sie gra swietnie.
zajmuje troche wiecej czasu niz eclipse. zaczelismy o 13:30 a skonczylismy kolo 21. tylko trzeba pamietac, ze bylo tlumaczenie zasad (nikt z grupy nie gral wczesniej w TI), rozkladanie gry i jakies jedzenie w miedzyczasie. tak czy inaczej, zabawa byla przednia.
ODPOWIEDZ