Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: misioooo »

Vandal pisze:Nie wiem po co wymyślacie sobie jakieś cuda-bonusowe - to jest FFG nie Kickstarter.
To jest GALAKTA!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: raj »

Szaweł pisze:No i właśnie o ten strach chodzi. Tzn. żeby się go pozbyć. Idę w tej chwili o zakład, że gdyby przejechać przez kraj długi i szeroki i zrobić spis np. posiadaczy Zakazanych Gwiazd PL i ENG, tych drugich nie byłoby wcale procentowo bardzo dużo mniej niż tych pierwszych. No niech to nawet będzie 80/20. 20% to bardzo dużo. Kto wie, może o te 15 za dużo by opłacało się wydawać dodatki... tego się nigdy nie dowiemy, bo ZG akurat już się raczej nigdy nie pojawi o dodatkach nie wspominając, ale ile jest takich podobnych tytułów? Do ilu tytułów dodatków nie będzie właśnie ze względu na sprzedaż i ile z tych tytułów mogłoby zwiększyć swoją sprzedaż gdyby wszyscy posiadacze wersji angielskich/niemieckich/hiszpańskich/suahili zdecydowali się na zakup wersji polskiej... W sumie ciekawy temat dla samego rynku czy po prostu dla statystyków i innych socjopa.. yyy socjologów.
Ale o jakich dodatkach do Zakazanych Gwiazd nie wydanych przez Galaktę po polsku ty mówisz? Wymyśliłeś problem i dorabiasz do niego teorię.
Wystarczy spojrzeć na Wojnę o pierścień, która mimo niszowości ma wydane obydwa dodatki.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: pinata »

A może całkiem duża tapeta (5233 x 3544) umili czas oczekiwania? Na odpowiednio dużym monitorze prezentuje się wyśmienicie.
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Szaweł »

raj pisze:Ale o jakich dodatkach do Zakazanych Gwiazd nie wydanych przez Galaktę po polsku ty mówisz? Wymyśliłeś problem i dorabiasz do niego teorię.
Wystarczy spojrzeć na Wojnę o pierścień, która mimo niszowości ma wydane obydwa dodatki.
Szaweł pisze:(...)tego się nigdy nie dowiemy, bo ZG akurat już się raczej nigdy nie pojawi o dodatkach nie wspominając, ale ile jest takich podobnych tytułów?(...)
Tak jak pisałem - o żadnych. Był to przykład. Taki totalnie od czapy. Musi być dokładny? Żebyś mi nie zarzucił szukania u innych wydawców to na szybko od Galakty: Runewars, Bitwy Westeros (Baratheon - żebyś znowu nie zarzucił, że coś czemuś dorabiam), Legendy Krainy Andor.

I jeszcze btw dorabiania przeze mnie teorii do wymyślonych przeze mnie problemów? Czytaj ze zrozumieniem proszę. Ja się nigdy nie smucę (przynajmniej nie pamiętam takiej sytuacji), że nie biorę wersji PL bo nie będzie dodatków - mam może ze 3-4 gry nie PL w swojej (jak mniemam) całkiem sporej kolekcji. Powtarzam to co inni powtarzają (i tu już powtórzyli) jak mantrę i na to odpowiadam - nie biorę PL bo nie będzie dodatków, na co ja odpowiadam biorę PL żeby były dodatki.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
yNidhogg
Posty: 300
Rejestracja: 05 sty 2015, 22:56

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: yNidhogg »

O braku dodruku dodatków w innych (niż oryginalna) wersjach językowych często ostatnie zdanie ma wydawca tytułu (FFG). I to jest problem. Bo nawet jeśli Galakta będzie miała szczere chęci to może trafić na ścianę minimalnego nakładu założonego przez wydawcę (tak jak było w przypadku MK).
Masa gier
... czasem piszę nie po polsku : |
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Harth »

Też kupię pl. Nauczony doświadczeniem wiem że jak chcę z kimś usiąść przy stole to tylko takie wersje nie spotykają się z kręceniem nosem. A do TI4 trzeba będzie mieć z kogo wybierać skład :)
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: pinata »

Interesująca koncepcja playmaty dla pięciu osób (kliknij, aby powiększyć).

Obrazek

Trzeba tylko powięszyć środkowy pięciokąt, aby dało się tam zmieścić kafel Mecatola.

No i jakoś taką matę klimatycznie pomalować, zaznaczając połączenia. Czy mamy tu jakiegoś grafika komputerowego/designera?
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 152 times
Been thanked: 181 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Błysk »

Pozwolę sobie wrzucić link SU&SD do prawie 50 minutowego filmu o tworzeniu TI 4: https://www.youtube.com/watch?v=iUpFlkTvQgg&t=0s
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: rattkin »

Oglądałem parę dni temu. Film zadziwiająco słaby/nudny jak na SU&SD. Ale to chyba dlatego, że nie mieli specjalnie wdzięcznych obiektów do filmowania. Dla fanów (ale gry jako takiej, nie mechanik, bo mechaniki ani gameplay nie są omawiane) z całą pewnością must-see, bo jest trochę szczegółów jak do tego podchodzili i jak to ugryźć, głównie marketingowo. Przeciętny zjadacz chleba (turlacz kostki?) nie ma często świadomości, na jakie rzeczy trzeba zwrócić uwagę przy produkcji.

No i z filmu raczej wychodzi, że Petersen to ciężki człowiek do bycia w pobliżu - 50% filmu to Andrew Navaro mówiący albo dający odczuć, że prawie się, mówiąc kolokwialnie, "zesrał ze strachu" przed Petersenem w trakcie całego procesu (rozwijanie czyjegoś pomysłu nigdy nie jest przyjemne), a dodatkowe 10% to Petersen wygłaszający kazania w rodzaju "no, czasem muszę być szefem".
Awatar użytkownika
Robuzz
Posty: 138
Rejestracja: 09 lis 2007, 12:07
Lokalizacja: Czeladź/Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Robuzz »

Ja tak, żeby skontrować, powiem, że mi się film bardzo podobał, aczkolwiek nie jest to typowo śmieszkowy materiał jaki robią zazwyczaj chłopaki z SU&SD (które uwielbiam) ale po prostu dobrze zrobiony dokument. Co do Petersena też trochę inne mam odczucia, wcale taki straszny się nie wydaje, a podchodzenie przez innych do tematu jak do jeża raczej widzę jako wynik ich świadomości, że ten projekt jest jego ukochanym dzieckiem. Ciekawie swoją drogą się patrzy na początki TI i de facto niełatwe początki całego FFG.
I will learn to breathe water.
andy h
Posty: 75
Rejestracja: 16 lut 2014, 23:08
Has thanked: 1 time

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: andy h »

Mi też ten film bardzo się podobał. A Petersen jak to ojciec - kocha swoje dziecko i nie pozwoli go skrzywdzić ;)
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: kaimada »

Jest on the boat więc w ciągu sześciu tygodni powinien TI4 być dostępny w sklepach.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Rocy7 »

Wiem, że 4 podobnie jak 3 nie wspiera trybu 2 osobowego. Ale do 3 edycji był wariant fanowski na 2 osoby. Jaka jest szansa, że da się w miarę sensownie grać na 2, przynajmniej w celach nauki gry?
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: stalker7 »

Rocy7 pisze:Wiem, że 4 podobnie jak 3 nie wspiera trybu 2 osobowego. Ale do 3 edycji był wariant fanowski na 2 osoby. Jaka jest szansa, że da się w miarę sensownie grać na 2, przynajmniej w celach nauki gry?
swego czasu szukałem właśnie wariantu 2 osobowego i znalazłem gdzieś na bgg ponoć są zasady które według opinii ponoć są rewelacyjne wręcz lepsze od oryginalnych zasad na 3+

https://boardgamegeek.com/thread/119002 ... er-variant

Link do tematu

a tu jeden z cytatów
"Observations

The political phase “Warrior Knight” style is extremely fun and will be a must for every TI3 game we play in the future regardless of the number of players.

Balance and advantage can turn on a dime in 2-player TI3. Players are well advised to be cautious and don’t risk everything on one battle because that will give the game away if things go wrong. (And wrong they went!) There are no other players to ally with or to make your opponent feel threatened by.

Total play time was 90 minutes when the Jol-nar conceded. It was fast and enjoyable. An excellent way to get an expensive game to the table more often!"
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1479
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 47 times
Been thanked: 74 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: TuReK »

W sumie to w TI4 przerobiona faza polityki jest bardziej w stylu Warrior Knights, ta gra jest prawie całkiem zapomniana a ma świetną, innowacyjną mechanikę DoaM, więcej gier powinno się nią inspirować.
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 331
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 167 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Arkhon »

No to mamy zmianę statusu na "shipping now" oraz datę premiery w US - 16ego listopada.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: kaimada »

Arkhon pisze:No to mamy zmianę statusu na "shipping now" oraz datę premiery w US - 16ego listopada.
No i ta sama data premiery dotyczyła Europy. 8)

Dziś odebrałem paczkę z Paczkomatu i już możecie znaleźć unboxing Twilight Imperium 4ed na ZnadPlanszy.

Ależ to fenomenalnie wygląda! Tylko czemu to wszystko takie cienkie w porównaniu do TI3ed?
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: stalker7 »

jak widać nie tylko producenci aut już liczą kasę...:(
gaia project też ma gorsze papierowe komponenty niż terra

może polski TI 4 będzie miał grubszą tekturę :mrgreen:
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 331
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 167 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Arkhon »

kaimada pisze:
Arkhon pisze:No to mamy zmianę statusu na "shipping now" oraz datę premiery w US - 16ego listopada.
No i ta sama data premiery dotyczyła Europy. 8)

Dziś odebrałem paczkę z Paczkomatu i już możecie znaleźć unboxing Twilight Imperium 4ed na ZnadPlanszy.

Ależ to fenomenalnie wygląda! Tylko czemu to wszystko takie cienkie w porównaniu do TI3ed?

Moja kopia w drodze.
12 lat minęło od wyjścia 3? Widzę design o wiele ładniejszy, a co do grubości - serio tak jak piszesz, wszystko cieńsze? Nawet karty akcji i hexy? :| ja rozumiem, że plastik sporo lepsiejszy, może chodziło więc o wagę?
Ehh nie mogę się doczekać pierwszych partii, tylko czas mieć ekipą...
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: kaimada »

Arkhon pisze:
kaimada pisze:
Arkhon pisze:No to mamy zmianę statusu na "shipping now" oraz datę premiery w US - 16ego listopada.
No i ta sama data premiery dotyczyła Europy. 8)

Dziś odebrałem paczkę z Paczkomatu i już możecie znaleźć unboxing Twilight Imperium 4ed na ZnadPlanszy.

Ależ to fenomenalnie wygląda! Tylko czemu to wszystko takie cienkie w porównaniu do TI3ed?

Moja kopia w drodze.
12 lat minęło od wyjścia 3? Widzę design o wiele ładniejszy, a co do grubości - serio tak jak piszesz, wszystko cieńsze? Nawet karty akcji i hexy? :| ja rozumiem, że plastik sporo lepsiejszy, może chodziło więc o wagę?
Ehh nie mogę się doczekać pierwszych partii, tylko czas mieć ekipą...
Są zauważalnie cieńsze i przykładowo karty ras dużo łatwiej się wygina.
Przy czym chciałem zauważyć, że jednak jest wszystko porządnie wykonane i nadal jest to dużo wyższy standard niż w grach WizKids. Mamy do czynienia z towarem luksusowym, który jednak trochę przedłożył wygląd nad grubość komponentów. Nie jest to problem, ale jak dostaniesz własny egzemplarz to sam porównaj, powyginaj trochę, pomacaj i zobaczysz. :wink:
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 331
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 167 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Arkhon »

Karty ras to się domyślam. Podobnie jak z kartami na żetony. Widać z daleka, że cieniutkie.

Nie spodziewam się, by karty ról i hexy były grubości tektur z eagle gryffin, ale przynajmniej solidnej grubości, takie pewnie są, porównanie będę mieć pewnikiem w poniedziałek :) dzięki za unboxa i podzielenie się opinią oraz wrażeniami.
dżodżo
Posty: 114
Rejestracja: 13 lip 2017, 19:12
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: dżodżo »

Dziś odebrałem paczkę z Paczkomatu i już możecie znaleźć unboxing Twilight Imperium 4ed na ZnadPlanszy.
Skąd zamawiane?
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: kaimada »

dżodżo pisze:
Dziś odebrałem paczkę z Paczkomatu i już możecie znaleźć unboxing Twilight Imperium 4ed na ZnadPlanszy.
Skąd zamawiane?
Z Planszomanii.

W niedzielę pierwsza rozgrywka i będzie można opisać pierwsze wrażenia. 8)
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 331
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 167 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: Arkhon »

Jednak paka doszła dziś.
Potwierdzam, wszystko cieńsze. Ale jak myślałem - hexy, strategie i tokeny na przywoitym poziomie. Reszta wiadoma.
Ależ to wyciskania i koszulkowania, pewnie rozgrywka w następny weekend :)

Wykonanie - pierwsze wrażenie b pozytywne. Zmiany między 3rd a 4th zapowiadają się b dobrze. Zwłaszcza technologie, handel i polityka/agendy.
Napiszę więcej jak już będzie pograne :)
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: TWILIGHT IMPERIUM fourth edition

Post autor: 13thcaesar »

kaimada pisze:
dżodżo pisze:
Dziś odebrałem paczkę z Paczkomatu i już możecie znaleźć unboxing Twilight Imperium 4ed na ZnadPlanszy.
Skąd zamawiane?
Z Planszomanii.

W niedzielę pierwsza rozgrywka i będzie można opisać pierwsze wrażenia. 8)
Czekam z niecierpliwością na opis pierwszych wrażeń :D W ogóle świetne artykuły na temat tej gry, nakręciłem się po nich strasznie - szkoda ze polska wersja nie ukaże się w tym roku bo od razu bym poprosił "Mikołaja" o taki prezent pod choinkę :wink:

Jednak może polecilibyście jakąś podobą grę (4x) która ukazała się w wersji PL i jest choć trochę zbliżona do tej "legendy", coś co by umiliło mi czas do chwili ukazania się polskiej wersji tej gry?
ODPOWIEDZ