Rajas of the Ganges (I. Brand, M. Brand)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: Ardel12 »

Gizmoo pisze:Wczoraj zagrałem wreszcie w swój egzemplarz i podtrzymuję to, co pisałem w tym i w innych wątkach - dla mnie to jest najlepsza gra tegorocznego Essen. Dla mnie absolutny dynamit! Przyjemna, satysfakcjonująca rozgrywka, wymagająca skupienia i perfekcyjnej optymalizacji akcji.

Po wczorajszej rozgrywce dostrzegam tylko jedną, jedyną, ale niestety dość dokuczliwą wadę. Mianowicie - za mało jest możliwości manipulowania kostkami. Karma pozwala wyłącznie na zmianę ścianki z górnej na dolną, co niestety - nie rozwiązuje części problemów. W Rajas ważne są różne wyniki na kostkach (bo dopiero to gwarantuje, że za pomocą karmy zmienimy wartość kostki na odpowiednią). Szkoda, że nie ma jakiegoś mechanizmu, który dodaje - lub odejmuje od wartości. Coś jak żetony pracowników w Zamkach Burgundii +1/-1

W Rajas czasami niestety dochodzi do sytuacji, gdy mamy zablokowany jakiś sensowny, optymalny ruch przez brak kostki z odpowiednią wartością. Oczywiście do takich sytuacji dochodzi rzadko, ale niestety dochodzi. Jak ktoś ma wyjątkowego pecha (mnie wczoraj niestety spotkała taka sytuacja), to może być turę w plecy, a w tej grze to jest naprawdę dużo! No ale trzeba być mną, by cztery razy pod rząd wyrzucić "2" na czterech kostkach. Zrobić reroll na jednej z nich i ponownie wyrzucić 2. :lol:
W moim odczuciu nie jest to na pewno najlepsza gra targów, jednak jest bardzo przyjemna. Sam patent na zakończenie gry jest bardzo ciekawy. Wiele pól albo wymaga dowolnej kości w danym kolorze albo kości w dowolnym kolorze o konkretnej wartości (albo z podanego zakresu) dlatego dziwi mnie stwierdzenie, że można mieć turę w plecy. Oczywiste jest, że mamy do czynienia z kośćmi, więc niektóre ruchy będą nieosiągalne, ale na tym ma polegać gra - na wykonywaniu optymalnych ruchów. W twoim przypadku z samymi 2, możesz wydać 2 karmy by otrzymać 5. Dzięki nim zakupić bardzo dobry kafelek, który prócz benefitów samych w sobie może jeszcze podłączyć Cię do jednego z bonusów na planszetce. Nie znam oczywiście momentu w grze, w którym ci się to przydarzyło, jednak gra dostarcza wiele możliwości zutylizowania każdego z wyników.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: Gizmoo »

Moja ulubiona gra z Essen (i już mogę zdradzić - moja gra grudnia) została doceniona przez Toma V.

https://www.youtube.com/watch?v=3-Vo-0Cv9Pk
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: htomek »

Gizmoo - masz jakieś dojście do RotG ?
Nikt narazie nie wspomina o wydaiu... być może ze względuu na cene?

...a może chcesz "pozbyć" się swojej :) ?
windziarz44
Posty: 827
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 60 times

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: windziarz44 »

htomek pisze:Gizmoo - masz jakieś dojście do RotG ?
Nikt narazie nie wspomina o wydaiu... być może ze względuu na cene?

...a może chcesz "pozbyć" się swojej :) ?
Przecież Egmont potwierdził wydanie tej gry po polsku. Przyszły rok, prawdopodobnie pierwszy kwartał.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: Marx »

Można o link prosić? Nie znalazłem informacji oficjalnej, a sam czekam na grę niecierpliwie.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: htomek »

Dzis dostalem maila od Egmont, ze wydadza w kwietniu. :)

Wysłane z mojego HTC One_M8 dual sim przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: gregos »

htomek pisze:Dzis dostalem maila od Egmont, ze wydadza w kwietniu. :)

Wysłane z mojego HTC One_M8 dual sim przy użyciu Tapatalka
Świetna wiadomość. Pozostaje tylko czekać na ten tytuł. :D
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: mat_eyo »

Miałem w końcu okazję zagrać pełną partię, na spokojnie. Bardzo przyjemne, lekkie euro. Po samej lekturze instrukcji bałem się, że dostanę manipulację kośćmi w najgorszym wydaniu - jeden rzuca potrzebne wyniki, a inni palą akcje na modyfikowanie swoich wyników. Przy wyścigowym charakterze rozgrywki bolałoby to jeszcze bardziej.
Na szczęście nie ma takiego problemu. W niewielu miejscach potrzebujemy konkretnych wyników. Przy budowie i na targu preferujemy wyższe kostki, ale z niższymi też jest co zrobić. Poza tym możliwość płacenia kilkoma kośćmi (na budowie) i przepłacania pozwala raczej bezstresowo zebrać potrzebne wartości. Karmy można używać często, bo jej pozyskanie nie jest problemem. Sama gra jest na tyle lekka, że spokojnie może służyć jako wprowadzenie do mechaniki manipulacji kośćmi, ale jednocześnie nie wynudzi geeka. Kapitalny jest warunek końca gry, fajnym rozwiązaniem jest możliwość połączenia wariantów i utrudnienia sobie gry w potyczce z początkującymi.

Zastanawia mnie tylko, czy we dwójkę nie jest na mapie zbyt luźno. Mam nadzieję, że dosyć szybko będę mógł się przekonać i zagrać w większym składzie.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 556 times
Been thanked: 866 times

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: Galatolol »

Dziwię się, że wszyscy uważacie to za lekkie euro. Ja, grając głównie w ciężkie tytuły i mając wyżej zawieszoną poprzeczkę, uważam, że jest co najmniej średniociężkie. Może musiałbym więcej zagrać (nie będę do tego aktywnie dążył, grę uważam za poprawną i nic więcej). To oczywiście nie ma większego znaczenia, ale byłem zaskoczony przy tłumaczeniu pierwszej partii, bo to jednak nie taka lekka kościanka, jakiej się spodziewałem :)

Grałem obie rozgrywki w czwórkę.
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: Fojtu »

To chyba jest kwestia czasu gry. Ciężko powiedzieć o grze trwającej około godziny, że to ciężkie euro, bo wtedy nie ma raczej czasu na ciężkie mechanizmy i ich długotrwałę konsekwencje. Mi gra trochę przypomina pod tym względem Istanbul - jako, że każda płytka gra trochę inaczej i jest dość sporo opcji to tłumaczy się i gra pierwszą grę dość móżdżąc, to z czasem dochodzi się do wprawy i szybszego, bardziej odruchowego grania.

Ja sam jak zobaczyłem grę i przeczytałem istrukcję to spodziewałem się czegoś dłuższego i cięższego, bo przecież jest małe budowanie silniczków i sporo się dzieje na planszy. Ale w praktyce gra jest w miarę lekka, co też odzwierciedla BGG dając 2.89.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: BartP »

2.89 to nie lekka gra, tylko o średni ciężarze.
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: Fojtu »

BartP pisze:2.89 to nie lekka gra, tylko o średni ciężarze.
No racja, trochę się źle wysłowiłem :lol: Chodziło mi to, że gra wygląda na ciężką, ale jest lżejsza niż ciężka :)
Dla fanów cięższych euro może być dość lekka w odbiorze, ja się spodziewałem czegoś kompletnie innego
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: mat_eyo »

BartP pisze:2.89 to nie lekka gra, tylko o średni ciężarze.
Ciężar oceniły 62 osoby, więc specjalnej wagi bym do tego nie przywiązywał. Jak dla mnie gra jest lekka, w wariancie zaawansowanym średnio-lekka co najwyżej. Są dwa tory, które mają się spotkać. Kasę zarabiasz tu i tu, a punkty tam i tam. Więcej w tej grze nie ma, więc i z ciężarem bym nie przesadzał. Już choćby Pokolenia autorstwa państwa Brandów są sporo cięższe.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: kwiatosz »

Rajas jest duzo bardziej intuicyjne od Pokolen. Tam trzeba sie najpierw nauczyc o co w ogole chodzi i co akcje daja. Tutaj powiazanie dzialanie-efekt jest bardzo logiczne i jednoznaczne, wiec szybko wchodzi do glowy. Dlatego wydaje sie lzejsze, podobne wrazenie daje turlanie duza liczba kosci. Ale porownujac z takim Lords of Waterdeep, czyli przedstawicielem tego samego gatunku, wyraznie widac wieksza zlozonosc Rajasow. Zazebia sie kilka mechanizmow, a nie sam worker placement - juz zazebianie sie ich w polaczeniu z bardziej dlugofalowym planowaniem skutkow kaskady sprawia, ze nie jest to gra lekka. Przyzwyczajeni do mniej eleganckiego uzycia tych samych mechanizmow odbieraja je dobrze zastosowane jako lekkosc, tymczasem, moim zdaniem, to ewidentnie euro sredniej ciezkosci, bardzo dobre na nieco bardziej zaawansowany drugi krok. Np do zastapienia Lordsow.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: mat_eyo »

No cóż, ja się nie mam zamiaru spierać ;) i nadal traktował będę Rajas jako właśnie grę drugiego kroku. Taką, którą będę mógł zaproponować po Wsiąść do Pociągu czy Parku Niedźwiedzi i dodatkowo samemu zagrać bez bólu utrudniając sobie rozgrywkę.
Awatar użytkownika
Ginet
Administrator
Posty: 222
Rejestracja: 02 cze 2012, 00:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: Ginet »

W dzisiejszym Cotygodniku Jenny przedstawia swoje wrażenia z rozgrywki - TUTAJ

Ja od siebie dodam, że całkiem fajny worker placement z dużą liczbą możliwości i kilkoma ciekawymi twistami (tor punktacji i bogactwa, kostki jako waluta). Czekam niecierpliwie na polską premierę
Polecam:
GAMESFANATIC - Największy serwis o grach planszowych i karcianych
NEWS GAMESFANATIC - Najnowsze wieści z planszówkowego świata
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: htomek »

... ktoś już słyszał coś o dacie przedsprzedaży ?
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: Tycjan »

Jest już polska instrukcja: http://info.znadplanszy.pl/2018/03/08/g ... -medialny/
Przedsprzedaż też ruszyła. Link przy instrukcji. :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: Gizmoo »

Zabawne, że polska edycja kosztuje więcej niż zagraniczna. To chyba jeden z pierwszych takich przypadków. Ja kupiłem swój egzemplarz w jednym ze sklepów za 142 zł. Nie doczekałem się polskiego wydania, ale przynajmniej bawię się Gangesem już od kilku miesięcy. ;)
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: RunMan »

Przecież to jest SCD, w sklepach będzie porównywalnie do tych ~140zł.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: romeck »

RunMan pisze:Przecież to jest SCD, w sklepach będzie porównywalnie do tych ~140zł.
60 zł różnicy? Wątpię.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: Marx »

Nawet 130zł z rabatami :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: mikeyoski »

romeck pisze:
RunMan pisze:Przecież to jest SCD, w sklepach będzie porównywalnie do tych ~140zł.
60 zł różnicy? Wątpię.
Popatrz na Królestwo królików. SCD 199 a można to wyrwać za 130
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: ChlastBatem »

Jestem rozczarowany ceną. Gruba przesada.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Rajas of the Ganges

Post autor: mat_eyo »

romeck pisze:
RunMan pisze:Przecież to jest SCD, w sklepach będzie porównywalnie do tych ~140zł.
60 zł różnicy? Wątpię.
W tym momencie w jednym ze sklepów mogę zamówić w przedsprzedaży za 129,65 zł ;)
ODPOWIEDZ