Ubongo - pytanie o grywalność

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: Maras »

Na Pionku kilku z was testowało UBONGO. Proszę o informacje na temat gry. Czy warto zaiwestować w ciemno w grę. Jakie macie wrażenia?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: mst »

Czy w jakąkolwiek grę warto zainwestować w ciemno to IMHO zależy od indywidualnego podejścia. Ubongo jest grą, w której liczy się umiejętność szybkiego układania puzzli - doświadczenie będzie w niej odgrywało jakąś rolę ale dopóki ktoś nie zagra dziesiątek partii to IMHO niewielką. Bardzo dużym plusem jest możliwość grania zupełnie równorzędnych partii dorosłych z dziećmi (na jednym z ostatnich Pionków mój 7-letni syn grał z powodzeniem z zupełnie obcą, dorosłą osobą). IMHO świeża, szybka, ładnie wykonana, dająca dużo emocji i radości gierka - polecam.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: Van »

Typowa gra rodzinna, w której nie ma za dużo miejsca na układanie rozbudowanych strategii ale za to nie posiada zbyt dużego elementu losowego. Grywalna moim zdaniem jest bardzo. Wszyscy, z którymi dotychczas grałem bardzo ją polubili. Gra jest stosunkowo niedługa więc nie męczy a dzięki zbieraniu diamentów są wyrównywane szanse i wolniejsze układanie elementów nie zniechęca nowych graczy. Przez złe wybranie koloru do zbierania nieraz mi się zdarzyło przegrać z początkującymi chociaż szybciej układałem plansze.
Również duża ilość plansz wydłuża żywotność gry. Ciężko jest zapamiętać wszystkie kombinacje, w dodatku rzuty kostką determinujące wybieranie elementów do układania to utrudnia.
Jeżeli lubisz lekkie gry, które jednak wymagają od graczy jakiegoś wysiłku i w których czuć rywalizację i wyścig z czasem to ubongo jest bardzo dobrym wyborem i można kupować w ciemno.
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: bogas »

Patrząc na gry, które posiadasz i ósemki przy ocenie Jengi i Jungle Speeda powiem, że możesz brać w ciemno. Oczywiście wszystkie te gry są inne, ale jednak łączy je kilka rzeczy jak np. duże emocje, wyścig z czasem, no i spora dawka dobrej zabawy. Rozgrywka nie jest długa i można zagrać nawet kilka razy pod rząd. Plansze są dwustronne z opcją teoretycznie prostszą (3 elementy do ułożenia) i zaawansowaną (4 elementy) co jakoś tam wyrównuje szanse w grze np. z dziećmi. Do tego bardzo ładne wykonanie. Nie jest to gra, w którą można grać dzień w dzień przez kilka miesięcy, ale zawsze miło do niej wrócić czy zrobić sobie przerywnik pomiędzy bardziej wymagającymi grami. No chyba, że ktoś lubuje się w tego typu grach i może młócić je w nieskończoność. Ja np. po jednej partii Bohnanzy mam jej dość przynajmniej na rok, podobnie z Jungle Speedem, jeden wieczór i półroczna przerwa :P Do Ubongo wracam częściej, ale to pewnie dlatego, że w 2 osoby też się fajnie gra. Niestety maksymalna liczba graczy to 4.
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: Maras »

mst nie potraktuj mnie jako ignoranta ale co znaczy skrót IMHO?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: mst »

in my humble opinion = moim skromnym zdaniem :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: Maras »

W porzo dzięki. Człowiek całe życie się czegoś uczy..
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: mst »

Jak teraz spojrzałem na mojego poprzedniego posta to myślę, że chyba przesadziłem w skromności wyrażania mojej opinii. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
planszomania
Posty: 510
Rejestracja: 09 maja 2006, 16:11
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: planszomania »

mst pisze:Jak teraz spojrzałem na mojego poprzedniego posta to myślę, że chyba przesadziłem w skromności wyrażania mojej opinii. :wink:
IMHO faktycznie przesadziłeś :wink:

a co do Ubongo, to bardzo specyficzna gra
nie każdy musi lubić rozwiązywanie łamigłówek na czas
nie porównywał bym tego do Jengi, czy Jungle Speed, chociaż faktycznie można traktować to jako party-game


pozdr.
gry planszowe - sklep planszomania.pl
wypożyczalnia gier
Warszawa - Bemowo, od poniedziałku do piątku 11-19 , w sobotę 11-15
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: kwiatosz »

Wydaje mi się, że jeśli komuś podpasował Blokus, to w żadny6m wypadku nie powinien obawiać się Ubongo :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: mst »

Chociaż presja czasu w tych grach jest wyrażona w odrobinę różny sposób (poganiający przeciwnicy kontra klepsydra). :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: stalker »

xhon pisze:
mst pisze:Jak teraz spojrzałem na mojego poprzedniego posta to myślę, że chyba przesadziłem w skromności wyrażania mojej opinii. :wink:
IMHO faktycznie przesadziłeś :wink:
Można napisać tylko IMO - In my opinion :)
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: Maras »

Jeżeli Ubongo moża porównać do Blokusa to już jest to na mojej GORĄCEJ LIŚCIE ZAKUPÓW. Dzięki
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: folko »

Osobiście do Blokusa bym jej nie porównywał, to kompletnie inne gry... chociaż mają podobne elementy i są abstrakcyjne ;-)
Blokusa bardzo lubię, Ubongo również mi się podoba...
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: mst »

W Blokusie chodzi o jak najlepsze zagospodarowanie przestrzeni w taki sposób aby maksymalizując swoje możliwości ruchu jednocześnie minimalizować je przeciwnikom. W Ubongo podstawą jest jak najszybsze odtworzenie puzzlowego wzoru z dodatkowym elementem taktycznym w postaci wybierania odpowiednich kamyczków. IMHO (niewielkim) podobieństwem jest umiejętność dostrzegania jak poszczególne elementy do siebie pasują. Ale obie gry bardzo mi się podobają chociaż przynależą do zupełnie innych kategorii planszówek.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: kwiatosz »

Jako typ gry są inne, ale w obu trzeba się nastarać, żeby nawciskać jak najwięcej elementów na ograniczoną przestrzeń (w Blokusie pod koniec tak się robi przecie) - więc jeżeli komuś pasuje ten aspekt Blokusa, a więc i cały blokus, to śmiem twierdzić, że wpasowywanie takich samych elementów, ale na czas, spodoba mu się jak również :) No i Ubongo jest rywalizacyjne w ten sposób, który w zasadzie każdy lubi - niezbyt agresywnie, ale przez fetyszyzację inteligencji w obecnych czasach przyjemność daje ułożenie łamigłówki przed kimś innym :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: mst »

kwiatosz pisze:przez fetyszyzację inteligencji w obecnych czasach przyjemność daje ułożenie łamigłówki przed kimś innym :)
IMHO fajne spostrzeżenie uzasadniające także popularność gier optymalizacyjnych o małej interakcji (np.Notre Dame, Książęta Florencji). :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: Arhtu »

Lepsza jest wersja zwykła czy Extreme?
-
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: bogas »

Zwykła
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: yosz »

Nie wiem jak u innych ale w Ubongo już prawie nie gram. Tylko z ludźmi którzy jeszcze nie grali w Ubongo i wtedy i tak staram się dawać im fory :P Extreme pewnie ma większą grywalność - ale niestety nie grałem. Natomiast ubongo das duell - to jest to! Wada że tylko na dwie osoby, ale w tej samej cenie co Ubongo mozna kupić dwa duelle i grać w 4 osoby :D
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: khaox »

Ubongo zwykłe - zdecydowanie proste, dobre jako wprowadzenie, ale ... proste
Ubongo Duell - tylko dla 2 osob
Ubongo Extrem - przyjemna trudnosc, ale uzycie hexów jest dla niektórych osób poziomem, którego nie potrafią przejsc

... sam wybierz (konieczne testując z grupą docelową), które ograniczenie lubisz bardziej :)
Ja jestem szczęśliwym posiadaczem Extrem i Duell, w oba grywam, chociaż np Extrem na zmodyfikowanej punktacji (nie trawie losowosci wyciagania klejnotow z worka).
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: bart8111 »

Rzeczywiście ciekawy pomysł z tym, żeby kupić dwa egzemplarze Das Duell i grać w 4 osoby. Ja należę do tych osób, którym bardziej podobają się klocki tetrisowe od tych "heksagonalnych", dlatego kupiłem sobie zwykłe Ubongo, mimo, że od razu obawiałem się, że może być za proste. Tylko zastanawiam się jak by to było z systemem punktacji przy graniu w dwa egzemplarze Das Duell na 4 osoby bo to akurat uważam jest mocnym punktem Ubongo zwykłego. Jak to jest rozwiązane w Das Duell i czy dałoby się to jakoś dostosować do 4 graczy?
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: Qlaqs »

Jak zmodyfikowales punktacje ?? Pytam z ciekawosci. [dot. Ubongo Extrem]
Ostatnio zmieniony 23 lut 2009, 19:34 przez Qlaqs, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Ubongo - pytanie o grywalność

Post autor: Tommy »

bart8111 pisze:Rzeczywiście ciekawy pomysł z tym, żeby kupić dwa egzemplarze Das Duell i grać w 4 osoby. Ja należę do tych osób, którym bardziej podobają się klocki tetrisowe od tych "heksagonalnych", dlatego kupiłem sobie zwykłe Ubongo, mimo, że od razu obawiałem się, że może być za proste. Tylko zastanawiam się jak by to było z systemem punktacji przy graniu w dwa egzemplarze Das Duell na 4 osoby bo to akurat uważam jest mocnym punktem Ubongo zwykłego. Jak to jest rozwiązane w Das Duell i czy dałoby się to jakoś dostosować do 4 graczy?


A po co modyfikować? Zostawić jak jest normalnie w Duelu. Wygrywa ten kto ułoży jako pierwszy 5 zadań i tyle.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
ODPOWIEDZ