Wojna Nemo / Nemo's War 2 ed. (Chris Taylor)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: c08mk »

DarkSide pisze:
Dwntn pisze: Na szczęście VPG to normalne wydawnictwo, które nie opiera planu marketingowego swych gier na exclusive'ach. Wersja sklepowa nie będzie się w związku z tym bardzo różnić od wersji KS. Główne różnice to przy wersji sklepowej to:

- Brak trzech kart zakończeń
- brak woreczków na żetony
- Brak pinsy z logo gry, która była podziękowaniem dla wspierających grę.

Kolejnym minusem gry będzie cena, która będzie pewnie oscylować w granicach 300-350zł po markupach sklepowych.
Przy tej cenie te 3 karty zakończeń mogliby dołożyć. Woreczki, breloczki i inne postery to mnie akurat mało obchodzą
Czym są karty zakończeń? Taki fluff text czy ma może ma jakiś wpływ na grę? Wersja sklepowa ma plastikowy statek?
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: Dwntn »

c08mk pisze:
DarkSide pisze:
Dwntn pisze: Na szczęście VPG to normalne wydawnictwo, które nie opiera planu marketingowego swych gier na exclusive'ach. Wersja sklepowa nie będzie się w związku z tym bardzo różnić od wersji KS. Główne różnice to przy wersji sklepowej to:

- Brak trzech kart zakończeń
- brak woreczków na żetony
- Brak pinsy z logo gry, która była podziękowaniem dla wspierających grę.

Kolejnym minusem gry będzie cena, która będzie pewnie oscylować w granicach 300-350zł po markupach sklepowych.
Przy tej cenie te 3 karty zakończeń mogliby dołożyć. Woreczki, breloczki i inne postery to mnie akurat mało obchodzą
Czym są karty zakończeń? Taki fluff text czy ma może ma jakiś wpływ na grę? Wersja sklepowa ma plastikowy statek?
W grze jest kilka, które wywołują zakończenie gry. Każde z zakończeń wywołuje jakiś inny efekt, więc gra albo się zakończy natychmiast, albo w ciągu kilku następnych tur, dając nam szanse na ostatnie ruchy. Są to zdarzenia nawiązujące do wydarzeń z powieści i stanowią swoiste fabularne zakończenie wędrówki przedstawionej na kartach przygód.

Jeśli się nie mylę, figurka Nautilusa jest dostępna także w wersji sklepowej.

- K.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: c08mk »

Dwntn pisze:
c08mk pisze:Czym są karty zakończeń? Taki fluff text czy ma może ma jakiś wpływ na grę? Wersja sklepowa ma plastikowy statek?
W grze jest kilka, które wywołują zakończenie gry. Każde z zakończeń wywołuje jakiś inny efekt, więc gra albo się zakończy natychmiast, albo w ciągu kilku następnych tur, dając nam szanse na ostatnie ruchy. Są to zdarzenia nawiązujące do wydarzeń z powieści i stanowią swoiste fabularne zakończenie wędrówki przedstawionej na kartach przygód.

Jeśli się nie mylę, figurka Nautilusa jest dostępna także w wersji sklepowej.

- K.
Dzięki. Czyli wygląda na to, wersja sklepowa jest niepełna, niestety : (
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: Dwntn »

c08mk pisze: Dzięki. Czyli wygląda na to, wersja sklepowa jest niepełna, niestety : (
Jeśli uważasz że brak trzech kart sprawi ci tak dużą różnicę, to odezwij się do mnie na priv. Poratuję skanem kart ;)

- K.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: c08mk »

Dwntn pisze:
c08mk pisze: Dzięki. Czyli wygląda na to, wersja sklepowa jest niepełna, niestety : (
Jeśli uważasz że brak trzech kart sprawi ci tak dużą różnicę, to odezwij się do mnie na priv. Poratuję skanem kart ;)

- K.
Dzięki. : ) Jeżeli się zdecyduję to na pewno się odezwę.
Dla mnie każdy element, który wprowadza coś poza kosmetycznymi zmianami jest elementem gameplaya. Jego brak to dla mnie gra niepełna. Niepełną grę mogę kupić przez forum po dobrej cenie ale nie w sklepie za 300+zł. To co mnie skłania ku zakupowi to nietypowy temat tej jednoosobówki.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: Dwntn »

Zapraszam do lektury mojej recenzji i unboxingu Nemo's War na blogu Znad Planszy:

Recenzja

Unboxing

- K.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: Pan_K »

Ciekawa recenzja i zgadzam się z większością wniosków. Gra się świetnie (mi, w przeciwieństwie do Ciebie, nie przeszkadza dwugodzinna rozgrywka) i czuć aspekt przygody. Wykonanie również mi odpowiada. Co do znaczników zasobów - nie przeszkadzają mi jakoś szczególnie. Twoje prezentują się nieźle, ale jednak nie zdecydowałbym się na wymianę: wszystkie tego samego koloru wyglądają jakoś tak blado i monotonnie. Gdyby były w kolorach oryginału, brałbym bez zastanowienia.
Zgadzam się również w ocenie instrukcji: brak indeksu na początku bywa uciążliwy, choć nieprzesadnie. Faktycznie też (o czym w recenzji nie piszesz wprost, ale co pojawiło się wcześniej w wątku), zasada modyfikacji rzutów kostką przy testach z kart wydarzeń mogłaby być bardziej podkreślona.
Zgoda również w kwestii sposobu rozwiązania podliczania punktów na koniec. Mało intuicyjne, szczególnie przy pierwszych partiach. Choć już się przyzwyczaiłem.
Motywy Nemo są jednak dość zróżnicowane. Jakkolwiek by patrzeć, inaczej gra się w przypadku Nauki, a inaczej w przypadku Wojny. Mniej czasu, inne punktowanie. Karty wydarzeń lub znalezione skarby mogą przy jednym motywie dać spore dopalenie do wyniku, w innym nawet wygenerować punkty ujemne itp. Szybko nauczyłem się zwracać uwagę na to, czy na pewno opłaca mi się zdać test. Albo gdy mam wybór flauty (to chyba oznacza Lull Turn) lub nie (przy większych ilościach białych kości), mój wybór często zależy od tego, który motyw gram (bo strata znaczników buntu bywa mniej lub bardziej bolesna w zależności od scenariusza/motywu).

Ale nic to: jeśli nawet małe zróżnicowanie w tym aspekcie może kogoś nie satysfakcjonować, autor już przecież pracuje nad nowymi motywami ;)

Drobna wątpliwość:
Gdy umieścimy już wszystkie elementy na mapie, pozostaje jedynie umieścić przy każdym z oceanów kryształ, tam gdzie oznaczono to na mapie symbolem diamentu.
Jestem niemal pewien, że tylko w podstawowych oceanach (tych z symbolem kości od 1 do 6).

Cena w retailu faktycznie powala. Osobiście zakupu w ogóle nie żałuję. Ale też, z tego, co pamiętam, na KSie było nieco taniej (nie chce mi się teraz sprawdzać).
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: Dwntn »

Pan_K pisze:Co do znaczników zasobów - nie przeszkadzają mi jakoś szczególnie. Twoje prezentują się nieźle, ale jednak nie zdecydowałbym się na wymianę: wszystkie tego samego koloru wyglądają jakoś tak blado i monotonnie. Gdyby były w kolorach oryginału, brałbym bez zastanowienia.
Niestety, zabrakło czasu pomiędzy pisaniem tekstu a dostawą znaczników. Docelowo mam ich kilkanaście sztuk i zamierzam wykonać kilka wersji malowań. Jeden zestaw na pewno pomaluję w podstawowych kolorach odpowiadających zasobom (fiolet, brąz, niebieski). Z pozostałymi będę eksperymentował, dodając różne odcienie rdzy itp. Chcę także docelowo wymienić figurkę Nautilusa na tą z filmu z Kirkiem Douglasem, gdyż nie podoba mi się figurka od VPG. Oczywiście docelowo także będzie pomalowana, więc zakładam że w przyszłości podmienię zdjęcia w artykule ;)

Dzięki za twój komentarz. Jest to pierwsza tak rozbudowana recenzja, jaką napisałem. Za pierwszym razem ciężko trafić w sedno, ale liczę że z przyszłymi tekstami i w miarę nabierania doświadczenia w pisaniu teksty będą bardziej wnikliwie opisywać takie niuanse o których wspominasz :)

- K.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: kaszkiet »

Nie ma punktów ujemnych. Jeśli jakiś motyw obniża za coś punkty, to nigdy poniżej zera. Jest to GDZIEŚ :) w instrukcji.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: Pan_K »

Serio? Kurczę - muszę sprawdzić. To by znacznie zmieniało niektóre strategie... :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: kaszkiet »

27 strona instrukcji:

Adjusting VPs for Nemo’s Motive
VPs earned from sinking Ship tokens, Adventure cards, and collected Treasure tokens can
have their values adjusted up or down per token or card! That is, each instance for scoring in that
category can be modified up or down according to Nemo’s Motive.

When subtracting VPs, an individual item’s VP value can never go below 0 VPs. That is, do not
score “negative VPs” due to an adjustment based on Nemo’s Motive.


Uściślając jeszcze to, co napisałem - nie ma punktów ujemnych za cele modyfikowane przez motyw.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: Pan_K »

kaszkiet pisze:27 strona instrukcji:

Adjusting VPs for Nemo’s Motive
VPs earned from sinking Ship tokens, Adventure cards, and collected Treasure tokens can
have their values adjusted up or down per token or card! That is, each instance for scoring in that
category can be modified up or down according to Nemo’s Motive.

When subtracting VPs, an individual item’s VP value can never go below 0 VPs. That is, do not
score “negative VPs” due to an adjustment based on Nemo’s Motive.


Uściślając jeszcze to, co napisałem - nie ma punktów ujemnych za cele modyfikowane przez motyw.
Nie zdążyłem jeszcze zajrzeć do instrukcji - ale po przeczytaniu zacytowanego fragmentu uświadomiłem sobie, że przecież czytałem to w instrukcji i w trakcie lektury zwróciłem na to nawet uwagę... Tylko że potem jakoś się ulotniło... :roll:
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: playerator »

Dwntn pisze:Zapraszam do lektury mojej recenzji i unboxingu Nemo's War na blogu Znad Planszy:

Recenzja

Unboxing
Bardzo ciekawa lektura, fajnie poczytać wyczerpującą recenzję :)

Dwia drobne wyłapania:
Brakuje fotki pudła lub chociaż informacji, że ma rzadziej spotykane gabaryty.
W księdze Epilogów znajduje się 20 zakończeń (po 5 dla każdego z motywów).

I jeszcze w rozpudełkowaniu - na fotce z komponentami nie ma Nautiliusa, chociaż był zapowiedziany (dwukropek).
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: Dwntn »

playerator pisze:
Dwntn pisze:Zapraszam do lektury mojej recenzji i unboxingu Nemo's War na blogu Znad Planszy:

Recenzja

Unboxing
Bardzo ciekawa lektura, fajnie poczytać wyczerpującą recenzję :)

Dwia drobne wyłapania:
Brakuje fotki pudła lub chociaż informacji, że ma rzadziej spotykane gabaryty.
W księdze Epilogów znajduje się 20 zakończeń (po 5 dla każdego z motywów).

I jeszcze w rozpudełkowaniu - na fotce z komponentami nie ma Nautiliusa, chociaż był zapowiedziany (dwukropek).
Wielkie dzięki :D Zaraz popraawię błędy :)

- K.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: Pan_K »

Rozmiar pudełka jest standardowy - mam całą półkę takich pudełek. Troyes, Marco Polo, Comancheria, PolacArle... Co w nim niestandardowego?
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: Dwntn »

Pan_K pisze:Rozmiar pudełka jest standardowy - mam całą półkę takich pudełek. Troyes, Marco Polo, Comancheria, PolacArle... Co w nim niestandardowego?
Prawdopodobnie chodziło koledze o to jak bardzo różni się od pozostałych pudelek jakie stosuje VPG w swoich grach.

Pozdrawiam,

- K.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: Pan_K »

A - No tak. Tu różnica jest spora :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: playerator »

Pan_K pisze:... mam całą półkę takich pudełek ...
Również mam półkę takich pudełek. I cztery półki z pudłami 30x30x7.

Nigdzie nie napisałem, że pudełko jest niestandardowe. Napisałem, że ma rzadziej spotykane gabaryty.

Pan_K pisze:... autor już przecież pracuje nad nowymi motywami ...
Wiadomo coś więcej? Można jakiegoś linka prosić?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: Pan_K »

misioooo pisze:I Alan Emrich już pracuje nad dodatkami - na pierwszy ogień nowe motywy + nowe karty ulepszeń dla naszego okrętu :)
Tutaj raporcik Alana z pierwszych testów: https://www.victorypointgames.com/news/ ... aytesting/
Nie ma za co :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: playerator »

Pan_K pisze:
misioooo pisze:I Alan Emrich już pracuje nad dodatkami - na pierwszy ogień nowe motywy + nowe karty ulepszeń dla naszego okrętu :)
Tutaj raporcik Alana z pierwszych testów: https://www.victorypointgames.com/news/ ... aytesting/
Nie ma za co :)
Dziękuję. Internet jest wielki, a ja malutki... :wink:
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: Pan_K »

Ja z nieco inną kwestią:

Czy ktoś z was wie/myślał o... lub może nawet widział jakąś alternatywną wypraskę do Nemo's War? Najchętniej przygarnąłbym coś, co miałoby miejsce na posegregowane żetony okrętów. Teraz trzymam je w woreczku na okręty, ale setup jest uciążliwy, bo trzeba je wszystkie segregować. Myślę, że znacznie łatwiej byłoby zrobić to podczas sprzątania po rozgrywce, kiedy i tak większość, lub przynajmniej wiele z nich jest wyłożona na planszę, lub leży w stosie odrzuconych.
Obecna plastikowa wypraska ma więcej wad (wspomnianych w recenzji Dwntn), więc pożegnałbym się z nią bez większego żalu.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: Dwntn »

Wszystko mieści się bez problemu w wyprasce jaka jest w grze. Ja dodstkowo wydrukowałem sobie w 3D pudełko na dodatkowe kolorowe grupy okrętów.

- K.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: Pan_K »

Mieścić, się mieści. Że "bez problemów" - jest stwierdzeniem nieco problematycznym, ale ujdzie. A masz jakieś fotki tych pudełek?
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: Dwntn »

Pan_K pisze:Mieścić, się mieści. Że "bez problemów" - jest stwierdzeniem nieco problematycznym, ale ujdzie. A masz jakieś fotki tych pudełek?
Wrzucę po powrocie do domu za oj godzinę :-)

Pozdrawiam,

- K.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Nemo's War second edition od VPG

Post autor: DarkSide »

Dwntn pisze:
Pan_K pisze:Co do znaczników zasobów - nie przeszkadzają mi jakoś szczególnie. Twoje prezentują się nieźle, ale jednak nie zdecydowałbym się na wymianę: wszystkie tego samego koloru wyglądają jakoś tak blado i monotonnie. Gdyby były w kolorach oryginału, brałbym bez zastanowienia.
Niestety, zabrakło czasu pomiędzy pisaniem tekstu a dostawą znaczników. Docelowo mam ich kilkanaście sztuk i zamierzam wykonać kilka wersji malowań. Jeden zestaw na pewno pomaluję w podstawowych kolorach odpowiadających zasobom (fiolet, brąz, niebieski). Z pozostałymi będę eksperymentował, dodając różne odcienie rdzy itp.
Czy pliki z projektami tych znaczników do druku 3D są gdzieś powszechnie dostępne, czy to Twoje własne dzieło? :D
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
ODPOWIEDZ