51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: 51 Stan: Zgliszcza

Post autor: Marx »

janekbossko pisze:Czy ten dodatek działa jak inne? Tzn do podstawki dołączamy nadal tylko jeden?
O tak, to pytanie kluczowe. Jak cały tytuł zresztą będzie rozwijany? to nie jest lcg?
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: 51 Stan: Zgliszcza

Post autor: tomb »

Wydaje mi się, że konstruowanie talii z podstawki nakreśliło wystarczająco jasno kierunek, w jakim będzie rozwijany 51MS, czyli podstawowa talia + nowa paczka.
Gdybyście mieli wątpliwości to można zajrzeć do instrukcji dodatku, który wisi na zalinkowanej powyżej stronie.

Ciekawy pomysł na rozwiązanie problemu z balansowaniem kart - nie mieszanie ich!

Przy okazji - 51MS nie doczekał się osobnego wątku, a paczka kart tak.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Re: 51 Stan: Zgliszcza

Post autor: EsperanzaDMV »

A ja mam bardzo głupie pytanie i trochę offtopowe pytanie, ale odnośnie 51. Stanu, z góry wybaczcie moją ignorancję.

Co oznacza określenie "Master set"? Przyznam się, że kupiłem 51. Stan Master Set (zamiast Osadników: Narodziny Imperium do których wychodzą kolejne dodatki), bo myślałem, że to poprawiona wersja starego 51. Stanu wraz z dołożonymi wszystkimi dodatkami (stąd określenie "Master set") i nie będzie już nic więcej do tej gry dodawane, jest ona całkowicie zakończona. A tu info o dodatku i zgłupiałem.

Generalnie nie lubię dodatków do gier, nawet grając w rozbudowaną grę jeśli nie mam dodatku to czuję się jakbym grał we wciąż wybrakowaną grę i w tym przypadku myślałem, że kupuję finalną i ostateczną wersję gry, ale to najwidoczniej moja głupota i nieznajomość znaczenia terminu "master set"... :(
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: 51 Stan: Zgliszcza

Post autor: KrzysiekL »

Wdał się chochlik i zamiast "core set" wydrukowali "master set", a pózniej poszli za ciosem. ;)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: 51 Stan: Zgliszcza

Post autor: Trolliszcze »

IMHO poprawna nazwa tego pudła miała brzmieć: 51. Stan - Saminiewiemyjaki Set, ale może doszli do wniosku, że za długa i nie zapada w pamięć...
Tuminure
Posty: 555
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: 51 Stan: Zgliszcza

Post autor: Tuminure »

Niepotrzebnie się czepiacie. Wyjdzie poprawiona edycja za 3 lata.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: 51 Stan: Zgliszcza

Post autor: garg »

Tuminure pisze:Niepotrzebnie się czepiacie. Wyjdzie poprawiona edycja za 3 lata.
Poprawiona, zmieniona (wyrzucą połowę kart) i pod tytułem SuperMaster Set :lol: . Do którego po pół roku wyjdzie kolejny dodatek :mrgreen: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: 51 Stan: Zgliszcza

Post autor: tomb »

Teraz zwróciłem uwagę, że tytuł wątku wskazuje na dodatek do 51. Stanu, co jest błędem, bo gry 51.Stan i 51.Stan Master Set to różne tytuły. Może w Portalu tego nie wiedzą.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Mikanit
Posty: 145
Rejestracja: 09 mar 2015, 16:20
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: 51 Stan: Zgliszcza

Post autor: Mikanit »

Moze ktoś tak w skrócie powiedziec co to za nowa mechanika w dodatku? Ja jestem dużym zwolennikiem takich dodatków. Nie mieszać za wiele tylko dać więcej tego sprawdzonego dobra.
Rumia
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: 51 Stan: Zgliszcza

Post autor: Jiloo »

EsperanzaDMV pisze: (...) w tym przypadku myślałem, że kupuję finalną i ostateczną wersję gry (...)
Autor tworząc grę chyba zakłada, że jest finalną i ostateczna wersją (są oczywiście wyjątki, np Scythe z dodatkiem do rzeczy, które są już na planszy w podstawce).
To że potem wymyśla jak grę można rozbudować bądź w jakimś stopniu zmienić to już zupełnie inna bajka.

Tapnięte | keep-disco-evil
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: 51 Stan: Zgliszcza

Post autor: Rafal_Kruczek »

Portal Games pisze: [...]
inspirowane starym dodatkiem o nazwie Ruiny wydanym w 2012'
[...]
czyli będziecie mogli przeglądać stos kart odrzuconych po najbardziej wartościowe lokacje i ponownie użyć ich w swoim Stanie. Co ciekawe i intrygujące, to to że od teraz odrzucamy karty na swój osobisty stos kart odrzuconych. A umiejętności kart pozwolą nam na wyciąganie lokacji z osobisty stosów kart INNYCH graczy! :)
O! To jest co trezba było wprowadzić do oryginalnych Ruin.
To że w Ruinach zdolosci dotyczyły górnych kart odrzutu powodowało,
-timing był koszmarny
-zdolności były albo mocne albo zupełnie bezużyteczne.
Ale w momencie wydania gra i tak była u mnie w odstawce - więc nie było zbyt dyzo okazji do zagrania i sprawdzenia w praktyce.
W każdym razie cieszy mnie ze była zmiana decyzji w stosunku do
http://www.gamesfanatic.pl/2014/05/12/r ... -tygodniu/
gdyby gracz miał możliwość przeglądania całego stosu kart odrzuconych, to znacznie spowolniłoby grę i mogłoby wywołać paraliż decyzyjny, a 51. Stanie czy Nowej Erze nie brakuje decyzji do podejmowania.
I zdziwił mnie ten rok 2012 - to chyba Zima była w 2012?
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1355
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 264 times
Kontakt:

Re: 51 Stan: Zgliszcza

Post autor: Portal Games »

janekbossko pisze:Czy ten dodatek działa jak inne? Tzn do podstawki dołączamy nadal tylko jeden?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Dokładnie tak :)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: 51 Stan: Zgliszcza

Post autor: AkitaInu »

Portal Games pisze:
janekbossko pisze:Czy ten dodatek działa jak inne? Tzn do podstawki dołączamy nadal tylko jeden?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Dokładnie tak :)
Wiecie że tu nie ma się z czego cieszyć ? :P
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: 51 Stan: Zgliszcza

Post autor: ramar »

Istnieje jakiś spis wszystkich kart z podziałem na typy?
Może udałoby się zestawić talię tak, by dobrze się grało, mając po trosze kart z każdego wariantu?
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: 51 Stan: Zgliszcza

Post autor: Marx »

Kiedy Rahdo zagra w 51. Stan Master Set? :roll:
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 15 times
Been thanked: 32 times

Re: 51 Stan: Zgliszcza

Post autor: szutek »

Portal Games pisze:
janekbossko pisze:Czy ten dodatek działa jak inne? Tzn do podstawki dołączamy nadal tylko jeden?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Dokładnie tak :)
No to można odpuścić temat, jeżeli o mnie chodzi. Z tego samego powodu pozbyłem się Osadników.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: 51 Stan: Zgliszcza

Post autor: Dwntn »

tomb pisze:Przy okazji - 51MS nie doczekał się osobnego wątku, a paczka kart tak.
Ja także zastanawiam się czemu dodatek do gry doczekał się całkowicie odrębnego wątku i żaden admin nie zareagował?
Przeczytawszy cały wątek nie doszukałem się niczego co wymagałoby osobnego miejsca na forum a nie znalazło go w oryginalnej dyskusji dotyczącej gry oraz jej poprzednich dodatków.

- K.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: 51 Stan: Zgliszcza

Post autor: Rafal_Kruczek »

tomb pisze:Teraz zwróciłem uwagę, że tytuł wątku wskazuje na dodatek do 51. Stanu, co jest błędem, bo gry 51.Stan i 51.Stan Master Set to różne tytuły. Może w Portalu tego nie wiedzą.
Nie można uogólniać to ze jest jedna osoba która nie rozróżnia obecnie promowanego produktu, od linii już raczej nie wspieranej to nie znaczy że wszyscy tego nie wiedzą.
Dwntn pisze:
tomb pisze:Przy okazji - 51MS nie doczekał się osobnego wątku, a paczka kart tak.
Ja także zastanawiam się czemu dodatek do gry doczekał się całkowicie odrębnego wątku i żaden admin nie zareagował?
Przeczytawszy cały wątek nie doszukałem się niczego co wymagałoby osobnego miejsca na forum a nie znalazło go w oryginalnej dyskusji dotyczącej gry oraz jej poprzednich dodatków.

- K.
A to że 2 niekomatybilne ze sobą wydania dziala jedne wątek to spore niedpatrzeznie - ale ciężko by było to je teraz rozdzielać.
Ja dla mnie dodatek zainteresował mnie tym, że poniewczasie może tym razem mechanikę wykorzystywania stosu odrzutu zrobiono dobrze...
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: 51 Stan: Zgliszcza

Post autor: Dwntn »

Rafal_Kruczek pisze:
tomb pisze:Teraz zwróciłem uwagę, że tytuł wątku wskazuje na dodatek do 51. Stanu, co jest błędem, bo gry 51.Stan i 51.Stan Master Set to różne tytuły. Może w Portalu tego nie wiedzą.
Nie można uogólniać to ze jest jedna osoba która nie rozróżnia obecnie promowanego produktu, od linii już raczej nie wspieranej to nie znaczy że wszyscy tego nie wiedzą.
Dwntn pisze:
tomb pisze:Przy okazji - 51MS nie doczekał się osobnego wątku, a paczka kart tak.
Ja także zastanawiam się czemu dodatek do gry doczekał się całkowicie odrębnego wątku i żaden admin nie zareagował?
Przeczytawszy cały wątek nie doszukałem się niczego co wymagałoby osobnego miejsca na forum a nie znalazło go w oryginalnej dyskusji dotyczącej gry oraz jej poprzednich dodatków.

- K.
A to że 2 niekomatybilne ze sobą wydania dziala jedne wątek to spore niedpatrzeznie - ale ciężko by było to je teraz rozdzielać.
Ja dla mnie dodatek zainteresował mnie tym, że poniewczasie może tym razem mechanikę wykorzystywania stosu odrzutu zrobiono dobrze...
Nie zgodzę się z tą logiką. Nową Erę omawiano przecież w tym samym wątku co oryginalny 51 Stan a to także była nowa edycja tak samo jak 51 Stan MS. Kwestia ich kompatybilności nie ma tu w mojej opinii wpływu, skoro omawiany jest w jednym ciągu ten sam produkt/tytuł. Niemniej jednak nie chcę się tego czepiać. Po prostu zdziwiło mnie to że dodatek do gry jest promowany na głównej stronie forum a nie we właściwym wątku z grą czy choćby w niedawno powstałym dziale dla wydawców, w którym takie rzeczy miały być promowane aby nie tworzyć zbędnego szumu komunikacyjnego w tym dziale.

Moje 0.02gr

- K.
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: 51. Stan: Master Set

Post autor: koczkodan »

jak to w koncu jest mozna laczyc ze soba dwa dodatki czy to sie nie sprawdza w praktyce?
ile jest dodatkow? 3? dwa w master secie plus zgliszcza?
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: 51. Stan: Master Set

Post autor: ramar »

koczkodan pisze:jak to w koncu jest mozna laczyc ze soba dwa dodatki czy to sie nie sprawdza w praktyce?
ile jest dodatkow? 3? dwa w master secie plus zgliszcza?
Można powiedzieć, że jest zestaw kart podstawowych + zestaw: Nowa Era + Zestaw Zima + zestaw Zgliszcza.

Karty podstawowe + jeden zestaw wszystko śmiga elegancko i przyjemnie. Czuć, że gra jest inna w zależności od zestawu.
Jednak dodając dwa zestawy myślę, że talia byłaby okrutnie rozmyta. Czy grałoby się gorzej? Myślę, że losowość na pewno wzrasta diametralnie i trudno liczyć na jakąkolwiek konkretną kartę.

Grając w dwie osoby zestawem podstawowym + jednym dodatkiem, maksymalnie mielimy w całej grze jakieś 60-75% kart.
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. Stan: Master Set

Post autor: Tygrys69 »

Miałem wielkie nadzieje co do tego dodatku. Pomimo tego czym okazał się MS51 czułem, że nowy dodatek będzie hołdem dla starych wyjadaczy NE. No niestety zawiodłem się, ale to tylko moje zdanie...

Nie rozumiem fenomenu tej gry. Rozumiem, że wygląda bajecznie, ale jest słaba jeśli chodzi o rozgrywkę.Mając jeszcze swój egzemplarz podzieliłem karty na 3 kupki 1) dają surowce, 2) przetwarzają surowce 3) karty "ciekawe" pozwalające kombinować. Zaledwie 5% całości to były karty z jakimkolwiek ciekawszym działaniem. Przecież ta gra opiera się tylko na wyłóż surowiec -> zgarnij punkty i koniec. Nijak nie da się tego porównać do NE + WINTER, tutaj strategi i dróg rozwoju było znacznie więcej. Powstawały bardziej skomplikowane komba z udziałem kilku kart na raz : "To mi daje to, użyje tego tam, przy okazji zadziała mi to, a dzięki tamtemu uruchomi się jeszcze tamto". W starej 51 dało się już opierać strategię na zgarnianiu punktów dzięki ilości umów pod bazą, dzięki innej karcie dokładaliśmy nowe umowy (poza limit), a dzięki jeszcze innej odpalaliśmy tę kartę, która z ilości umów dawała punkty. I wiem, że moje tłumaczenie operacji może być zawiłe, ale to świadczy, że gra wymagała planowania, pamiętania, kombinowania i kiedy już zakończyliśmy mega łańcuch nabijający punkty (przy czym przygotowaliśmy sobie kolejne mega kombo dzięki działaniu poprzedniego komba), to to była prawdziwa gra.

Grałem w MS51 ponownie tydzień temu. Zbierałem surowce, co turę zamieniałem je w VP. Potem dokładałem kolejne budowle dające surowce by mielić więcej w VP. Hurra, niech żyje strategia. Ale spoko mogę się mylić, bo nie grałem w MS51 nawet 10% tyle co w NE.
Focus!
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: 51. Stan: Master Set

Post autor: ko2a »

Tygrys69 pisze:Miałem wielkie nadzieje co do tego dodatku. Pomimo tego czym okazał się MS51 czułem, że nowy dodatek będzie hołdem dla starych wyjadaczy NE. No niestety zawiodłem się, ale to tylko moje zdanie...

Nie rozumiem fenomenu tej gry. Rozumiem, że wygląda bajecznie, ale jest słaba jeśli chodzi o rozgrywkę.Mając jeszcze swój egzemplarz podzieliłem karty na 3 kupki 1) dają surowce, 2) przetwarzają surowce 3) karty "ciekawe" pozwalające kombinować. Zaledwie 5% całości to były karty z jakimkolwiek ciekawszym działaniem. Przecież ta gra opiera się tylko na wyłóż surowiec -> zgarnij punkty i koniec. Nijak nie da się tego porównać do NE + WINTER, tutaj strategi i dróg rozwoju było znacznie więcej. Powstawały bardziej skomplikowane komba z udziałem kilku kart na raz : "To mi daje to, użyje tego tam, przy okazji zadziała mi to, a dzięki tamtemu uruchomi się jeszcze tamto". W starej 51 dało się już opierać strategię na zgarnianiu punktów dzięki ilości umów pod bazą, dzięki innej karcie dokładaliśmy nowe umowy (poza limit), a dzięki jeszcze innej odpalaliśmy tę kartę, która z ilości umów dawała punkty. I wiem, że moje tłumaczenie operacji może być zawiłe, ale to świadczy, że gra wymagała planowania, pamiętania, kombinowania i kiedy już zakończyliśmy mega łańcuch nabijający punkty (przy czym przygotowaliśmy sobie kolejne mega kombo dzięki działaniu poprzedniego komba), to to była prawdziwa gra.

Grałem w MS51 ponownie tydzień temu. Zbierałem surowce, co turę zamieniałem je w VP. Potem dokładałem kolejne budowle dające surowce by mielić więcej w VP. Hurra, niech żyje strategia. Ale spoko mogę się mylić, bo nie grałem w MS51 nawet 10% tyle co w NE.

Że zapytam w której turze konczyliscie grę i w jakiej ilości punktów?
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. Stan: Master Set

Post autor: Tygrys69 »

Czołem!

W MS51 zazwyczaj 6-7 ilość punktów (około) 34-40. Raczej taki przedział.

W NE + WINTER zawsze 6:) A z ilością punktów będzie ciężej bo były większe rozpiętości w zależności od rozgrywki. O ile się nie mylę ostatnim razem dobiłem do 67-70, bo przeciwnik w ogóle nie zwrócił uwagi ile dostawałem VP z umów i ilości umów.

Zresztą weź egzemplarz MS51 i sam oddziel karty produkujące surowce lub żetony od reszty kart. Dodaj do tego karty, które mielą je w surowce. Zobaczysz sam jak mało zostaje na ciekawe zagrania. Teraz weź pod uwagę tylko 4 rzeczy, że w starej wersji masz karty: 1 )pozwalające mieć więcej umów/podbojów 2) dające profity w zależności od ilości umów 3 ) zwiększające ilość gniazd VP jakie mogą być na karcie 4) karty reakcji jakie zagrywasz w turze przeciwnika. A to wszystko jest zaledwie wierzchołkiem góry lodowej jak uproszczono starą wersję gry w MS.
Focus!
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: 51. Stan: Master Set

Post autor: Wroobel »

ramar pisze:
koczkodan pisze:Czuć, że gra jest inna w zależności od zestawu
Mółgbys w kilku słowach opisać tę inność: sama podstawka i podstawka z poszczególnymi dodatkami?
U mnie nie zuważyliśmy za bardzo różnic i gramy ze wszystkim naraz. I jest fajnie :)
Ale może coś przeoczyliśmy?
ODPOWIEDZ