The Arrival (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
TailorGames
Posty: 132
Rejestracja: 29 sie 2014, 22:57
Lokalizacja: Andrychów
Kontakt:

The Arrival (Martin Wallace)

Post autor: TailorGames »

https://boardgamegeek.com/boardgame/204675/arrival

Jak już zapowiadaliśmy, będziemy wydawać grę Martina Wallace'a pod tytułem The Arrival. I właśnie, tytuł. Zachodziliśmy w głowę przez bardzo długi czas jak przetłumaczyć ten tytuł. Większość pomysłów była albo za długa, nieklimatyczna albo skrajnie głupie. Zwracamy się więc do was. Czy The Arrival powinien zachować angielski tytuł? A jeżeli nie, to jaki proponujecie?
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2017, 11:19 przez TailorGames, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: the Arrival [Tailor Games]

Post autor: Gizmoo »

Zawsze będę preferował pozostawienie oryginalnego tytułu i jednocześnie zdaję sobie sprawę, że grę o polsko brzmiącym tytule łatwiej sprzedać. Jeżeli chodzi o moją propozycję, to zamiast dosłownego tłumaczenia proponuję zbliżyć się do treści gry i tutaj chyba najcelniejszym będzie: Oblężenie. Wiem, było Wygnańcy: Oblężenie, więc może... "Osaczeni"? . ;)

I czekam na nowe grafiki Fomorich i prezentację nowej szaty graficznej, która w/g Waszych zapowiedzi w innym wątku, ulegnie zmianie (oby).
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: the Arrival [Tailor Games]

Post autor: Bea »

Film z takim samym tytułem przetłumaczono " Nowy Początek", ale pewnie o czym innym jest ;).
windziarz44
Posty: 827
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 60 times

Re: the Arrival [Tailor Games]

Post autor: windziarz44 »

Bea pisze:Film z takim samym tytułem przetłumaczono " Nowy Początek", ale pewnie o czym innym jest ;).
Tak o czym innym i film był przynajmniej dobry :)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: the Arrival [Tailor Games]

Post autor: Gizmoo »

windziarz44 pisze:Tak o czym innym i film był przynajmniej dobry :)
A Arrival Wallace'a nie jest? Ma całkiem niezłe recenzje. Panowie z Dice Tower bardzo zachwalali. Skrytykowali jedynie szatę graficzną i cenę.
windziarz44
Posty: 827
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 60 times

Re: the Arrival [Tailor Games]

Post autor: windziarz44 »

Gizmoo pisze:
windziarz44 pisze:Tak o czym innym i film był przynajmniej dobry :)
A Arrival Wallace'a nie jest? Ma całkiem niezłe recenzje. Panowie z Dice Tower bardzo zachwalali. Skrytykowali jedynie szatę graficzną i cenę.
Moim skromnym zdaniem, gra to średniak. Jest jeden fajny mechanizm "press your luck" ale poza tym nic specjalnego. Czytelność gry jest mała. Brzydkie grafiki w tym nie pomagają. Więcej powiemy w Gradaniu, bo niedługo zrecenzujemy ten tytuł. Dziwni mnie pomysł wydania tego po polsku, szczególnie że gra ma zerową zależność językową.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: the Arrival [Tailor Games]

Post autor: WRS »

Jakaż subtelna recenzja... ;)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: the Arrival [Tailor Games]

Post autor: TTR_1983 »

Jeszcze nie jest pewne polskie wydanie, bo przecież będzie kampania na wspieram.

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: the Arrival [Tailor Games]

Post autor: Gizmoo »

windziarz44 pisze:Moim skromnym zdaniem, gra to średniak. Jest jeden fajny mechanizm "press your luck" ale poza tym nic specjalnego.
Ja tam lubię lżejszego Wallace'a. Nie wiem wprawdzie jak wyszedł mu ten tytuł, ale autor mnie na razie ani razu nie zawiódł, a jego Via Nebula wręcz mnie urzekła.
windziarz44 pisze:Czytelność gry jest mała. Brzydkie grafiki w tym nie pomagają.
Obecnie gra - nie waham się użyć tego epitetu - jest BRZYDKA, a ja lubię jak jest ładnie. Jeżeli TailorGames poprawi znacząco szatę graficzną, to może sięgnąć do mojego portfela. Sam zamysł rozgrywki bardzo mi się podobał, a nie przepadam za area/majority control. Jakby ktoś potrzebował linka, to proszę:

https://www.youtube.com/watch?v=z8mzvHPaF9w
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1728
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 569 times
Been thanked: 1390 times

Re: the Arrival [Tailor Games]

Post autor: Leser »

Grałem cały jeden raz, więc nie mam należycie wyrobionego zdania. Ta jedna rozgrywka nie wyrwała mnie może z kapci, ale wg mnie to całkiem przyzwoity tytuł, na pewno chętnie zasiadłbym do kolejnej rozgrywki. Poprawa grafik na pewno zachęciłaby mnie jeszcze bardziej.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
tophat
Posty: 37
Rejestracja: 12 sty 2011, 16:35

Re: the Arrival [Tailor Games]

Post autor: tophat »

windziarz44 pisze:Dziwni mnie pomysł wydania tego po polsku, szczególnie że gra ma zerową zależność językową.
Tak, bardzo dziwne. Tak jak w przypadku Wielkiej ucieczki, Domku na drzewie i Bankruta :)

Trzymam kciuki za powodzenie The Arrival. Szata graficznie bardzo mocno do poprawy. Natomiast gra sama w sobie mile zaskakuje.
Co do polskiego tytułu wydaje mi się, że powinien nawiązywać do Fomori, lub do mitów celtyckich. No chyba, że polskie wydanie będzie w innym settingu.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: the Arrival [Tailor Games]

Post autor: Veridiana »

Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: the Arrival [Tailor Games]

Post autor: Pan_K »

Co do tytułu: jeśli nie po prostu Przybycie (co nie brzmi najlepiej), to może np. Klany? Albo od drugiej strony: Ziemia Fomori, lub po prostu Fomori
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: the Arrival [Tailor Games]

Post autor: warlock »

Gdzieś czytałem, że wybrali "Erin" na tytuł, ale nie wiem czy to sprawdzone info ;).
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: the Arrival [Tailor Games]

Post autor: Pan_K »

warlock pisze:Gdzieś czytałem, że wybrali "Erin" na tytuł, ale nie wiem czy to sprawdzone info ;).
A, to nie ma tematu. Choć wybór dziwny. Nie do końca rozumiem, jak "Erin" brzmi bardziej po polsku niż "Arrival"... :roll:
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: the Arrival [Tailor Games]

Post autor: mikeyoski »

Zdecydowanie łatwiej powiedzieć Erin ;-)

Wysłałane z espiątki
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: the Arrival [Tailor Games]

Post autor: mauserem »

Potwierdzam - wybór padł na Erin.
Zmiana nazwy nie była podyktowana tylko rozpaczliwą potrzebą polonizacji tego tytułu. Było to rzeczywiście wyzwanie i na tyle trudne, że zdecydowano się na nazwę własną - to nazwa irlandzkiej wyspy na której rozgrywa się gra.
Rozwiązanie o tyle dobre bo jednocześnie spodobało się i zostało przyjęte dla całej międzynarodowej edycji tej gry.
Została podjęta decyzja, że cała edycja tej gry zostanie wydana pod tą nową nazwą - bo zmiany wprowadzone przez Martina są na tyle grube, że można to już traktować jako reimplementację.
Z tego co wiem, to Tailory będą drukować całe wydanie międzynarodowe.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: the Arrival [Tailor Games]

Post autor: mauserem »

Potwierdzam - wybór padł na Erin.
Zmiana nazwy nie była podyktowana tylko rozpaczliwą potrzebą polonizacji tego tytułu. Było to rzeczywiście wyzwanie i na tyle trudne, że zdecydowano się na nazwę własną - to nazwa irlandzkiej wyspy na której rozgrywa się gra.
Rozwiązanie o tyle dobre bo jednocześnie spodobało się i zostało przyjęte dla całej międzynarodowej edycji tej gry.
Została podjęta decyzja, że cała edycja tej gry zostanie wydana pod tą nową nazwą - bo zmiany wprowadzone przez Martina są na tyle grube, że można to już traktować jako reimplementację.
Z tego co wiem, to Tailory będą drukować całe wydanie międzynarodowe.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: the Arrival [Tailor Games]

Post autor: Pan_K »

mauserem pisze:Potwierdzam - wybór padł na Erin.
Zmiana nazwy nie była podyktowana tylko rozpaczliwą potrzebą polonizacji tego tytułu. Było to rzeczywiście wyzwanie i na tyle trudne, że zdecydowano się na nazwę własną - to nazwa irlandzkiej wyspy na której rozgrywa się gra.
Rozwiązanie o tyle dobre bo jednocześnie spodobało się i zostało przyjęte dla całej międzynarodowej edycji tej gry.
Została podjęta decyzja, że cała edycja tej gry zostanie wydana pod tą nową nazwą - bo zmiany wprowadzone przez Martina są na tyle grube, że można to już traktować jako reimplementację.
Z tego co wiem, to Tailory będą drukować całe wydanie międzynarodowe.
Wiedziałem, że to nazwa. I to nie byłby argument. Cała reszta posta wyjaśnia sprawę. Chapeau bas - duża sprawa dla wydawnictwa.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: the Arrival [Tailor Games]

Post autor: WRS »

mauserem pisze:Została podjęta decyzja, że cała edycja tej gry zostanie wydana pod tą nową nazwą - bo zmiany wprowadzone przez Martina są na tyle grube, że można to już traktować jako reimplementację.
Z tego co wiem, to Tailory będą drukować całe wydanie międzynarodowe.
Znakiem tego, to nie będzie wydanie Arrival (zmienionego Mordreda), tylko Erin (zmienionego Arrival)?
Trzecia odsłona?
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: the Arrival [Tailor Games]

Post autor: Gizmoo »

Czyli poza zmianą szaty graficznej - zmianie ulegnie również mechanika?
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: the Arrival [Tailor Games]

Post autor: mikeyoski »

Gizmoo pisze:Czyli poza zmianą szaty graficznej - zmianie ulegnie również mechanika?
Tak by to wyglądało
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: the Arrival [Tailor Games]

Post autor: matoozik »

Gizmoo pisze:Czyli poza zmianą szaty graficznej - zmianie ulegnie również mechanika?
Tak, nastąpią drobne zmiany mechaniczne, które poprawią istniejącą, obniżą losowość, dodadzą kilka nowych elementów.
Od strony graficznej wszystko ulegnie zmianie. Również komponenty ulegną modernizacji.
Więcej info o różnicach pomiędzy istniejącą edycją (Arrival), a nowym wcieleniem gry (Erin) już niebawem.
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2811
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 100 times
Been thanked: 154 times
Kontakt:

Re: the Arrival [Tailor Games]

Post autor: Ink »

matoozik pisze:
Gizmoo pisze:Czyli poza zmianą szaty graficznej - zmianie ulegnie również mechanika?
Tak, nastąpią drobne zmiany mechaniczne, które poprawią istniejącą, obniżą losowość, dodadzą kilka nowych elementów.
Od strony graficznej wszystko ulegnie zmianie. Również komponenty ulegną modernizacji.
Więcej info o różnicach pomiędzy istniejącą edycją (Arrival), a nowym wcieleniem gry (Erin) już niebawem.
I to są świetne wieści, bo gra ma naprawdę duży teoretyczny potencjał, ale szczegóły implementacji (grafika, losowość) sprawiają, że ten potencjał idzie trochę w piach. Z wielki zainteresowaniem będę czekał na nową wersję.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: the Arrival w nowym wcieleniu jako Erin [Tailor Games]

Post autor: Gizmoo »

matoozik pisze:Od strony graficznej wszystko ulegnie zmianie.
To czekam na publikację choćby jednej ilustracji, bo kompletnie nie wiadomo jakiego stylu można się spodziewać.
ODPOWIEDZ