Stworze (Grzegorz Arabczyk)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: rattkin »

Chodzi zapewne o ograniczenie konkurencji, jesli potem planują sprzedawać własnym kanałem.
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Muad'Dib »

Kosternik pisze:A mnie od początku zaskakuje brak mecenasów w postaci sklepów. Czy to celowy zabieg i nie dali takiej możliwości czy też rzeczywisty brak zainteresowania ze strony sklepów. Ot.... zagwozdka.
Myślę, że raczej to drugie. Poza niewieloma przypadkami to chyba sklepy się trochę przejechały na crowdfundingu. Podobno Simurgh strasznie zalega w magazynach, ci co mieli kupić, zrobili to w trakcie akcji. Słyszałem też, że jakaś gra (zapomniałem tytułu) była niedawno wyprzedawana przed wydawcę w bardzo niskiej cenie na konwencie.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Marx »

Muad'Dib pisze:
Kosternik pisze:A mnie od początku zaskakuje brak mecenasów w postaci sklepów. Czy to celowy zabieg i nie dali takiej możliwości czy też rzeczywisty brak zainteresowania ze strony sklepów. Ot.... zagwozdka.
Myślę, że raczej to drugie. Poza niewieloma przypadkami to chyba sklepy się trochę przejechały na crowdfundingu. Podobno Simurgh strasznie zalega w magazynach, ci co mieli kupić, zrobili to w trakcie akcji. Słyszałem też, że jakaś gra (zapomniałem tytułu) była niedawno wyprzedawana przed wydawcę w bardzo niskiej cenie na konwencie.
Gra ze stolicą w nazwie ;-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Kosternik »

Muad'Dib pisze: Słyszałem też, że jakaś gra (zapomniałem tytułu) była niedawno wyprzedawana przed wydawcę w bardzo niskiej cenie na konwencie.
Również: Ptaszki ćwierkają i Impuls - na Pyrkonie - osobiście widziałem :) Obie wsparłem i jakoś tak mi się przykro zrobiło. Zresztą podobnie z Simurghiem jest - choć w sklepach nie ma wypaśnej wersji wspieraczkowej. Aczkolwiek można kupić nową grę prawie 30% niż była kwota EB. Cóż... temat na inną dyskusję, ale wieszczę, że w tym przypadku będzie podobnie.
Moja mała kolekcja, a myślę o...
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Breżniew »

Na Wspieram.to pojawił się kalendarz z grafikami ze Stworzy.
https://wspieram.to/kalendarzslowianski
Wygląda ładnie :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: misioooo »

Kosternik pisze:
Muad'Dib pisze: Słyszałem też, że jakaś gra (zapomniałem tytułu) była niedawno wyprzedawana przed wydawcę w bardzo niskiej cenie na konwencie.
Również: Ptaszki ćwierkają i Impuls - na Pyrkonie - osobiście widziałem :) Obie wsparłem i jakoś tak mi się przykro zrobiło. Zresztą podobnie z Simurghiem jest - choć w sklepach nie ma wypaśnej wersji wspieraczkowej. Aczkolwiek można kupić nową grę prawie 30% niż była kwota EB. Cóż... temat na inną dyskusję, ale wieszczę, że w tym przypadku będzie podobnie.
Cóż... Troszkę smutno, ale... Salony samochodowe też wyprzedają starsze roczniki w super cenach. Jakby gra, którą wsparłem była chwilę po kampanii w niższej cenie bym się wqrzył. Ale jak rok czy dwa później jest wyprzedawana - lotto mi to :) Normalna kolej rzeczy. Żaden producent nie będzie trzymał towaru przez kilka lat w "startowej" cenie. Cenę z upływem czasu sukcesywnie się obniża i lepiej wyczyścić magazyn niż przez X lat bulić za magazynowanie...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: xelos80 »

Porównanie do samochodów trochę nietrafione. Jeśli jakiś producent aut da takie przeceny jak czasem są na niektóre gry ktore się nie sprzedają to chętnie kupię to auto. Mercedes za 50% ceny z salonu :)
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: kamron6 »

Przecież są gry, które ludzie specjalnie wykupują tylko by później drożej odsprzedać ;) Jak gra tanieje z czasem to znaczy, że zwyczajnie zbyt wiele nadrukowano. Czasem to oznaka tego, że nie podeszła, czasem innych czynników.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Golin
Posty: 328
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Golin »

mozna ta gra gdzies dostac jeszcze
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: smalco »

Golin pisze:mozna ta gra gdzies dostac jeszcze
Chyba nie, ale zapytaj twórców na Facebook.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Breżniew »

Golin pisze:mozna ta gra gdzies dostac jeszcze
Ktoś ewidentnie chce się nachapać, ale jeśli Cię to nie zraża i stać Cię, to łap:
http://allegro.pl/show_item.php?item=7087776608
Golin
Posty: 328
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Golin »

bez recenzji to nie wydam ani złotówki :P ale ogólnie dziwna troche polityka wydawać grę tylko na wspieram to i kupować w ciemno
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Breżniew »

Golin pisze:bez recenzji to nie wydam ani złotówki :P ale ogólnie dziwna troche polityka wydawać grę tylko na wspieram to i kupować w ciemno
Gra po zakończeniu kampanii na wspieram.to była dostępna do około końca listopada bezpośrednio u wydawcy. Wyprzedali cały nakład, dlatego teraz już gra jest niedostępna. Ale wydawanie gier tylko na wspieram.to czy Kickstarterze i wspieranie ich niejako "w ciemno" to nic dziwnego - to już działa od lat.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: bartekb8 »

Golin pisze:bez recenzji to nie wydam ani złotówki :P ale ogólnie dziwna troche polityka wydawać grę tylko na wspieram to i kupować w ciemno
E tam, nie wierzę. Nawet jeśli cały nakład zszedł to będzie dodruk i gra trafi za jakiś czas do wszystkich sklepów, może jedynie w wersji mniej wypasionej.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: bartekb8 »

Golin pisze:bez recenzji to nie wydam ani złotówki :P ale ogólnie dziwna troche polityka wydawać grę tylko na wspieram to i kupować w ciemno
E tam, nie wierzę. Nawet jeśli cały nakład zszedł to będzie dodruk i gra trafi za jakiś czas do wszystkich sklepów, może jedynie w wersji mniej wypasionej.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: mauserem »

Całkiem spora ekipa grała w Stworze na Rzuć Kostką (i wyglądało na to, że się dobrze bawią) - może jakaś dusza podzieli się wrażeniami
Ze swojej strony mogę powiedzieć tylko, że prezentuje się to świetnie (rewelacyjnie wyglądają figurki). Ale jak z grywalnością, nie mam pojęcia. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Breżniew »

bartekb8 pisze:
Golin pisze:bez recenzji to nie wydam ani złotówki :P ale ogólnie dziwna troche polityka wydawać grę tylko na wspieram to i kupować w ciemno
E tam, nie wierzę. Nawet jeśli cały nakład zszedł to będzie dodruk i gra trafi za jakiś czas do wszystkich sklepów, może jedynie w wersji mniej wypasionej.
Cytując za profilem Stworzy na FB: "Na razie nie planujemy dodruku ale niczego nie wykluczamy :) Być może pod koniec roku pojawi się kilka sztuk gry do kupienia - prosimy śledzić nasz FB".
A poza tym, to poczekaj, aż wspierający zagrają 1, 2, 3 razy, a na bank gra pojawi się w obiegu wtórnym :)
mauserem pisze:Całkiem spora ekipa grała w Stworze na Rzuć Kostką (i wyglądało na to, że się dobrze bawią) - może jakaś dusza podzieli się wrażeniami
Ze swojej strony mogę powiedzieć tylko, że prezentuje się to świetnie (rewelacyjnie wyglądają figurki). Ale jak z grywalnością, nie mam pojęcia. :mrgreen:
Póki co czekam na swój egzemplarz i większość wspierających z pewnością też - wysyłka zaczęła się wczoraj, więc trochę potrwa, zanim otrzymamy gry. Jak tylko ją dostanę i zagram, to postaram się coś napisać.
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Morsereg »

ja dzisiaj odebralem swoj egzemplarz. powiem tak, prezentuje sie fantastycznie.
mam nadzieje, ze z grywalnoscia bedzie rownie dobrze.
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: smalco »

Morsereg pisze:ja dzisiaj odebralem swoj egzemplarz. powiem tak, prezentuje sie fantastycznie.
mam nadzieje, ze z grywalnoscia bedzie rownie dobrze.
Masz z fugórkami.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: gregos »

Czy ktoś ze Śląska otrzymał już przesyłkę?
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: smalco »

Weź zapłaciłem ekstra za kuriera i czekam w kolejce.
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Haloon »

Grę odebrałem wczoraj. Graficznie wygląda świetnie, niezwykle klimatycznie. Jesteśmy po pierwszej rozgrywce z podstawowymi zasadami i naprawdę miło się zaskoczyłem. Mechanika nie jest przekombinowana ale nie jest "prostacka." Udało im się zrobić ciekawą grę bez Wieśka. Cieszę się, że wsparłem grę. Jedyne czego żałuję, to że nie zakupiłem przy wsparciu maty do gry. Dzisiaj siadamy do zaawansowanych zasad.

PS. Dawno nie widziałem tak dobrze zabezpieczonej paczki.
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Morsereg »

smalco pisze:
Morsereg pisze:ja dzisiaj odebralem swoj egzemplarz. powiem tak, prezentuje sie fantastycznie.
mam nadzieje, ze z grywalnoscia bedzie rownie dobrze.
Masz z fugórkami.
nie, figurek nie zamawialem.

i fakt. niezle zabezpieczona paczka.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Pan_K »

Odebrałem dziś przesyłkę - pancernie zabezpieczona, potwierdzam. Figurek na razie nie mam, a zamawiałem.
Wykonanie wyborne. Graficznie gra prezentuje się naprawdę wyśmienicie. Duży plus. Trochę chaotyczna wydaje mi się instrukcja, choć to może być efekt czytania zasad na szybko. Zgrałem w podstawowy wariant i miałem co chwila jakieś pytania: nie na wszystkie udało mi się znaleźć odpowiedź od razu. Np. czy po akcji zagubione dzieci/myśliwy zdejmujemy żeton z planszy - dopiero wczytanie się w efekt wydarzenia, które każe je przywrócić na planszę, rozwiało wątpliwości. Informacja jaki jest efekt niezdanego testu, nie znajduje się w rozdziale o testach. Co robią znaczniki wpływu, kiedy już się pojawią na planszy (te duże, a nie te małe)? Jest info, że ich "efekt" trwa do kolejnego sprawdzania. Ale co to za "efekt", tego w tym miejscu nie znalazłem. Choć wydaje mi się, że gdzieś o tym czytałem w trakcie lektury całości. Czy po wyzerowaniu kostki i wprowadzeniu w życie wydarzenia kostka się resetuje, czy nie, tego domyśleliśmy się z kontekstu (opcjonalne zakończenia gry w wariantach). Pytań jest więcej. Może to zmęczenie, może pośpiech, może efekt synergii obu aspektów. Jutro na spokojnie zasiądę do ponownej lektury i zobaczymy.
Sama rozgrywka trochę rozczarowująca. Graliśmy wariant podstawowy na dwu graczy i było tak raczej monotonnie. Trochę to pewnie nauczka dla mnie na przyszłość: już wiele razy sobie powtarzałem, żeby nie wierzyć autorom różnych instrukcji i od razu siadać do full wersji. Tu również pełne zasady obiecują więcej różnorodności i nieco bardziej agresywną grę. Uproszczone zresztą mają dodatkowy mankament polegający na tym, że część zadań w wioskach lub okolicach daje bonusy do wykorzystania jedynie w pełnym wariancie (a nie ma w setupie o tym wzmianki i np. wskazania, żeby je wyrzucić z puli; chyba, że znowu coś przegapiłem - jeśli tak, będę odszczekiwał).
Generalnie do sprawdzenia wariant pełny, instrukcja świeżym spojrzeniem. No i pewnie inny skład osobowy. Może luz na planszy to nie tylko wersja okrojonych zasad, ale też skalowania. Ciekaw też jestem trybu solo.
Na plus drobna różnorodność postaci (różne staty). Ciekawy aspekt podziału na testy dzienne i nocne. Zindywidualizowane misje dla każdej postaci. Konieczność kombinowania ich kolejności (można ją dostosowywać w trakcie gry do aktualnej sytuacji) nadaje całości charakter nieco taktyczny (wypełniane misje stanowią licznik końca rozgrywki i wyłaniają zwycięzcę, więc ich sprawne wypełnianie jest kluczem do sukcesu). W pełnej wersji dodatkowo atrybuty (trwałe bonusy dochodzące w tracie), które stanowią namiastkę rozwoju postaci. Gra raczej lekka (myślę, że nawet w wersji pełnej), ale ma szansę się przyjąć u mnie.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 417 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Gosiek »

Pan_K pisze:Trochę chaotyczna wydaje mi się instrukcja, choć to może być efekt czytania zasad na szybko. Zgrałem w podstawowy wariant i miałem co chwila jakieś pytania: nie na wszystkie udało mi się znaleźć odpowiedź od razu.
Po pierwszej rozgrywce na dwie osoby mam niestety podobne wrażenia - każdy z graczy przeczytał instrukcję i obojgu z nas wydała się być mocno niedopracowana. Zasady nie są podane w przejrzysty i logiczny sposób, ale porozrzucane po całej książeczce, więc żeby sprawdzić jedną rzecz, trzeba szukać w kilku miejscach.
Myślę, że sporo osób, które wsparły grę z uwagi na warstwę wizualną i słowiańskie klimaty, a nie mają zbyt dużego doświadczenia z grami planszowymi, może mieć z tą instrukcją problemy.
Generalnie do sprawdzenia wariant pełny, instrukcja świeżym spojrzeniem. No i pewnie inny skład osobowy. Może luz na planszy to nie tylko wersja okrojonych zasad, ale też skalowania. Ciekaw też jestem trybu solo.
I tu też mogę się tylko podpisać. Poza instrukcją, bo nie wierzę, że w kolejnym podejściu okaże się lepsza.
Wariant uproszczony wydał nam się na tyle nieciekawy, że gdzieś w połowie rozgrywki zdecydowaliśmy się na szybkie doczytanie kilku brakujących zasad z instrukcji i przejście na wariant pełny. Od razu zrobiło się nieco ciekawiej, ruszyła żwawiej wymiana kart zadań na planszy, więcej akcji zaczęło być używanych (dla mnie np. ślady w wersji podstawowej nie mają sensu). Także wariantu podstawowego nie polecam.
Rozgrywkę w większym składzie pewnie będzie mi dane przetestować dopiero za 2 tygodnie, w międzyczasie pewnie jeszcze raz czy dwa zagramy wariant dwuosobowy. Także powyższa opinia na pewno będzie jeszcze uzupełniona.

Z innych uwag na szybko po pierwszej rozgrywce:
- gra jest faktycznie przepięknie wydana i ma klimat, można spędzić sporo czasu na samym oglądaniu ilustracji
- fajna, stonowana, pastelowa i spójna kolorystyka, bez krzykliwych wstawek
- niestety ta spójność trochę przeszkadza - karty zadań są ledwo widoczne na planszy (a można im było lekko zmienić odcień, żeby nie zlewały się z tłem), podobnie jak wykonane z jasnego drewna znaczniki (mam plan przemalować im rewersy na jakiś wyraźniejszy kolor)
- wariant dwuosobowy wydaje się być dodany nieco na siłę, brak nam było dynamiki w grze, łatwo dało się przewidzieć co zrobi przeciwnik, ale tu zostawiam sobie jeszcze trochę nadziei na kolejne rozgrywki - może inny układ stworzy (graliśmy Szeptucha vs Nocnica) i nieco lepsze ogranie pozwoli na ciekawszą zabawę w kolejnych podejściach.
ODPOWIEDZ