Stworze (Grzegorz Arabczyk)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Gromb »

A może będą odcinać kupony od sukcesu i po jakimś czasie temat sie wypali. Nie mniej projekt byl zrealizowany bardzo profesjonalnie i kontakt ze wspierającymi jest cały czas bez zarzutu. Za to ich szanuję i nie żałuję wsparcia, chociaż swój egzemplarz sprzedaje z racji potrzeby zakupu innych pozycji.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: KamradziejTomal »

Wracając do tematu. Sam nie grałem, ale zastanawiam się jak traktować sukces, który niewątpliwie osiągnęli autorzy. Z jednej strony gra nie spełniła oczekiwań użytkowników forum, którzy do tej pory się wypowiedzieli i mechanicznie wygląda na mocno średnią. Z drugiej poprzez chwytliwy i mało wyeksplorowany temat znalazła bardzo duże grono nabywców trafiając również do ludzi niegrających lub grających niewiele (wnioskuję to przede wszystkim po kanałach w jakich promowano Stworze) i w ten sposób popularyzując hobby.

Na dobrą sprawę autorzy powtórzyli tylko te same grzechy, które widzimy w 80% (wartość szacunkowa metodą "widzimisie") gier ze wspieraczek - stworzyli (kalambur niezamierzony :P) ładną wydmuszkę, o której jest/było głośno i zarobili. Jak pokazują wyniki rynek potrzebuje też (a może przede wszystkim) takich gier. Może dzięki temu wydawnictwo będzie kontynuowało działalność i w przyszłości wypuści jakąś perełkę.
Będę bazował na swoim przebogatym doświadczeniu planszówkowym, które nie opiewa nawet na 2 lata. Jako w sumie jeszcze świeżynka uczciwie powiem, że jedną z rzeczy, na które zawsze najpierw biorę pod uwagę szukając gier do uzupełnienia kolekcji jest ich wygląd. Oczywiście opinie, recenzje, mechanika to wszystko koniec końców wygrywa, ale nie będę oszukiwał, jak gra jest dla mnie brzydka to jest bardzo nikła szansa że trafi do mnie na półkę.

Myślę, że większość osób, które nie są prawdziwymi hardkorami planszówkowymi tak właśnie wybiera gry – oczami. Mnie też Stworze na początku bardzo przyciągnęło tematyką i stylem graficznym, który nie jest kolejną kopią wariantu fantasy albo handlu na bliskim/dalekim wschodzie.

Potem poczytałem nieco instrukcji i doszedłem do wniosku, że gra wygląda raczej na nudną pseudo-przygodówkę i nawet jeśli będzie ładnie wyglądać to z braku zainteresowania rozgrywką po prostu będzie się kurzyła na półce. Kampanii nie wsparłem, gry nie zamierzam kupić, nie grałem i szczerze powiedziawszy nie mam nawet ochoty grać gdzieś na zewnątrz.
Co nie zmienia faktu, że może być grą „wystarczająco dobrą” dla ludzi, którym pudelka nie zajmują więcej niż jednego segmentu na kallaxie. Mam bardzo wielu znajomych, którzy na hasło „plasnszówki” odpowiadają TTR, Doble i w zasadzie tyle.

Także koniec końców dobrze, że gra jest i osiągnęła jakiś sukces, nie każdemu musi odpowiadać (mi nie bardzo) ale po pierwsze ileśtam osób może wciągnie głębiej, oraz może pokaże rodzimym wydawcom, że tematyka bardziej nam zbliżona może być chodliwa. Szkoda, że gra nie weszła w normalną dystrybucję tylko przechodziła przez w.to ale może twórcy w przyszłości dzięki temu postanowią wkroczyć w normalne kanały.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: rattkin »

Z jednej strony wszystko prawda, a z drugiej trzeba jednak trochę uważać, żeby za 10 lat nie przywoływać takich Stworzy wspólnie z Talizmanem i Monopoly, jako skrajnych przykładów na to jakich gier robić się nie powinno.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Gromb »

Przejęzyczenie? :-)
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: KamradziejTomal »

Z jednej strony wszystko prawda, a z drugiej trzeba jednak trochę uważać, żeby za 10 lat nie przywoływać takich Stworzy wspólnie z Talizmanem i Monopoly, jako skrajnych przykładów na to jakich gier robić się nie powinno.
Nie widzę sensu się zastanawiać gdzie nasze hobby będzie za 10 lat może będzie a może nie a może będzie zupełnie inne a może babcia ma wąsy. Prędzej zastanawiać się jakie to może mieć skutki teraz w ciągu najbliższych miesięcy / w tym roku. Może na fali popularności Stworze dostaniemy nową grę, inną może lepszą. Może też zadowoleni sukcesem twórcy usiądą i postarają się ulepszyć swoje dzieło i wypuścić za jakiś czas ed.2 albo dodatek albo cokolwiek.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
shivetay
Posty: 193
Rejestracja: 25 wrz 2012, 13:17

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: shivetay »

Hej
Pytanko mam :), a nawet dwa :)
Pojawia się strasznie dużo aukcji z tą planszą i chciałem się dowiedzieć, czy to dlatego, że coś jest nie tak, czy ludzie maja po 4 kopie?


I drugie. Jak się prezentuje wariant dla dwóch graczy?
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Wincenty Jan »

shivetay pisze:Hej
Pytanko mam :), a nawet dwa :)
Pojawia się strasznie dużo aukcji z tą planszą i chciałem się dowiedzieć, czy to dlatego, że coś jest nie tak, czy ludzie maja po 4 kopie?

Czterech znajomych wspierało grę i każdy z nich po pierwszej lub drugiej partii tytuł sprzedał.
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: smalco »

Gra wszystkim się nie będzie podobała. Ja w swoją wersję jeszcze nie zagrałem, ale z tego co już o niej wiem, to jest ok. Zobaczę po rozgrywce.

Miło by było gdyby któryś z rodzimych wydawców wydał i stworzył grę o tematyce Słowian.
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: tencogoniema »

Sorry za oftop ale jak czytam
nie grałem a wiem
Ręce mi opadają.
Tez wsparlem. Raz zagralisy w 4os. Dłużyzny i znużenie rozgrywka pojawił o się u każdego graczy.
Damy pewnie jej jeszcze jedna może dwie szanse ale pierwsze najważniejsze wrażenie wypadło słabo.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: misioooo »

smalco pisze:Miło by było gdyby któryś z rodzimych wydawców wydał i stworzył grę o tematyce Słowian.
Jest Teomachia z bóstwami słowiańskimi :)
Jest i Slavika.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Goldberg »

4 rozgrywki za mna i mam dosc...szczescie gra nie moja :]
A co do tematyki...przaśna "wielka SŁAWA , WIELKIEJ Lechi i sława leszemu" ostatnio bardzo popularne jest...ponoc lechici nawet Rzymskie legiony pobili 8) :lol:
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: rattkin »

Update do recenzji: figurki do Stworzy są naprawdę ładne. Nie wiem czy to jest żywica (bo raczej nie taki zwykły plastik a'la FFG), ale są dość duże i dość szczegółowe. Na pewno będą się fajniej prezentować niż tekturowe żetony.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Goldberg »

To zywica. Odlewanie z zywicy jest duzo tansze i na dobra sprawe mozna to zrobic domowym sposobem (nawet na wieksza skale), starczy zywica, barwnik i silikon na formy.
Odlewanie plastiku to juz formy z metalu (po kilka tys za sztukę) i wtryskarki wysokocisnieniowe.
A figuraski do tej giery sa....hmmm dość obłe więc bardzo łątwe do odlania i na 99% byly to formy jednoczęściowe
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: sidmeier »

Goldberg pisze:4 rozgrywki za mna i mam dosc...szczescie gra nie moja :]
A co do tematyki...przaśna "wielka SŁAWA , WIELKIEJ Lechi i sława leszemu" ostatnio bardzo popularne jest...ponoc lechici nawet Rzymskie legiony pobili 8) :lol:
No masz farta, ale ci co kupili już mniej się cieszą, bo żałują niezmiernie, że wtopili, a allegro pożera prowizje, multum ofert, tak ludzie uznali, że to mierne.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Goldberg »

Przasne mity wielkiej lechi to nie moja bajka wiec dla mne gra byla od poczatku niestrawna :)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: raj »

Owszem jest trochę ofert ale we wszystkich przypadkach cena jest znacząco wyższa niż przy zakupie na wspieraczce, więc nie jest jakaś rozpaczliwa wyprzedaż. Choć to może wynikać z niewielkiej ilości egzemplarzy - większość jest u ludzi, którzy po prostu odłożą ją do szafy i nie wprowadzą na rynek wtórny.
Sytuacja może się zmienić po dodruku. Ciekaw jestem na jakiej zasadzie będzie dodruk - normalna sprzedaż czy znowu wspieraczka.
Obstawiałbym to drugie ale nie mam pewności...
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Mixthoor
Posty: 516
Rejestracja: 05 sty 2018, 23:42
Has thanked: 97 times
Been thanked: 67 times
Kontakt:

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Mixthoor »

Post użytkownika "rattkin" http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 58#p999858 powinien być w tym wątku wyróżniony. Musiałem przekopać się przez wszystkie strony tematu, aż w końcu znalazłem to, co mnie interesuje. Przy okazji - jako moderator usunąłbym wszystkie szczeniackie przepychanki. Jestem tu nowy i ze smutkiem oraz niesmakiem czytam posty niektórych użytkowników. Wstyd.
Awatar użytkownika
Retro
Posty: 510
Rejestracja: 26 gru 2014, 10:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 30 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Retro »

Mixthoor pisze: Przy okazji - jako moderator usunąłbym wszystkie szczeniackie przepychanki. Jestem tu nowy i ze smutkiem oraz niesmakiem czytam posty niektórych użytkowników. Wstyd.
Przyzwyczaj się
MOJE ZASOBY
--------------------------------------
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: DarkSide »

Retro pisze:
Mixthoor pisze: Przy okazji - jako moderator usunąłbym wszystkie szczeniackie przepychanki. Jestem tu nowy i ze smutkiem oraz niesmakiem czytam posty niektórych użytkowników. Wstyd.
Przyzwyczaj się
Dyskusje o planszówkach tutaj to jak pójście na tradycyjny polski bazar owocowo-warzywny. Wrócisz z marchewką i pyrami, ale przy okazji się dowiesz kto jest w ciąży, komu wyrostek wycieli i kto kogo zdradza z listonoszem. :wink:
Ma to swój urok :D
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
gotji
Posty: 63
Rejestracja: 03 gru 2012, 15:03
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: gotji »

Graliśmy 2 razy: jednokrotnie wariant 3 i 4 osobowy. Na początku(w 3 osoby) popełniliśmy błąd i zagraliśmy w wariant podstawowy. Nuda, nic się nie dzieje, większość kart zadań trzeba odrzucić bo daje efekt, którego nie można użyć bez rozszerzonych zasad. Dodatkowo wytrzymałość nigdy się nie kończy i jest … nudno.

Drugą partię rozegraliśmy w 4 osoby ze wszystkimi zasadami i każdemu się podobało. Bez wielkich zachwytów, ale przyjemnie. Tematy przypadła nam do gustu. Mam jednak kilka zarzutów:
  • Akcji jest sporo, ale mam wrażenie, że część z nich jest tylko po to by wykonać misję i nic więcej(np. dzieci i myśliwy).
  • Jak gra się ze wszystkimi zasadami to jest sporo możliwości obniżenia komuś wytrzymałości. Jak komuś się trafi, że 2-3 osoby zagrają na niego akcje typu ‘Ślady’, ‘Woj’ to jego kilka najbliższych tur będzie nudne bo będzie musiał się regenerować (+1 wytrzymałości na rundę). Wydaje mi się, że jest to najbardziej niedopracowany element gry, który zmniejsza dynamikę rozgrywki.
  • Wykonanie. Graliśmy w wersję bez figurek i ich brak jest rażący. Kości odliczające są niewygodne i grafika jest nieintuicyjna. Kto wpadł na pomysł, żeby dać na wartości 2 małą dodatkową kreskę, która powoduje, że wartość jest bardzo podobna do 3?
Ogólnie dałbym 6.5/10

P.S. Jeleń z sarną w prawym dolnym rogu planszy. Czy tylko nam się to kojarzyło jakby byli w trakcie intymnej interakcji ? :shock:
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 39
Rejestracja: 12 lis 2007, 13:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 24 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Valdi »

Mam pytanie czy ktoś jest tutaj z osób które wsparły ten projekt poprzez nagrodę "Radogost" i otrzymał kartę postaci z swoją osobą ?

Bo szczerze powiedziawszy to co otrzymałem, to takie na odwal się zrobione coś, po za tym w odbiorze karta zaginęła i nie wiem co o tym myśleć :/
Administrator portali:
magiaimiecz.eu
autorskie.eu
LudoS
Posty: 17
Rejestracja: 12 gru 2014, 20:34
Lokalizacja: Radlin
Has thanked: 1 time

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: LudoS »

Rozgrywka SOLO wyszła jakoś łatwo, grałem na zaawansowanych zasadach (ale bez atrybutów) i czułem, że brakuje jakiegoś przeciwnika/przeszkadzajki. Myślę, że mogłoby się sprawdzić losowe przemieszczanie Woja/Guślarza na początku każdej rundy. Dodatkowo Większość nagród z misji służy raczej przeszkadzaniu innym niż polepszeniu naszej sytuacji, więc nawet z nich nie skorzystałem. Wiem, że w rozgrywce SOLO chodzi bardziej o jak najszybsze zwycięstwo - zanim aktywuje się więcej wydarzeń, ale mimo wszystko przydałaby się jakaś możliwość przegrania. Można kombinować, że po aktywacji 3 czy innego wydarzenia stworze ginie czy też zostaje wypędzone z krainy, ale fakt że te wydarzenie w swoim opisie nie ma takiego warunku odbiega już od klimatu. Mimo wszystko podoba mi się klimat gry i fakt, że kiedy już się pozna dobrze zasady (choć zajmuje to czas kilkukrotnego przeczytania instrukcji i faq, oraz obejrzenia filmików instruktażowych) to nie trzeba wracać do instrukcji.
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 381
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: E2MD »

Valdi pisze:Mam pytanie czy ktoś jest tutaj z osób które wsparły ten projekt poprzez nagrodę "Radogost" i otrzymał kartę postaci z swoją osobą ?

Bo szczerze powiedziawszy to co otrzymałem, to takie na odwal się zrobione coś, po za tym w odbiorze karta zaginęła i nie wiem co o tym myśleć :/
Ja jestem dokładnie w tej samej sytuacji. Poszło zdjęcie żony - miał być prezent ale to co dostałem to nijak się ma do zdjęcia.
Tak naprawdę to czekam jeszcze na figurki i matę i dopiero się będę pytał wykonawców co autor miał na myśli bp na pewno nie to co wynikało by z opisu....



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Nie przyszedłem tutaj wygrać
kucyk
Posty: 160
Rejestracja: 17 gru 2013, 20:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 14 times
Been thanked: 15 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: kucyk »

Ktos juz pomalowal figurki? Jak cos - powrzucajcie fotki. Rysunki pogladowe sa jakies takie purpurowo-rozowawe. Ciekawy jestem jak podobieraliscie kolory
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: polwac »

Możecie wrzucić zdjęcia tej nagrody "Radogost", aż jestem ciekawy co im z tego wyszło?
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
ODPOWIEDZ