2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
wok
Posty: 139
Rejestracja: 29 maja 2013, 15:09
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: wok »

Deck Building (chyba, że jest osiągany za pomocą draftu jak np. w porach roku - wtedy uwielbiam :D )

Mechaniki powodujące odpadanie gracza, a nie kończące w ten sposób gry - tj. ktoś siedzi i czeka, aż reszta skończy. Jako przykład mogę podać 1 ze scenariuszy w Martwej Zimie, czy nawet red7 (choć tu trzeba na szczęście dużo krócej czekać)
arian pisze:W ogóle nie przepadam też za notesikami dołączanymi do gier. Wolę gdy jest to załatwione za pomocą znaczników na planszetkach graczy, a w wielu przypadkach dałoby się tak zrobić (np. wykreślanki w Alchemikach).
Tu nie mogę się nie zgodzić. Zawsze się zastanawiam czy nie można było na planszy dodać pól z punktami zwycięstwa i tych kilku pionków - tak jak np. w małym księciu, gdzie całe punktowanie jest na końcu.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: hipcio_stg »

Nie lubię deck buildingu (Dominion...) i nie przepadam za kostkami. Szczególnie a jakiś grach typu Chaosu w starym świecie czy catanie. Napocisz się, żeby wysłać towarzystwo na region i nic z tego nie ma. źle rzucisz kostkami i jesteś dwie rundy do tyłu. Stanowcze nie!
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: costi »

Nie lubię niejawnej licytacji (chociaż mogę ją zaakceptować w lekkich, szybkich tytułach) i negocjacji w grach niekooperacyjnych. Oba te elementy przenoszą grę, że tak powiem, poza jej zasady i dają zdecydowana przewagę wygadanym osobom.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: Furia »

Sarseth pisze:
Furia pisze:i gier premiujących wyszczekanie (Resistance).
Możesz przeblizyć co oznacza "wyszczekanie"? :P Bo jedyne co kojarzy mi się, to hmm, pyskowanie? Że ktoś jest wyszczekany itp, to masz na myśli? Jak tak to muszę zobaczyć zasady tej gry, bo brzmi strasznie dziwnie.
Kolega kwiatosz bardzo dobrze to ujął. Nie lubię krzyku i tego typu agresywne "dyskusje" działają na mnie zniechęcająco. Dodatkowo argumenty, które wtedy padają są dalekie od racjonalnych.
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1139
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 410 times
Been thanked: 249 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: mmag »

- mechanika (jakakolwiek), która prowadzi do eliminacji graczy przed końcem gry - nie ma to jak siedzieć i patrzeć się jak inni grają...
- licytacje w ciemno.
- rzucanie kostkami na które nie mam żadnego wpływu...

Swoją drogą widzę, że "prowadzi" w wątku licytacja i negocjacje - ciekawi w takim razie kolosalne zainteresowanie Rising Sun, który jak się zdaje będzie się opierał głownie na tych dwóch mechanikach ;)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: kwiatosz »

mmag pisze:Swoją drogą widzę, że "prowadzi" w wątku licytacja i negocjacje - ciekawi w takim razie kolosalne zainteresowanie Rising Sun, który jak się zdaje będzie się opierał głownie na tych dwóch mechanikach ;)
Ja bym strzelał, że do wątku z dyskusjami o mechanikach większą szansę ma zajrzeć eurosucharzysta, natomiast na RS czekają pewnie też ameritrashowcy mający nadzieję, że "duchowy spadkobierca Blood Rage" nie okaże się dziedzicem suchoty draftu, a raczej postawy "chwałę zdobywa się w bitwach" :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: Yavi »

mmag pisze:- mechanika (jakakolwiek), która prowadzi do eliminacji graczy przed końcem gry - nie ma to jak siedzieć i patrzeć się jak inni grają...
O, to jest tak słabe, że nawet o tym nie wspomniałem, tylko wyparłem z pamięci :D Przejdzie w fillerkach na 5 minut, ale w dłuższych grach to jakaś pomyłka.
dziobanes
Posty: 216
Rejestracja: 21 sie 2016, 10:30
Lokalizacja: Milanówek
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: dziobanes »

Nie cierpię dedukcji i motywu "zdrajcy" . Mam traume bo zmuszano mnie do gry w "Mafię" na spotkaniach rodzinnych u teściów... :lol:
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: detrytusek »

Jeśli miałbym budować talię przed grą to wolałbym nie grać. Setup to część, która powinna być jak najkrótsza, a tego nie traktuję jako część gry tylko jako element, który mi jeszcze nie pozwala się nią cieszyć.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: Furia »

detrytusek pisze:Jeśli miałbym budować talię przed grą to wolałbym nie grać. Setup to część, która powinna być jak najkrótsza, a tego nie traktuję jako część gry tylko jako element, który mi jeszcze nie pozwala się nią cieszyć.
O tak. Popieram w 100%. Pomimo mojego uwielbienia do karcianek z kolekcji wyleciało niemal wszystko co wymaga rozkminiania talii przed grą. Bardzo sobie cenię za to takie, w których mogę przetasować wszystko jak leci i po prostu cieszyć się grą.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: Chaaber »

Dla mnie pierwszym znakiem, żeby grę raczej odpuścić jest real-time czyli granie wszyscy naraz. Nie uśmiecha mi się rzucanie kostkami na pałę jak w Herosach albo Steam Parku, żeby tylko kogoś wyprzedzić. Dlatego też nie spróbowałem nigdy Galaxy Truckera, czy żadnej Ucieczki ani Space Alert.

Druga rzecz, którą średnio trawię to deck-building, próbowałem już kilka gier w tej mechanice, i mogę powiedzieć jedno, jeśli jest to główna mechanika w grze, to raczej małe szanse, żebym grę bardzo polubił. Mechanika jest dla mnie dość sucha i mocno powtarzalna, przez co potrafi rozebrać grę skutecznie z jakiś emocji. Nie przeszkadza mi jak jest elementem, jak np. w Cry Havoc. I nawet nieźle grało mi się w Marvel Legendary, ale wciąż mam wrażenie dużej powtarzalności bez widocznego twistu.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: kisiel365 »

Oj, naprawdę ciężko ograniczyć się do dwóch:
- Wszelka znaczna losowość z kart i kostek, nad którą nie sposób zapanować i powoduje, że grę czasem wygrywa głupek ze szczęściem a dobry strateg ma ciągle pod górkę. Zazwyczaj wprowadzam wtedy domową zasadę (przed grą) pozwalającą na przerzut kości przy pewnych warunkach, zmianę oczek lub ciągnie się 2-3 karty i wybiera jedną, a jak to nie działa - gra idzie dalej.
- Zazwyczaj licytacje, szczególnie jeżeli stanowią główną mechanikę i trwają długo (np. League of Six, Power Grid). Mniej drażnią jeżeli są jedynie dodatkiem i są zwięzłe np. w Five Tribes czy Zamkach SzKL.
- Deck/pool building. W szczególności, jeżeli potem losowo ograniczasz swój zbiór i wychodzi z tego kupa, z którą nic nie idzie zrobić. Pod tą kategorię podpada też wieża (np. Shogun). Jedyny wyjątek do tej pory - Concordia, ale to chyba nie jest klasyczny deck building. Próbuję się przekonać do Orleanu, zobaczymy. Jestem w stanie zaakceptować negatywny building, taki jak w Colt Express, ale w sumie nie wiem dlaczego :P
- Wymuszony story-telling, jak w Listach z WC (skrót użyty z premedytacją).
- Nieskrępowane handlowanie lub uzgadnianie układu, które potrafi trwać w nieskończoność, a może to po prostu niedojrzałość ludzi, z którymi gram, ale runda w takich Osadnikach z Catanu albo Santiago potrafi trwać wieczność i nic nie wnieść do gry.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1516
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 297 times
Been thanked: 633 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: EsperanzaDMV »

Techniki, których nie lubię w grach:
1) Rzucanie kośćmi i liczenie, że wypadnie dobry wynik - zwykłe kości to zło, ale jestem je w stanie zaakceptować, jeśli mamy na nie wpływ/możemy zminimalizować ich wynik. Przykładowo w Robinsonie musimy rzucać kośćmi, ale możemy odpowiednio wcześniej się przygotować wysokim poziomem dachu, palisady i broni - wtedy tak naprawdę kości są zbyteczne.

2) Eliminacja graczy w trakcie rozgrywki - jeden gracz umiera i kończy grę, reszta gra jeszcze przez powiedzmy godzinę a ten biedak ma czekać aż skończą. Najlepszy przykład to "Talisman" - ok, może wziąć nową postać, ale pozostałe będą miały taką przewagę, że staje się co najwyżej aktywnym obserwatorem.

3) Gra na czas - nie cierpię "5 sekund" (z prostszych) czy "Ciężarówką przez galaktykę" (z trudniejszych). Lubię pomyśleć nad ruchem, ale oczywiście bez przesady, często kieruję się też intuicją. Gra na czas to stres, a nie zabawa.
ptf
Posty: 160
Rejestracja: 28 gru 2012, 00:13
Been thanked: 4 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: ptf »

oj pełno tego:

1. worker placement
2. nadmierna losowość
3. draft
4. wszelkie aspekty zręcznościowo - szybkościowe
5. wszelkie elementy "pamięciówy" - preferuję grę z pełną informacją
GoT, FS, SR, WH4OK:C
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: rattkin »

Nie ma mechanik, których nie lubię - wszystko jest fajne, jeśli dobrze zaimplementowane. Nie ma złych mechanik, są tylko złe gry.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: Paskudnik »

Pewnie nie będę oryginalny mówiąc, że mechaniką która najniżej u mnie wypadła jest draft kart. To dla mnie dziwny wytwór, który jakoś tam działa (hej, 7 cudów mimo wszystko uwielbiam!), ale u mnie jest 5 pięter niżej pod innymi mechanikami.

Drugą mechaniką, która bardzo mi się nie spodobała jest mechanizm dodatkowej akcji dla gracza, który został wypchnięty z miejsca w którym stał (spotkałem w The Gallerist) - ja rozumiem, że dla wytrawnych graczy, którzy lubią mieć dużo czynników do brania pod uwagę przy planowaniu kolejnego posunięcia, to jest bardzo ciekawy level up. Jednak w praktyce, moim zdaniem tylko zwiększa poziom chaosu w rozgrywce. Nie sprawdza się też IMO jako czynnik zmuszający graczy do większej uwagi i brania udziału również poza swoimi turami, a nie odpływania gdzieś podczas downtime. Doceniam ten oryginalny mechanizm, ale na tą chwilę chyba wolałbym grać bez niego.

Takich rzeczy jak turlanie kostek czy macanie figurek nawet nie będę hejtował, bo od dawna stosuję zasadę jak nie lubisz chleba z masłem to go k* nie jedz...
jax pisze:Niczym nieskrępowane negocjacje. Tfu.
Polecam wypróbować Article 27: The UN Security Council Game :)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: RE.Lee »

Zdecydowanie licytacje, szczególnie w ciemno. Chyba jedyna rzecz, która potrafi mnie skutecznie zniechęcić do tytułu. Eliminację graczy, nawet roll-and-move jestem w stanie przeżyć w specyficznych gatunkach.
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
ODPOWIEDZ