Park Niedźwiedzi / Bärenpark (Phil Walker-Harding)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Park Niedźwiedzi

Post autor: BartP »

ChlastBatem pisze:Blokowanie w grze występuje. Zabranie ostatniego kafelka "toalety" mocno boli - ktoś nie ukończy planszy.
Nie wiem, może ktoś mi źle zasady wytłumaczył, ale ja żadnego kafelka toalety (chodzi o 1x1?) w swojej rozgrywce nie wziąłem. On jest przecież najmniej optymalny, więc czemu cały ich stos miałby zejść?
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Park Niedźwiedzi

Post autor: ChlastBatem »

BartP pisze:
ChlastBatem pisze:Blokowanie w grze występuje. Zabranie ostatniego kafelka "toalety" mocno boli - ktoś nie ukończy planszy.
Nie wiem, może ktoś mi źle zasady wytłumaczył, ale ja żadnego kafelka toalety (chodzi o 1x1?) w swojej rozgrywce nie wziąłem. On jest przecież najmniej optymalny, więc czemu cały ich stos miałby zejść?
To był przykład. Są partie, gdzie te kafelki są bardzo potrzebne. To, że ich raz w swojej grze nie użyłeś to nie powoduje, że są one zbędne dla całej gry. Naprawdę pograj więcej albo daj już sobie spokój (bez złośliwości) :wink:
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Park Niedźwiedzi

Post autor: BartP »

Ja autentycznie starałem się zrozumieć, co masz na myśli, bo nie napisałeś "czasami", tylko pisałeś, że zabranie tych kafelków boli. No mnie by nie bolało, bo ich nie potrzebowałem ;]. Ekspertem w tej grze nie jestem, ale jeśli ktoś ich potrzebuje, to gra raczej mało optymalnie wg mnie.

Co więcej, każdy gracz ma inne planszetki, inną sytuacje, więc to nie jest tak, że wszyscy w danej rozgrywce będą czegoś potrzebować. Jeśli akurat jakiś stos się kończy i akurat widzisz, że ktoś będzie jego kafli potrzebował, a ty możesz sobie pozwolić na wzięcie takiego kafelka (bo masz inne w zapasie), to pewnie, możesz to zrobić i będzie to interakcja. Mieszcząca się jak dla mnie w tych 5% :), bo to dość wąski scenariusz z końcówki gry.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Park Niedźwiedzi

Post autor: ChlastBatem »

Właśnie o to chodzi. Tylko tego tak naprawdę jest więcej i trzeba obserwować przeciwników. Dla Ciebie to 5%, a mi się po paru partiach zrobiło 40% (nie jest to wyliczenie - tylko obrazowy przykład sytuacji, odczucia). :)
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Park Niedźwiedzi

Post autor: Kin@a »

Kto wpadł na głupi pomysł nazwania koali niedźwiedziem?
Przecież to torbacz! Nie mogli zastąpić go Grizzly?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Park Niedźwiedzi

Post autor: Yavi »

Kin@a pisze:Kto wpadł na głupi pomysł nazwania koali niedźwiedziem?
Przecież to torbacz! Nie mogli zastąpić go Grizzly?
Było już o tym wcześniej. Koale są fajne, a popularnie mówi się o nich "misie", więc pasuje ;).
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Park Niedźwiedzi

Post autor: Kin@a »

Ok, rozumiem, jednak polska grafika okładki (o wiele ładniejsza od oryginalnej) i polski tytuł sugerują, że w grze będą niedźwiedzie.
Dobrym pomysłem był wybór dwóch gatunków polarnego i gobijskiego (przy okazji gra ma element edukacyjny bo wątpię by wielu odbiorców znało ten gatunek).
Ale umieszczenie tu koali jest bez sensu.
To tak, jakby zamiast psowatego dać nieświszczuka. W końcu ma ksywę "piesek".
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Park Niedźwiedzi

Post autor: harrison »

Trwają prace nad dodatkiem do gry - info
Yorick
Posty: 67
Rejestracja: 09 mar 2014, 23:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Park Niedźwiedzi

Post autor: Yorick »

Czy ktoś ma sensowna metodę na sortowanie/przechowywanie kafli?
AnaCross
Posty: 105
Rejestracja: 21 lis 2015, 20:21
Been thanked: 1 time

Re: Park Niedźwiedzi

Post autor: AnaCross »

Yorick pisze:Czy ktoś ma sensowna metodę na sortowanie/przechowywanie kafli?
Swego czasu popełniłam instrukcję jak krok po kroku spakować puedłko :P
https://ikawkrainieplansz.wordpress.com ... rozgrywek/

Lecz koniec końców i tak zrobiłam dedykowany insert :D
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Park Niedźwiedzi

Post autor: Kin@a »

harrison pisze: 19 lis 2017, 07:59 Trwają prace nad dodatkiem do gry - info
grizzli :mrgreen:
https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... s-sind-los
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1888
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 145 times
Been thanked: 170 times

Re: Park Niedźwiedzi / Bärenpark (Phil Walker-Harding)

Post autor: tomuch »

Grał ktoś z dodatkiem? Dodatkowe cele i dodatkowe niedźwiedzie (wydaje się) to więcej tego samego. Ale ten trzeci moduł z nadziemnymi alejkami mocno mnie zastanawia.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
addams
Posty: 49
Rejestracja: 14 sie 2015, 08:58
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Park Niedźwiedzi / Bärenpark (Phil Walker-Harding)

Post autor: addams »

Posiadam dodatek i prawdę mówiąc odkąd go mam, nie gram już w samą podstawkę.
Oprócz nowych kafli celów, które są bardzo fajne w dodatku znajdują się tak naprawdę 2 moduły:
- Niedźwiedzie Grizzly - nowy rodzaj kafli - największe. W związku z tym, że zajmują najwięcej powierzchni to dodano 5 kafel parku. Zwiększa się więc powierzchnia wyścigu. Żeby jednak zdobyć takiego niedźwiedzia musisz oddać w ramach jednego ruchu 2 konkretne kafle (chyba zielony i szary, ale nie jestem pewny). To nie jest taka prosta sprawa bowiem te kafle nie mogą pochodzić z ułożonego parku, a z twoich zasobów przygotowanych na kolejne ruchy. Ten moduł średnio przypadł mi do gustu.
- Za to wagoniki to już inna sprawa. Nie tylko wchodzimy w wymiar 3D, ale gra staje się bardziej strategiczna. Nie dość, że kolejka może być układana wg ściśle określonych reguł, to jeszcze można ją budować tylko na zielonych podstawowych kaflach. Dodatkowo każdy kolejny wagonik to mniejsza liczba punktów, więc robi się z tego wyścig (choć przecież sama gra jest wyścigiem). Dochodzimy więc do wyboru czy iść w kafelki wg standardowej gry i za ich pomocą zdobywać punkty, czy iść w zielone niepunktowane ale za ich pomocą budować kolejkę. Ten moduł wg mnie jest rewelacyjny. Gra robi się bardziej zażyła i więcej w niej integracji.
Jak dla mnie dodatek poprawia i tak dobrą grę.
Jak dla mnie must-have.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: Park Niedźwiedzi / Bärenpark (Phil Walker-Harding)

Post autor: jax »

Dodatek wprowadza nowe wymiary i teraz ciężko pogodzić ze sobą wszystkie źródła punktowania. Z czegoś trzeba rezygnować.
Identyczna sytuacja jak z grą Domek. Z dodatkiem to już pełnoprawna gra dla graczy, gdzie nie da się już wszystkiego wymaksować, tylko trzeba wybrać sobie ścieżkę/strategię. Jak dla mnie - to świetnie.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
keldorn
Posty: 558
Rejestracja: 29 sty 2014, 14:57
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: Park Niedźwiedzi / Bärenpark (Phil Walker-Harding)

Post autor: keldorn »

Wiadomo czy bedzie planowana wersja PL?
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Park Niedźwiedzi / Bärenpark (Phil Walker-Harding)

Post autor: dave8 »

keldorn pisze: 18 paź 2019, 12:10 Wiadomo czy bedzie planowana wersja PL?
Podłączam się do pytania. Wczoraj kupiłem niedźwiedzie, zagrałem i jestem zachwycony.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Park Niedźwiedzi / Bärenpark (Phil Walker-Harding)

Post autor: Kin@a »

Premiera dodatku do Parku Niedźwiedzi: Kolej na Grizli https://www.lacerta.pl/post/premiera-do ... -na-grizli
Danczeslav
Posty: 21
Rejestracja: 14 sie 2019, 22:19
Been thanked: 3 times

Re: Park Niedźwiedzi / Bärenpark (Phil Walker-Harding)

Post autor: Danczeslav »

Hej,jest do kupienia insert dla polskiej wersji?
Czy tylko jest dostępny dla anglojęzycznej ?
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Park Niedźwiedzi / Bärenpark (Phil Walker-Harding)

Post autor: Miszon »

A one czymś się różniły?
W każdym razie, ja kupiłem po prostu insert (Folded Space) i pasuje do polskiej. Mieści też (od biedy) dodatek, ale całość, jak to w przypadku Folded Space, wystaje nieco poza pudełko w sensie lekko podnosi do góry jego wieczko.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
ODPOWIEDZ