Clans of Caledonia / Klany Kaledonii (Juma Al-JouJou)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Clans of Caledonia (Karma Games)

Post autor: krzyss »

Mam zapytanie odnośnie gry do osób w nią grających.
Mianowicie gra jest dla 1-4 graczy. Wg bgg najlepiej chodzi na 4. A jak to jest u Was? Interesuje mnie konkretnie wariant 1 lub 2 graczy.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Clans of Caledonia (Karma Games)

Post autor: Ryu »

Działa ;)

Na 2 os. jest duuuużo luźniej. Na 4 dochodzi blokowanie się zwajemne czego na 2 praktycznie nie ma. Niemniej dalej gra się przyjemnie.
Mi zdecydowanie bardziej podeszła niż TM na 2 :)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Clans of Caledonia (Karma Games)

Post autor: Yavi »

Niedawno ogrywaliśmy Projekt Gaję, teraz od kilku dni tłuczemy w CoC, to dorzucę kilka słów.

Trzon mechanik jest podobny: plansza, zasięgi, bonusy za zajmowanie przestrzeni obok przeciwników, dochód uzależniony od tego, co zniknęło z planszetki. To jednak dwie różne gry. CoC są na pewno sporo lżejsze i mają niższy próg wejścia. Ich zasady można w całości opisać w jakieś 10 minut, akcji jest mniej i są bardziej intuicyjne. Bardziej przyziemny temat na pewno też jest czymś, co może przyciągnąć miłośników euro. Kontrakty napędzają całą partię, dają jakiś cel, do którego można dążyć (no i odpowiadają za jakaś 1/3+ punktów na koniec). Na razie wydaje mi się, że CoC będą wyciągał częściej, niż Gaję (która jest świetną grą!) - łatwiej wprowadzić nowych graczy, wizualnie też jest przyjemniej i jakoś bardziej zachęcająco. Mimo że lubię cięższe euro, to jednak Gaja jest dla mnie głównym daniem wieczoru, po którym nie zawsze mam już siły na coś innego - wiąże się z całą masą liczenia, kombinowania, niekiedy potrafię przy niej ostro zamulić, a krótka kołderka w połączeniu z niewybaczaniem błędów sprawiają, że wszystko trzeba dobrze rozplanować. Po CoC mógłbym zagrać w Gaję, po Gai raczej wezmę dla odreagowania jakieś Dobble ;).

O regrywalności Klanów na razie się nie wypowiadam, jesteśmy na razie po kilku partiach, trzeba jeszcze pograć. Ale jak na razie nie czuję znużenia, testuję nowe klany i każdym gra mi się trochę inaczej.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Clans of Caledonia (Karma Games)

Post autor: krzyss »

A czy próbował ktoś grać w tryb solo i czy sprawdza się?
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Clans of Caledonia (Karma Games)

Post autor: Yavi »

krzyss pisze:A czy próbował ktoś grać w tryb solo i czy sprawdza się?
Recenzja Klanów Kaledonii (Clans of Caledonia) na Planszówkach we dwoje.
Jest tam jeden krótki akapit poświęcony grze solo, może coś pomoże ;).
Ostatnio zmieniony 12 mar 2018, 12:30 przez Yavi, łącznie zmieniany 1 raz.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Clans of Caledonia (Karma Games)

Post autor: krzyss »

Zabieram się do czytania. Dzięki.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
sasquach
Posty: 1820
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: Clans of Caledonia (Karma Games)

Post autor: sasquach »

krzyss pisze:A czy próbował ktoś grać w tryb solo i czy sprawdza się?
https://tabletopia.com/games/clans-of-caledonia
Tutaj można pograć za darmo i legalnie
pyz
Posty: 71
Rejestracja: 26 paź 2014, 19:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Clans of Caledonia (Karma Games)

Post autor: pyz »

Czy ktoś byłby w stanie porównać Klany do Terra Mystica? Mam to drugie, a z tego co odrobinę poczytałem, to wydają mi się bardzo podobne. Nie wiem czy jest sens brać Klany, tym bardziej, że cena nie zwala z nóg.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2812
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 154 times
Kontakt:

Re: Clans of Caledonia (Karma Games)

Post autor: Ink »

pyz pisze:Czy ktoś byłby w stanie porównać Klany do Terra Mystica? Mam to drugie, a z tego co odrobinę poczytałem, to wydają mi się bardzo podobne. Nie wiem czy jest sens brać Klany, tym bardziej, że cena nie zwala z nóg.
Kilka(naście) wpisów wyżej znajdziesz (pobieżne, to pobieżne) porównania CoC do Projektu Gaja. Myślę, że można je spokojnie zastosować również do Twojego porównania.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Clans of Caledonia (Karma Games)

Post autor: Yavi »

pyz pisze:Czy ktoś byłby w stanie porównać Klany do Terra Mystica? Mam to drugie, a z tego co odrobinę poczytałem, to wydają mi się bardzo podobne. Nie wiem czy jest sens brać Klany, tym bardziej, że cena nie zwala z nóg.
Mówisz - masz! ;)
Porównanie Klanów Kaledonii i Projektu Gaja na Planszówkach we dwoje. Mam nadzieję, że trochę pomoże w podjęciu decyzji.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 703
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Clans of Caledonia (Karma Games)

Post autor: Rigidigi »

Gambit pisze:Kilka słów o Klanach ode mnie
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Gambit, wisisz mi dwie i pół stówy.. Niech Cię szlag.. ;)
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 363 times
Been thanked: 250 times

Re: Clans of Caledonia (Karma Games)

Post autor: Deem »

Jakie są strategie na punktowanie w Klanach, inne niż za importowane surowce z kontraktów? Grając w cztery osoby, miałem mocne wrażenie, że mój wynik końcowy w dużej mierze zależał od tego czy miałem szczęście i surowce, w które zainwestowałem były rzadziej spotykane u innych ( i w efekcie miały lepszy mnożnik). Na razie średnio widzę też opcje kontrolowania tego, ponieważ zwykle braliśmy te kontrakty, które wyszły i były „realizowalne” dla danego gracza.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Clans of Caledonia (Karma Games)

Post autor: pan_satyros »

Rigidigi pisze:
Gambit pisze:Kilka słów o Klanach ode mnie
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Gambit, wisisz mi dwie i pół stówy.. Niech Cię szlag.. ;)
A mi 180 zł. A miałem już nie brać gier o pastuchach, czy innych przerzucaczach nawozu xD
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3065
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Clans of Caledonia (Karma Games)

Post autor: cezner »

Deem pisze:Jakie są strategie na punktowanie w Klanach, inne niż za importowane surowce z kontraktów? Grając w cztery osoby, miałem mocne wrażenie, że mój wynik końcowy w dużej mierze zależał od tego czy miałem szczęście i surowce, w które zainwestowałem były rzadziej spotykane u innych ( i w efekcie miały lepszy mnożnik). Na razie średnio widzę też opcje kontrolowania tego, ponieważ zwykle braliśmy te kontrakty, które wyszły i były „realizowalne” dla danego gracza.
Niestety myśmy doszli do takich samych wniosków. Nie da się tego kontrolować. No może trochę w ostatniej rundzie.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: Clans of Caledonia (Karma Games)

Post autor: piton »

cezner pisze:
Deem pisze:Jakie są strategie na punktowanie w Klanach, inne niż za importowane surowce z kontraktów? Grając w cztery osoby, miałem mocne wrażenie, że mój wynik końcowy w dużej mierze zależał od tego czy miałem szczęście i surowce, w które zainwestowałem były rzadziej spotykane u innych ( i w efekcie miały lepszy mnożnik). Na razie średnio widzę też opcje kontrolowania tego, ponieważ zwykle braliśmy te kontrakty, które wyszły i były „realizowalne” dla danego gracza.
Niestety myśmy doszli do takich samych wniosków. Nie da się tego kontrolować. No może trochę w ostatniej rundzie.
Grałem z różnymi opcjami punktowania (wszystko po równo, po równo wychodzące kontrakty) i zawsze wygrała osoba, która zrobi najwięcej kontraktów. Niby sprawiedliwie, bo wygrywa największy producent, tylko nijak się nie da tego kontrolować i planować.
Czasem kontrakty podchodziły wszystkim - znaczy pod to co produkowali, czasem jednej osobie. Niestety tutaj jest mocno losowo, bo jak mi podchodzą kontakty "ot tak" to nie muszę używać akcji wymiany i zarabiam jak inni się pocą.
Najwięcej grałem na dwie osoby i nigdy nie byliśmy w stanie powiedzieć, co zdecydowało o wygranej (w sensie jakie genialne zagrania/zagranie), oprócz szczęścia w pojawianiu się kontraktów.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Clans of Caledonia (Karma Games)

Post autor: Yavi »

cezner pisze:
Deem pisze:Jakie są strategie na punktowanie w Klanach, inne niż za importowane surowce z kontraktów? Grając w cztery osoby, miałem mocne wrażenie, że mój wynik końcowy w dużej mierze zależał od tego czy miałem szczęście i surowce, w które zainwestowałem były rzadziej spotykane u innych ( i w efekcie miały lepszy mnożnik). Na razie średnio widzę też opcje kontrolowania tego, ponieważ zwykle braliśmy te kontrakty, które wyszły i były „realizowalne” dla danego gracza.
Niestety myśmy doszli do takich samych wniosków. Nie da się tego kontrolować. No może trochę w ostatniej rundzie.
Chyba trochę zależy to od podejścia. Sam dobierając kontrakty robiłem zwiad u przeciwników i liczyłem o ile pól przesuną się dane znaczniki towarów. Kafelek dobierałem w oparciu o to, no i o łatwość zrealizowania (nie stroniąc przy tym od kupowania potrzebnych dóbr). Na ogół podczas podliczania punktów za import zdobywałem około 1/3 z całkowitej liczby punktów (plus minus).

Co do liczby kontraktów, to jedna z partii dobitnie pokazała, że nie zawsze więcej znaczy lepiej. Grając we 4 rywalizowaliśmy o to, kto będzie miał ich więcej (bonusowe punkty) spodziewając się, że jedna z 3 osób wygra. Zupełnie zignorowaliśmy koleżankę, której szło dość średnio, zrobiła 3 kontrakty przy 5-6 naszych (na osobę). Wynik? Miała najwięcej wiosek, a z 3 kontraktów łącznie zdobyła najwięcej punktów ze wszystkich (brała te trudniejsze, ale skupiła się tylko na najrzadszym towarze). Jako że ostatni cel rundy zgrał się jej z zasobami i produkcją, to wygrała.

Generalnie nie da się pewnie wygrać bez pójścia w kontrakty, ale też trzeba to robić umiejętnie (cały czas kontrolując tor dóbr) albo dbać też o stały dopływ punktów z innych źródeł. Niepozorne punktowanie na koniec rundy potrafi łącznie przynieść kilkadziesiąt punktów, co pod koniec może mieć znaczenie.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3065
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha

Post autor: cezner »

No właśnie, piszesz ze skupiła się na najrzadszym towarze. Tylko pytanie brzmi czy się rzeczywiście skupiła czy po prostu tak wyszło, że na koniec gry jej towar był tym najrzadszym?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha

Post autor: Yavi »

cezner pisze:No właśnie, piszesz ze skupiła się na najrzadszym towarze. Tylko pytanie brzmi czy się rzeczywiście skupiła czy po prostu tak wyszło, że na koniec gry jej towar był tym najrzadszym?
Jestem prawie pewien, że było to celowe zagranie. Przez ten wyścig w kontraktach akurat w tej partii trochę sobie darowałem śledzenie rzadkości dóbr, a taki wynik był do przewidzenia. Reszta z nas brała najłatwiejsze kontrakty, przez co tytoń poruszał się najwolniej. Generalnie z tego co zauważyłem podczas ogrywania, to można wstrzelić się w najrzadsze/drugie co do rzadkości dobro bez większych problemów, chociaż to wszystko zależy od działań przeciwników.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha

Post autor: piton »

wszystko zależy od losowo pojawiających się kontraktów, do których się dostosowują gracze i dopiero po tym można dostosować się do przeciwnika. Nie da się tego kontrolować.
Ciężko siedzieć i nic nie robić i czekać na 3 kafle zapewniające milion punktów, które mogą wcale nie wyjść lub wyjdą w ilości 10 sztuk w kolejnych 3 rundach.
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: Fiacik »

Od wydania angielskiej wersji troszkę już minęło. Czy ktoś, może powiedzieć czy gra powraca u was na stoły? Jak z regrywalnością? Niestety przegapiłem kampanie na w.to i teraz tylko wersja retail wchodzi w grę, a cena jak za euraska niemała ( około 190 zł w przedsprzedaży).
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: ghostdog »

Fiacik pisze: 30 lip 2018, 19:07 Od wydania angielskiej wersji troszkę już minęło. Czy ktoś, może powiedzieć czy gra powraca u was na stoły? Jak z regrywalnością? Niestety przegapiłem kampanie na w.to i teraz tylko wersja retail wchodzi w grę, a cena jak za euraska niemała ( około 190 zł w przedsprzedaży).
U mnie ostatnio bardzo słabo z czasem na granie ale Caledonia do główna gra wracająca na stół. Moja żona nie jest planszówkowa ale polubiła Caledonię, mój syn lat 5 też z nami grywa (oczywiście pomagamy mu). Wciąż daje mi tyle samo radości co na początku.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1378
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: Brylantino »

Ja czekam na polską wersję. Zagrałem raz i jako fan Terry, zostałem Klanami oczarowany.
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: KrzysiekL »

Jest OK, ale jednak mocno przeciętna, brakuje "tego czegoś". Trafiła na stół jakieś trzy razy i została wyparta. Raczej nie dla kogoś, kto ma już sporo eurasków.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1819 times
Kontakt:

Re: Clans of Caledonia (Klany Kaledonii) Karma Games/Czacha Game

Post autor: Gambit »

KrzysiekL pisze: 04 sie 2018, 10:02 Raczej nie dla kogoś, kto ma już sporo eurasków.
Powiedz to Kubie Polkowskiemu, albo mi..:D
ODPOWIEDZ