Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1136 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: piton »

Z tym fioletowymi planetami - jest taki kafelek punktowania rundy i chyba cel na koniec gry, który daje nam punkty za zielone planety czy tam zamianę na zielone (piszę z pamięci).
Jak grałem w prototyp kiedyśtam, to akurat te kafle były częśto na stole (nie wiem czy są w pudełku teraz) i dało się na nich wycisnąć dużo punktów, przynajmniej w naszych partiach.
Nie wiem jak z opłacalnością w stosunku do innych możliwości punktowania, ale w tych partiach z tymi konkretnymi kaflami walka o fioletowe planety i zajmowanie ich ludzikami (farmerami) była duża.
Oczywiście do zweryfikowania w praktyce :)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Jiloo »

Niektórzy będą ponadto zapewne narzekać na powrót do kolejności rozgrywania „od pierwszego gracza w kółeczko” zamiast „w kolejności pasowania”, którą to zasadę wprowadzono później w Terze. Ale mnie to osobiście nigdy nie przeszkadzało.
Może ci nie przeszkadzało, bo nigdy nie miałaś okazji siedzieć przed kimś kto zawsze pierwszy pasuje. W jednej grze we wszystkich turach bylem ostatni. Od tamtego czasu wprowadziliśmy zasadę kolejności po pasowaniu, mimo, że nie mieliśmy dodatku.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Tycjan »

Jiloo pisze:
... mnie to osobiście nigdy nie przeszkadzało.
Może ci nie przeszkadzało, bo nigdy nie miałaś okazji siedzieć przed kimś kto zawsze pierwszy pasuje. W jednej grze we wszystkich turach bylem ostatni. Od tamtego czasu wprowadziliśmy zasadę kolejności po pasowaniu, mimo, że nie mieliśmy dodatku.
Zmiana kolejności rundy powiązana z pasowaniem, od momentu wprowadzenia tego w dodatku do TM, to element bez którego nie wyobrażam sobie teraz gry w TM/PG. I nawet nie chodzi tylko o sprawiedliwość "że on zawsze pierwszy", ale o zagrania taktyczne.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Trolliszcze »

Mnie się przede wszystkim wydaje, że przy tytułowym projekcie Gaja najistotniejsze jest planowanie. Wiadomo, że przesunięcie znaczników mocy na pole Gai ma sens tylko wtedy, kiedy robi się to z pola I - przesuwanie z pola II boli, a z pola III to już w ogóle samobójstwo (ale nie wyobrażam sobie, żeby ktoś wpadł na taki genialny pomysł, bo tę moc trzeba po prostu wcześniej wydać, w najgorszym przypadku na konwersję na inne zasoby, jeśli sensowne pola akcji mocy są już pozajmowane).

Przy dobrym planowaniu zablokowanie znaczników mocy na jedną rundę może być nawet pomocne. W teoretycznej sytuacji, gdy mam 6 znaczników mocy na polu I i kilka znaczników na polu II, wręcz opłaca mi się przesunąć te z I na pole Gai, bo w fazie przychodu będę mógł przesunąć znaczniki z pola II na III i je od razu wydać (gdybym pozostawił znaczniki na polu I, musiałbym je przesunąć w fazie przychodu na pole II, więc nie miałbym nic do wydania).

Oczywiście zajście wysoko w technologi Projekt Gaja dodatkowo usprawnia te działania, redukując liczbę potrzebnych znaczników mocy - a punktowanie na poziomie 5 tej technologii jest bezpośrednio powiązane z tym, co robiliśmy wcześniej. Kolejne argumenty zostały już podane (kafel punktowania rundy za zielone planety, kafel punktowania na koniec gry za zielone planety, zaawansowana technologia punktująca za zielone planety PLUS podstawowa technologia 3 PZ za postawienie Kopalni na zielonej planecie - jedyna w Gai podstawowa technologia oferująca PZ! EDIT: Przepraszam, jest jeszcze jednorazowe 7 PZ). Generalnie możliwości punktowania za zielone planety jest mnóstwo i moim zdaniem nie można ich pominąć.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że terraformowanie fioletowych planet nie wymaga poświęcenia żadnych zasobów. Może mieć to znaczenie dla frakcji, która nie chce rozwijać technologii terraformacji i zamiast tego skupiać się na tyle, na ile to możliwe na zielonych i fioletowych planetach.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Veridiana »

A to jest fajne ujęcie tematu ☺ muszę to wypróbować w kolejnych partiach.
Co do zmiany kolejności rundy, to komponentów nie czytałam (grzech jeżdże... grania na pamięć) i graliśmy według zasad podstawowych. Skoro ta zmiana kolejności graczy jest taka istotna, to aż się prosiło włączyć ją do podstawowych reguł.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: GeQ »

Cześć, w ramach studzenia emocji mała aktualizacja premiery. Na Gramy rozmawiałem z GFP - uczciwie przyznali, że gry powinniśmy się spodziewać w okolicy połowy grudnia.
Liczmy, że będzie to jeszcze przed świętami ;) ale wiadomo, co oni mogą zrobić? wszystko jest od nich niezależne, a monitowanie codziennie też niczego nie przyspieszy. Przyjdzie jeszcze poczekać.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
grom44
Posty: 13
Rejestracja: 18 paź 2015, 10:20
Lokalizacja: śląsk

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: grom44 »

Hej,

No jak ich pytałem wczoraj na "Pionku", to usłyszałem - "jak Bóg da i partia pozwoli" to połowa grudnia...
Więc ja mam nadzieje, że jednak dostanę przed świętami :)
sepomatik
Posty: 16
Rejestracja: 01 gru 2017, 14:01
Lokalizacja: LBN
Has thanked: 4 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: sepomatik »

Ostatnie wieści są takie, że styczeń...
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: sajlenthill »

No bez jaj ...
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 538 times
Been thanked: 269 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Markus »

sajlenthill pisze:No bez jaj ...
To zdanie można powiedzieć także o cenie tej gry, 350 pln za eurogrę? Czy na pewno dobrze ktoś to przeliczył na peeleny? Terra mystica widywana jest w sklepach za 200 pln. Skąd taki skok cenowy w górę?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: AkitaInu »

Markus pisze:
sajlenthill pisze:No bez jaj ...
To zdanie można powiedzieć także o cenie tej gry, 350 pln za eurogrę? Czy na pewno dobrze ktoś to przeliczył na peeleny? Terra mystica widywana jest w sklepach za 200 pln. Skąd taki skok cenowy w górę?
Kolego, projekt gaja na 3trollach jest za 200,98zł do kupienia ;)
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3062
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 87 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: cezner »

Wersja angielska kosztuje prawie 4 stówy.
Polska połowę mniej. Dziwne te ceny.
Najzabawniejsze jest to, że ktoś te wersje angielskie kupił.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: AkitaInu »

cezner pisze:Wersja angielska kosztuje prawie 4 stówy.
Polska połowę mniej. Dziwne te ceny.
Najzabawniejsze jest to, że ktoś te wersje angielskie kupił.
Bo tamte wersje produkuja na rynki zagraniczne i takie też ceny wrzucają. Podobnie było z polami arle, terraformacją i szklanym szlakiem.

Może np. niemcy nie wiedzą jak bardzo ich ciulają na cenach?
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3062
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 87 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: cezner »

To pokazuje tylko, że gry Lacerdy też mają ceny z tyłka. Czyli nas wszystkich ciulają na cenach.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: RunMan »

Oho, szykuje się "Gry są zbyt drogie, chciwi producenci oszukujo!" odc. 5542874 :)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 538 times
Been thanked: 269 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Markus »

AkitaInu pisze:
Markus pisze:
sajlenthill pisze:No bez jaj ...
To zdanie można powiedzieć także o cenie tej gry, 350 pln za eurogrę? Czy na pewno dobrze ktoś to przeliczył na peeleny? Terra mystica widywana jest w sklepach za 200 pln. Skąd taki skok cenowy w górę?
Kolego, projekt gaja na 3trollach jest za 200,98zł do kupienia ;)

Dzięki za info, zerknąłem na rebela a tam 350 i zdębiałem, nie pamiętam aby kiedykolwiek były aż tak duże różnice cenowe pomiędzy wersjami językowymi.
Oho, szykuje się "Gry są zbyt drogie, chciwi producenci oszukujo!" odc. 5542874 :)
nie szykuje :-) sprawa wyjaśniona, gra do zamówienia po normalnej cenie
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3062
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 87 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: cezner »

RunMan pisze:Oho, szykuje się "Gry są zbyt drogie, chciwi producenci oszukujo!" odc. 5542874 :)
A to Cię zdziwię. Nie uważam, że oszukują. Producenci produkują po to aby zarobić. Więc ceny mogą ustalac jakie sobie chcą.
Natomiast teorie niektórych osób, że ceny takie powinny być bo to jest dobro luksusowe albo że jest dużo plastiku albo grubego kartonu to jak widać można między bajki wlożyć.
Wosho
Posty: 1433
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 175 times
Been thanked: 140 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Wosho »

Ja kupiłem na prezent dla siostry pod choinkę, bardzo dużo graliśmy w TM i długo czekaliśmy na GP.
Do tego nie widzimy się tak często więc w okolicach świat będzie okazja pograć, a wersja PL będzie może w styczniu a może kolejne opóźnienie..
Pudełko duże, solidne i ciężkie, mam nadzieję że w środku dużo zabawy i tak jak kiedyś TM zastąpiła wszystkie inne gry, tak teraz GP; )
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: adikom5777 »

Przede wszystkim w pudle jest ponad 300 plastikowych elementów (budynki, znaczniki), TM była zupełnie inaczej wydana i nie można tego porównywać. Cena SCD Projektu Gaia jest 100zł wyższa niż TM
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3062
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 87 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: cezner »

Ale nikt nie porównuje cen Gai do TM. Porównujemy cenę wersji polskiej i angielskiej.
Poza tym dla mnie akurat to zmiana znaczników drewnianych na plastikowe to minus.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: KubaP »

cezner pisze:
RunMan pisze:Oho, szykuje się "Gry są zbyt drogie, chciwi producenci oszukujo!" odc. 5542874 :)
A to Cię zdziwię. Nie uważam, że oszukują. Producenci produkują po to aby zarobić. Więc ceny mogą ustalac jakie sobie chcą.
Natomiast teorie niektórych osób, że ceny takie powinny być bo to jest dobro luksusowe albo że jest dużo plastiku albo grubego kartonu to jak widać można między bajki wlożyć.
Wkładam między bajki zatem i posypuję głowę popiołem. Okazało się, że jednak nie mam racji, polscy wydawcy mają uczciwe ceny, 3trolle mają uczciwe ceny, tylko zagraniczni oszukują i ciulają. Gra to dobro podstawowe i każdy ma prawo kupić Gaję za złotówkę! Wyklęęęęęty pooowstańńń luuudu zieeeeemi!

P.S. Oczywiście olewamy koszty transportu i cenę zakupu kartonu sześciu pudełek w zagranicznej hurtowni i olewamy rabat przedsprzedażowy i złotówkową marżę w 3trolle, który to sklep żywi się wysokim obrotem - z bardzo prostego powodu - nie pasuje do założeń Pana Ekonoma.

Z robotniczym pozdrowieniem!
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3062
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 87 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: cezner »

:D
Złotówkowe marże to mamy w innych sklepach sieciowych, 3trolle to już drogo mają :)

Zagraniczni dają ceny pod zagranicznego klienta. To pokazują ceny właśnie Gai i Terraformacji Marsa.
Rynek popsuł moim zdaniem KS. Widać, że klient lekką ręką wydaje te 100$ i wcale nie musi być to gra napakowana po brzegi plastikiem.
Cóż to się nagle stało, że Pandemic Legacy 2 kosztuje 50% więcej od wersji 1? Nagle tak wzrosły koszty produkcji? Z masła te gry robią, a może z jajek?

Ale z tą Gaią to sa większe jaja. Na amazon.de wersja angielska kosztuje 180 euro, wersja niemiecka już tylko 69euro 8)
W dodatku wersja niemiecka jest w magazynie, dostępna od zaraz.
Haniel
Posty: 172
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 150 times
Been thanked: 98 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Haniel »

Cześć. Czy wiadomo coś z tą naszą nieszczęsną polską wersją?
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: michal2014 »

wczoraj dzwoniłem do wydawcy. Powiedzieli, ze jest w drodze. Lada dzień powinno być.
I powiadomią sklepy jak będą mieć na magazynie.

Ale podobno oni juz tak mówią od grudnia.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Vanitas
Posty: 9
Rejestracja: 10 gru 2017, 21:04

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Vanitas »

Lada dzień powinno być, a tu już połowa miesiąca minęła i nic :/
ODPOWIEDZ