Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: Banan2 »

Witam !
Nie ma jeszcze wątku o tej grze więc pozwalam sobie go założyć. W sierpniu ma się pojawić w Polsce (Rebel). Gdzieś w sieci wyczytałem/obejrzałem, że ma to być gra dla miłośników 7 Cudów i Race for the Galaxy. No i mam pytanie. Na pudełku jest wiek +14 lat. Dlaczego tak wysoko? Ktoś może wie?
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 07 sie 2017, 10:52 przez Banan2, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Seasons

Post autor: Wallenstein »

Czy są jakieś nowe wieści odnośnie terminu wydania?
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Seasons

Post autor: Nataniel »

Jak będą, to na pewno ogłosimy :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
dgbm
Posty: 54
Rejestracja: 14 cze 2011, 20:19
Been thanked: 2 times

Re: Seasons

Post autor: dgbm »

Skasował mi się strasznie długi post z wrażeniami po dwóch rozgrywkach na Board Game Arena (na poziomie zaawansowanym i średnim), więc tylko podsumuję:

Zalety:

- dużo subtelności, wielość decyzji do podjęcia i zaskakująco nierzucająca się w oczy losowość - jak na grę o dociąganiu kart i rzucaniu kostkami jest naprawdę "mózgożernie";

- ciekawe mechanizmy - jeżeli ktoś myśli, że w grach o budowaniu zestawów kart wszystko już było - powinen spróbować :);

- przy dwóch graczach czas rozgrywki ok. 40 minut, przy czterech - półtorej godziny, ale wszyscy grali pierwszy raz więc pewnie z czasem zdecydowanie mniej;

- sporo interakcji "wyważonej", tzn. "wszyscy przeciwnicy tracą 4 punkty/surowiec/kartę ze stołu" ["spalę Ci jakąś budę, ale sam wybierz którą", zamiast "spalę Ci najlepszą budę, na którą pracowałeś przez ostatnie dwa lata (dosłownie - gra dzieli się na 3 lata :) )", albo "postawię piękną budę i mam nadzieję że rywale/rywalki dysponują mniej pieknymi").

Wady:

- losowość, pomimo wielu sposóbów jej ograniczania, jest jednakowoż obecna.

Po środku:

Kilkuletni turniej magów, w którym na wyścigi przyzywamy Familiary (chowańców ?), rzucamy czarami ;) i rzucamy czary, oraz inne tego typu pupogrzmoty z repertuaru fantasy to nie do końca jest moja bajka, ale jeżeli gustujemy w tym klimacie to dodatkowy plus. Ilustracje są strasznie kolorowe i dość efekciarskie, ale zarazem raczej nie infantylne i chyba na dość dobrym poziomie (czyt. zupełnie nie przeszkadzają) - wiadomo, rzecz gustu.

Mówiąc krótko: gra zrobiła na mnie naprawdę dobre pierwsze wrażenie i chciałbym Szanownych Forumowiczów i Forumowiczki gorąco zachęcić do jej wypróbowania, szczególnie że można to zrobić zupełnie bez opłat :).
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: Seasons

Post autor: mn3006 »

Zagrałem na razie parę razy - na poziomach Apprentice Wizard i Magican (początkujący i średni). Wrażenia póki co niezłe, cały czas mam ochotę na dalsze rozgrywki. Czasowo wychodzi ok. 30-40 minut, choć na żywo podejrzewam, że może być dłużej (na BGA dużo jednak robi za nas komputer).
Z grubsza - każdy sobie buduje przed sobą własny zestaw kart płacąc za nie różnymi rodzajami energii. Niektóre karty dają jakieś profity przy wystawieniu, niektóre działają cały czas, niektóre trzeba aktywować. Część z nich (choć niewielka) wpływa na przeciwników (np. możemy ich zmusić do usunięcia jakiejś karty ze stołu). Energię (a czasem inne profity) zdobywamy najczęściej z kości - cztery różne rodzaje energii są bardziej lub mniej dostępne w różnych porach roku.
Wkrótce pewnie spróbuję gry zaawansowanej, zobaczymy co z tego wyjdzie.
dgbm
Posty: 54
Rejestracja: 14 cze 2011, 20:19
Been thanked: 2 times

Re: Seasons

Post autor: dgbm »

Kilkanaście kolejnych partii ze wszystkimi kartami (tryb 'Archmage') i zostałem wielbicielem :). Sporo interakcji, no i naprawdę trzeba uważać na subtelności - np. bardzo ważne jest kontrolowanie czasu gry, na który mamy pewien wpływ przy wyborze kostek. Co najważniejsze, na razie żadna karta nie wydaje się być nadmiernie "przepakowana" - oczywiście są lepsze i gorsze, ale w zasadzie na każdą jest sposób, a poza tym jeżeli nie wybierzemy czegoś w drafcie i potem przeciwnik sobie na nas używa - cóż, można mieć pretensje tylko do siebie.

Po opanowaniu rytmu gry losowość jakby znika - jest tyle sposóbów na jej opanowanie, że w zasadzie stanowi miły dodatek urozmaicający kolejne partie i stawiający przed graczem nowe wyzwania; ponadto jak na grę zajmującą ok. 40 minut ilość decyzji, głębia i satysfakcja z rozgrywki są niebywałe [piszę to z pełnym przekonaniem, jako wielbiciel Ory et Labory i RFTG [chciałbym zaznaczyć że pod żadnym pozorem nie sugeruję, że Seasons posiada ciężar gatunkowy Ory, albo dajmy na to Caylusa]).

Jak dla mnie - nieoczekiwana niespodzianka tego roku :).
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Seasons

Post autor: Palmer »

W opublikowanej przez Rebela instrukcji jest błąd jeśli chodzi o kwestię przesuwania się znacznika na torze pór roku. Decyduje o tym liczba kropek na niewybranej kości, a nie cyfra. W instrukcji też akurat podali taki niefortunny przykład, że liczba kropek na kostce jest taka sama jak cyfra.
Poprawcie to przed drukiem ;)
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Seasons

Post autor: Banan2 »

Witam!
Kolejny błąd: na stronie 15 jeden z akapitów jest po francusku.
Kiedy Seasons będzie do kupienia?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 482 times
Kontakt:

Re: Seasons

Post autor: yosz »

Palmer, Banan - napiszcie najlepiej PW do Nataniela. Nie ma pewności że zajrzy do tego wątku.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Seasons

Post autor: Don Simon »

yosz pisze:Palmer, Banan - napiszcie najlepiej PW do Nataniela. Nie ma pewności że zajrzy do tego wątku.
Szczerze mowiac to jak by mu zalezalo to by zagladal.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Seasons

Post autor: Veridiana »

Palmer pisze:W opublikowanej przez Rebela instrukcji jest błąd jeśli chodzi o kwestię przesuwania się znacznika na torze pór roku. Decyduje o tym liczba kropek na niewybranej kości, a nie cyfra. W instrukcji też akurat podali taki niefortunny przykład, że liczba kropek na kostce jest taka sama jak cyfra.
Poprawcie to przed drukiem ;)
A gdzie jest ta instrukcja? Chętnie bym zajrzała.

Angielski podkład w tym miejscu mówi "At the end of the round, the number shown on the die that wasn't selected by any of the players should be noted. The season token will move that many spaces forward. The distribution of all of the game's dice is identical: two faces with a one, two faces with a two, and finally two faces with a three. Thus, the speed of the game varies depending on the die that hasn't been picked by the players."
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Seasons

Post autor: Firenski »

Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Seasons

Post autor: Nataniel »

Don Simon pisze:
yosz pisze:Palmer, Banan - napiszcie najlepiej PW do Nataniela. Nie ma pewności że zajrzy do tego wątku.
Szczerze mowiac to jak by mu zalezalo to by zagladal.
Powiedzial "zalezy-mi-Szymon" :P
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Seasons

Post autor: WRS »

Nataniel pisze:Powiedzial "zalezy-mi-Szymon" :P
+1 8)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Seasons

Post autor: Palmer »

Veridiana pisze:
Palmer pisze:W opublikowanej przez Rebela instrukcji jest błąd jeśli chodzi o kwestię przesuwania się znacznika na torze pór roku. Decyduje o tym liczba kropek na niewybranej kości, a nie cyfra. W instrukcji też akurat podali taki niefortunny przykład, że liczba kropek na kostce jest taka sama jak cyfra.
Poprawcie to przed drukiem ;)
A gdzie jest ta instrukcja? Chętnie bym zajrzała.

Angielski podkład w tym miejscu mówi "At the end of the round, the number shown on the die that wasn't selected by any of the players should be noted. The season token will move that many spaces forward. The distribution of all of the game's dice is identical: two faces with a one, two faces with a two, and finally two faces with a three. Thus, the speed of the game varies depending on the die that hasn't been picked by the players."
Widać miałaś wcześniejszą wersję oryginalu ;)
http://files.boardgamegeek.com/file/dow ... ow_def.pdf?

"At the end of the round, the number of pips shown by the die that wasn’t
selected by any of the players should be noted. "

Liczy wskazują możliwą do zebrania ilość kryształów i nie występują na wszystkich ściankach ;)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Seasons

Post autor: Don Simon »

Nataniel pisze:
Don Simon pisze:
yosz pisze:Palmer, Banan - napiszcie najlepiej PW do Nataniela. Nie ma pewności że zajrzy do tego wątku.
Szczerze mowiac to jak by mu zalezalo to by zagladal.
Powiedzial "zalezy-mi-Szymon" :P
Ja to nawet nie wiem co to za gra 8).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1527
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 198 times

Re: Seasons

Post autor: Furan »

Dziś zagrałem pierwszą partię w S. online na BGArena i jestem pod bardzo dużym wrażeniem. Co prawda w kość mi dała nieco losowość (przeciwnik wyciągnął 2 karty pozwalające na przeskok o 1 sezon przy zagraniu i zręcznie skończył partię zdobywając huhu i jeszcze więcej punktów w 2 ostatnich porach roku, a ja mogłem na to tylko patrzećl ;/), ale i tak mi się podobało.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Seasons

Post autor: TTR_1983 »

Rebel rozpoczął przedsprzedaż: 99,95 zł.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6122
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Seasons

Post autor: pan_satyros »

Zastanawiając się nad zakupem rozegrałem dwie dwuosobowe partie na BGA. Piszecie, że losowość nie jest tak duża, w takim razie miałem wielkiego pecha, gdyż w całej grze niemal zawsze wypadało tak, że nie dostawałem kostki z gwiazdką, przez co jeszcze w 3/4 drugiego roku miałem nadal wystawione zaledwie 3 karty, a 3/4 swych rund przeklikiwałem nie mogąc nic zrobić. Naturalnie mogę korzystać z bonusu za ujemne punkty, ale zasadniczo niewiele to daje.
Może to być moje mylne wrażenie, ale brakuje mi w tym tytule dodatkowej akcji jaką można by wykonać. Zagrywanie kart w 70% (ok to taki szacunek na oko) determinują kostki - stąd często nie ma możliwości ich zagrania.
Czy to tylko moje wrażenie, specyfika gry w 2 osoby, czy też po prostu to już taka gra?

/edit dograłem kilka partii na swoim koncie do testów i faktycznie "koła ratunkowe" dodają dynamizmu, a starta końcowa wcale nie przeszkadza w wygranej. Chyba grałem zbyt zachowawczo.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Seasons

Post autor: Banan2 »

mulek18 pisze:Rebel rozpoczął przedsprzedaż: 99,95 zł.
Już jest w magazynie.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Seasons

Post autor: Nataniel »

Potwierdzam, jest. Wklejam to co pisałem na Facebooku:
Fajna, szybka karcianka. Właśnie rozegraliśmy pierwszą partyjkę, wrażenia podobne jak przy Race for the Galaxy i Innowacjach - trzeba poznać karty, aby grać świadomie, buduje się własny silniczek i go eksploatuje. Do tego śliczne ilustracje - kupuje :)
W Polufce jeszcze zagraliśmy dwa razy i podtrzymuję. Jedynie denerwujące są plansze gracza, na których bardzo łatwo przesuwa się znacznik siły przyzywania. Poza tym wykonanie rewelacja. Aż się prosi o dodatki (tak samo jak RFTG i Innowacje).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6122
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Seasons

Post autor: pan_satyros »

Nataniel pisze:Potwierdzam, jest. Wklejam to co pisałem na Facebooku:
Fajna, szybka karcianka. Właśnie rozegraliśmy pierwszą partyjkę, wrażenia podobne jak przy Race for the Galaxy i Innowacjach - trzeba poznać karty, aby grać świadomie, buduje się własny silniczek i go eksploatuje. Do tego śliczne ilustracje - kupuje :)
W Polufce jeszcze zagraliśmy dwa razy i podtrzymuję. Jedynie denerwujące są plansze gracza, na których bardzo łatwo przesuwa się znacznik siły przyzywania. Poza tym wykonanie rewelacja. Aż się prosi o dodatki (tak samo jak RFTG i Innowacje).
Po ~10 partiach również polecam. W kategorii lekkiej, szybkiej gry bardzo przyjemne, acz trzeba zaakceptować pewną losowość, która może sprawić, że w partiach dwuosobowych pierwszy rok będzie się wlókł bez większych efektów.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Seasons

Post autor: Banan2 »

Nataniel pisze:
Fajna, szybka karcianka. Właśnie rozegraliśmy pierwszą partyjkę, wrażenia podobne jak przy Race for the Galaxy i Innowacjach - trzeba poznać karty, aby grać świadomie, buduje się własny silniczek i go eksploatuje. Do tego śliczne ilustracje - kupuje :)
W Polufce jeszcze zagraliśmy dwa razy i podtrzymuję. Jedynie denerwujące są plansze gracza, na których bardzo łatwo przesuwa się znacznik siły przyzywania. Poza tym wykonanie rewelacja. Aż się prosi o dodatki (tak samo jak RFTG i Innowacje).
Już zamówiłem :D
Skalowanie ?
No i napiszcie dlaczego to jest 14+ ?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Seasons

Post autor: Nataniel »

Dużo czytania, może stąd?
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
dgbm
Posty: 54
Rejestracja: 14 cze 2011, 20:19
Been thanked: 2 times

Re: Seasons

Post autor: dgbm »

Co do skalowania to opieram się wyłącznie na wersji internetowej, ale powiedziałbym że we dwie osoby - rewelacja, dla trzech - fajnie, w cztery osoby grałem bodaj 3 albo 4 razy i więcej nie planuję - robi się chaotycznie a i czas trwania rozgrywki też zaczyna dawać się we znaki, zaryzykował bym stwierdzenie że są dużo lepsze gry 4-osobowe.

Na marginesie - paczka z grą dotarła wczoraj i wydanie jest naprawdę pierwszorzędne, szczególnie jakość kart; gdyby nie strasznie żenujące miejscami tłumaczenie, to pod tym względem byłoby 10/10 :).
ODPOWIEDZ