Krótka Historia Cywilizacji / Flow of History (Jesse Li)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1139
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 410 times
Been thanked: 249 times

Re: Flow of History

Post autor: mmag »

To dla ułatwienia wyboru ja optuję za zmianą grafik :P Tak kolorystyka jak i stylistyka odrzuca, i gdybym nie zaczął przeglądać opinii nt. gry to z miejsca bym ją skreślił.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Flow of History

Post autor: Andy »

Zdecydowanie grafiki do wymiany!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Flow of History

Post autor: Bary »

Zmianę grafik zacząłbym od pudełka.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Flow of History

Post autor: detrytusek »

Do wymiany. Tylko na lepsze :).
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1728
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 569 times
Been thanked: 1390 times

Re: Flow of History

Post autor: Leser »

Bary pisze:Zmianę grafik zacząłbym od pudełka.
Wymiana grafiki na pudełku akurat jest pewniakiem i to już zapowiedzieliśmy. Polska wersja będzie miała zupełnie nową ilustrację.

Co do pozostałych grafik. Na 90 % zostaną zmienione. Nie możemy na razie opublikować próbek ich nowych wersji, ale sądzę, że jest szansa, że zadowolą one zarówno zwolenników aktualnej wersji (wciąż mamy do czynienia z minimalizmem), jak i tych, których taki styl odrzuca (będzie mniej posępnie i nie aż tak schematycznie).
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Flow of History

Post autor: Moniczka.s »

Leser pisze:
Bary pisze:Co do pozostałych grafik. Na 90 % zostaną zmienione. Nie możemy na razie opublikować próbek ich nowych wersji, ale sądzę, że jest szansa, że zadowolą one zarówno zwolenników aktualnej wersji (wciąż mamy do czynienia z minimalizmem), jak i tych, których taki styl odrzuca (będzie mniej posępnie i nie aż tak schematycznie).
Uważajcie z grafikami, żeby nie powtórzyła się historia z Zamkami króla Ludwika
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Flow of History

Post autor: BartP »

Czyli nie mogą być za ładne.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Flow of History

Post autor: Bary »

Moniczka.s pisze:Uważajcie z grafikami, żeby nie powtórzyła się historia z Zamkami króla Ludwika
Bynajmniej! To, że u nas zaczynają wychodzić gry ładniejsze od oryginału to powód do dumy. Ból d... z zachodu w kwestii Zamków nie powinien ani na chwilę wzbudzić zwątpienia w wydawcy, czy warto iść tą drogą.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1728
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 569 times
Been thanked: 1390 times

Re: Flow of History

Post autor: Leser »

Bary pisze:
Moniczka.s pisze:Uważajcie z grafikami, żeby nie powtórzyła się historia z Zamkami króla Ludwika
Bynajmniej! To, że u nas zaczynają wychodzić gry ładniejsze od oryginału to powód do dumy. Ból d... z zachodu w kwestii Zamków nie powinien ani na chwilę wzbudzić zwątpienia w wydawcy, czy warto iść tą drogą.
To co odstawiła ekipa z Bezier Games to czysta chamówa. Bez obaw, Tajwańczycy z Moaideas są otwarci na wszelki modyfikacje i podobna sytuacja nie będzie na pewno mieć miejsca.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Flow of History

Post autor: Moniczka.s »

Leser pisze:
Bary pisze:
Moniczka.s pisze:Uważajcie z grafikami, żeby nie powtórzyła się historia z Zamkami króla Ludwika
Bynajmniej! To, że u nas zaczynają wychodzić gry ładniejsze od oryginału to powód do dumy. Ból d... z zachodu w kwestii Zamków nie powinien ani na chwilę wzbudzić zwątpienia w wydawcy, czy warto iść tą drogą.
To co odstawiła ekipa z Bezier Games to czysta chamówa. Bez obaw, Tajwańczycy z Moaideas są otwarci na wszelki modyfikacje i podobna sytuacja nie będzie na pewno mieć miejsca.
Miałam nadzieję coś takiego usłyszeć. W takim razie pozostaje tylko się cieszyć i życzyć sukcesu.
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Flow of History

Post autor: Ryu »

Czy grafiki pokazane w Kurierze Planszowym są finalne?
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1728
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 569 times
Been thanked: 1390 times

Re: Flow of History

Post autor: Leser »

Dobra wiadomość. Polskie wydanie otrzyma wariant dwuosobowy rozgrywki!

Podrzucam parę grafik kart - w tym stylu będzie utrzymane polskie wydanie.
Spoiler:
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: Flow of History

Post autor: mikeyoski »

Mi się podoba :-)
ostoja
Posty: 213
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Flow of History

Post autor: ostoja »

Bardzo ładne! Ciekaw jestem wariantu 2-osobowego.
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Flow of History

Post autor: TTR_1983 »

Super to wygląda!
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Flow of History

Post autor: Ryu »

Ryu pisze:Czy grafiki pokazane w Kurierze Planszowym są finalne?
Czyli miałem rację ;)
Leser pisze:Podrzucam parę grafik kart - w tym stylu będzie utrzymane polskie wydanie.
Źle nie jest ale ja się mega cieszę że mam wersję EN :)
Leser pisze:Dobra wiadomość. Polskie wydanie otrzyma wariant dwuosobowy rozgrywki!
Nie dobra. Baaaaaaaardzo doba :)
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1139
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 410 times
Been thanked: 249 times

Re: Flow of History

Post autor: mmag »

Czy znana jest jakaś mniej lub bardziej konkretna data premiery?
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Flow of History

Post autor: Rafal_Kruczek »

Leser pisze:Dobra wiadomość. Polskie wydanie otrzyma wariant dwuosobowy rozgrywki!

Podrzucam parę grafik kart - w tym stylu będzie utrzymane polskie wydanie.
Spoiler:
Ten układ na kartach jest też widoczny w instrucji wersji amerykańskiej z TMG.

Zupełnie nie rozumiem decyzji dlaczego TMG zrezygnowało z wyjaśnienia ikon znajdujących się na kartach.
Karty w pierwszym wydaniu są ogromne - i jest naprawde sporo miejsca na ilustrację , flavour text i wyjasnienie zdolności.
Czy karty w wersji TMG i polskiej będą mniejsze? Jeśli nie, to decyzja o rezygnacji z tekstu jest juz zupełnie niezrozumiała.
Oczywiście można sie nauczyć ikonek, Race for the Galaxy jest przykładem. Ale jak dla mnie niski próg wejscia do gry jest ważniejszy niż "klimat". Słaba zabawa jak trzeba będzie co chwilę zaglądać do Glosariusza.
Jeśli chodzi o mechanikę to licytacja nie jest moim ulubiona mechaniką. Tutaj jest podana chyba w strawnej formie. Jak na razie zapowiada sie jak 2/3 Innowacji jesli chodzi o liczbę kart, pierwiastek kwadratowy z mozliwości taktyucznych Innowacji ( 2 akcje w stosunku do 1 akcji) i sałatka punktowa ( w dodatku płaska) w porównaniu z wyścigiem do zwycięstwa. Wstępnie 3:0 dla Innowacji, ale pogramy , zobaczymy - może swoją niszę znajdzie - a szczególnie na wiekszą liczbe graczy.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1728
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 569 times
Been thanked: 1390 times

Re: Flow of History

Post autor: Leser »

Rafal_Kruczek pisze: Karty w pierwszym wydaniu są ogromne - i jest naprawde sporo miejsca na ilustrację , flavour text i wyjasnienie zdolności.
Czy karty w wersji TMG i polskiej będą mniejsze? Jeśli nie, to decyzja o rezygnacji z tekstu jest juz zupełnie niezrozumiała.
Karty w polskiej wersji będą nieco mniejsze, aby dało się do nich dopasować standardowe koszulki.
Rafal_Kruczek pisze:Oczywiście można sie nauczyć ikonek, Race for the Galaxy jest przykładem. Ale jak dla mnie niski próg wejscia do gry jest ważniejszy niż "klimat". Słaba zabawa jak trzeba będzie co chwilę zaglądać do Glosariusza.
Ikonki we Flow są znacznie prostsze niż w RftG, ale jak najbardziej rozumiem uwagę. Przygotowujemy w tej chwili tłumaczenie kart z uwzględnieniem opisów efektów. Ostateczne decyzje w kwestii zawartości polskich kart jeszcze nie zapadły - bierzemy jednak pod uwagę dodanie tychże opisów.
Rafal_Kruczek pisze:Jeśli chodzi o mechanikę to licytacja nie jest moim ulubiona mechaniką. Tutaj jest podana chyba w strawnej formie. Jak na razie zapowiada sie jak 2/3 Innowacji jesli chodzi o liczbę kart, pierwiastek kwadratowy z mozliwości taktyucznych Innowacji ( 2 akcje w stosunku do 1 akcji) i sałatka punktowa ( w dodatku płaska) w porównaniu z wyścigiem do zwycięstwa. Wstępnie 3:0 dla Innowacji, ale pogramy , zobaczymy - może swoją niszę znajdzie - a szczególnie na wiekszą liczbe graczy.
Nie jestem fanem licytacji, antyfanem również nie. We Flow nie ma to dla mnie znaczenia, ponieważ podczas rozgrywki w ogóle nie mam wrażenia, że cokolwiek się tu licytuje. W coś inwestuję, ktoś może mi tę inwestycję wykupić. Mam okazję sam wykupić inwestycję? Albo z niej skorzystam, albo mogę się pożegnać z kartą, bo drugiej szansy z dużym prawdopodobieństwem nie dostanę (a może jednak inni gracze i sam inwestor ją odpuszczą?). Nie ma opcji podbijania ceny, nie ma szacowania na ślepo, jak w licytacji zamkniętej dłoni. Krótkie akcje, "ostre" i często diabelnie trudne decyzje.

Nigdy nie myślałem o Flow w kategoriach sałatki punktowej i nadal jakoś nie czuję, by to określenie pasowało, ale to pewnie kwestia indywidualnego rozumienia tego pojęcia.

Innowacje uważam za jedną ze swoich ulubionych gier. Flow od razu mi się z nimi skojarzył, ale to skojarzenie nie zasadza się na jakichś szczególnie znaczących powiązaniach mechanicznych. Te dwie gry w żaden sposób nie stanowią dla siebie rozłącznej alternatywy. Można mieć i cieszyć się obydwoma.

Innowacje to szalony, pozornie nieprzewidywalny Chudyk w najlepszej formie.
Flow, to gra znacznie bardziej elegancka, nadal jednak niezwykle agresywna i dająca satysfakcjonujące wrażenie rozwoju. Jest bardziej "streamlined" - to jej główna przewaga nad Innowacjami. Przewag Innowacji nie będę wymieniał, bo nikt i tak nie zrobi tego lepiej niż Ty :D

Inne jest też tempo gry. W Innowacjach narzucają je niemal w pełni gracze. We Flow sama mechanika jest tykającym zegarkiem. Bardzo szybko tykającym zegarkiem. Trzeba działać prędko i podejmować trafne decyzje, bo można się obudzić z ręką w nocniku.
Obydwa tytuły uważam za świetne.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Flow of History

Post autor: Rafal_Kruczek »

Leser pisze: Karty w polskiej wersji będą nieco mniejsze, aby dało się do nich dopasować standardowe koszulki.

Ikonki we Flow są znacznie prostsze niż w RftG, ale jak najbardziej rozumiem uwagę. Przygotowujemy w tej chwili tłumaczenie kart z uwzględnieniem opisów efektów. Ostateczne decyzje w kwestii zawartości polskich kart jeszcze nie zapadły - bierzemy jednak pod uwagę dodanie tychże opisów.
Super gdzieki temu gra bedzie zajmowac około 10% mniej miejsca.
Nie jestem fanem licytacji, antyfanem również nie. We Flow nie ma to dla mnie znaczenia, ponieważ podczas rozgrywki w ogóle nie mam wrażenia, że cokolwiek się tu licytuje. W coś inwestuję, ktoś może mi tę inwestycję wykupić. Mam okazję sam wykupić inwestycję? Albo z niej skorzystam, albo mogę się pożegnać z kartą, bo drugiej szansy z dużym prawdopodobieństwem nie dostanę (a może jednak inni gracze i sam inwestor ją odpuszczą?). Nie ma opcji podbijania ceny, nie ma szacowania na ślepo, jak w licytacji zamkniętej dłoni. Krótkie akcje, "ostre" i często diabelnie trudne decyzje.

Nigdy nie myślałem o Flow w kategoriach sałatki punktowej i nadal jakoś nie czuję, by to określenie pasowało, ale to pewnie kwestia indywidualnego rozumienia tego pojęcia.
Rzeczywiście "sałatka punktowa" zakłada wiele róznorodnych zródeł punktów.
Tutaj jest po prostu zbieranie ikonki na kartach - i własciwie tylko ikonki dołu karty - (chyba) tylko zdolnosci z Cudów daja ikony które licza sie na koniec gry.
Wiec co najwyzej "chleb z małem" punkowe.
Flow, to gra znacznie bardziej elegancka, nadal jednak niezwykle agresywna i dająca satysfakcjonujące wrażenie rozwoju. Jest bardziej "streamlined" - to jej główna przewaga nad Innowacjami.
No właśnie nie wiem jak ta agresja bedzie przyjęta przez niektórych graczy którym sie innowacje nie podobały.

Ciekawie wyglada projekt TMG na Indiegogo. Uluskusowiona wersja ma mieć metalowe monety, błyszczace dupełko i figurki jako streach goal.
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1139
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 410 times
Been thanked: 249 times

Re: Flow of History

Post autor: mmag »

Ikonki we Flow są znacznie prostsze niż w RftG, ale jak najbardziej rozumiem uwagę. Przygotowujemy w tej chwili tłumaczenie kart z uwzględnieniem opisów efektów. Ostateczne decyzje w kwestii zawartości polskich kart jeszcze nie zapadły - bierzemy jednak pod uwagę dodanie tychże opisów.
+1 do dodania opisów do kart. Same ikonki może i działają nieźle gdy gra nam się już opatrzy i gramy w nią n-ty raz, jednak jeśli chodzi o naukę gry, wprowadzenie w nią nowych graczy itp. - jest to element kompletnie zniechęcający i wybijający z rytmu gry ("a co to znaczy?" -> 5 minut wertowania instrukcji -> "aha, a to?" -> .... -> "to może zagramy w coś innego?" -> ...).

I niestety ale żadne, choćby najbardziej intuicyjne ikonki tego nie zmienią - co z tego, że mam piękne karty bogów w Santorini skoro i tak muszę mieć przed sobą instrukcję żeby wiedzieć o co kaman?
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Flow of History

Post autor: Rafal_Kruczek »

mmag pisze:
Ikonki we Flow są znacznie prostsze niż w RftG, ale jak najbardziej rozumiem uwagę. Przygotowujemy w tej chwili tłumaczenie kart z uwzględnieniem opisów efektów. Ostateczne decyzje w kwestii zawartości polskich kart jeszcze nie zapadły - bierzemy jednak pod uwagę dodanie tychże opisów.
+1 do dodania opisów do kart. Same ikonki może i działają nieźle gdy gra nam się już opatrzy i gramy w nią n-ty raz, jednak jeśli chodzi o naukę gry, wprowadzenie w nią nowych graczy itp. - jest to element kompletnie zniechęcający i wybijający z rytmu gry ("a co to znaczy?" -> 5 minut wertowania instrukcji -> "aha, a to?" -> .... -> "to może zagramy w coś innego?" -> ...).

I niestety ale żadne, choćby najbardziej intuicyjne ikonki tego nie zmienią - co z tego, że mam piękne karty bogów w Santorini skoro i tak muszę mieć przed sobą instrukcję żeby wiedzieć o co kaman?
Ikonki maja inny fajny efekt. dzięki nim można rozpoznać efekt z większej odległości jak sie już podobna ikonkę widziało.
Ale czasami ten efekt skutkuje "fałszywymi przyjaciółmi" myślisz że poznajesz ikonke i jej efekt , okazuje się ze to druga podobna z innym działaniem :(
I nie może być za dużo ikonek bez opisu.
Dobrym przykładem jest np. Magic the Gathering gdzie na 5 kartach - bazowych lądach zastapiono tekst "Tap: add _ to your mana pool" wielką ikonką many w jednym z 5 kolorów.
I 5 -7 to dobra górna granica na liczbę ikonek( bez dodatkowego opisu)
We FoH jest już chyba 6 ikonek mających opisane regułami znaczenie (harvest,attack,defence,trade,culture o czymś zapomniałem?) dodanie kilkunastu następnych dotyczących różnych efektów znacząco komplikuje sytuacje.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Flow of History

Post autor: Rafal_Kruczek »

Wygląda na to że TMG jakoś nie moze się zdecydować gdzie chce robić crowdfunding swoich gier... https://bgg.cc/article/25840477#25840477
Czy polska wersja bedzie produkowana osobno ,czy te perturbacje wersji amerykańskiej wpłyną na termin wydnia poslskiego?
Ostatnio zmieniony 10 maja 2017, 10:52 przez Rafal_Kruczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Flow of History

Post autor: Pan_K »

Rafal_Kruczek pisze:Wygląda na to że GMT jakoś nie moze się zdecydować (...)
raczej TMG
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Flow of History

Post autor: Rafal_Kruczek »

Pan_K pisze:
Rafal_Kruczek pisze:Wygląda na to że GMT jakoś nie moze się zdecydować (...)
raczej TMG
Tak. Przy okazji wydania Bios Megafauna 2 sprawdzałęm jak sie ma preorder 500 Dominant Species i tak jakos sie pomyliło :) te dwa wydawnictwo to jednak chyba zupełne przeciwieństwo :)
ODPOWIEDZ