Century: Spice Road / Korzenny Szlak (Emerson Matsuuchi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
zix
Posty: 257
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: zix »

Za mną kilka rozgrywek (5/6 wyłącznie 2 osobowych) także podrzucam kilka zdań:
+ wykonanie
Filmy i zdjęcia nie odzwierciedlają tego, że gra naprawdę jest bardzo ładna. Karty są duże z bardzo ładnymi grafikam + fajna wypraska.

Jednak...
- powtarzalność grafik
Grafiki się nam niejednokrotnie powtarzały...
Szkoda też, że karty produkujące konkretne kostki przypraw są identyczne i nie różnią się znacząco od siebie.
Moim zdaniem to trochę niewykorzystany potencjał.

+ mechanika
Gra jest dość szybka i bardzo prosta. Na pewno pozwoli na wciągania ludzi do świata planszówkę.
Na szczęście - wymaga też główkowania i kombinowania :)
Samej "gry" jest tu więcej niż w Splendorze. Wybrana nie będzie dziełem przypadku wynikającego z pojawienia się nowej karty, którą można kupić od ręki.Tu znaczne więcej zależy od nas.

- klimat
Jest strasznie sucho i to nic innego jak gra w "kostki".
Nazwy przypraw przy stole się nie pojawiały - wyłącznie kolory :)

Jakbym miał dostać na prezent i miałbym wybór pomiędzy Splendorem, a Century - wybieram tę.
Jednak z zakupem nie jest już tak łatwo.
Za tę cenę chciałoby się dostać coś więcej... I nie piszę tu o powtarzających się grafikach.
Brakuje czegoś jeszcze - czegoś więcej...
W Splendorze są ciężkie żetony, którymi można się bawić (no chyba, że to tylko moje "zbiczenie"? :), a tu brakuje mi wlaśnie "tego czegoś" co zachęciło by mnie do wydania tych 120/130 zł.
W tej cenie (tego wydawnictwa) wybrałbym Summoner Wars - jednak to zupełnie inna para kaloszy :)
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Marx »

Gra szybka, prosta, przyjemna i fajnie wykonana. Super wypraska, ale niestety nie ma miejsca na karty z koszulkami.

Natomiast trochę trzeba polować podczas partii na karty przypraw (te produkcyjne).
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2540 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Gizmoo »

Zagraliśmy wczoraj z Marxem. Bardzo pozytywne zaskoczenie. Szybka, prosta do wytłumaczenia i ładna. Mój jedyny zarzut jest taki, że niektóre karty są tak słabe w działaniu, że nikt ich nie chce brać. Potrafią leżeć na stole i "blokować" rozgrywkę. Już po pierwszej rozgrywce było jasne których kart nie opłaca się brać, a na które warto polować. Druga rozgrywka jeszcze bardziej to uwypukliła. Kto szybko pozyska karty "produkujące" dużą ilość "kosteczek" - dość szybko uzyskuję przewagę nad pozostałymi graczami.

Nie znoszę Splendoru, więc dla mnie to OBV Splendor Killer. :lol:

Aha - gra powinna nosić nazwę: Century: Suche Jak Pieprz.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: adikom5777 »

Zagrałem w to ponad 50 razy i muszę napisać, że karty produkujące przyprawy są najsłabsze (choć oczywiście jak na początku gry można je tanio kupić, to trzeba brać).
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Banan2 »

adikom5777 pisze:Zagrałem w to ponad 50 razy i muszę napisać, że karty produkujące przyprawy są najsłabsze (choć oczywiście jak na początku gry można je tanio kupić, to trzeba brać).
Kart produkcyjnych jest za mało. Handel handlem, ale ktoś te przyprawy musi wyprodukować :wink: Gdy graliśmy to zdarzało się, że gra się lekko "przycinała", gdy na stole były tylko karty wymiany przypraw. Wtedy, dla co niektórych, wymiany były mocno wymuszone.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Marx »

Identyczny zastój towarzyszył moim rozgrywkom. Chociaż Century: Korzenny Szlak to naprawdę przyjemny, lekki tytuł i wszyscy czerpali z niego przyjemność.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2540 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Gizmoo »

Krwawisz, swego czasu, kiedy pytałem się Ciebie, co się stało z edycją "fantasy", napisałeś w tym wątku to:
Ok, postaram się uporządkować całość, gdyż nie jest to żadna wiedza tajemna :-)

Caravan powstał parę dobrych lat temu w studiu Plaidhat Games i przez Plaidhat miał zostać wydany jako ta sama gra z dwoma różnymi wersjami graficznymi - handlową i fantasy (tę z golemem). W między czasie Plaidhat został przejęty przez F2Z czyli między innymi Z-Man games. Jako, że jest to euro gra to stwierdzono, że wyjdzie z logiem Z-Man i zaczęło się zbieranie zamówień od partnerów Z-Mana na wydanie międzynarodowe. Wersją z Golemem zainteresowany był jedynie wydawca amerykański - cała reszta chciała Spice Road Edition. Więc kiedy sytuacja znów się zmieniła, F2Z zostało wykupione przez Asmodee, byli twórcy i pracownicy Z-Mana założyli nową firmę - Plan B. I w tej firmie zapadła decyzja o porzuceniu idei dwóch odrębnych szat graficznych i wprowadzenie gry o nowej nazwie i w jednej szacie graficznej - historyczno-handlowej + wypuszczenie tego jako pierwszej części trylogii utrzymanej w podobnych klimacie ale innych okresach historycznych. Uff, to chyba mniej więcej tyle :-)
Wynika z Twojej wypowiedzi dość jednoznacznie, że wersja z Golemem, (która bardziej odpowiadała mi tematycznie, klimatycznie i graficznie) nigdy nie ujrzy światła dziennego. No więc dzisiaj znalazłem na BGG oficjalne zdjęcie pudełka i komponentów do edycji z Golemem, wydawanej przez Plan B Games:

https://boardgamegeek.com/image/3684761 ... e=original
https://boardgamegeek.com/image/3684588 ... size=large

Możesz się do tego odnieść? To jakiś mockup, czy jednak ta edycja powstanie? Jak na mój gust, to nie wygląda na prototyp.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: BartP »

Piszą na BGG, że zmienili zdanie i planują wydać. Ma się różnić tylko grafikami, czyli klimatem. Gra sama w sobie jest identyczna mechanicznie, w szczególności każda karta jest taka sama.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Krwawisz »

z tego co zdążyłem się na szybko dowiedziec, to rzeczywiście zmienili zdanie i taka edycja jest w planie. Szczegółów nie znam - domyslam sie ze poznam na Genconie. Wyprzedzajac pytania - w zwiazku z tym nic tez tak naprawde nie wiem w kwestii ew. wydania PL. Mysle ze mozliwe iz jest to wersja tylko na rynek amerykanski bo juz wczesniej byly takie glosy jeszcze za czasow Caravany
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Szpanerski »

BartP pisze:Piszą na BGG, że zmienili zdanie i planują wydać. Ma się różnić tylko grafikami, czyli klimatem. Gra sama w sobie jest identyczna mechanicznie, w szczególności każda karta jest taka sama.
A wiadomo kiedy to ma nastapic?
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: harrison »

Szpanerski pisze:
BartP pisze:Piszą na BGG, że zmienili zdanie i planują wydać. Ma się różnić tylko grafikami, czyli klimatem. Gra sama w sobie jest identyczna mechanicznie, w szczególności każda karta jest taka sama.
A wiadomo kiedy to ma nastapic?
"This item will be shipped August 17th to customers. Thank you very much for your patience."
https://www.planbgames.com/en/century/2 ... -road.html
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Szpanerski »

harrison pisze:
"This item will be shipped August 17th to customers. Thank you very much for your patience."
https://www.planbgames.com/en/century/2 ... -road.html
Ciekawe kiedy trafi do polskich sklepów jak np. gandalf...
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: harrison »

Krwawisz pisze:z tego co zdążyłem się na szybko dowiedziec, to rzeczywiście zmienili zdanie i taka edycja jest w planie. Szczegółów nie znam - domyslam sie ze poznam na Genconie. Wyprzedzajac pytania - w zwiazku z tym nic tez tak naprawde nie wiem w kwestii ew. wydania PL. Mysle ze mozliwe iz jest to wersja tylko na rynek amerykanski bo juz wczesniej byly takie glosy jeszcze za czasow Caravany
Tutaj znalazłem od nich takie info https://www.boardgamegeek.com/article/26573977#26573977
Michael Young pisze:Presently, I am unaware of any plans to distribute through retail channels.
Jeśli to prawda to pozostaje tylko zamówienie poprzez ich stronę, smuteczek
Pytanie zostało zadane równie wczoraj (https://boardgamegeek.com/thread/1835133/availability) i odsyłacz jest do tego samego wątku co wyżej.
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Fuser.exe »

na ostatnim spotkaniu planszowkowym organizowanym przez Pyrkon usłyszałem, że to słaba gra 'bo się tylko silniczek buduje' :lol: :lol: :lol:
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: as.nielo »

Te golemy mają trafić na rynek US. Kreskówkowo-fantastyczna oprawa bardziej odpowiada odbiorcy zza oceanu. Ja planuję Century dodać do mojej kolekcji ale na pewno w wersji Spice Roads. Prosta i przyjemna gra która wymaga trochę myślenia i umiejętnego zarządzania swoimi zasobami.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: mikeyoski »

Chciałbym posiadać :-) https://youtu.be/vs48Z4mXu18
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Bary »

mikeyoski pisze:Chciałbym posiadać :-) https://youtu.be/vs48Z4mXu18
To jest pojedynczy strzał? Czy wzorem standardowego KS powstaną tutaj także kolejne części, które będzie można potem połączyć?
Nie bardzo za to łapię argument, że ta wersja będzie lepsza dla osób mających problem z kolorami. W czym niby ona jest bardziej przyjazna?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: mikeyoski »

Spotkałem się z opiniami, że kolory w oryginale są trudne do rozpoznania dla niektórych ludzi.

Tapnięte z espiątki
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Bary »

mikeyoski pisze:Spotkałem się z opiniami, że kolory w oryginale są trudne do rozpoznania dla niektórych ludzi.
Oczywiście, osoba z zaburzeniami względem barw nie zagra w większości przypadków w KS. Po prostu nie widzę, żeby w Golemie nastąpiła jakakolwiek zmiana na lepsze...
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: as.nielo »

Bary pisze:
mikeyoski pisze:Spotkałem się z opiniami, że kolory w oryginale są trudne do rozpoznania dla niektórych ludzi.
Oczywiście, osoba z zaburzeniami względem barw nie zagra w większości przypadków w KS. Po prostu nie widzę, żeby w Golemie nastąpiła jakakolwiek zmiana na lepsze...
Widziałem, mogę potwierdzić. Grałem ostatnio z
chłopakiem który kurkumę (te żółte) i cynamon musiał układać na przeciwległych końcach karawany z powodu ślepoty barw
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 418
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 190 times
Been thanked: 521 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: qreqorek »

Filippos pisze:
qreqorek pisze:
ChlastBatem pisze:...faktycznie karty dające kosteczki zazwyczaj dają mocnego kopa posiadaczowi...
Nie wytrzymałem i w końcu napiszę. Tak jak w Splendorze (mówię o grze na 4 osoby, choć nie tylko) kupowanie dużej ilości tanich kart, aby zbudować silniczek jest strategią przegrywającą, tak i w Century najsłabszymi kartami są karty dające kosteczki. Naprawdę. Nie chcę wykładać kawy na ławę, bo to nowa gra na rynku, ale proszę, nie piszcie po kilku grach że gra jest taka i taka, bo tak wam się wydaje, bo tak graliście. W Splendorze najlepsza strategia to rezerwowanie w pierwszym ruchu kart typu 4 pkt za 7 żetonów. W Century strategi też jest kilka, a na dwie osoby gra ma tak dużą interakcję, że większość graczy (z całym szacunkiem) sobie nawet tego nie wyobraża.

podpisano: gracz turniejowy :wink:
A to bardzo ciekawa opinia i chętnie podyskutuję, ale jednak musisz wyłożyć chyba kawę na ławę. :)
Minęło trochę czasu, karty zostały rozdane i przyszedł czas na zdradzenie paru tajników, a ponieważ udało mi się zostać Wicemistrzem Polski, to mam nadzieję że i tipsy będą na odpowiednim poziomie.

Analiza podstawowa:
Spoiler:
Analiza nieco głębsza:
Spoiler:
Analiza zaawansowana:
Spoiler:

qreqorek
__________________________________
Dzielenie się wiedzą przynosi rozwój
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: BartP »

I na takie analizy widziałbym miejsce własnie w drukowanym piśmie. Wtedy czytałbym uważnie, mógłbym sięgnąć ponownie za jakiś czas (jak pogram więcej). A tak czytałem po łebkach, bo nie jestem wystarczająco zaznajomiony z grą.
Brzmi sensownie, dzięki.
Awatar użytkownika
grasowanie.eu
Posty: 115
Rejestracja: 31 sty 2017, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: grasowanie.eu »

Próbowaliście fanowskiego trybu solo do Century: Korzenny Szlak, opracowanego przez Igora Larczenkę? Trochę zbyt prosty dla osób zaznajomionych już z grą, ale kiedy nie ma z kim pograć, dobre i to :)
Zawsze można próbować wprowadzać modyfikacje utrudniające rozgrywkę ;)
grasowanie.eu - recenzje i newsy ze świata gier planszowych i karcianych
grasowanie na Facebooku
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: ko2a »

Jak to chodzi na dwie osoby?
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 28 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: ENDryu »

Grałem kilka razy z dziewczyną i chodzi bardzo sensownie. Jedyny minus jaki widzę w rozgrywce 2-osobowej, to fakt, że mało się dzieje w rzędzie kart do wzięcia. Jak obu graczom karty nie pasują, to się robi zator.
ODPOWIEDZ