Century: Spice Road / Korzenny Szlak (Emerson Matsuuchi)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Century: Spice Road / Korzenny Szlak (Emerson Matsuuchi)

Post autor: Krwawisz »

Obrazek

Ok, mega się cieszę, że ten projekt w końcu nabrał ostatecznych kształtów i jest coraz bliżej. Niegdyś Caravan, a teraz Century wraca i będziemy to wydawać bardzo niedługo. A jest na co czekać :-) Ostatecznie Tom Vasel powiedział o tej grze:

"This is a Splendor killer. This is the Spiel des Jahres nominee. I'm saying that now. That is how good this game is. "

I o ile nierzadko się z nim nie zgadzam, to tym razem ma całkowitą rację :-) A z czym to się je? (pozwolę sobie przekleić)

Century: Korzenny Szlak to doskonała gra planszowa, w której głębia i różnorodność wyborów idzie w parze z niespotykaną prostotą zasad. Kilka podstawowych akcji oraz sprytnie wpleciona mechanika deck-buildingu spowodują, że w grze odnajdą się zarówno początkujący, jak i zaawansowani gracze.

Century: Korzenny Szlak prócz przemyślanej w najdrobniejszych szczegółach mechaniki, to także przepiękna oprawa graficzna i wykonanie. Wczujcie się w klimat egotycznej wyprawy kupieckiej korzystając z dużych, wyśmienicie ilustrowanych kart, a sprzedane przyprawy umieszczajcie w specjalnie do tego przygotowanych miseczkach!

Century: Korzenny Szlak to pierwsza gra nowej trylogii, na którą składać się będą trzy niezależne produkcje, które można będzie ze sobą łączyć. Każda z gier osadzona będzie w innym okresie historycznym i przeniesie Was w realia innych czasów między XV a XVII wiekiem. W każdej z nich otrzymacie nieco inny obraz handlu i szlaki handlowe.

Na poniższej stronie znajdziecie też instrukcję - zachęcam do przejrzenia :-)

http://factorycube.com/gra/Century-Korz ... lak/O-grze

ObrazekObrazek
piogal
Posty: 103
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:06
Lokalizacja: Poznań/Bydgoszcz
Been thanked: 1 time

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: piogal »

Przeczytałem instrukcje (wow, 2 strony tekstu!) i strzępy informacji w internecie i musze przyznać ze jestem kupiony :-) będzie pre-order?
Board games are made for FUN, don't you think?
Awatar użytkownika
amras
Posty: 107
Rejestracja: 18 gru 2014, 19:16
Kontakt:

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: amras »

Wygląda bardzo dobrze, czekam z niecierpliwością :D Jest jakaś przybliżona data premiery? :)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: ChlastBatem »

Świetne wieści! Gra zapowiada się na dobrego euro-fillerka z elegancją zasad + płynnością rozgrywki. Czy wersja z Krystalicznymi Golemami również będzie wydana przez Was? Tutaj info
Bo jeśli dobrze rozumiem, te dwie wersje różnią się tylko szatą graficzną? Czy może jednak są różne karty albo inne mechaniki (minimalnie chociażby)?

Pytania odnośnie instrukcji:
- karta ulepszeń, czy mogę zamienić jeden surowiec o 3 poziomy od razu? Albo jeden surowiec o jeden poziom, a drugi (inny) o dwa?
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Krwawisz »

Uwaga, odpowiadam :-)

Bo widzę, że generalnie panuje spore zamieszanie na temat tego tytuły. Projekt Caravan (ten z dwiema różnymi szatami graficznymi) został na razie pogrzebany. Nowy wydawca zmienił tytuł na Century i całkowicie zrezygnował z Golema i zdecydował się na wydanie w klimacie historyczno-handlowym. Za to będzie to trylogia z 3 różnymi grami, które będzie można połączyć w jedną całość bądź traktować jako osobne produkty. Odpowiadając na Twoje pytanie - nie będziemy go wydawać bo zwyczajnie nie powstanie (choć autor zakłada możliwość, że może "kiedyś" jako spin-off serii). Wydamy za to całą trylogię Century.

Co do pytania o zasady - jeśli karta daje Ci "3 punkty ulepszeń" to możesz je wykorzystać dowolnie. Po prostu robisz to po kolei. Możesz albo podnieść jeden surowiec o 3, albo 3 o 1 poziom, albo jeden o 2, a drugi o 1. Masz pełną dowolność.

ps. prawidłowy link BGG to obecnie: https://boardgamegeek.com/boardgame/209 ... spice-road
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: ChlastBatem »

Profesjonalna, wyczerpująca oraz szybka odpowiedź. Dziękuję.

Nawet nie wiedziałem, że tak się porobiło z tamtym projektem :oops: Pora go usunąć z wishlisty, a wpisać Century. Cieszę się, że pociągniecie całą serię.

Pozostaje czekać na jakieś konkretne informacje, terminy itp. Trzymam kciuki! :)
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Krwawisz »

Dzięki ! :-)

Pamiętaj, że Caravan Golem edition i Century to te same gry, ten sam autor, ta sama mechanika (w Century delikatnie poprawiona nawet), z tym że w przypadku Century dochodzi jeszcze przepiękne wydanie, które w wersji fantasy miało być jednak sporo słabsze. Dlatego ostatecznie wszystko wyszło "in plus" i serio jest na co czekać :-)

ps. Jeśli chodzi o termin światowej premiery to przypada w czerwcu. Ale już wcześniej będziemy z grą jeździć i pokazywać na konwentach :-)
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: crsunik »

Dobrze widzę, że gra niezależna językowo?
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Krwawisz »

tak jest
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4090
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Gizmoo »

Krwawisz pisze: Century dochodzi jeszcze przepiękne wydanie, które w wersji fantasy miało być jednak sporo słabsze.
Kompletnie nie rozumiem co się stało. To znaczy, że stara szata graficzna w Caravan przestała istnieć? Wydania fantasy z czadowym golemem na okładce nie będzie?

P.S. I jeszcze nie rozumiem dlaczego wersja fantasy miała by być niby słabsza? Kryształki zamiast standardowych, drewnianych kostek, bardzo ładne ilustracje i planszetki graczy. Szczerze powiedziawszy, to nawet ciekawszy theme, bo gier o podobnej tematyce jest jednak sporo więcej.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Krwawisz »

Gizmoo pisze:
Krwawisz pisze: Century dochodzi jeszcze przepiękne wydanie, które w wersji fantasy miało być jednak sporo słabsze.
Kompletnie nie rozumiem co się stało. To znaczy, że stara szata graficzna w Caravan przestała istnieć? Wydania fantasy z czadowym golemem na okładce nie będzie?

Ok, postaram się uporządkować całość, gdyż nie jest to żadna wiedza tajemna :-)

Caravan powstał parę dobrych lat temu w studiu Plaidhat Games i przez Plaidhat miał zostać wydany jako ta sama gra z dwoma różnymi wersjami graficznymi - handlową i fantasy (tę z golemem). W między czasie Plaidhat został przejęty przez F2Z czyli między innymi Z-Man games. Jako, że jest to euro gra to stwierdzono, że wyjdzie z logiem Z-Man i zaczęło się zbieranie zamówień od partnerów Z-Mana na wydanie międzynarodowe. Wersją z Golemem zainteresowany był jedynie wydawca amerykański - cała reszta chciała Spice Road Edition. Więc kiedy sytuacja znów się zmieniła, F2Z zostało wykupione przez Asmodee, byli twórcy i pracownicy Z-Mana założyli nową firmę - Plan B. I w tej firmie zapadła decyzja o porzuceniu idei dwóch odrębnych szat graficznych i wprowadzenie gry o nowej nazwie i w jednej szacie graficznej - historyczno-handlowej + wypuszczenie tego jako pierwszej części trylogii utrzymanej w podobnych klimacie ale innych okresach historycznych. Uff, to chyba mniej więcej tyle :-)

ps. no i mówiąc o jakości nie mam na myśli jedynie ilustracji - uwierz, że cała reszta elementów (w tym genialne miseczki na przyprawy) w obecnym kształcie powoduje, że jest to jedna z piękniejszych gier jakie widziałem. A widziałem dużo :-)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4090
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Gizmoo »

Krwawisz pisze:wprowadzenie gry o nowej nazwie i w jednej szacie graficznej - historyczno-handlowej
:( Tym, co mnie przyciągało do Caravan była właśnie szata graficzna i klimat.
Krwawisz pisze:uwierz, że cała reszta elementów (w tym genialne miseczki na przyprawy) w obecnym kształcie powoduje, że jest to jedna z piękniejszych gier jakie widziałem. A widziałem dużo :-)
Ja też widziałem sporo, ale Caravan wyglądał cudnie na opublikowanych zdjęciach i zapowiedziach z Dice Tower. Piękne, baśniowe ilustracje, kolorowe kryształy w kilku rodzajach i metalowe monety - to na prawdę wyglądało świetnie i mniej "sucho".

Może mechanika jest dobra, ale temat ma dla mnie istotne znaczenie i dla mnie Caravan właśnie tym się wyróżniał. No nic - na razie wykreślam tytuł z mojej want-listy, ale może gra wróci na radar. ;)
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Krwawisz »

No cóż, szkoda bo gra naprawdę zacna. Może będziesz miał okazję zagrać i się przekonać.

Ps. swoją drogą to trochę pokazuje, że jednak Europa euro-grami stoi i wielbiciele ameri-fantasy mają u nas ciężej. Sam do takowych się zaliczam, choć dobrym euro nie pogardzę, bez względu na temat i klimat :-)

ps.2 z tego co pamiętam to metalowych monet miało ostatecznie w wersji fantasy nie być - sam plastik. Za to w Century są :-)
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Krwawisz »

Ruszyliśmy specjalną przesprzedaż gry dla wszystkich, którzy chcą pograć sporo przed oficjalną premierą ! :-)

PRZEDSPRZEDAŻ

A tutaj możecie posłuchać co mówi na temat Century Yosz :-)

REGAŁY MARCIŃSKIE - CENTURY W 3 MINUTY
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1185
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: veljarek »

A jaka jest SCD gry?
Liczyłem że skoro ma być Splendor killer to też cenowy ;)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
TTR_1983
Posty: 3924
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: TTR_1983 »

Cena jest przegięta, jak na tę zawartość. Poczekam na normalną premierę w sklepach.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Krwawisz »

Century, to gra której oryginalne angielskie wydanie ma SCD 40$. Polskie SCD bedzie pewnie nieco niższe, ale cena przedsprzedażowa jest już teraz atrakcyjna. A co do zawartości, to nie wydaje mi się, żeby nie była warta takich pieniędzy, choć oczywiście mogę nie być obiektywny ;) . Duże karty, metalowe monety, miseczki, a wszystko najwyższej jakości itd. Wykonanie to jednak wyższa półka niż choćby przywoływany Splendor więc i cena nieco wyższa. No ale to temat na zupełnie inną dyskusję i już nie raz się przewijał w kontekście wielu innych gier :-)
TTR_1983
Posty: 3924
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: TTR_1983 »

Aaaa, czyli te 115 PLN jest teraz, a będzie drożej? To już pas kompletny. Poczekać trzeba ma recenzje, czy gra jest warta swojej ceny ;)
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Krwawisz »

Masz jedną w powyższym linku :-)

Ps. bo pojawiły się pytania - przedsprzedaż oczywiście ma także opcję wysyłki. Tak jak napisaliśmy, liczba egzemplarzy jest bardzo ograniczona
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: BartP »

Na cenę Splendora też powszechnie narzekano ;].
piogal
Posty: 103
Rejestracja: 20 mar 2013, 10:06
Lokalizacja: Poznań/Bydgoszcz
Been thanked: 1 time

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: piogal »

A będzie możliwość kupienia i pogrania na Pyrkonie?

Co do ceny to czym więcej czytam takie dyskusje i obserwuje internet tym bardziej do mnie dociera jak bardzo postrzeganie wysokości ceny względem zawartości, czyli tzw. "drogowe/taniosc" gry jest kwestia subiektywna i indywidualna :-)
Board games are made for FUN, don't you think?
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Krwawisz »

Tak jest - bedzie mozna oczywiscie zagrac i kupic na Pyrkonie, choć nie mam pojecia ile nam zostanie do sprzedaży na imprezie
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1185
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: veljarek »

Krwawisz pisze:Century, to gra której oryginalne angielskie wydanie ma SCD 40$. Polskie SCD bedzie pewnie nieco niższe, ale cena przedsprzedażowa jest już teraz atrakcyjna. A co do zawartości, to nie wydaje mi się, żeby nie była warta takich pieniędzy, choć oczywiście mogę nie być obiektywny ;) . Duże karty, metalowe monety, miseczki, a wszystko najwyższej jakości itd. Wykonanie to jednak wyższa półka niż choćby przywoływany Splendor więc i cena nieco wyższa. No ale to temat na zupełnie inną dyskusję i już nie raz się przewijał w kontekście wielu innych gier :-)
Ok. Wszystko jasne. Pytanie podtrzymuje jaka jest SCD wersji PL. Lub przynajmniej kiedy będzie znana.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

W necie widziałem wersję z planszą tzn. Karty były rozkładane na planszy, czy to wersja Deluxe?
Rozumiem że wersja sklepowa nie będzie posiadać takowej planszy?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Krwawisz »

To nie plansza tylko opcjonalna mata do gry. Nie jest to standardowa zawartość pudełka. Niestety nie otrzymaliśmy możliwości dokładania jej w przedsprzedaży. Być może pojawi się w sprzedaży w późniejszym terminie, ale na dzień dzisiejszy nic więcej nie jestem w stanie powiedzieć.

Co do SCD to niestety też nie jestem w stanie podać, póki nie podliczymy wszystkich kosztów wynikających choćby z transportu czy wahań kursów, a to trochę pewnie jeszcze potrwa. Myślę jednak, że będzie blisko amerykańskiego SCD.
ODPOWIEDZ