Alien Artifacts / Artefakty Obcych (Marcin Ropka, Viola Kijowska)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: Coen »

Też jestem bardzo ciekawy tej gry.
Liczę, że uda mi się zagrać w prototyp na Portalkonie :)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
Senior
Posty: 45
Rejestracja: 16 mar 2008, 00:58
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: Senior »

Na Portalconie (28 stycznia w Gliwicach w MDK) będziemy mieli 2 szt prototypowej, w pełni grywalnej wersji.

https://www.facebook.com/events/1842071512675056/

Wcześniej, (już jutro) będziemy natomiast na Wielkim Boju Planszówkowym w Kielcach.
https://www.facebook.com/events/1778609492402639/

Zapraszamy bardzo serdecznie
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: GrzeL »

Po partii w prototyp gra zapowiada się dobrze.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: Wincenty Jan »

GrzeL pisze:Po partii w prototyp gra zapowiada się dobrze.
Nie brzmi to dobrze
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 963
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 232 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: Moonday »

Po partii w prototyp gra zapowiada się dobrze.
Potwierdzam. Mechanika jest fajna i wszystko się ładnie zazębia. Całość opiera się na kartach, które można zagrać na kilka sposobów. Karty dociągamy, więc jest element losowości, ale można je wymieniać odrzucając zbędne i dobierając nowe. Gra jest szybka i intuicyjna, każdy na przemian wykonuje po jednej akcji. Planszetki graczy są dobrze zaprojektowane, wszystko jest bardzo czytelne. Moim zdaniem gra dużo lepsza niż Impuls, bardziej tutaj czuć klimat 4X (nie jest tak abstrakcyjna), mamy więcej decyzji i mniej losowości. Jedyne co mi przeszkadzało, to konieczność zbrojenia się na potęgę, przez co mniej czasu miałem na rozwijanie "pokojowych" technologii i eksplorację. Grałem tylko raz i pewnie zrobiłem błędy, źle coś zrozumiałem, więc to może być mylne wrażenie, ale osoby mocno rozwinięte militarnie miały przewagę i wygrały grę. Sama walka sprowadza się do porównania siły militarnej i dociągu losowej karty, wiec nie jest do pozycja dla ludzi lubiących epickie rozwałki.


Alien Artifacts jest zaprojektowany tak, że z tury na turę czas upływa szybciej. Im bliżej końca gry tym więcej kart dociągamy, a tura kończy się wraz z brakiem nowych kart do dociągu. Tur jest tyle ilu graczy. Rozwijanie poszczególnych dziedzin daje nam dodatkowe bonusy, np. eksploracja, oprócz korzyści płynących z odkrytych planet (oraz punktów) pozwala również powiększać nasze magazyny i trzymać więcej gotówki. Rozwój militarny, poza samą siłą ataku i obrony daje nam bonus do dociągu kart (możemy ich dociągać coraz więcej) itd.. Interakcja jest, ale w naszej grze sprowadzała się jedynie do walki i czasem do wykorzystywania bonusów z planet odkrytych przez naszych przeciwników. Bonusy te można użyć tylko raz, więc potrafi to zaboleć.

Na pewno jest to świetna pozycja dla graczy szukających 4X z szybką rozgrywką, nam zeszło poniżej 2h wraz z tłumaczeniem zasad. Grając bawiłem się dobrze i miałem ochotę zagrać ponownie, nawet od razu po zakończonej partii, ale trzeba było ustąpić miejsca innym :)
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: Coen »

Moonday pisze: Interakcja jest, ale w naszej grze sprowadzała się jedynie do walki i czasem do wykorzystywania bonusów z planet odkrytych przez naszych przeciwników. Bonusy te można użyć tylko raz, więc potrafi to zaboleć.
Na pewno jest to świetna pozycja dla graczy szukających 4X z szybką rozgrywką, nam zeszło poniżej 2h wraz z tłumaczeniem zasad. Grając bawiłem się dobrze i miałem ochotę zagrać ponownie, nawet od razu po zakończonej partii, ale trzeba było ustąpić miejsca innym :)
My graliśmy pod presją czasu ;) wyrobiliśmy się chyba w godzinkę z tłumaczeniem zasad - graliśmy we czwórkę.
Faktycznie, interakcja jest raczej na niskim poziomie.
Zbrojenie jest ważne, bo po pierwsze daje możliwość przemielenia większej ilości kart, po drugie przynosi też punkty na koniec gry. Ale atakować nie trzeba, przy odpowiedniej sile militarnej można czuć się bezpiecznym i angażować się w rozwój innych technologii.

Gra jest w moim must have ;)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: Portal Games »

GrzeL pisze:Po partii w prototyp gra zapowiada się dobrze.
Moonday pisze: Na pewno jest to świetna pozycja dla graczy szukających 4X z szybką rozgrywką, nam zeszło poniżej 2h wraz z tłumaczeniem zasad. Grając bawiłem się dobrze i miałem ochotę zagrać ponownie, nawet od razu po zakończonej partii, ale trzeba było ustąpić miejsca innym :)
Coen pisze:Gra jest w moim must have ;)
Dziękujemy!

Co do interakcji/walki to ostatni ważny element gry nad którym nadal pracujemy i może ulec poważniejszym zmianom.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: mauserem »

Miałem możliwość gry na Portalconie.

Musze powiedzieć, że tak jak slogan: "karciane 4X" brałem z przymrużeniem oka to rzeczywistość okazała się być niezłym zaskoczeniem - bardzo ładnie te iksy tam w tej gierce śmigają.
Autorzy zadbali żeby nikt nie miał wątpliwości - rozwój technologii odbywa się w czterech slotach: explore, expand, exterminate i exploit - co jest sprytnym zabiegiem ;)

Gra to budowanie swojego tableau wokół planszy gracza - rozbudowujemy flotę statków, odkrywamy planety, rozwijamy technologie - pozyskujemy surowce, które różnorodnie alokujemy i lub odkładamy jako fundusze na zakupy.

Gra umożliwia osiąganie celów (gromadzenie VP) na wiele sposobów - co wielu przypadnie do gustu. Po jednokrotnym zagraniu zwłaszcza jak trafi się pasywna ekipa lubiących sobie "pociułać" - może się wydawać, że w grze nie ma interakcji - ale to tylko złudzenie - akurat miałem okazję zagrać z dość aktywnymi graczami i atakowanie jest jak najbardziej dobrym sposobem na wygrywanie - o czym mogłem się osobiście przekonać. Myślę, że to kwestia preferencji. Sam mechanizm gry rzeczywiście może promować styl gry "każdy sobie" ale wystarczyłoby ograniczyć pulę dostępnych planet i zapewnić możliwość ich odbijania, a gra byłaby krwawa - brak elementu przestrzennego/terytorialnego po prostu tak ma.

Po tym pierwszy kontakcie z prototypem, muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem, kilka technologii sprawiało jeszcze wrażenie OP, ale to kwestia tuningu, który prawdopodobnie teraz ma miejsce.

Co do samej nazwy - Alien Artifacts... hm.. no tu mam lekki problem - bo motyw pozostałości po obcych sprawia takie jakieś niepełne wrażenie - jakby został po ostrym wycinaniu z pierwotnego konceptu i teraz to już tylko takie resztki - rzeczywiście może się trafić dobry kombos na badaniu artefaktów (jeśli trafi się jeszcze technologia), który potrafi zrobić grube VP.
Ale wiecie co? Dla mnie ta gra mogłaby się nazywać Master of Orion - i to byłoby właśnie to! :D
Alien Artifacts to dobra nazwa na dodatek ;)

Nie mniej - zapowiada się kawał dobrej karcianki - na pewno lepszy, moim zdaniem, od Osadników i 51 stanu.
A jak to wyjdzie w praniu - zobaczymy mam nadzieje jeszcze w tym roku.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: Wincenty Jan »

Jak dla mnie jedna z bardziej oczekiwanych premier tego roku...
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: Portal Games »

Dziękujemy za dobre słowa!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: rastula »

200 kart?

w jaką SCD celuje gra?
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: mauserem »

rastula pisze:200 kart?

w jaką SCD celuje gra?
Kart chyba będzie więcej (o ile nie wytną części jako przyszły dodatek :mrgreen: )

To tylko mój szacunek - ale biorąc pod uwagę komponenty - plansze graczy, znaczniki i talie kart, to będzie gra wielkości 51 St. MS (159,90 zł SCD)
poket
Posty: 344
Rejestracja: 15 wrz 2011, 17:19
Has thanked: 2 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: poket »

mauserem pisze:
rastula pisze:200 kart?
Kart chyba będzie więcej (o ile nie wytną części jako przyszły dodatek :mrgreen: )
Nie podpowiadaj :)

Gra trafia na radar po opiniach z Portalconu.

Czy autorzy przypadkiem nie planują dorzucić trybu solo/coop do gry np. w postaci wykonywania misjii itp. ?
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: Wincenty Jan »

Tryb solo szalenie mile widziany! :D
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: Gromb »

Wincenty Jan pisze:Tryb solo szalenie mile widziany! :D
+1
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: Pan_K »

Pooglądałem tu i ówdzie i gra przeszła ze statusu "nie dla mnie: karcianka" w status "może coś jest na rzeczy". Tryb solo podkręciłby potencjometr mojego zainteresowania.
EDIT: okładka zdecydowanie na plus. A już w porównaniu z tym czymś niebieskim, które mi mignęło na jakiejś zajawce jeszcze treflowej, z pewnością wyśmienite.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4633
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1942 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: warlock »

Nazwa gry mnie boli, bo dodatek do Race for the Galaxy nazywa się Alien Artifacts... Też karcianka i też w tematyce kosmosu...
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: Pan_K »

warlock pisze:Nazwa gry mnie boli, bo dodatek do Race for the Galaxy nazywa się Alien Artifacts... Też karcianka i też w tematyce kosmosu...
Mnie nie boli, bo RftG razem z AA sprzedałem i zapomniałem o tej grze... :roll:
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: krisow »

Mnie ciekawi porównanie z "Master Of Orion", które u nas w Polsce wychodzi "na dniach". SF to mój klimat, więc będę miał dylemat ;)
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: karawanken »

Ja właśnie poczekam z zakupem MoO do premiery AA. Jest to dla mnie najciekawsza gra Portalu (poza oczywiście dodatkiem do Cry Havoc) w tym roku. Czekam z niecierpliwością na pokazanie większej ilości grafik :D
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: mauserem »

krisow pisze:Mnie ciekawi porównanie z "Master Of Orion", które u nas w Polsce wychodzi "na dniach". SF to mój klimat, więc będę miał dylemat ;)
miałem okazję zobaczyć sobie z bliska MoO i muszę niestety powiedzieć, że lekko rozczarowujące - wolę wyciągnąć choćby podstawkę Race For The Gallaxy - jest lepiej :)

I tak jak pisałem wcześniej - grając w prototyp Alien Artifax miałem więcej klimatu z Master of Orion :)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: Bary »

To jak tam Portalu, będzie tryb solo?
EDIT: NA wczorajszym live streamie Portal odpowiedział, że jest duża szansa na taki tryb.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 963
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 232 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: Moonday »

To jak tam Portalu, będzie tryb solo?
EDIT: NA wczorajszym live streamie Portal odpowiedział, że jest duża szansa na taki tryb.
Świetna wiadomość. Liczę na to, że nie są to słowa rzucane na wiatr :) Dajcie tryb solo z możliwością rozbudowy w przyszłych dodatkach, podobnie jak w O:NI i będzie idealnie.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: Pan_K »

Tylko nie podobnie jak ON:I Dajcie jakiś fajny tryb solo...
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: Portal Games »

Pan_K pisze:Tylko nie podobnie jak ON:I Dajcie jakiś fajny tryb solo...
Damy z siebie wszystko :)
ODPOWIEDZ