Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 86 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: windziarz44 »

ramar pisze:A można prosić o dwa słowa o grze we dwie osoby?
a) "warto brać"
b )"nie warto"

Warto, ta gra się dobrze skaluje. Oczywiście w 4 osoby jest najfajniej ale zabranie pól graczom, zmusza do jeszcze większego kombinowania.
Awatar użytkownika
MarekB
Posty: 237
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:45
Lokalizacja: Warszawa/Łomianki
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: MarekB »

Bardzo lubię Lorenzo, ale na dwie osoby grało mi się najsłabiej i raczej nie mam ochoty powtarzać. Brak pól bonusowych, zbyt łatwa możliwość blokowania pól produkcyjnych. Gra ma i tak krótka kołderkę, a w grze dwuosobowej mam wrażenie że jeden gracz zawsze będzie sfrustrowany.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: ChlastBatem »

Jestem po 2-3 partiach. Dołożę parę słów.
Faktycznie gra na dwóch graczy może być zbyt przycięta.
Dla mnie w Lorenzo nie ma kołderki tylko kawałek szmatki, która na nic nie starcza ; ) IMO w Badaczach Głębin jest luźniej i gra na więcej pozwala.
Blokowanie w Lorenzo często wypada przypadkowo ale za to bardzo boleśnie dla drugiej osoby. W Rosyjskich Kolejach łatwiej analizować kto co potrzebuje. Ogólnie grałem zbyt mało aby to potwierdzić.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: ghostdog »

To mnie nie pocieszyliscie z ta gra na dwie osoby.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Lothrain »

Gra na dwie osoby jest podobnie wykastrowana jak Grand Austria Hotel. Grajac we czworke mamy mozliwosc kombinowania, bo wiecej jest dostepnych akcji. Poprzez zmniejszenie liczby kosci w GAHu i zablokowanie kilku pol akcji w LiM, gra we dwie osoby moze byc faktycznie swinska - jesli podbierzemy akcje przeciwnikowi to po prostu nic nie zrobi. Kolderka staje sie jakas szmatka i faktycznie mozna czuc rozdraznienie i niemoc. Podobnie mam w dwuosobowej rozgrywce we W roku smoka. Lorenzo znacznie lepiej sprawdza sie przy pelnym skladzie, przy dwoch osobach wymaga duzej dozy cierpliwosci i sympatii do przeciwnika, bo z pewnoscia zdarza sie sytuacje drazliwe.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

No to mam dylemat, bo w obie gry nie grałem.
A opinie graczy są takie że GAH najlepiej sprawuje się na dwóch, przy trzech jest znośnie a w czterech nie ma sensu grać (straszny downtime).
A w Lorenzo ta skalowalność jest odwrotna, czyli najlepiej grać na 3-4 a na 2 jest najsłabiej.
Z kolei ja mogę grać w Zamki Burgundii w każdym składzie i czas rozgrywki dla mnie jest ok, choć inni narzekają na downtime przy pełnym składzie.
I tu mam dylemat bo w Lorenzo raczej częściej bym brał na dwóch...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: ghostdog »

U mnie to juz po ptakach bo gra zakupiona i czeka


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: DarkSide »

Gra przetestowana w 3- i 4-osobowym składzie.
Baaardzo dobra gra. Ląduje w moim TOP10. Świetny pomysł z ekskomuniką. Jeśli w danym okresie kara jest mało uciążliwa to można odpuścić i nabić więcej punktów na torze wiary. Warto pójść przynajmniej w jedne z kart: fioletowe, niebieskie, zielone. A najlepiej mieć na końcu 2 długie kolory. Premie punktowe na końcu za liczbe kart potrafią zamieszać dosyć wyraznie w końcowej klasyfikacji. Wszyscy grali na czuja, ale najwyższe zdobycze punktowe zawsze miały osoby z dużą liczbą postaci, przedsięwzięć i\lub zielonych kart włości.

Co prawda jeszcze nie grałem w wersję 2-osobową, ale już widzę że będzie masakrycznie na obu polach akcji odpalania kart (zbiory i produkcja). Kusi mnie by przetestować w wersji 2-osobowej z niezakrywaniem pól dużą łatą (tak jak w wersji dla 3 graczy).
Ponadto widze potencjał na zwiększenie atrakcyjności rozpoczęcia gry w wersji 2-osobowej. Każdy z graczy dostaje jedną "małą łatę" i gracze sami wybierają, które z czterech pól Targowiska zasłaniają. Czy to na stałe czy też przed każdym z 3 okresów. To mogłoby być ciekawe urozmaicenie. Na pewno przetestuję w niedalekiej przyszłości.

Co mi się nie podoba:
- Dołączanie tych "listewek" do planszetki z akcjami. To nie można było na stałe scalić z planszetką i wydrukować ich dwustronnie w dwóch wariantach? A tak mamy zupełnie zbędne udziwnienie.
- Po drugie kompozycja samej instrukcji. Nie mam pretensji do polskiego wydawcy, bo pewnie została zachowana struktura oryginału. Chaos wprowadza opis działania kart wrzucony prawie na samym początku. Ileż mięsa rzuciłem, żeby się przegryzć przez instrukcję przed pierwszą rozgrywką! :evil: Moim zdaniem najpierw powinno być omówienie zasady kupowania kart i odpalania pól na planszy oraz faza ekskomuniki. Potem powinno nastąpić omówienie dwóch szczególnych akcji związanych z obszarami zbiorów, produkcji i aktywowania efektów trwałych. Dopiero na końcu omówić jak działają karty. Niestety kompozycja jest lekko chaotyczna i przy pierwszej rozgrywce było (oprócz łaciny) trochę zbędnego skakania po instrukcji.
- Może to nie wada raczej taki "malucieńki" zgrzyt estetyczny. Gdyby "Albi" swoje logo umieściło tylko na bokach pudełka, a odpuściło front, byłaby piękna spójna kolorystycznie okładka, a tak niestety lekko kłuje to w oczy. Oczywiście świętym prawem wydawcy jest możliwość umieszczenia swego loga, no ale... :roll:
Ostatnio zmieniony 14 sie 2017, 08:45 przez DarkSide, łącznie zmieniany 2 razy.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: ghostdog »

No i fajna recenzja Ci wyszla


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

No to teraz pytanie co lepsze, Grand Austria Hotel czy Lorenzo il Magnifico (z większą przewagą rozgrywek dwuosobowych)?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Palmer »

DarkSide pisze:
Co prawda jeszcze nie grałem w wersję 2-osobową, ale już widzę że będzie masakrycznie na obu polach akcji odpalania kart (zbiory i produkcja). Kusi mnie by przetestować w wersji 2-osobowej z niezakrywaniem pól dużą łatą (tak jak w wersji dla 3 graczy).
Ponadto widze potencjał na zwiększenie atrakcyjności rozpoczęcia gry w wersji 2-osobowej. Każdy z graczy dostaje jedną "małą łatę" i gracze sami wybierają, które z czterech pól Targowiska zasłaniają. Czy to na stałe czy też przed każdym z 3 okresów. To mogłoby być ciekawe urozmaicenie. Na pewno przetestuję w niedalekiej przyszłości.
Zagrałem zgodnie z wariantem z BGG - na 2 wszystko jest otwarte jak w grze na 4, ale :
- gracz nie może 2 razy stanąć na jednym typie akcji (chodzi o siekierkę i zębatkę )
- z 4 pól akcji jednorazowych w rundzie użyte mogą być maksymalnie dwa
Może i jest to ułatwienie rozgrywki, ale na pewno jest zdecydowanie przyjemniej.

Tak na marginesie - na bgg jest również wariant solo, który całkiem nieźle się sprawdza ;)
Ostatnio zmieniony 14 sie 2017, 10:25 przez Palmer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: ghostdog »

Palmer pisze:
DarkSide pisze:
Co prawda jeszcze nie grałem w wersję 2-osobową, ale już widzę że będzie masakrycznie na obu polach akcji odpalania kart (zbiory i produkcja). Kusi mnie by przetestować w wersji 2-osobowej z niezakrywaniem pól dużą łatą (tak jak w wersji dla 3 graczy).
Ponadto widze potencjał na zwiększenie atrakcyjności rozpoczęcia gry w wersji 2-osobowej. Każdy z graczy dostaje jedną "małą łatę" i gracze sami wybierają, które z czterech pól Targowiska zasłaniają. Czy to na stałe czy też przed każdym z 3 okresów. To mogłoby być ciekawe urozmaicenie. Na pewno przetestuję w niedalekiej przyszłości.

[/quote="DarkSide"]

Zagrałem zgodnie z wariantem z BGG - na 2 wszystko jest otwarte jak w grze na 4, ale :
- gracz nie może 2 razy stanąć na jednym typie akcji (chodzi o siekierkę i zębatkę )
- z 4 pól akcji jednorazowych w rundzie użyte mogą być maksymalnie dwa
Może i jest to ułatwienie rozgrywki, ale na pewno jest zdecydowanie przyjemniej.

Tak na marginesie - na bgg jest również wariant solo, który całkiem nieźle się sprawdza ;)
nie moze stanąć w czasie jednej tury?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Palmer »

Tak (jeśli tura to czego jest w grze 6 :P )
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: ghostdog »

Przy torze wojska sa zielone znaczki 2,3,4,5 i 6. Do czego one sa? Nie moge znalezc w instrukcji?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: AkitaInu »

Mowia ile mozesz miec zielonych kart, jak przekroczysz 2 na torze wojska to możesz miec 2 zielone karty itd
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: ghostdog »

Dziekuje


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Lorenzo il Magnifico

Post autor: ghostdog »

Brakuje mi w instrukcji opisu wszystkich elementów trwałych. Jasne ze przy którejś tam grze wszystko jest jasne ale byłoby to pomocne.
Czy zawsze muszę wystawić członka rodziny neutralnego? Co jesli nie mam sług?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Wothan »

Jeszcze nie zdążyliśmy ograć podstawki, a już dodatek na horyzoncie.
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... enaissance
Co dostaniemy:
- 5-ty gracz
- 5-ta wieża
- 48 nowych kart rozwoju
- 20-tu nowych liderów
- 30 żetonów nowego zasobu (?)
Premiera: Essen 2017.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: ghostdog »

Czy ktoś ma opis symboli występujących na żetonach ekskomuniki?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Palmer »

ghostdog pisze:Czy ktoś ma opis symboli występujących na żetonach ekskomuniki?
W pudełku jest osobna strona z postaciami, a z drugiej strony ekskomuniki.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: ghostdog »

Palmer pisze:
ghostdog pisze:Czy ktoś ma opis symboli występujących na żetonach ekskomuniki?
W pudełku jest osobna strona z postaciami, a z drugiej strony ekskomuniki.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Jest. Znalazłem. Dziękuję. Wyjąłem niechcący z pudełka z instrukcjami po czesku :-)
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: nakago »

czy w tej grze występują poza instrukcją jakieś obcojęzyczne elementy (na kartach lub planszy)?
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Wothan »

nakago pisze:czy w tej grze występują poza instrukcją jakieś obcojęzyczne elementy (na kartach lub planszy)?
Gra jest niezależna językowo. Na kartach są nazwy kart, ale nie są istotne dla gry.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: bartekb8 »

Hej,
Powiedzcie jak Lorenzo ma się chociażby do Tzolkina czy Troyes? Znam ogólnie mechaniki wszystkich tych tytułów, bardziej chodzi mi o odczucia: jak byście ustawili wszystkie trzy gry w swoim prywatnym rankingu? Jak sprawy się mają z interakcją w nich? Z ogólną ciężkością zasad? Która gra się najlepiej skaluje i dlaczego? Czy gra we dwoje w Lorenzo na oficjalnych zasadach faktycznie jest tak brutalna i może dojść przez to do spięć?
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 28 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: ENDryu »

mój prywatny ranking: Troyes > Lorenzo > Tzolkin. Ale to ofkors rzecz gustu
ODPOWIEDZ