Deception: Murder in Hong Kong / Dochodzenie (Tobey Ho)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 63 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: krisow »

Ciekawe czy jest jakaś szansa na wydanie po polsku?
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: Bruno555 »

BartP pisze:Nie bawię się w customowe tłumaczenia, ale fakt... rysunek z reguły potwierdza to, co mówi słowo czy dwa po angielsku, tak? Np. "poisoning" i obok rysunek strzykawki z zielonym syfem, tak?
Rysunki są na kartach dowodów i narzędzi zbrodni. Na wskazówkach dawanych przez technika śledczego nie ma.
th0m4s
Posty: 133
Rejestracja: 04 gru 2013, 21:52

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: th0m4s »

krisow pisze:Ciekawe czy jest jakaś szansa na wydanie po polsku?
Trzeba by zapytać Portalu francuska wersję wydaje Iello wiec myślę, że jakaś szansa jest;)
https://boardgamegeek.com/boardgame/156 ... g/versions
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: Chaaber »

th0m4s pisze:
krisow pisze:Ciekawe czy jest jakaś szansa na wydanie po polsku?
Trzeba by zapytać Portalu francuska wersję wydaje Iello wiec myślę, że jakaś szansa jest;)
https://boardgamegeek.com/boardgame/156 ... g/versions
Tylko, że Portal ma w swoim portfolio Tajemnicze Domostwo, które jest w tej samej niszy trochę, a dodatkowo chyba jakiś dodatek w 2017 do niego szykują, także może się Deception nie opłacać.
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: Epyon »

Ktoś na FB podobno dostał odpowiedź od Rebela, że gra jest w planach na 2017... ale to tylko plotka póki co.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 63 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: krisow »

Wg. mnie murowany hit w wersji PL. Wszystkie te CSI i tym podobne seriale są popularne, a w sumie nawet stary Columbo mi to klimatem przypomina :)
Ostatnio zmieniony 21 gru 2016, 19:36 przez krisow, łącznie zmieniany 1 raz.
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: TTR_1983 »

Epyon pisze:Ktoś na FB podobno dostał odpowiedź od Rebela, że gra jest w planach na 2017... ale to tylko plotka póki co.
Skoro ktoś tam przekleił odpowiedź na maila od pracownika Rebela, to nie jest plotka ;)
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: crsunik »

Pytanie do publiczności. Jest sobie rola Consulting Detective. Osobnik w tej roli może albo odgadywać jak każdy przedmioty albo odsłonić swoją rolę. Wygrywa razem z inspektorami. Jestem ograniczony chyba. Kiedy odsłonięcie swojej roli może być korzystniejsze od próby odgadniecia kart wskazanych przez mordercę. Ktoś ma pomysł?
Ostatnio zmieniony 23 gru 2016, 07:54 przez crsunik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1136
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 48 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: ariser »

W grę nie grałem ( :( ), ale wydaje mi się, że może w sytuacji gdy detektywi uparcie chcą wskazać Twoje karty jako mordercy. Wtedy możesz pokazać, że to nie Ty. No, ale dla mnie to tylko teoria po filmikach. :)
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: Bruno555 »

Ale w tej grze nie ma roli Consulting Detective. Chyba chodziło Ci o Investigator. Śledczy nie mogą ujawniać swojej roli, gdyż jak zrobili by to wszyscy to został by tylko morderca:).
Jedyną osobą która się ujawnia na początku rozgrywki jest Forensic Scientist (technik śledczy) który będzie dawał wskazówki innym śledczym.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: crsunik »

Spoiler:
Nie, chodziło mi o postać Consulting Detective ;) Postać z dodatku.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: Gambit »

Alternatywne użycie Consulting Detective jest dobre tylko wtedy, kiedy ludzie faktycznie z uporem maniaka szukają właśnie u niego kart zabójcy. Jeśli takiej tendencji nie ma, można wydać to na próbę oskarżenia kogoś :)
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: crsunik »

No właśnie nie widziałem innego powodu by używać jego zdolności i zastanawiałem się czy czegoś nie widzę ;)
Awatar użytkownika
yac00b
Posty: 259
Rejestracja: 19 sty 2017, 09:49
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 4 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: yac00b »

REBEL.pl pisze:
Epyon pisze:Zagraliście już wystarczającą ilość partii w Deception? :)
Tak, wystarczającą. Zdania były zbyt podzielone, gra nie wyląduje w naszych planach wydawniczych.
Wygląda na to, że REBEL jednak Deception w Polsce nie wyda :(
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: Daquan »

yac00b pisze:
REBEL.pl pisze:
Epyon pisze:Zagraliście już wystarczającą ilość partii w Deception? :)
Tak, wystarczającą. Zdania były zbyt podzielone, gra nie wyląduje w naszych planach wydawniczych.
Wygląda na to, że REBEL jednak Deception w Polsce nie wyda :(
Szkoda- liczyłem na nich. To ciekawa gra, pasująca do rebelowej średnio-ciężkiej oferty. :(
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: janekbossko »

zagralem wczoraj w 5 osob 3 razy pod rząd i chyba jedyną zaletą tej gry jest to ze trwa...20 min
Wogole nie widzę sensu zgadywania wcześniej jak w trzeciej turze, czasem są takie połączenia kart, że nie sposób je opisac "nabojami". W każdej naszej grze udawało się wskazać morderce oraz czym zabil ale nigdy ślad...
argeth
Posty: 33
Rejestracja: 19 sty 2015, 15:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: argeth »

janekbossko pisze:zagralem wczoraj w 5 osob 3 razy pod rząd i chyba jedyną zaletą tej gry jest to ze trwa...20 min
Wogole nie widzę sensu zgadywania wcześniej jak w trzeciej turze, czasem są takie połączenia kart, że nie sposób je opisac "nabojami". W każdej naszej grze udawało się wskazać morderce oraz czym zabil ale nigdy ślad...

A to ciekawe, bo u nas zabójca ma zwykle ciężkie życie. Zwykle te pomarańczowe kafle pomagają wskazać właśnie pozostawiony przedmiot. Np. szalik+ garnitur -> miejsce: kuchnia, relacje: miłość, stan ciała: w całości, itd. Polecam też grać ze świadkiem i wspólnikiem, dodaje sporo fajnego blefu i może też pomóc na waszą przypadłość. Zgadywanie we wcześniejszych turach rówineż nie jest bez sensu, ponieważ pomaga technikowi wyeliminować poszlaki, które was najbardziej zmylają, można też grać na punkty - drużyna wygrywa - 1p., jeżeli to ty zgadłeś - + 1 dodatkowy (jeszcze nie testowałem.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: Gambit »

janekbossko pisze:zagralem wczoraj w 5 osob 3 razy pod rząd i chyba jedyną zaletą tej gry jest to ze trwa...20 min
Wogole nie widzę sensu zgadywania wcześniej jak w trzeciej turze, czasem są takie połączenia kart, że nie sposób je opisac "nabojami". W każdej naszej grze udawało się wskazać morderce oraz czym zabil ale nigdy ślad...
Może nie warto skupiać się tak bardzo na połączeniu. Narzędzie zbrodni określa głównie przyczyna zgonu. Potem starasz się wskazać drugą kartę. To pod nią wybierasz miejsce zbrodni. Potem zależnie od pomarańczowych kart, albo uściślasz narzędzie, albo ślad. Nie staraj się znajdować części wspólnej, bo polegniesz.
U nas zgadywanie w pierwszej turze (bywało nawet przed odsłonięciem ostatniego kafelka przez Technika) nie jest niczym dziwnym. I udaje się nawet trafić :)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: Gizmoo »

Mega pozytywne zaskoczenie! Zagrałem w dwóch składach (5-cio i 8-mio osobowym) mam ochotę na więcej i więcej!

Świetna gra social deduction! I chyba nawet zdetronizowała u mnie Avalon, który był do tej pory nie do pobicia w tym gatunku. Olbrzymim plusem D:MiHK jest klimat, który akceptowalny jest przez wszystkich. Żadnych rycerzy, fantasy, wilkołaków, wymyślnych światów z odległych zakątków kosmosu. Proste i jasno określone cele i klimat Agathy Christie. I gra jest mniej zależna od składu towarzystwa niż Avalon. W Avalon jednak potrzeba ekipy, w której wszyscy mają entuzjazm do gry. Tutaj można nawet siedzieć cicho i nie odzywać się przez całą grę. :lol:

Mega szkoda, że nie ma polskiej wersji językowej, bo kupiłbym swój egzemplarz bez wahania! O ile karty są do przełknięcia, o tyle niemal zawsze musiałem tłumaczyć co zaznaczam na kartach forensica.

Z wad - rozgrywka pięcioosobowa wyraźnie gorsza od ośmioosobowej. Nie wyobrażam sobie Deception w mniejszym składzie niż pięć osób. Im więcej osób - tym trudniej wskazać mordercę, narzędzie zbrodni i dowody.

Ciekaw jestem co do gry wprowadzają dodatki. Ktoś grał może z nimi?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: janekbossko »

Tłumaczenia forensica są na bgg :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: Gizmoo »

janekbossko pisze:Tłumaczenia forensica są na bgg :)
Dzięki! :)

Sprawdziłem i wygląda to nawet nieźle. Chyba pokuszę się o zakup angielskiej wersji, wydrukuje to jako naklejki i nakleję na oryginalne kafle. Szkoda tylko, że do gry potrzeba sporego towarzystwa. ;)
edrache
Posty: 587
Rejestracja: 14 gru 2005, 14:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: edrache »

Kupiłem Deception. W teorii gra marzenie - mix moich najlepszych gier Resistance i Tajniaków. Przy pierwszej rozgrywce wyszła taka sytuacja:
Gracze wykluczyli na podstawie pierwszych wskazówek kilka tropów. Zostało kilka narzędzi zbrodni. W trakcie rozmowy jeden z graczy zasugerował, że jeśli to jest narzędzie zbrodni A, to Forensic Scientist na pewno zaznaczyłby na karcie X, jeśli B to pewnie zaznaczyłby Y itd. Forensic Scientist słucha i, ponieważ też chce wygrać, szybko zaznacza odpowiednią wskazówkę. Po chwili wiadomo kto jest mordercą i łatwo dojść do tego, jaki ślad zostawił.

Nie było to na początku oszukiwanie. Wyszło to w trakcie rozmowy, ale zauważyliśmy lukę, która popsuła nam grę. Teraz wystarczy, że ktoś rozpocznie w ten sposób dyskusję i koniec gry. Mieliście takie problemy? Jak sobie z nimi poradziliście? :)

Tutaj jest dyskusja na podobny temat na bgg, ale nic mi ona nie pomogła... poza dodaniem homerulsów
https://boardgamegeek.com/thread/149509 ... rk-written
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: donmakaron »

Rzeczywiście można tak podejść do gry. W ile osób graliście? Przy 6-8 osobach jednak dyskusja nie powinna być tak prosta i oczywista. Gdy kilka osób mówi na raz, FS nie będzie mógł tak jasno wskazać o co chodzi. Podobnie gdy na stole jest dużo kart, część z nich po prostu reprezentuje podobne cechy zbrodni. Jeśli jednak wytworzy się lider, który ustawi wszystkich po kątach, to rozpykacie to raz dwa. Gorzej jak lider wylosuje się zdrajcą ;)
Zamysłem twórców chyba było skrócenie czekania aż FS rozstawi pionki, a nie kładzenie ich na podstawie dyskusji (chociaż jak to piszę, to mam wątpliwości). Myśmy jakoś tak naturalnie, sami z siebie przyjęli, że gada się po rozstawieniu wszystkich podpowiedzi.
Kajmak
Posty: 48
Rejestracja: 10 mar 2015, 23:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: Kajmak »

U nas po prostu było zakazane mówić w ten sposób ;D
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Deception: Murder in Hong Kong

Post autor: citmod »

My rozmawiamy od momentu, kiedy pierwsza wskazówka zostanie postawiona. Tyle tylko, że nie dyskutujemy na temat wyłożonych kafli które jeszcze nie zostały oznaczone. Wydaje się to być oczywiste, inaczej gra by nie miała sensu. Jeśli pojawiają się rozmowy typu "Gdyby chciał wskazać ten przedmiot, to wybrałby na karcie nr 2 X zamiast Y" to właśnie jest okazją dla FS aby zdjąć daną wskazówkę i w jej miejsce położyć nową. Rzecz w tym, że zazwyczaj nie jest to jedyna opcja jaka jest rozważana i przy różnych pomysłach osób nawet po zdjęciu danej podpowiedzi, często nie ma się pewności co miał na myśli FS. Także ja żadnego problemu nie widzę. :) Nawet nie jest to moim zdaniem Houserule.
ODPOWIEDZ