Great Western Trail (Alexander Pfister)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4076
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

Jeśli ktoś jeszcze nie widział to Pfister potwierdził na BGG że będzie dodatek do GWT. Zero konkretów niestety. Wspomniał też że w tym roku będzie jakaś jego nowa gra mniejszego kalibru na KS ale powiedział to trochę jakby jakas większa też się szykowala.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: gregos »

brazylianwisnia pisze:Jeśli ktoś jeszcze nie widział to Pfister potwierdził na BGG że będzie dodatek do GWT. Zero konkretów niestety.
Wg mnie nic tej grze nie brakuje, dlatego bardzo jestem ciekaw co też autor będzie w stanie jeszcze do niej upchać.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 965
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 348 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: Apos »

brazylianwisnia pisze:Jeśli ktoś jeszcze nie widział to Pfister potwierdził na BGG że będzie dodatek do GWT. Zero konkretów niestety. Wspomniał też że w tym roku będzie jakaś jego nowa gra mniejszego kalibru na KS ale powiedział to trochę jakby jakas większa też się szykowala.
Pfister ma głowę do dużych gier euro: GWT oraz Mombasa są to wybitne i super działające gry. Ostatnio nawet Broom Service zaskoczył mnie na plus - jaka to przyjemna i sympatyczna gra, tylko ten theme średnio lubię. Karcianki: Port Royal przeciętne. OMZ z dodatkiem tylko solidne, ale zawsze chętnie zagramy.

Mam cichą nadzieję, że kolejny jego tytuł będzie euro, który utrzyma tendencję rosnącą :)

gregos pisze:
brazylianwisnia pisze:Jeśli ktoś jeszcze nie widział to Pfister potwierdził na BGG że będzie dodatek do GWT. Zero konkretów niestety.
Wg mnie nic tej grze nie brakuje, dlatego bardzo jestem ciekaw co też autor będzie w stanie jeszcze do niej upchać.
Są dwa obszary gdzie GWT może zostać rozwinięty:
- tor kolejowy oraz stacje za San Francisco
- możliwość wymiany zdobytych tipi

Zupełnie nowa plansza również byłaby interesująca.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2313
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 563 times
Been thanked: 903 times

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: Galatolol »

No i najłatwiejsze: nowe budynki (graczy oraz neutralne).
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4076
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

Apos pisze: Są dwa obszary gdzie GWT może zostać rozwinięty:
- tor kolejowy oraz stacje za San Francisco
- możliwość wymiany zdobytych tipi

Zupełnie nowa plansza również byłaby interesująca.
Stacje kolejowe poza San Francisco mogłyby wzmocnić granie na krowy i dostawy co zepsułoby inne strategie..

Ciężko powiedzieć co można by dodać poza nowymi budynkami/krowami. Skoro jednak coś Pfister wymyślił to będzie to dobre.

Czekam na zapowiedź jego nowej dużej gry. Jestem zachwycony GWT i Mombasa. Jeśli uda mu się przebić te tytuly to czapki z głów.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: Szaweł »

Zdecydowanie wincyj krów :) Może jakieś rozpłodowe byki, jałówki, cielaki...
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: elayeth »

Bardzo dobra wiadomość bo to jest świetna gra. Aktualnie moje ulubione euro. :)

Obstawiałbym następujące zmiany:
- nowe karty celów/zadań
- nowe budynki
- nowe krowy (może nawet wielokolorowe)
- nowe żetony stacji
Aczkolwiek same powyższe nie stworzą dobrego dużego dodatku...

Z kolei inne zmiany, które przychodzą mi do głowy, ale czy się pojawią to już czysta spekulacja...
- nowa plansza <- moim zdaniem gra aż się prosi o więcej plansz...
- nowy rodzaj pomocników
- przebudowa/rozbudowa toru kolejowego
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: zakwas »

Tymczasem gra weszła do top 10 BGG. :)
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: gregos »

zakwas pisze:Tymczasem gra weszła do top 10 BGG. :)
I bardzo dobrze, bo zdecydowanie zasługuje na miejsce w pierwszej dziesiątce. Chyba jako jedyna z nowszych tytułów doszła tak wysoko bez podkręcania atmosfery wokół niej.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 965
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 348 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: Apos »

zakwas pisze:Tymczasem gra weszła do top 10 BGG. :)
gregos pisze:
zakwas pisze:Tymczasem gra weszła do top 10 BGG. :)
I bardzo dobrze, bo zdecydowanie zasługuje na miejsce w pierwszej dziesiątce. Chyba jako jedyna z nowszych tytułów doszła tak wysoko bez podkręcania atmosfery wokół niej.
W pełni się zgadzam! Super, że gra została doceniona pomimo zerowego nakładu marketingowego oraz kreowania hype'u.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: AkitaInu »

Pomimo faktu że bardzo lubie GWT to jednak nie zasługuje na top10.

Brakuje jej jakiejś innowacyjności, jakiegoś takiego konkretnego pazura. To się tyczy też innych gier w top10 :)
Awatar użytkownika
amandor
Posty: 54
Rejestracja: 16 lip 2015, 10:43
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: amandor »

AkitaInu pisze:Pomimo faktu że bardzo lubie GWT to jednak nie zasługuje na top10.

Brakuje jej jakiejś innowacyjności, jakiegoś takiego konkretnego pazura. To się tyczy też innych gier w top10 :)
W top 10 nie musi być innowacyjności, wystarczy że będą tam gry które najbardziej podobają się ludziom i jestem w stanie zrozumieć co robi tam GWT :)
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: gregos »

Powrót na 11 pozycję - przypuszczalnie posiadacze Zamków Burgundii nie mogli przełknąć goryczy związanej z wypadnięciem tej gry poza pierwszą dziesiątkę. Na szczęście posiadam obie i dokładnie tak samo wysoko je cenię, choć są to zupełnie różne rozgrywki, więc dla mnie nie ma to tak dużego znaczenia, bo niezależnie od przepychanek między tymi tytułami i tak będę miał przynajmniej jakąś grę z TOP10. :wink:
Mimo wszystko przypuszczam, iż w dłuższej perspektywie GWT i tak wbije się do pierwszej 10, może nawet w niej zająć 7-8 pozycję.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: Trolliszcze »

Przy swojej obecnej średniej ma szansę wbić się na 9 pozycję, ale mam wrażenie, że już wkrótce kilka gier w pierwszej dziesiątce spadnie na rzecz Projektu Gaja.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: AkitaInu »

Trolliszcze pisze:Przy swojej obecnej średniej ma szansę wbić się na 9 pozycję, ale mam wrażenie, że już wkrótce kilka gier w pierwszej dziesiątce spadnie na rzecz Projektu Gaja.
A do tego kdm i 7th continent ;) ale to za jakis czas
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: zakwas »

Rails to the North - taki tytuł będzie miał pierwszy dodatek do Great Western Trail.

https://twitter.com/BoardGameGeek/statu ... 7751944193
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 28 times

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: ENDryu »

zakwas pisze:Rails to the North - taki tytuł będzie miał pierwszy dodatek do Great Western Trail.

https://twitter.com/BoardGameGeek/statu ... 7751944193
Pierwszy? To ile ich będzie? :shock: Mam nadzieję, że dodatek jeszcze ulepszy grę (da się?), a nie będzie skokiem na kasę.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: zakwas »

ENDryu pisze:
zakwas pisze:Rails to the North - taki tytuł będzie miał pierwszy dodatek do Great Western Trail.

https://twitter.com/BoardGameGeek/statu ... 7751944193
Pierwszy? To ile ich będzie? :shock: Mam nadzieję, że dodatek jeszcze ulepszy grę (da się?), a nie będzie skokiem na kasę.
No pierwszy co nie znaczy, że może jedyny. ;)

Gra odniosła taki sukces, że muszą coś na niej zarobić dodatkowo - samobójstwem biznesowym byłoby nie pociągnięcie tematu, więc pewnie jak się jeden dodatek uda, to i na drugi się znajdzie materiał. ;)

I też się obawiam, co może wnieść dobrego dodatek do tej gry, która w mojej opinii jest kompletna.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4076
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

Ostatnio dorwalem budynek 11. Ciekawi mnie czy ktoś jeszcze ma podobne spostrzeżenia - wydaje mi się że te 2 budynki otwieraja 2 dodatkowe sposoby zwycięstwa. Obecnie istnieją chyba 4 główne strategie: kowboje, inżynierowie, budowlańcy z inżynierami oraz budowlańcy z kowbojami. Gra na samych budowlańców wydaje się słabsza od 4 wymienionych. Jednak ten budynek dając 25VP otwiera chyba grę na budowlańców. Budynek 10a można wyłożyć w 3ciej dostawie i mając sporo budowlańców wciąż wyłożyć 11ty, zgarnac 1-2 razy niebezpieczeństwo za 2. Muszę to spróbować.

Druga możliwa strategia dzięki nowemu budynków to gra na niebezpieczeństwa. Umożliwia on poruszanie pociągiem za każde niebezpieczeństwo a jeśli w grze jest budynek który umożliwia by brać go za 5 to możemy brać po 2 na rundę. Kasę w tym wypadku oszczędzamy zatrudniając tylko 2-3 pracowników. Czyli pod koniec możemy jechać pociągiem po 10-12 pół ale już w środku gry skaczemy od stacji do stacji. Do tego niebezpieczeństwa dają masę punktów, budynek 10vp, koniecznie trzeba zgarnąć bonus 3VP za parę niebezpieczeństw i jakieś cele. Być może trzebaby zrzucić dostawę 1-2x do KC żeby zgarnąć ekstra fundusze.

Co myślicie?
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 965
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 348 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: Apos »

Dodatek do GWT już w czerwcu: źródło

Obrazek
EGGERTSPIELE invites cowboys to return to the Great Western Trail in the highly anticipated expansion – Rails to the North! Alexander Pfister is eager to reveal the ace up his sleeve with the expansion to his modern classic by introducing a shiny new railway system for players to compete on as they grow their cow herding businesses. In Rails to the North, players will deliver their herds to northeast United States with stops in Chicago, Detroit, New York City, amongst other cities in an effort to become the most successful cow rancher this side of the Mississippi. Be advised that business is much more difficult on this rail, players will want to take advantage of friendly hospitality by establishing branchlets and helping form towns. In addition to the exciting new railway system, players will also discover new station master tiles, private buildings, and an expanded player board to offer more strategic depth to their decision making.

Great Western Trail was introduced in 2016 to critical praise – winning multiple awards including the International Gamers Award, Jogo do Ano (Portugal) and Gouden Ludo (Belgium). Since then, it's been firmly established as a contemporary classic and fan favorite. Rails to the North was designed for cow herders aged 14 and older. While a typical season of cow herding could take months, a game of Great Western Trail - Rails to the North is expected to take 90 - 150 minutes.

Great Western Trail : Rails to the North is scheduled to be released on June 13 at Origins and available at retailers shortly afterwards. Pre-orders will open soon on the EGGERTSPIELE website.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4076
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

Apos pisze:Dodatek do GWT już w czerwcu: źródło

Obrazek
Czyli Pfister rozbudowal jedyny prosty element gry. Fajnie to się zapowiada ale szkoda ze tylko 1 nowy budynek. Spodziewałem się minimum 5. Ciężko powiedzieć co oznaczają te wszystkie tokeny ale jestem podekscytowany. Mam nadzieję że w przyszłości dostaniemy jeszcze variety expansion z krowami, budynkami itd.
Nowe Kansas będzie bolało bo jednak -8vp a dodatkowa kasa jest niezbędna idąc ostro w budowanie czy niebezpieczeństwa.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: zakwas »

-8VP wydaje się rozsądnym rozwiązaniem - branie 6 dolców w pierwszej dostawie było praktycznie mantrą do tej pory i nie pamiętam, żeby ktoś u mnie wygrał nie wykorzystując tego. Sam czasem brałem dwukrotnie kasę - teraz będzie trzeba się wstrzymać z takimi decyzjami. ;)
probbi
Posty: 949
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: probbi »

A ja nigdy nie zostawiałem tam krów. Kasa kasą, ale ujemne punkty mnie zawsze odstraszały
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4076
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

probbi pisze:A ja nigdy nie zostawiałem tam krów. Kasa kasą, ale ujemne punkty mnie zawsze odstraszały
Dodatkowe 6$ po pierwszej dostawie wygeneruje więcej punktów niż 6. Ta zmiana jest ciekawa ale bez zostawiania tam dysku będzie ciężko z kasą.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Great Western Trail (A. Pfister)

Post autor: Skid_theDrifter »

brazylianwisnia pisze:Fajnie to się zapowiada ale szkoda ze tylko 1 nowy budynek.
Ja tam na tej grafice widzę dwa budynki w każdym kolorze...

Dodatek niby brzmi skromnie, ale jestem ciekaw jak to się połączy. Widać potencjał sieci kolejowej, raczej niż linii - a to już dla mnie na plus, bo ta linia była mało inspirująca, przez co jak ktoś szedł w pociągową strategię to był dziwny, cytując przestrogę SU&SD: "Nie baw się swoim pociągiem".

Myślę nad tą pozorną skromnością dodatku i się zastanawiam, ile coś takiego może realnie kosztować... Na wrażenia z rozgrywek i cenę przyjdzie nam niby jeszcze poczekać, ale już teraz wiem, że będę ten dodatek monitorował uważnie, jakoś po podstawowej grze dość mocno wierzę w zdolności Pfistera - przynajmniej na tyle, żeby sądzić, że chałki nie odstawił.
ODPOWIEDZ