Posiadłość Szaleństwa / Mansions of Madness 2 ed (Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
lunatykuku
Posty: 288
Rejestracja: 03 lis 2016, 18:22
Has thanked: 3 times
Been thanked: 112 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: lunatykuku »

Musieliście naprawdę dużo móżdżyć nad ruchami ;) Nam z większością scenariuszy schodziło ok 1,5-2 h. Co prawda grywaliśmy w 2-3 osoby, ale poza czwartym scenariuszem, który zajął nam ok 3 h szło bardzo sprawnie. Z tym, że my przyjęliśmy, że za pierwszym razem raczej scena nie przejdziemy, więc to podejście zawsze było na zasadzie eksploracji, poznawania mapy i wątków i dopiero za drugim (czy następnym o ile nie udało się wszystkim wygrać) przechodziliśmy na serio. Wydłuża to trochę samą żywotność gry i każde kolejne podejście jest coraz szybsze gdy już się wie co robić.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Bary »

A właśnie, przypomnijcie mi proszę, w czwartym scenariuszu poziom trudności idzie w górę wraz z liczbą graczy, w dół, czy nie ma to znaczenia?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: kozz84 »

Tutaj można podejrzeć statystyki:

https://boardgamegeek.com/thread/161976 ... your-plays

Wynika z nich, że gra jest najtrudniejsza jak się gra na dwóch graczy we wszystkich scenariuszach.
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Sarseth »

Troche to smutne, bo dwie osoby to moj standardowy sklad :( mam te gre dlugo ale do 3 scenariusza nie dotarlem jeszcze (moze wlasnie przez problem balansu). spodziewalbym sie lepszego balansu. Tym bardziej ze niezbyt mozna sterowac wieksza liczba postaci, bo trzeba eliminowac mechanizm szalenstwa. I jeszcze wiekszy nacisk klade na to smutne, bo w przeciwienstwie do innyvh gier, moga bez problemu patchowac aplikacja balans, czego nie robia i pewno nie zrobia :(

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
lunatykuku
Posty: 288
Rejestracja: 03 lis 2016, 18:22
Has thanked: 3 times
Been thanked: 112 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: lunatykuku »

Poza Ucieczką z Insmouth, który na dwóch graczy jest prawie niemożliwy do ukończenia resztę scenariuszy bardzo dobrze gra się we dwoje. Co do drugiego scenariusza, można albo wziąć jednego bohatera do prowadzenia na spółkę, albo przyjąć że w tej misji gracze mają po trzy akcje do dyspozycji.

Nam udało się Ucieczkę wygrać na farcie w dwie osoby, ale to jakoś za 8/9 podejściem.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: jakmis83 »

Napiszę tak, właśnie dostałem dodatek ZA PROGIEM i mam mieszane uczucia.
Dlaczego? Ponieważ cenę za dość skromną zawartość tego dodatku uważam za skandalicznie wysoką.
Myślę, że można poczuć się trochę oszukanym.
Może postacie i scenariusze choć trochę to zrekompensują, ale niesmak pozostaje...
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
slawoj
Posty: 20
Rejestracja: 05 maja 2017, 13:34

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: slawoj »

jakmis83 pisze:Napiszę tak, właśnie dostałem dodatek ZA PROGIEM i mam mieszane uczucia.
Dlaczego? Ponieważ cenę za dość skromną zawartość tego dodatku uważam za skandalicznie wysoką.
Myślę,że można poczuć się trochę oszukanym.
Może postacie i scenariusze choć trochę to zrekompensują, ale niesmak pozostaje...
Pomyśl w ten sposób, pojedynczy scenariusz dlc kupiony online to 25 zl. Tutaj masz 2. Czyli fizyczny kontent to połowa kwoty dodatku - 50zl. Dla mnie wydaje się ok.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
klacz10
Posty: 27
Rejestracja: 07 cze 2014, 08:13
Been thanked: 5 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: klacz10 »

Doszedłem do podobnych wniosków jak slawoj. Też na początku byłem niepocieszony z zawartości pudełka, no ale prawdą jest że stworzenie scenariuszy też kosztowało. Także bywa je uwzględnić przy wycenie produkcji dodatku.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Bary »

jakmis83 pisze:Myślę, że można poczuć się trochę oszukanym.
Może postacie i scenariusze choć trochę to zrekompensują, ale niesmak pozostaje...
Hmm, oszukanym można się poczuć wtedy, gdy ktoś nas oszuka. Tutaj nikt nie obiecywał, że w środku będzie masa komponentów. Zawartość pudełka jest opisana i to, co się w nim znajduje, w 100% odpowiada temu opisowi. Czy natomiast dodatek wart jest swojej ceny- to każdy musi ocenić indywidualnie. Na pewno komponentów nie ma w nim za dużo, ale nie ma też tragedii. Zresztą, nie komponenty są istotą dodatku, a dodatkowa porcja różnorodności i regrywalności, którą dostarcza.
Tym, co natomiast mnie osobiście zaskoczyło jest jakość pudełka. Po ostatnich akcjach z LCG spodziewałem się pizza box, a tutaj porządne tekturowe. Niby nie ma to jakiegoś wielkiego wpływu, ale o wiele przyjemniej przez to odebrałem dodatek.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 700
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 87 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Rigidigi »

Dodatek "Za progiem" wpadł w moje ręce w sobotę. Rzeczywiście z pudełka wieje powietrze. Dwóch badaczy, jeden potwór (x4), 8 elementów planszy, trochę żetonów.

Podstawki do potworów tym razem bardzo luźne. Karty potworów same wypadają, taki jest luz (w grze podstawowej nie szło ich włożyć w podstawki bo były tak ciasne), figurek bez kleju też się nie udało zamontować, bo wypadały non stop, więc graliśmy innymi potworami z wcześniejszych edycji). Figurki badaczy, choć tej samej wysokości, to są się masywniejsze od tych z wcześniejszych edycji gry. Sprawiają lepsze wrażenie niż poprzednie.

Co najważniejsze to dwa nowe scenariusze. Pierwszy "Płomień nienawiści". Zagraliśmy dwa razy. Co odróżnia go na plus, to chyba pierwszy raz prowadzimy prawdziwe śledztwo, choć zagadka do najtrudniejszych nie należy. Scenariusz wykorzystuje w zasadzie tylko kafelki z dodatku plus dosłownie dwa, czy trzy kafelki z wcześniejszych edycji. Pierwszy raz zagraliśmy nowymi badaczami z dodatku. Przegrana ze względu na obłęd jednego z badaczy.
Pierwsza rozgrywka to duże emocje związane z poszukiwaniem wskazówek w celu rozwiązania zagadki.
Mapa w obu rozgrywkach taka sama, aczkolwiek...
Spoiler:
Druga gra, to już przemyślane działanie i zwycięstwo, chociaż nie było tak łatwo jak się spodziewaliśmy.
Trzeci raz sam w to już raczej nie zagram, chyba że z kompletnie nowymi osobami, ale to tak bez wtrącania się w rozgrywkę, żeby innym nie zepsuć zabawy. Po prostu za dużo wiem o tym scenariuszu, żeby grać kolejny raz. Może za jakiś czas.
Ale powtarzam, pierwsza rozgrywka na najwyższym poziomie emocji.

Drugi scenariusz "Wrota do Dworu Silverwood" zagraliśmy tylko raz. Oczywiście przegrana, znów z powodu obłędu. Scenariusz wprowadza nowe zasady, czyli przemieszczanie się kafelków i klucze blokady. Scenariusz zupełnie inny od pierwszego i w moim odczuciu zakręcony jak baranie rogi. Trzeba samemu spróbować, żeby zrozumieć o co mi chodzi. Przegraliśmy i nie jestem w stanie powiedzieć, czy byliśmy daleko, czy blisko, czy szło nam dobrze, czy źle. Nie wiem co poprawić w następnej rozgrywce :)
Scenariusz sprawia wrażenie dużo bardziej regrywalnego od pierwszego, ale na razie to tylko przypuszczenie (jedna rozegrana partia).

W obu scenariuszach wrażenie krótkiej kołderki, czyli nie da się zrobić/odkryć wszystkiego.
W obu scenariuszach mnóstwo trudnych testów, dużo "nienegocjowalnych" efektów (w sensie bez użycia kości w celu zmniejszenia liczby otrzymanych kart).

Ogólnie mieliśmy sporo fanu z rozgrywek i często ciary przechodziły po plecach :)
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Quba40 »

Ja grałem na razie jedynie w "Płomień Nienawiści" i mam mieszana wrażenia.
Z dobrych odczuć:
:arrow: fajny klimat kryminału
Spoiler:
Ze złych odczuć:
Spoiler:
Mam nadzieję, że "Wrota do Dworu Silverwood" będzie znacznie lepszym scenariuszem, bo póki co jestem trochę zawiedziony tym dodatkiem.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: jakmis83 »

Dzięki za odpowiedzi. Fakt, opis zawartości na pudełku jest i zgadza się z tym, co jest w środku.
Zdecydowanie zgadzam się w kwestii scenariuszy. To one są istotą tego rozszerzenia i ufam, że będzie z nimi masa zabawy. Na plus mniejsze pudełko, które spokojnie mieści się w to duże od podstawki.
Niemniej jednak FFG mogło dać tych kilka kart więcej. Ale może nie ma co narzekać.
Ja się cieszę, że nabyłem ten dodatek.
Ostatnio zmieniony 19 lip 2017, 14:17 przez jakmis83, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
myceK
Posty: 56
Rejestracja: 20 sie 2014, 17:40
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: myceK »

Przymierzam się do zakupy gry ale coraz częściej dobiegają mnie informacje że pomimo iż gra jest świetna nie jest za bardzo regrywalna. Tzn: po przejściu danego scenariusza gra jest powtarzalna, przewidywalna przez co robi się nudna ?

Czy to prawda że każdy scenariusz jest jedynie na 2-3 partie ? :(
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Bary »

myceK pisze:Przymierzam się do zakupy gry ale coraz częściej dobiegają mnie informacje że pomimo iż gra jest świetna nie jest za bardzo regrywalna. Tzn: po przejściu danego scenariusza gra jest powtarzalna, przewidywalna przez co robi się nudna ?

Czy to prawda że każdy scenariusz jest jedynie na 2-3 partie ? :(
Scenariusz to 2-4 partie, co wcale nie jest złym wynikiem, bo to często są całe godziny grania. Czy jest nudno? Osobiście dobrze bawiłem się nawet przechodząc kilka razy ten sam scenariusz (inaczej ustawione postacie i przedmioty, inny układ kafli). Imo podstawka to jakieś 30 godzin dobrej zabawy za cenę 320-330 zł. Jeśli w końcu uda się Galakcie przetłumaczyć dlc to za 30 zł otrzymamy kolejne kilka godzin rozrywki.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: janekbossko »

i tak i nie ;)
Niektóre scenariusze sa proste inne trudne, ogólnie grając w mniejsza ilość osób jest troszkę trudniej. Za każdym razem fabularnie jest to samo ale są zmienne które wpływają na ogólny odbiór scenariusza ;)
Mario_Max
Posty: 250
Rejestracja: 22 lut 2016, 11:38
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Mario_Max »

Mam dodatek za progiem , próbujemy zagrać w jeden z scenariuszy i cały czas w przedmiotach startowych wyskakuje karta UWIĄD , nie mamy takiej ,,prosba o spawdzenie czy to karta z dodatku czy podstawki i co tam na niej jest ,czy to zaklęcie ?
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: KQuest »

Mario_Max pisze:Mam dodatek za progiem , próbujemy zagrać w jeden z scenariuszy i cały czas w przedmiotach startowych wyskakuje karta UWIĄD , nie mamy takiej ,,prosba o spawdzenie czy to karta z dodatku czy podstawki i co tam na niej jest ,czy to zaklęcie ?
Uwiąd to zaklęcie z podstawki. Powinno być 5 egzemplarzy, które z jednej strony mają nazwę, grafikę i opis zaklęcia (wszystkie 5 takie same), a z drugiej strony każda ma inny skutek rzucenia zaklęcia.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 478 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: yosz »

yosz pisze:Ja kupiłem jeden... I powiem Ci że jest cienko. Poza postaciami nie wpadło nic w ostatnich dwóch scenariuszach z tego dodatku. Tzn appka nie losuje żadnych kafelków ani potworów z tego dodatku. Nowe postacie są spoko, ale to trochę za mało żeby wydać tyle pieniędzy. Ale może mieliśmy po prostu pecha, że nic innego nie weszło do scenariusza? Może przy pierwszym przejściu używa standardowego zestawu, a gdybyśmy powtarzali to coś by się zmieniło?
Ok cofam co powiedziałem - appka ostatnio od razu wylosowała nam kafelki z tego dodatku i wymieszało nam układ.

Dodatkowo wyciągnęliśmy pozostałe postacie i graliśmy za pomocą proxy - tzn stosowaliśmy się do statystyk i zdolności postaci z dodatku ale w aplikacji zaznaczyliśmy kogo innego. Problemów nie było (oprócz tego żeby pamiętać kto jest kim)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Mario_Max
Posty: 250
Rejestracja: 22 lut 2016, 11:38
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Mario_Max »

KQuest pisze:
Mario_Max pisze:Mam dodatek za progiem , próbujemy zagrać w jeden z scenariuszy i cały czas w przedmiotach startowych wyskakuje karta UWIĄD , nie mamy takiej ,,prosba o spawdzenie czy to karta z dodatku czy podstawki i co tam na niej jest ,czy to zaklęcie ?
Uwiąd to zaklęcie z podstawki. Powinno być 5 egzemplarzy, które z jednej strony mają nazwę, grafikę i opis zaklęcia (wszystkie 5 takie same), a z drugiej strony każda ma inny skutek rzucenia zaklęcia.
dzięki, okazało się,że nie mam ani jednej :) pisze do galakty. Po tylu miesiącach grania teraz się okazało :)
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: KQuest »

Wydaje mi się, że nikt o tym wcześniej nie wspominał. Z informacji na stronie produktu na steamie oraz notki do aktualizacji z 2 marca wynika, że Włosi już od jakiegoś czasu mogą grać w scenariusz DLC What Lies Within w swoim języku. Czyli jakoś się to da zrobić, nawet jeśli chodzi o sprzedaż zawartości cyfrowej i o pieniądze. Ciekawe ile nam jeszcze przyjdzie poczekać na ten scenariusz w polskiej wersji.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Bary »

Nie oszukujmy się, to nie techniczny adpekt blokuje polską wersję...
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: KQuest »

Bary pisze:Nie oszukujmy się, to nie techniczny adpekt blokuje polską wersję...
Wiem, pisałem o swoich podejrzeniach na poprzedniej stronie. Ale jak widać Włosi jakoś sobie poradzili z problemem (póki co jako jedyni)
Mr. X
Posty: 15
Rejestracja: 27 lip 2017, 11:00
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Mr. X »

Zacna gra. Raz, że klimat i piękne wydanie, dwa - aplikacja. Nigdy wcześniej nie grałem w planszówkę z komputerowym substytutem Mistrza Gr... wróć - Strażnika Tajemnic. Jak dotąd nie rozpracowałem wszystkiego - mam na koncie dwie rozgrywki w pierwszy scenariusz:
Spoiler:
Teraz czekam na "Przypływ", ewentualnie spróbuję gry ze znajomymi/solo innymi postaciami w "Krąg Wieczności" ;)

Co się tyczy dodatków... jak rozumiem nie wiadomo jeszcze, czy Galakta wyda te dwa boxy zawierające elementy I edycji? Cena anglojęzycznych przeraża mnie bardziej niż zmasowany atak Istot z Głębin. "Za progiem" planuję nabyć po ograniu w podstawkę. Pewno do tego czasu wyjdą u nas "Ulice Arkham" i przetłumaczą DLC ;)
0NCK0
Posty: 93
Rejestracja: 16 lut 2010, 09:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: 0NCK0 »

Galakta raczej nie wyda tych boxów po polsku bo to nie ma sensu. W boxach znajdują się tylko figurki i kafelki, jedyny tekst to nazwy kafelków.
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Sarseth »

Lepiej poszukać już po polsku pierwszej części, jak komuś zależy i na kafelkach polskich? Ta przynajmniej jest dostępna jako tako. Angielskich dodatkówch do pierwszej części szukam od miesięcy :(
Rebel 6% (trójmiasto)
ODPOWIEDZ