Wyrocznia delficka / The Oracle of Delphi (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Wyrocznia delficka / The Oracle of Delphi (Stefan Feld)

Post autor: TTR_1983 »

Obrazek

Wydawnictwo Fullcap Games postanowiło wydać po polsku zapowiedzianą na ten rok grę The Oracle of Delphi. Akcja prawdopodobnie na wspieram to
2-4 graczy
70-100 min
12+
https://www.facebook.com/fullcapgames/p ... =3&theater
Fotki z BGG, brak finalnych grafik na razie.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1527
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 198 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Furan »

Jaram się jak trimetyloglin na powietrzu!
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Wincenty Jan »

!!! Mój mistrz powraca! Oby w bardziej zrozumiałej dla mnie formie niż w Badaczach Głębin...
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Ryu »

No! I to jest dobra informacja na zakończenie urlopu :)


A Badacze są super i cisza tam ;)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Tomzaq »

Liczyłem na to :lol:
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: romeck »

Jest jakaś zależność językowa, czy szykujemy się na powtórkę z rozrywki?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Pan_K »

Ryu pisze:No! I to jest dobra informacja na zakończenie urlopu :)


A Badacze są super i cisza tam ;)
+1 :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Wincenty Jan »

Może liczby też da się przetłumaczyć :D
Wiem, że na BGG było wcześniej kilka informacji. Czy wiecie może coś wiecej na temat gry?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Trolliszcze »

Gra jest niezależna językowo.

Coś więcej... Trzy kości na gracza - czyli powtórka z niektórych poprzednich tytułów ;) - ale tym razem nie ma żadnego wyciskania punktów. Plansza jest zmienna, tworzy się ją z kafli na początku rozgrywki, może mieć praktycznie dowolny kształt (w instrukcji jest oczywiście przykład setupu, ale nie trzeba się go trzymać). Wszyscy gracze startują w tym samym punkcie planszy i zaczyna się wyścig. Mamy 12 zadań do wykonania, kto wykona je wszystkie i pierwszy powróci do Zeusa (pole startu), ten wygrywa. Akcje wykonuje się za pomocą kości, które mają ścianki w 6 kolorach. Przykładowo każde pole morza (pływamy okrętami) ma jakiś kolor i żeby na nie popłynąć, trzeba użyć kości w tym samym kolorze. Oczywiście jest cały szereg możliwości wpływania na rzuty, jak to u Felda.

Bardzo mnie ciekawi, jak się w to będzie grać w praktyce. Jest wyścig, więc widać wyraźnie, kto prowadzi - w przypadku różnic doświadczenia wśród graczy może to wychodzić pod koniec rozgrywki. Ale sama gra zapowiada się miodnie. Za wykonywanie poszczególnych zadań otrzymujemy nagrody, które wpływają na nasze możliwości - otrzymujemy nowe moce itp., więc kolejność wykonywania zadań wpływa na to, jak gramy dalej. Tak czy siak, mam wrażenie, że nietypowy to tytuł jak na Felda - ale może się mylę? Nadal chodzi o optymalizację, nadal kombinujemy, jak zyskać dodatkowe akcje i wycisnąć fajne komba. Może różnica polega tylko na tym, że nie ma punktów. Z lektury instrukcji wynika mi, że to ciut lżejszy tytuł od takiego Bora Bora, ale wiadomo - odczucia podczas samej gry mogą się różnić :)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Tomzaq »

A jest gdzieś dostępna instrukcja?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: BartP »

Też bym zerknął, bo interesuje mnie, jak wygląda w tej grze interakcja.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Trolliszcze »

Nie jest dostępna. Przygotowywałem jej polski przekład i przy okazji pomagałem przy redakcji instrukcji z wydania międzynarodowego.

EDIT: Interakcja jest mniej więcej taka, jak w grach "wyścigowych" - choć większa niż np. w "Lewisie i Clarku". Każdy gracz startuje z identycznymi zadaniami (niektóre się losuje, ale potem wszyscy ustawiają je tak samo), poszczególnych elementów w grze jest tyle, ilu graczy bierze w niej udział. Mamy więc powiedzmy zadanie z gatunku pickup and deliver - musimy dostarczyć czerwony dar do czerwonej świątyni. Ponieważ rozkład elementów na początku jest całkowicie losowy, może się zdarzyć, że jeden dar leży blisko tej świątyni, a dwa pozostałe (w rozgrywce 3 os.) daleko. No i kto pierwszy ten lepszy :) Ponieważ jednak tych zadań trochę jest, wydaje mi się, że nie ma optymalnej "ścieżki", jak je wykonywać (tym bardziej, że niektóre kafle zaczynają zakryte i podczas gry eksplorujemy planszę, więc nie mamy od początku pełnej informacji).

Bezpośredniej interakcji wpływania na ruchy innych nie ma, ale wydaje mi się, że każdy będzie patrzeć, co robią inni i na tej podstawie modyfikować plany.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Wincenty Jan »

Brzmi bardzo ciekawie!
A czy wiadomo mniej wiecej kiedy Fullcap Games planuje akcje?
Zapewne w okolicach Essen ale może już coś wiecej wiadomo?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Trolliszcze »

To już trzeba uderzać do Fullcap Games, myślę, że na fejsie łatwiej będzie uzyskać odpowiedź.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: warlock »

Tomzaq pisze:A jest gdzieś dostępna instrukcja?
Do Badaczy do tej pory nie ma polskiej instrukcji w sieci, więc na to bym nie liczył (chyba, że w oryginale).
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: BartP »

Dzięki, Troliszcze za info. Chociaż co ja się oszukuję, i tak pewnie kupię w ciemno, a przeczytanie instrukcji przed zakupem to jeno formalność.
Taki poziom interakcji mnie chyba satysfakcjonuje. Dla mnie musi być pewne optimum, nie może być negatywnie, ale nie może też być optymalizacyjny pasjans.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: DarkSide »

@Troliszcze, czy pula owych zadań jest stała i niezmienna (12) w każdej rozgrywce czy może jest większa, a przy setupie losujemy ową parszywą dwunastkę? Może to mieć wpływ na regrywalność.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Trolliszcze »

Pula zadań jest stała - w każdej grze robimy po 3 zadania z 4 rodzajów, czyli łącznie 12. Niektóre zadania mają kolory i na początku je losujemy, ale nie ma to większego wpływu na rozgrywkę; to wciąż te same rodzaje zadań, tylko zamiast czerwonego daru trzeba dostarczyć zielony itd.

Trudno mi powiedzieć, jak będzie z regrywalnością, ale pewnie jak to u Felda, każda gra będzie ciut inną łamigłówką, więc o to bym się nie martwił. Każdy gracz zaczyna z nieco inną mocą - na początku rozgrywki losuje się lub wybiera kafle okrętów i każdy taki okręt coś daje: jeden ma większą ładowność, inny szybciej pływa itd. (Jest ich w sumie 8.) Myślę, że regrywalność może też zapewnić ta zmienna plansza - naprawdę można ją układać w dowolny sposób, a elementy rozkłada się później losowo. Przy zwartej formie planszy (kształt mniej więcej okrągły, zaczynamy pośrodku) gra będzie szybsza, ale możemy tworzyć przeróżne wymyślne kształty, tutaj graczy ogranicza tylko fantazja :)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Wincenty Jan »

Ta plansza to takie hexy dowolnie układane? Cos mniej wiecej na wzór Osadników z Catanu? Lub płytek w Zamkach Burgundii?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Trolliszcze »

Gdyby to były pojedyncze hexy, układanie planszy byłoby mordęgą :D
Pola mają kształt hexów, ale pełna plansza składa się z 12 kafli planszy (po 3 w 4 różnych kształtach) i 6 kafli miast (o takich samych kształtach). Generalnie z tych 12 kafli układam sobie dowolny kształt, a 6 kafli miast dokładam na koniec wokół planszy, mniej więcej w równej odległości od siebie.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: lacki2000 »

Tytuł gry dla wąskiej grupy programistów bazodanowców :P
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 49 times
Been thanked: 70 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Mateez »

Od dawna poszukiwalem informacji o tej grze. Wielkie dzięki za taki obszerny opis, Trolliszcze. Zapowiada się coś bardzo ciekawego. Feld bez punktów to jak Rosenberg bez żywienia :)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Wincenty Jan »

Czy ciś już więcej wiadomo na temat startu wspieram.to?
Wiem, że Fullcap Games są aktywni na Facebooku ale nie posiadam tego cudu techniki :(
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: Tomzaq »

Pochwalili się okładką :D
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: The Oracle of Delphi, czyli nowy Feld po polsku!

Post autor: BartP »

Pojawiła się na BGG instrukcja.

Tak jak powiedziano wcześniej, interakcja oparta na wyścigu po pewne zasoby. Ktoś zabrał czerwoną ofiarę z tej wyspy, to muszę płynąć na następną. Bardzo delikatna interakcja również przy wybieraniu (w ramach nagród) kart Towarzyszy (Companions) i Ekwipunku (Equipment); kto pierwszy weźmie, ten ma ;].

Wszystko wygląda fajnie, ale - uwaga uwaga - pojawiają się rzuty kością przy walce z potworami (coś jak w nowej Rosenbergowej Uczcie dla Odyna). Każdy potwór ma na dzień dobry 9 siły, która jest pomniejszana o liczbę naszych tarcz. Mam np. 3 tarcze, więc siła potwora to 6. Biorę kość D10 i muszę wyrzucić 6+ (zero to bardzo zły wynik). Jak mi się nie uda, to mogę kontynuować walkę, ale muszę zapłacić 1 żeton przysługi (favor token), a siła potwora zmniejsza się o jeden. Jeśli przerwę, to kijowo, bo przy kolejnej próbie walki w przyszłej turze, siła potwora wraca do 9. Więc warto mieć dużo tarcz i dużo żetonów przysług.
Generalnie nie podoba mi się to rzucanie kośćmi. Z drugiej zaś strony instrukcja nic nie mówi o tym, by mój poziom tarcz kiedykolwiek spadał, więc można sobie wymaksować na 5. Aczkolwiek nawet wtedy muszę wyrzucić 4+ podczas walki z potworem (szansa 60%). Ehhh... durne to. No nic, ale reszta mi się podoba ;].

Mimo że nie grałem itd., to czekam na jakiś oficjalny wariant niwelujący tę losowość podczas walk.
ODPOWIEDZ