Leaving Earth (Joseph Fatula)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
xbor
Posty: 244
Rejestracja: 12 gru 2010, 10:25
Lokalizacja: Katowice

Re: Leaving Earth

Post autor: xbor »

Kupiłem grę ze względu na zachwyty na forum. Najpierw zwiodłem się się przy otwieraniu przesyłki, gra za ponad 300pln a to zaledwie dwa niewielkie pudełka, no ale myślę że przecież liczy się mechanika i fun z grania. Jednak w ogóle nie rozumiem zachwytu nad tą grą, gra jest przeraźliwie uboga jeśli chodzi o mechanikę, najpierw coś sobie obliczamy a potem przez 5 tur robimy zakupy, strasznie to nudne, jeszcze ta losowość. Przeciwnik ma same sukcesy na rakietach a nam trafiają się np 2 porażki co może powodować że wygra ten który miał więcej szczęścia, bo po prostu nie musi po każdym testowaniu kupować całego nowego statku. No jeśli w ogóle miałbym w to grać to granie na więcej niz 2 osoby to musi być katorga, aby czekać aż każdy sobie policzy ile potrzebuje aby dolecieć do punktu X. Gry nie polecam.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Leaving Earth

Post autor: misioooo »

W końcu negatyw... Szkoda tylko, że kolega xbor nie poczytał o grze wcześniej i nie zajrzał do instrukcji przed zakupem. Uniknąłby zawodu - wszak wiadomo, że mechanika LE jest mega prosta i gra polega właśnie na liczeniu i potem wykonaniu planu ;) Wielkość pudełek też była omawiana... Że zdjęciami włącznie :) czyżby zawód w pełni zaplanowany? Albo kolega nam nie wierzył, że to prosta gra z dużą dawką matematyki, notowania i do tego w malutkich pudełkach "po butach"?

Urok LE kryje się w potężnym powiązaniu mechaniki z tematyką. No i temat gry dzięki temu jest bardzo widoczny. Czyli gra ma mnóstwo klimatu, pomimo, że to niby tylko liczenie. Jak ktoś nie "czuje" tematu, to i gra mu się nie spodoba. Wszak nie każdy lubi kosmos, rakiety i równanie rakietowe.

Xbor wrzuć w dziale sprzedam. Na pewno znajdzie się chętny :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
xbor
Posty: 244
Rejestracja: 12 gru 2010, 10:25
Lokalizacja: Katowice

Re: Leaving Earth

Post autor: xbor »

No jasne, może gdybym poczytał coś o grze wcześniej to bym wiedział czego się spodziewać ale nie czytałem, poza przejrzeniem bgg i przeczytaniu kilku postów jak przed zakupem każdej gry. Nie zmienia to faktu że gra jest słaba. Klimat może i jest, ale mechanika jest zbyt prosta i irytująca aby spędzić z grą więcej czasu. Nabywca się znalazł, gra już sprzedana;)
Koperty
Posty: 88
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:25
Been thanked: 3 times

Re: Leaving Earth

Post autor: Koperty »

Bo to High Frontiera trzeba na stole miec :)
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Leaving Earth

Post autor: pattom »

xbor pisze:No jasne, może gdybym poczytał coś o grze wcześniej to bym wiedział czego się spodziewać ale nie czytałem, poza przejrzeniem bgg i przeczytaniu kilku postów jak przed zakupem każdej gry. Nie zmienia to faktu że gra jest słaba. Klimat może i jest, ale mechanika jest zbyt prosta i irytująca aby spędzić z grą więcej czasu. Nabywca się znalazł, gra już sprzedana;)
Dobrze, że ja spędzam czas z grą a nie z jej mechaniką :-)
buhaj
Posty: 1043
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 510 times

Re: Leaving Earth

Post autor: buhaj »

Dla mnie ta gra jest świetna, ale faktem jest, że najfajniej gra mi się w nią solo (chyba najlepsza gra dla wersji solo - imo). Mogę zagrać we dwóch. Na więcej trochę słabo to wychodzi zwłaszcza jak znajdzie się "czasożerca" w ekipie grającej. W grze solo gra ocieka klimatem a planowanie to nie takie sobie - "kupie tę technologię i rzucę kostką". Trzeba się nagłowić by dopiąć swego a trochę szczęścia faktycznie się przyda :wink:
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Leaving Earth

Post autor: misioooo »

buhaj pisze:Dla mnie ta gra jest świetna, ale faktem jest, że najfajniej gra mi się w nią solo (chyba najlepsza gra dla wersji solo - imo). Mogę zagrać we dwóch. Na więcej trochę słabo to wychodzi zwłaszcza jak znajdzie się "czasożerca" w ekipie grającej. W grze solo gra ocieka klimatem a planowanie to nie takie sobie - "kupie tę technologię i rzucę kostką". Trzeba się nagłowić by dopiąć swego a trochę szczęścia faktycznie się przyda :wink:
Ja tam wolę w technologii mieć dwie porażki i sukces zamiast szczęścia :) 20$ i już zawsze będzie działać. Choć nie ukrywam - zdażają się sytuacje (zwłaszcza z outer planets) gdzie po prostu nie ma czasu/ środków i trzeba liczyć na łut szczęścia ;) Największe ryzyko jest oczywiście zawsze jak mamy ludzi w kosmosie. W takich sytuacjach praktycznie nie da się wyeliminować wyzyka (jak przy rakietach czy innych komponentach).

@xbor cóż, nie każda gra jest dla każdego. Jednak proszę nie genearlizuj, że "gra jest słaba". Po prostu to nie jest gra dla ciebie z takich czy innych powodów. Tak samo jak ja uważam Splendor za mega słabą grę - jednak zdaję sobie sprawę, że są ludzie ją wręcz kochający. I sam też nieraz Splendor komuś polecam znając jego wymagania (a sam w to nie zagram). Wg mnie napisałeś dokładnie to, co już było napisane wielokrotnie - gra ma bardzo prostą mechanikę i wymaga sporo kalkulacji (z notesem i ołówkiem) :) Dla większości (jak widać) jest to ogromna zaleta, a dla niektórych osób (jak ty) jest to wada. I skoro szukasz mechaniki zaawansowanej - polecam wspomniany wyżej High Frontier. Instrukcja z zasadami to dwie książki... Ponad 100 stron będzie razem :) Tematyka podobna - loty w kosmos, budowa fabryk na innych planetach, ale... również sporo kalkulacji i planowania, by potem przez kilka tur realizować nasz plan! Mechanika również stara się oddać rzeczywistość więc nastaw się, że to gra starająca się być nieco bliżej symulacji niż gry jako takiej.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Leaving Earth

Post autor: Kosternik »

Przy takim podejściu kolego xbor to Scythe też jest kiepskie.... dla wielbicieli "ameri". Tak kategoryczne osądy są niesprawiedliwe.
By się w ten sposób wypowiadać należałoby zaprzeczyć temu co było pisane tu wcześniej a Tobie jedynie udało się potwierdzić słowa poprzedników, bo to nie gra a symulator solo.
Moja mała kolekcja, a myślę o...
Awatar użytkownika
xbor
Posty: 244
Rejestracja: 12 gru 2010, 10:25
Lokalizacja: Katowice

Re: Leaving Earth

Post autor: xbor »

Oczywistym chyba jest że każdy ocenia grę subiektywnie, gra mi nie podeszła i moim zdaniem ta gra jest słaba, co nie zmienia faktu że dla kogoś to może być najlepsza gra jaka została wydana, ale ciężko żebym ja oceniał ją inaczej tylko dlatego że większość w tym wątku uważa ją za świetną grę. Zapewne są gry które ja uważam za bardzo dobre, a inni za kiepskie ale nie widzę powodu dla którego nie mieli by oni wyrażać swojej niepochlebnej opinii. Grać solo wolę na konsoli.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1293 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Leaving Earth

Post autor: vinnichi »

Ja niestety ze swojego zamówienia LE w planszosstrefie będę musiał zrezygnować, więc jeśli ktoś chciałby go odkupić to proszę o PW, z rabatami wychodzi 330zł. Wysyłka w tym tygodniu.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Leaving Earth

Post autor: misioooo »

Vinnichi czyżby czarny piątek dowalił portfelowi? Znam to z autopsji... Tyle dobrych pozycji, a kieszeń pusta...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1293 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Leaving Earth

Post autor: vinnichi »

niestety :-) Kolonista wygrał z Leaving Earth, to już 2 raz jak rezygnuje z zamówienia na LE, ale do 3 razy sztuka :mrgreen:
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Leaving Earth

Post autor: misioooo »

Pogadaj z xbor. Pewnie chętnie sprzeda swój egzemplarz. I będzie taniej niż nowy. ;)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1293 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Leaving Earth

Post autor: vinnichi »

Xbor juz sprzedał :) poczekam jak przetłumaczycie High frontier ;)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
rzabcio
Posty: 240
Rejestracja: 26 maja 2009, 09:40
Lokalizacja: Poznań, Winiary
Kontakt:

Re: Leaving Earth

Post autor: rzabcio »

O właśnie, muszę skończyć przewodnik do HF3 wreszcie...

Nie zamierzam bronić LE, bo część argumentów jest słuszna. Nie jest to najlepsza gra na świecie, o czym zresztą wspominałem i oczym zapomniał (znowu) Misioooo, pisząc, że "wreszcie negatyw..." Nie w mechanice jednak jest moc tej gry, ale w synergii między mechaniką a opowiadanym zagadnieniem. Takiego poziomu symulacji zachowującego dodatkowo złoty środek między realizmem, a grywalnością coraz trudniej doświadczyć w obecnych planszówkach. Pojawiła się bowiem tendencja do coraz większej abstrakcji, szczególnie, że wiele gier chce się przypodobać zarówno ameri-trashowcom, jak i euro-graczom, w rezultacie nie będąc żadnym z tych gatunków. Otrzymuje się więc tytuł może i poprawny mechanicznie i przez to ciekawy, ale kompletnie nie pasjonujący. Taki jest przykładowo Scythe – bardzo mi się rozgrywka podobała, fajnie się kombinowało, ale klimatu nie ratują nawet ładne obrazki. Genialnym przykładem jest Terraformacja Marsa, która całkiem słusznie zbiera (i jeszccze zbierze) trochę nagród, bo wspomniana synergia jest tam na niespotykanym poziomie.

Owszem, Leaving Earth nie ma genialnej mechaniki, ale obiektywne stwierdzenie, że "jest słaba" jest ostrym przegięciem, bo znajdę wiele innych gier, które mają o wiele słabsze elementy, o których wspomniałeś (losowość, downtime), a tymaczasem z kompletnie niezrozumiałycch dla mnie powodów zarówno recenzenci, jak i gracze sikają w majty na ich widok. (Miałem wypisać tutaj te argumenty wraz z przykładowymi grami, ale stwierdziłem, że dam sobie spokój.) Jak zaznaczyłem na początku – w przypadku LE ma to pewne uzasadnienie, ale problem dotyczy wielu innych naprawdę dobrych gier, które są niesłusznie pomijane w mainstreamie. Strasznie mnie wkurza ta swego rodzaju niesprawiedliwość.

PS. Tak, wiem, że to tylko gry, wbrew pozorom aż tak bardzo się nie spinam, potraktujcie powyższe mniej jako gównoburzę, a bardziej jako felieton. :)
Blog CiekaweGry - gry planszowe i nie tylko
Gramajda - zagraj w najlepsze gry planszowe w Poznaniu
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Leaving Earth

Post autor: c08mk »

Dodam od siebie, że pudełko może jest małe ale po rozłożeniu gra zajmuje tyle miejsca na stole co gry FFG, które mają 10x większe pudełka.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Leaving Earth

Post autor: misioooo »

rzabcio pisze:O właśnie, muszę skończyć przewodnik do HF3 wreszcie...
Najwyższy czas, bo Ares w końcu pokazał jakieś tam proofy z drukarni ;P Jest szansa jakaś, że w 2017 grę w końcu wydadzą! Tylko nikt nie wie czy instrukcje zawierają poprawki Drake'a czy też nie ;P
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
rzabcio
Posty: 240
Rejestracja: 26 maja 2009, 09:40
Lokalizacja: Poznań, Winiary
Kontakt:

Re: Leaving Earth

Post autor: rzabcio »

misioooo pisze:Najwyższy czas, bo Ares w końcu pokazał jakieś tam proofy z drukarni ;P
Tak, wiem, dlatego "wreszcie". Gdy się okazało, że Ares przeiąga sprawę to troszkę się poddałem, ale trzeba będzie skończyć przynajmniej ten przewodnik.
Blog CiekaweGry - gry planszowe i nie tylko
Gramajda - zagraj w najlepsze gry planszowe w Poznaniu
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Leaving Earth

Post autor: misioooo »

Rzabcio, liczyłem na komplet wszystkich 3 tomów ;) dasz radę, pomożemy!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
inshade
Posty: 76
Rejestracja: 10 mar 2013, 16:41
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Leaving Earth

Post autor: inshade »

Ktoś wie może kiedy strefa wysyła LE? Bo z tego co pisał @vinnichi, to mieli wysyłać w tym tygodniu, a tutaj ani widu ani słychu.
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Leaving Earth

Post autor: Muad'Dib »

Czy ktoś może zakupił pudełko od Geekmod? Patrzyłem na zdjęcia i wygląda na to, że będzie problem poukładać to wszystko jeśli się ma koszulki.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 195 times
Kontakt:

Re: Leaving Earth

Post autor: orzeh »

John Glenn, jeden z astronautów którzy występują w grze wczoraj zmarł.

https://pl.wikipedia.org/wiki/John_Glenn
Obrazek
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Leaving Earth

Post autor: Kosternik »

Pierwsza wideoinstrukcja PL
https://youtu.be/boqTikp1QoU
Moja mała kolekcja, a myślę o...
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Leaving Earth

Post autor: Ryu »

Nie oglądałem ale super że już jest.
Niefart że skończyłem ostatnio czytać już instrukcję ale zdecydowanie chętnie oblukam i sprawdzę czy o czymś nie zapomniałem :)
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Leaving Earth

Post autor: predki »

W końcu znalazłem i zrobiłem skan.
Dla wszystkich miłośników podboju kosmosu - czasopismo Ameryka numer specjalny z 1970 r. "Człowiek na Księżycu":
https://www.dropbox.com/s/8ctfcffk90hpx ... 5.pdf?dl=0
ODPOWIEDZ