Horror w Arkham: Gra karciana / Arkham Horror: The Card Game LCG (N. French, M. Newman)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Trolliszcze »

rattkin pisze:Końcowego odbiorcę nie muszą interesować technikalia produkcji, natomiast na pewno interesuje go produkt pozbawiony wad. Jak mawiają starzy górale: jak za pierwszym razem zrobisz dobrze, nie będziesz musiał poprawiać. Także, tego.
Toteż napisałem chyba dość wyraźnie: jak chcecie psioczyć, to psioczcie. Po prostu przy okazji nie róbcie z tego psioczenia festiwalu urojonych pretensji. Kart nie ma, bo nie było takiej technicznej możliwości. Tyle ode mnie w temacie.
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 144 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Munchhausen »

Techniczne możliwości pewnie były. Problem w tym, że korekta wymagałoby jakichś nakładów: czasu i pieniędzy. A tak fani pojęczą, pojęczą, a i tak będą grać. Niesmak pozostaje. Ale jak widać, są ludzie, którym słabe podejście do klienta nie przeszkadza.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Trolliszcze »

Widzę, że będziesz szedł w zaparte. Ok, jeśli Ci się wydaje, że były możliwości, to niech Ci się dalej wydaje. Może czasem lepiej żyć w błogiej niewiedzy.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: rattkin »

Nie, Trolliszcze ma rację, Galakta ma bardzo małe pole manewru, jesli chodzi o druk. To koszty druku / logistyki są istotne, korekta przy nich jest pomijalna.
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 144 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Munchhausen »

Munchhausen pisze:Ale tutaj trzeba odrobiny dobrej woli. A tego albo nie ma FFG, albo Galakta. Osobiście stawiam na pierwszą firmę.
Przecież jasno piszę, że zabrakło woli po stronie FFG :P
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Trolliszcze »

Munchhausen pisze:
Munchhausen pisze:Ale tutaj trzeba odrobiny dobrej woli. A tego albo nie ma FFG, albo Galakta. Osobiście stawiam na pierwszą firmę.
Przecież jasno piszę, że zabrakło woli po stronie FFG :P
I bardzo możliwe, że też się mylisz. FFG drukuje wszystkie swoje rzeczy w Chinach - w przypadku gier LCG wszystkie wersje językowe jednocześnie. To są dziesiątki (setki?) tysięcy pudełek przeznaczonych na rynki całego świata. Naprawdę Ci się wydaje, że łatwo byłoby z logistycznego punktu widzenia załatwić, żeby w tej ogromnej drukarni, która drobnicy raczej nie robi, wydrukowano specjalnie dla malutkiego wydawcy z polski parę arkuszy z poprawionymi kartami? Jeżeli poprawione karty mieszczą się na arkuszu drukarskim, to jeszcze pół biedy - da się zrobić (patrz podany przeze mnie przykład EH). Jeśli się nie mieszczą, to jest to nie lada problem, szczególnie że drukarnie często mają określone limity (nie wydrukują kilku arkuszy na specjalne zamówienie). W efekcie mogłoby to wyglądać tak, że Galakta musiałaby wydrukować - o ile FFG w ogóle by na to przystało - kilkadziesiąt tysięcy sztuk kart, żeby rozesłać kilkaset (optymistycznie licząc) graczom, którzy wyraziliby zainteresowanie.

Pominę już takie kwestie jak specjalne pakowanie, transport, "błędogenność" tego rodzaju specjalnych zamówień itd.
No i gdyby nawet na arkuszu dało się zmieścić kilka poprawionych kart, to osobiście na miejscu Galakty za nic bym tego nie zrobił - bo powstałby precedens i odtąd gacze domagaliby się dodruków wszystkich kart (a w przyszłości mogłyby się już na arkuszu nie mieścić). Lepiej przyjąć jednolitą politykę: nie dodrukowujemy, robimy erraty. Zresztą, tą samą polityką kieruje się FFG, bo na ich kartach tak, też są błędy - i też nie są one nigdy dodrukowywane.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Olgierdd »

Jeżeli FFG coś poprawia, to dopiero przy dodruku gry.
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 144 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Munchhausen »

Nie no, wiadomo, że oddzielnie to można drukować jedynie promoski, które będzie się dorzucać do książek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Trolliszcze »

Munchhausen pisze:Nie no, wiadomo, że oddzielnie to można drukować jedynie promoski, które będzie się dorzucać do książek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
FFG drukuje te promki w swojej własnej drukarni (w tzw. druku na żądanie)... Naprawdę nie rozumiem, dlaczego z taką determinacją chcesz tutaj dawać dowody swojej niewiedzy.
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 144 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Munchhausen »

Bo uwielbiam czytać Twoje wartościowe wpisy :*

Dobra, koniec tego śmiecenia w wątku.
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Skid_theDrifter »

Wygląda na to, że znów mamy fatalny poślizg, co zaczyna mnie niepokoić tym razem trochę bardziej. Obiecane równoczesne premiery w cyklu znów oddalone i oczywiście znów ani słowa wyjaśnienia: kiedy będą, co się stało i tak dalej i dalej...

Przyglądając się środowisku planszówkowiczy łatwo wyłapać pewne przyzwyczajenie weteranów do tego, że daty i fakty to bardzo różne rzeczy jeśli chodzi o wydawanie gier, ale ja tego szczerze mówiąc nie do końca rozumiem: książki, płyty, gry wideo, filmy - jakoś się wokół tego owinęły. Rozumiem to, że transport produktu z drugiego końca świata to nie jest małe miki, ale dalej myślę że można w tym temacie działać trochę sprawniej, pozwolić zmagazynowanemu towarowi doczekać do daty premiery, zamiast pi razy drzwi wyliczać czy zdąży dotrzeć. No i ostatecznie: im dłuższy czas transportu, tym łatwiej przewidzieć potencjalny obsuw i dać klientom informację z wyprzedzeniem: podtrzymać oczekiwania, nie dopuszczać do głosu kłopotliwych pytań i kontrolować przepływ informacji. Niby drobiazg, ale takie małe PRowe zagrywki przenoszą góry, bo wtedy nigdy nie wyglądasz, jakbyś czegoś nie wiedział, a całą odpowiedzialność za sytuację przekierowujesz we właściwym kierunku.

Póki co jednak, gdy kolejna paczka cyklu wreszcie zawita do naszych sklepów, względem zachodu będzie to jedynie... Echo Przeszłości.
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Arius »

Na FB napisali, że transport gdzieś stoi. Połowa ich ekipy jest na Essen, druga na targach książek.
Więc nic więcej kolega nie mógł ustalić. Dotrze pewnie na początku listopada.
Słowem: czekamy.
Az zobaczyłem sobie spoiler z nowymi kartami dla graczy. Tak ten teges.
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Zorak »

Tak to bywa z transportem, pierwszy mythos do dunwich mial kolo miesiaca poslizgu wiec jesli tutaj faktycznie bedzie tylko kilka tyg to nie ma co panikowac. Pociesza fakt ze dostana w transporcie wszystkie Mythosy wiec przez pol roku beda wychodzily rowno.

A dla informacji polecam grupe na fb.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Morsereg »

Skid_theDrifter pisze:Wygląda na to, że znów mamy fatalny poślizg, co zaczyna mnie niepokoić tym razem trochę bardziej. Obiecane równoczesne premiery w cyklu znów oddalone i oczywiście znów ani słowa wyjaśnienia: kiedy będą, co się stało i tak dalej i dalej...

Przyglądając się środowisku planszówkowiczy łatwo wyłapać pewne przyzwyczajenie weteranów do tego, że daty i fakty to bardzo różne rzeczy jeśli chodzi o wydawanie gier, ale ja tego szczerze mówiąc nie do końca rozumiem: książki, płyty, gry wideo, filmy - jakoś się wokół tego owinęły. Rozumiem to, że transport produktu z drugiego końca świata to nie jest małe miki, ale dalej myślę że można w tym temacie działać trochę sprawniej, pozwolić zmagazynowanemu towarowi doczekać do daty premiery, zamiast pi razy drzwi wyliczać czy zdąży dotrzeć. No i ostatecznie: im dłuższy czas transportu, tym łatwiej przewidzieć potencjalny obsuw i dać klientom informację z wyprzedzeniem: podtrzymać oczekiwania, nie dopuszczać do głosu kłopotliwych pytań i kontrolować przepływ informacji. Niby drobiazg, ale takie małe PRowe zagrywki przenoszą góry, bo wtedy nigdy nie wyglądasz, jakbyś czegoś nie wiedział, a całą odpowiedzialność za sytuację przekierowujesz we właściwym kierunku.

Póki co jednak, gdy kolejna paczka cyklu wreszcie zawita do naszych sklepów, względem zachodu będzie to jedynie... Echo Przeszłości.
rozwala mnie takie jojczenie.
premiera angielskiej wersji 'echa przeszlosci' byla wczoraj ale to juz fatalny poslizg.
zrozum, ze to nie zalezy od galakty. transport utknal to co maja zrobic? pojechac tam osobiscie i przywiezc? i na jakiej podstawie uwazasz, ze mogli wyslac towar wczesniej by czekal w magazynach na date premiery. nie tylko spolonizowana wersja ma opoznienie.
wiem, ze galakta ma wiele za uszami ale narzekanie na cos na co nie maja wplywu to juz zwykle czepialstwo i jeczenie dla samego jeczenia.
swoja droga informacje na temat opoznienia sa.
no i na koniec. to nie jest gra turniejowa, faktycznie opoznienie tygodniowe jest az tak wielkim problemem, ze nie mozna spokojnie wyczekac?

ps. i niestety nie masz racji. ksiazki i gry komputerowe borykaja sie z tym samym problemem.
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Skid_theDrifter »

Morsereg pisze:rozwala mnie takie jojczenie.
premiera angielskiej wersji 'echa przeszlosci' byla wczoraj ale to juz fatalny poslizg.
Może inaczej: są na świecie społeczeństwa ceniące sobie wysoki stopień organizacji i takie, które tego nie cenią - tych drugich jest znacznie więcej i kulturowo raczej do tych drugich właśnie należymy. Ze specyfiki mojego zawodu wynika przywiązanie do terminów. Nie jestem typem odmierzającym wszystko co do minuty, ale co do dnia już tak. Dla mnie to zwyczajnie oznaka zorganizowania. Jeśli jest poślizg to jest i tyle. Dla kogoś to może być tydzień, dla kogoś miesiąc, dla innego jeszcze rok - ja tylko stwierdzam fakt poślizgu. Jojczeniaś chłopie nie widział.
Morsereg pisze:zrozum, ze to nie zalezy od galakty. transport utknal to co maja zrobic? pojechac tam osobiscie i przywiezc? i na jakiej podstawie uwazasz, ze mogli wyslac towar wczesniej by czekal w magazynach na date premiery. nie tylko spolonizowana wersja ma opoznienie.
O, widzisz, sam rozumiesz, że szczekasz na złe drzewo. Z jednej strony uważasz, że mam pretensję do Galakty, z drugiej samemu Ci się to nie klei, i może zauważysz czemu. Ja obserwuję i opisuję fakty, obserwuję trendy i szukam wzorów wydarzeń - a jeśli wysnuwam wskazanie winy, to leży zawsze tam, gdzie leżał potencjał, a zabrakło chęci. Czy warunkuje to wymyślanie absurdalnych roszczeń w moim imieniu? Niespecjalnie.
Morsereg pisze:wiem, ze galakta ma wiele za uszami ale narzekanie na cos na co nie maja wplywu to juz zwykle czepialstwo i jeczenie dla samego jeczenia.
Ja stwierdzam fakt, ty narzekasz na moje stwierdzenie faktu. Sam oceń, kto ma podejście roszczeniowe i czyj post jest bardziej meta nie na temat.
Morsereg pisze:swoja droga informacje na temat opoznienia sa.
Linkuj śmiało do oficjalnego "hej, mamy obsuw". Pokątne wspomnienie przy okazji innego produktu to "ups, dalim się przyłapać na braku info". Przy okazji, poprzednim razem, przy premierze Szlaku do Carcosy Galakta stanęła na wysokości zadania i dała znać co w trawie piszczy. Tak więc da się, trzeba tylko chcieć - może jutro coś głośniej dadzą znać, bo to był ostatecznie dość bogaty w wydarzenia weekend.
Morsereg pisze:no i na koniec. to nie jest gra turniejowa, faktycznie opoznienie tygodniowe jest az tak wielkim problemem, ze nie mozna spokojnie wyczekac?

ps. i niestety nie masz racji. ksiazki i gry komputerowe borykaja sie z tym samym problemem.
To czy gra jest turniejowa czy nie nie ma tu żadnego znaczenia, albowiem pytanie o to, czy konsumenci mają tendencje do spokojnego czekania przerabiano już wielokrotnie w wielu branżach. Odpowiedź zawsze brzmiała "nie", a wręcz: coraz bardziej "nie". Równoczesne premiery moim zdaniem bardzo służą rodzimemu rynkowi tak w ogóle, pozwalają mu się rozwijać, unosić na globalnej fali hype'u, co jest dość ważne biorąc pod uwagę to, że właściwie każdy tu jest jednocześnie na BGG. Chcesz być podpięty i związany z tym co dzieje się na świecie teraz, a nie pół roku temu, nawet nie tydzień temu. Może Ciebie to nie dotyczy i w związku z tym faktycznie nie rozumiesz, o co chodzi. A chodzi o to, że wszystko ciągle płynie. Brak dostępności rodzimej wersji to zachęta do wersji angielskiej, która magicznie zawsze jest na czas.

Na koniec zaś coś czego nie zrozumiałeś lub próbujesz przekręcić żeby spróbować stworzyć absurdy w mojej wypowiedzi: nikt nie twierdzi, że opóźnienia logistyczne się nie zdarzają. Problem zawsze leży w proporcji. Nie pamiętam już, kiedy ostatnio miałem tak, że miałem opóźnienie dostawy premierowej książki/filmu/muzyki. Ale oczywiście, zdrowo z mojej strony założyć, że się zdarzają. Dwa razy w niewielkim odstępie czasowym (miesiąc po miesiącu) zamawiam coś markowanego FFG/Galakta, dwa razy jest opóźnienie. Oczywistym jest, że jakiś problem logistyczny istnieje, ale po czyjej stronie - nie wiem, ale też nie mam zamiaru prowadzić śledztwa w tej sprawie. Jakiś czas temu trochę się mówiło o tym, że premiera L5R uderzy w inne LCG, może to jest właśnie ten impakt, powód dla którego polska wersja się spóźnia, ale w tym wypadku to spekulacja.

Strasznie osobiście to wziąłeś do siebie i nie do końca rozumiem czemu, ale mam nadzieję że moja wypowiedź dopełnia kontekstu którego Ci brakowało żeby zrozumieć stanowisko inne niż własne.
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Zorak »

Ale wiesz że to FFG ustala date premiery, i np oni już dostali i mało ich interesuje że nasz transport będzie za tydzień czy dwa. Terminy druku ustala FFG, na transport Galakta nie ma wpływu na kontrole celną też nie więc czepianie się ich o termin jest dziwne. W sprawie tłumaczenia nikt ich nie broni, czasem dają ciała ale transport to nie ich wina.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Skid_theDrifter »

Zorak pisze:Ale wiesz że to FFG ustala date premiery, i np oni już dostali i mało ich interesuje że nasz transport będzie za tydzień czy dwa. Terminy druku ustala FFG, na transport Galakta nie ma wpływu na kontrole celną też nie więc czepianie się ich o termin jest dziwne. W sprawie tłumaczenia nikt ich nie broni, czasem dają ciała ale transport to nie ich wina.
Jasne, że wiesz. Dlatego tak się zdziwiłem tym jaki zwrot miał post na który odpowiedziałem. Chodzi mi głównie o komunikację. Z ich perspektywy nic nie stoi na przeszkodzie zwyczajnie informować o rzeczach, na które nie mają wpływu. Na przepływ informacji mają wpływ, więc gdy ten przepływ jest nie dość widoczny, warto to zasygnalizować. Galakta z mojego rozumienia zatrudnia CMa, więc to jest jedynie kwestia chęci.

Inną sprawą jest to, że gdyby tak długoletni partnerzy FFG w Europie dali wyżej do zrozumienia, że obecna logistyka im nie służy i wcina się im w zyski, można by zobaczyć jakieś zmiany. Kontakt biznesowy trwa od lat, musi być lukratywny skoro trwa, więc i jakiś element dbania o partnerów biznesowych też w nim chyba jest...? Wcześniej o tym wspomniałem, ale gdy się robi równoczesne premiery (a robi się ich coraz więcej w skali świata), to w planie uwzględnia się czas magazynowania. Jasne że nikt nie lubi, jak towar leży i nie generuje zysków, ale też nie uniknie się tego, jak się chce robić premiery równocześnie z resztą globu, jest to poniekąd wpisane w ideę.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Trolliszcze »

FFG zalicza obsuwy nawet własnych produktów. Sądzę, że przyczyną większości z nich jest miejsce produkcji: Chiny. Sęk w tym, że FFG za - nomem omen - Chiny Ludowe nie zrezygnuje z produkcji w tym kraju, bo koszty first, a terminowość second. Proponuję się przyzwyczaić, nawet jeżeli niezgodność daty widniejącej w zapowiedzi i daty faktycznej premiery powoduje u Ciebie silne zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Zapewniam, że się da, bo też je kiedyś miałem. Odwołując się do Twoich argumentów kulturowych, myślę, że w naszym kraju to bardziej brakuje akurat luzu, a nie jeszcze większego ciśnienia na terminowość.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: rattkin »

Pozostaję niedomiennie pod wrażeniem kultury wypowiedzi kolegi Skida, którą to kasuje młodziaków jednego po drugim. Dobrze się to czyta.

Co do obsuw i komunikacji, to tak specyficzna branża, szybko przepoczwarzona i zdziczała, że nie długo jeszcze - obawiam się - nie będziemy mogli wymagać od niej normalności. W pewnym sensie wydawanie gier planszowych to robienie plików graficznych do druku, a potem siedzenie za biurkiem i manipulowanie palcami, w nadziei że wiele osób po różnych stronach świata wszystko poprawnie ogarnie. Wydawcy bardzo często sami nic nie wiedzą o postępie (druku, logistyki) swojego własnego produktu. To taka branża, gdzie jest się za małym, by wymagać i cokolwiek dyktować - i jest się na łasce drukarni i firm spedycyjnych, którym wisi i powiewa taki klient, bo jest małą rybką w ich skali.

Ogólnie, to w takiej koniunkturze, założenie profesjonalnej drukarni w PL wygląda na świetny biznes.
Ostatnio zmieniony 29 paź 2017, 21:09 przez rattkin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Trolliszcze »

rattkin pisze:Pozostaję niedomiennie pod wrażeniem kultury wypowiedzi kolegi, którą to kasuje młodziaków jednego po drugim. Dobrze się to czyta.
To tak właśnie a propos tego braku luzu. Uśmiechnij się, rattkinie, życie jest piękne.
PS: Pamiętam o tym zdjęciu, jak należy rozkładać karty na macie, ale dostałem zapalenia płuc i nie mam siły. Niemniej jestem słowny i obiecuję, że to zdjęcie zrobię.
EDIT: Ej, taka bezczelna edycja posta bez słowa wyjaśnienia?! Niemniej nie jestem wcale zaskoczony, że podoba Ci się styl wypowiedzi kolegi, bo jest bardzo podobny do Twojego: obaj nie potraficie się streszczać (again, zanim się zezłościsz, proszę o odrobinę dystansu). Nieodzowna emotka: ;)
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Gatherey »

Czy ktoś byłby w stanie podzielić sie wrażenia z grania solo? Warto/nie warto, lepiej wziąc LotRa?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Trolliszcze »

Solo Arkham, grany na jedną rękę, jest lepiej zbalansowany, przynajmniej od początkowych scenariuszów LotRa. Można też oczywiście grać na dwie ręce, jeśli ktoś tak lubi. Odpada część smaczków: są np. pewne karty Mitów, których treści nie wolno zdradzać innym badaczom. Jak się gra na dwie ręce, to się tego nie uniknie, wiadomo. Ale tryb true solo (na jedną rękę = jednym badaczem) działa świetnie, choć bywa bardziej losowy.

Dlaczego? Bo generalnie od dwóch badaczy wzwyż mieli się w rozgrywce całą talię Mitów, więc wyjdą zarówno te rzeczy bardziej gorsze, jak i mniej gorsze ;) W trybie solo jak nam wyjdą na początku te bardziej gorsze, to szybko można się znaleźć w sytuacji bez wyjścia - nikt nas nie poratuje. Dotyczy to wszelkich aspektów losowości karcianki: grając jedną ręką jest większa szansa, że się nie dobierze żadnej broni itd. Dla mnie osobiście to zaleta, bo lovecraftowskie wrażenie zaszczucia jest w grze solo o wiele bardziej wyczuwalne. Ponadto porażka w scenariuszu nie oznacza porażki w kampanii, trzeba się przygotować mentalnie, że gra solo będzie bardziej wyboista. Za to sukces smakuje wtedy o wiele lepiej.

Inna zaleta trybu true solo to krótki czas rozgrywki - zależy to oczywiście od scenariusza i jego przebiegu, ale 30 minut to chyba taka norma.

Jeżeli leży Ci klimat, nie ma żadnych powodów, żeby nie kupować AH do gry solo - nadaje się do tego znakomicie.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: rattkin »

Wydaje mi się, że obydwie te gry są balansowane głównie pod 2 graczy. Można grać samemu i przeważnie będzie to dobra zabawa, ale trzeba liczyć się z faktem, że czasem może być "niesprawiedliwie trudno". Pod tym względem, te gry są bardzo podobne do siebie. Mimo wszystko, myślę, że to jedne z najlepszych gier do grania solo.
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Zorak »

Solo sie fajnie gra, ale potwierdzam ze na 2 jest latwiej. Glownie dlatego ze grajac solo w 30+ kartach musisz pokryc wszystkie glowne aspekty gry (walka,badanie itp) a grajac na 2 i wiecej osob mozna sie specjalizowac.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 451
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 77 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Zaan84 »

Gatherey pisze:Czy ktoś byłby w stanie podzielić sie wrażenia z grania solo? Warto/nie warto, lepiej wziąc LotRa?
Decyzja powinna zostać podjęta głównie ze względu na setting i klimat. Jednak jeżeli nie ma to dla ciebie znaczenia to ja bym się raczej skłaniał ku Arkhamowi. Trochę mniej kart w talii sprawia że bardziej sie z nią "utożsamiamy", nie musimy obstawiać się sojusznikami, którzy robią za mięso armatnie. Ogólnie mechanika jest trochę bardziej wygładzona. Ja obie gry lubię ale Arkham lubię troszku bardziej.
ODPOWIEDZ