Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Agricola

Post autor: sajlenthill »

No mi się nigdy taka sytuacja nie zdarzyła a trochę partii rozegrałem. A gdzie kupiłeś swój egzemplarz bo ostatnio to chyba ciężko wersję dla gracza znaleźć?
Thomas
Posty: 12
Rejestracja: 31 mar 2014, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Thomas »

pod koniec stycznia 2018 r. była dostawa. Jest już w więkości znanych mi sklepów (AM76, Gandalf, Mepel). Kupiłem w Gandalfie za 119 zł.
Mepel ma też drewniany organizer za 65 zł, też zamierzam kupić.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2018, 12:56 przez Thomas, łącznie zmieniany 1 raz.
lucek1980
Posty: 39
Rejestracja: 30 paź 2016, 21:35
Has thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: lucek1980 »

sajlenthill pisze:A gdzie kupiłeś swój egzemplarz bo ostatnio to chyba ciężko wersję dla gracza znaleźć?
Nawet w Mediaexpert można kupić ;)
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Agricola

Post autor: Quille »

Też mi się nie zdarzyła, raczej nie jest to potrzebne. Jakby się raz na ruski rok zdarzyło, to są te kartonowe zasoby (po drugiej stronie żebraków bodajże).
Thomas
Posty: 12
Rejestracja: 31 mar 2014, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Thomas »

dzięki za odpowiedzi!
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: Pastorkris »

Thomas pisze:Zakupiłem Agricolę wersja dla graczy (gra jeszcze nie dotarła) w instrukcji jest napisane, że w trakcie gry może zabraknąć znaczników (zwierząt, jedzenia, materiałów budowlanych). Jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii. Pytam, gdyż sklep mepel.pl oferuje drewniane elementy do gry Agricola i nie wiem ile tego powinienem dokupić.

z góry dzięki za podpowiedź
Zwierzątek nie, ale zboża czasem brakuje :) Korzystamy wtedy z kartonowych zamienników, ale to zwykle przez turę czy dwie, a później znów elementów starcza. -> Cały czas mówię o starej edycji Agricoli. Nie wiem czy w nowej Dla Graczy jest tyle samo elementów.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: Pastorkris »

W Agricolę zwykle (czytaj 2 razy w roku) grywamy tylko we dwójkę. Gra nie ląduje często na stole z racji swojego ciężaru i cierpienia, które wywołuje u większości w nią grających :) W weekend mieliśmy okazję zagrać w 4 osoby z dodatkiem Torfowisko: Ależ to było miodne! Przede wszystkim zachwycił mnie dostęp do akcji z kamieniem od samego początku gry. Bardzo wiele to zmienia w kontekście nowych strategii i możlliwości. Do tego większy dynamizm na planszy dużych usprawnień - grając we dwie gdy przeciwnik czegoś nie weźmie wtedy karty leżą przez całą grę. Grając w tyle osób często mamy dostęp do tych co leżą pod spodem bez zakupu tych górnych.
Podsumowując: pomimo faktu, że graliśmy zdecydowanie za długo jak na tą grę, to wszyscy bawiliśmy się bardzo dobrze :)
Maniake
Posty: 77
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:56
Lokalizacja: Zgorzelec
Has thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: Maniake »

Witam, kupiłem ostatnio Agrikole wersjie dla graczy dla mojej lubej. Podpowiedzcie mi jakie koszulki na karty będą do niej pasowały? Moja strasznie panikuje jak karty do jej gier nie są zabezpieczone. Na stronie Rebela znalazłem odnośnik z starej edycji do (59x92 mm) Standard European Premium. Ale nigdzie nie znalazłem czy karty w obu edycjach są takiej samej wielkości. :/
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Agricola

Post autor: warlock »

Są takie same ;).
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Agricola

Post autor: ozon »

W majówkę udało mi się wreszcie wyciągnąć po latach starą (i nadal dobrą!) Agricolę i rozegrać kilka 2-osobowych partii. Czytałem o nowej A., że autor "dopracował" talię. Czy ktoś z Was dysponuje dokładnym zestawieniem jakie karty ze starej weszły do nowej, jakie wzięto ale zmieniono (wraz z dokładnymi numerami np. E200)? Na BGG znalazłem tylko pliki z listami kart, a nie takie zestawienie, o którym piszę.
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: predki »

Karty w nowej i starej edycji są inne. To nie jest tak, że spośród starych kart Uwe wyrzucił niektóre. Niewiele jest kart takich samych, Na szybko znalazłem na przykład: Drwal E176 w starej i A116 w nowej talii i Pleban (E193/B163). Ale taki już Kramarz (E184/A102) działa odrobinę inaczej.Podobnie Kuglarz (E167/A155).
Nie da się przerobić starej talii na nową poprzez usunięcie kart. W nowej wersji, jak zresztą widać, są talie A i B, a nie jak w starej E, I i K.
Skydancer1974
Posty: 41
Rejestracja: 17 kwie 2017, 08:40
Has thanked: 77 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: Skydancer1974 »

Witam. Czy ktoś się orientuje gdzie jest możliwość zakupu samych figurek do Agricoli, bez konieczności kupowania takiego zestawu https://wizkids.com/agricola-game-expansion/ Z tego co wiem to Lacerta nie planuje nawet wydać tych dodatków.
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Agricola

Post autor: kmd2000 »

Chyba nie było to tutaj wrzucane, ale Lookout już jakiś czas temu ujawnił zdjęcie ze świeżo wyprodukowanymi 50-cioma kopiami nowej wersji Torfowiska:

https://www.facebook.com/Lookoutgames/p ... 2321804615

Gra ma być dostępna w dystrybucji w EU i US już w sierpniu.
Wydawcy w PL milczą...
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Agricola

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

''Najbardziej klimatyczne eurogry - Gradanie TOP5''
Chciałem się odnieść do narzekania chłopaków z Gradania na karmienie w Agricoli.
Karmienie w Agricoli jest MEGA KLIMATYCZNE :!:
Gra odnosi się do czasów gdzie karmienie było priorytetem. Chłop nie pracował na roli po to żeby mieć z czego opłacić rachunki za telefon, internet, telewizję, prąd, gaz. Chłop pracował na roli po to żeby mieć co do gęby włożyć a dopiero potem myślał czy za to co zostało kupić buty czy koszulę :wink:
Karmienie w Agricoli jest mega klimatyczne i oddaje ducha tamtych czasów.
Narzekać na to że w Agricoli trzeba karmić ludzi to jak narzekać na to że w Zamkach Burgundii trzeba rzucać kośćmi :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Agricola

Post autor: Miszon »

Haha, bardzo słuszna uwaga.
W ogóle, Agricola to jedna z bardziej klimatycznych gier, bardziej klimatyczna od paru przygodówek, czy karcianek które niby mają mieć klimat ;)
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: predki »

Będzie nowa talia do Agricoli - Bubulcus Deck. W sumie 120 kart: 60 pomocników i 60 małych usprawnień.
Premiera w październiku, a my ciągle czekamy na Artifex Deck.
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Agricola

Post autor: kmd2000 »

predki pisze: 20 sie 2018, 11:59 Będzie nowa talia do Agricoli - Bubulcus Deck. W sumie 120 kart: 60 pomocników i 60 małych usprawnień.
Premiera w październiku, a my ciągle czekamy na Artifex Deck.
Nie tylko, o nowym Torfowisku też cisza.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Agricola

Post autor: KamradziejTomal »

Lacerta:
Niestety jeśli chodzi o ten tytuł musimy przyjąć zasadę 'nie mówię tak, nie mówię nie' ;) Chcielibyśmy zrobić dodatki w przyszłym roku, ale nie chcemy Wam tego obiecywać, bo rożnie może być.

Pozostałe zapowiedzi jak tylko będziemy wiedzieć, że robimy to dam znać w pierwszym poście:)
My też bardzo lubimy się chwalić, że coś wydajemy ale równie mocno chcemy uniknąć sytuacji, w której potem się okazuje, że jednak nie;)
Niestety sytuacja jest jaka jest. Trzymajmy się wersji, że do końca 2018 nic się nie dowiemy, kto wie może na nowy rok Lacerta nas czymś zaskoczy.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
pawelpiotrm
Posty: 27
Rejestracja: 02 lut 2016, 11:34
Has thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: pawelpiotrm »

Wielka szkoda
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Agricola

Post autor: elayeth »

Skydancer1974 pisze: 29 maja 2018, 08:54 Witam. Czy ktoś się orientuje gdzie jest możliwość zakupu samych figurek do Agricoli, bez konieczności kupowania takiego zestawu https://wizkids.com/agricola-game-expansion/ Z tego co wiem to Lacerta nie planuje nawet wydać tych dodatków.
Udało się kupić? Też przymierzam się do zakupu...
Skydancer1974
Posty: 41
Rejestracja: 17 kwie 2017, 08:40
Has thanked: 77 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: Skydancer1974 »

Zrezygnowałem ze względu na cenę. Zastanawiałem się nad kupnem figurek z tej strony https://www.rpglocker.com/index.php?mai ... l2punpopg7. Cały komplet tj. 25 szt. figurek kosztowałby bagatela 325 zł :) do tego trzeba doliczyć jeszcze koszty transportu 80 zł.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: Pastorkris »

W życiu nie zamieniłbym drewienka w Agricoli na jakieś plastikowe figurki ;) Szczególnie za taką cenę. Dyski trzymają spójną całość z resztą elementów gracza w kolorze, do tego naklejki nam wystarczają z utrzymaniem klimatu ("Baba do orania pola!", "Mój syn znalazł sobie nowego brata w gnojowniku, więc go przygarnęliśmy" itd.). Poza tym można nimi rzucać :D gdy się np ma za daleko do konkretnego pola, a figurką już nie.
Jak komuś strasznie przeszkadzają dyski to chyba wolałbym meeple, niczym z Carcassone, ale wtedy znów nie ma naklejek.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Agricola

Post autor: Quille »

Pastorkris pisze: 03 wrz 2018, 14:55 Jak komuś strasznie przeszkadzają dyski to chyba wolałbym meeple, niczym z Carcassone, ale wtedy znów nie ma naklejek.
W wersji "dla graczy" są takie większe meeple i jest spoko. Chyba nawet wolę niż dyski z naklejkami. A figurki to trochę przerost formy nad treścią jak dla mnie, ale co kto woli ;)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Agricola

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Quille pisze: 05 wrz 2018, 17:15
Pastorkris pisze: 03 wrz 2018, 14:55 Jak komuś strasznie przeszkadzają dyski to chyba wolałbym meeple, niczym z Carcassone, ale wtedy znów nie ma naklejek.
W wersji "dla graczy" są takie większe meeple i jest spoko. Chyba nawet wolę niż dyski z naklejkami. A figurki to trochę przerost formy nad treścią jak dla mnie, ale co kto woli ;)
Nie tyle co kto woli tylko... Jest kasa, jest i fantazja. :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ms-trex
Posty: 11
Rejestracja: 10 wrz 2018, 20:20

Re: Agricola

Post autor: ms-trex »

Chciałbym sobie kupić Agricolę ale nie wiem na którą się zdecydować, kupować starą wersję czy nową. Lubię jak dobra gra ma jakieś dodatki jeeszcze bardziej polepszające rozgrywkę, w przypadku nowej Agricoli chyba nie ma żadnych dodatków? A ile dodatków wydanych po polsku wydano do starej wersji Agricoli? No i generalnie która wersja jest po prostu lepsza w graniu stara czy nowa?
ODPOWIEDZ