Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: melee »

W kilku miejscach pojawiły się rozmowy o grze Agricola, postanowiłem więc założyć nowy wątek. Oto kilka linków:

strona gry na BGG
http://www.boardgamegeek.com/game/31260

dyskusja o angielskim wydaniu
http://www.boardgamegeek.com/thread/217938

ciekawy artykuł tłumaczki gry
http://boredgamegeeks.blogspot.com/2007 ... games.html

wsparcie angielskiego wydania
http://www.boardgamegeek.com/thread/230172

W skrócie sprawa wygląda następująco: gra została wydana i pokazana światu na Essen. Niestety jest tylko w wersji niemieckiej, a jest mocno zależna od języka - ponad 300 kart z opisami. Wydawca jest małą firmą i nie miał w najbliższych planach wydania wersji angielskiej. Gra spotkała się jednak z dużym zainteresowaniem i obecnie są rozważane 3 opcje:

- wydanie gry przez inną firmę (z-man)
- wydanie jedynie talii kart w języku angielskim
- przygotowanie kart w języku angielskim i udostępnienie ich, do prywatnego druku

Obecnie trwają prace nad tłumaczeniami. Osobiście spodziewam się pierwszego wariantu, odzew graczy jest naprawdę spory.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Opcja czwarta: fani planszówek zapisują się masowo na kursy języka niemieckiego :D
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

Sztefan pisze:Opcja czwarta: fani planszówek zapisują się masowo na kursy języka niemieckiego :D
Opcja piata: fani planszowek uzywaja polskiego tlumaczenia ktore obiecal nam sztefan :twisted:
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Sztefan pisze:Opcja czwarta: fani planszówek zapisują się masowo na kursy języka niemieckiego :D
Eine ausgezeichnete Idee, Herr Stefan :D
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Post autor: melee »

No i angielskie karty gotowe, przynajmniej w wersji tekstowej
http://lookout-games.de/wp-content/uplo ... ist-v7.pdf

Jakiś czas temu Jax pisał o galopujących notach niektórych gier na BGG (w wątku o Twilight Struggle). 5 dni temu zauważyłem, że 1960 jest już na 45 miejscu, a Agricola na 168. No cóż, 5 dni minęło. 1960 jest na miejscu 34 (średnia 8,5 - ponad 300 głosów), Agricola na 85. Średnia niewiarygodna, 8,8. Ponad 200 głosów. Z tego 5 osób dało noty poniżej 7 (2 ze względu na język niemiecki, jasna sprawa :))

Bazik dał grze 9 jak widzę ;) Choć po solowej grze.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Post autor: jax »

Ehh.. byl okres triumfalnego marszu w gore Battlelore'a co niektorzy witali z ekstaza a inni z niesmakiem. Teraz mamy 2 kolejnych top10 contenders i kolejne triumfalne marsze w gore. Z 'nowszych' rzeczy do top 10 weszly Caylus, Twilight Struggle i Shogun, teraz czas na Agrikole i 1960. Agricola moze, tak jak pisal bazik, ma nawet szanse zdetronizowac Puerto Rico.
Dobrze, ze cos tam sie w czolowce miesza.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Mnie dziwi i zaskakuje niskie miejsce Brass - aktualnie 477 ze srednia 7.8 (przy 109 glosach). Moim zdaniem to gra duzo lepsza niz Puerto Rico i porownywalna z Wysokim Napieciem.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Post autor: melee »

Don Simon pisze:Mnie dziwi i zaskakuje niskie miejsce Brass - aktualnie 477 ze srednia 7.8 (przy 109 glosach).
Ale to tylko ze względu na małą ilość głosów. BGG przelicza zapewne głównie dlatego te 7.8 na 6.51 (czyli wskazuje na słabą grę). Zbyt dużo graczy pewnie nie pozna Brass, więc wróżę mu miejsce w drugiej 50.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

melee pisze: Ale to tylko ze względu na małą ilość głosów. BGG przelicza zapewne głównie dlatego te 7.8 na 6.51 (czyli wskazuje na słabą grę). Zbyt dużo graczy pewnie nie pozna Brass, więc wróżę mu miejsce w drugiej 50.
Gdyby 7.8 zostalo przy zwiekszeniu ilosci glosow to mialby miejsce 15.
BGG dodaje 100 glosow "5.5" i dopiero wtedy wylicza ranking.
Przydaloby sie zatem jeszcze z 200-300 glosow przynajmniej, zeby gra byla zauwazalna w rankingu.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Post autor: melee »

hmm... z moich obserwacji wynika, że dopiero przy wielu tysiącach głosów średnia rankingowa gry dogania tę indywidualna. Wówczas różnica wynosi < 0,1. Przy ok. tysiącu głosów różnica wynosi jakieś 0,3 - 0,4. A nie sądzę, żeby Brass przekroczył 1000 ocen. Wówczas zakładając utrzymanie średniej 7,8 wyjdzie nam ok. 7,45, czyli obecnie 54 miejsce.
Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Wilk »

Ja mam wrazenie, ze Wallace jakis jest albo niszowy, albo budzi skrajne emocje - Brass to nie jest jedyna jego gra, ktora jest cokolwiek nisko, jak na to, co oferuje.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Post autor: jax »

Wilk pisze:Ja mam wrazenie, ze Wallace jakis jest albo niszowy, albo budzi skrajne emocje - Brass to nie jest jedyna jego gra, ktora jest cokolwiek nisko, jak na to, co oferuje.
A to sie zgadza. Absurdalnie nisko jest Perikles (wiem, wiem, ma jeszcze malo ocen ale jego realna srednia nie jest imponujaca (7.43)) - ale tak to jest jak jakies przedszkolaki z bgg zaczynaja w komenatrzach wypisywac glupoty o skomplikowanych, niewygodnych w obsludze regulach czy zbytnim wplywie kostki na walke (ha, ha, ha).
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

ad perikles - zdecydowanie zbyt duzy wplyw kostki. jedna ze slabszych gier wallace-a. [FLAME ON]

ad agrikola - mam przetlumaczone na polski polowe talii E (reszta to mialy byc rozszerzenia, wogole nie czuje potrzeby nimi grac poki nie bede mial >10 czy >20 gier zagranych. sztefan obiecywal tlumacznie, wiec moze zrobi druga polowe :-) (jakby co - mam minor improvements, nie mam occupations, mam plik .xls z angielskim tlumaczeniem w formacie gdzie latwo to podmieniac na polski a potem wydrukować z tego 'paste-up-y').

top 10 pewnie bedzie, przynajmniej na moment. top 1 chyba sie nie da realnie... 1960 zacznie spadac jak wejdzie na gore i bedzie wypadalo w niego zagrac nawet jak sie nie lubi twilight struggle - teraz on duzo zyskuje na opinii ze to taki lzejszy twilight - bo nikt komu sie orginal nie podoba nie zmarnuje iles godzin na granie w toto, wiec trudno zeby 1960 mialo teraz jakies super zle oceny...
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Post autor: jax »

bazik pisze:ad perikles - zdecydowanie zbyt duzy wplyw kostki. jedna ze slabszych gier wallace-a. [FLAME ON]
To juz wolalem twoj komentarz z bgg.
[No i biegne antyflamewarowego schronu zanim sie tu rozpeta miedzy wami... :)...tup..tup..tup.. ]
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

agricola po angielsku byc moze juz w kwietniu - http://www.boardgamegeek.com/thread/239977
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Post autor: melee »

Co do 1960 to chyba nie tylko zyskuje na opinii, że to lżejszy TS, ale też TS bez kostki

Agricola do kupienia w pre-orderze, jedyne 60$ (150 z). Gorzej z transportem, 33 $. Razem ok. 230 zł. No i najwcześniej kwiecień ;)
Ostatnio zmieniony 14 lis 2007, 16:04 przez melee, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Post autor: melee »

Z-man napisał, że potrzebuje 750 zamówień w pre-orderze aby zacząć projekt. Ale w ciągu 12 godzin 150 osób wpłaciło kaskę, więc raczej nie będzie problemu ;)
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

a niemiecka agricola w rebelu ponoc od jutra... pewnie powinienem napisac wiekszy tekst tlumaczacy dlaczego niemiecka wersja to nie koniec swiata, ale nie moge bo gram w agricole :-D
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Post autor: melee »

melee pisze:5 dni temu zauważyłem, że 1960 jest już na 45 miejscu, a Agricola na 168. No cóż, 5 dni minęło. 1960 jest na miejscu 34 (średnia 8,5 - ponad 300 głosów), Agricola na 85. Średnia niewiarygodna, 8,8
minął dzień, z ciekawości zajrzałem ponownie. 1960 już na 32 miejscu. Agricola na 66! Średnia nota nawet wzrosła, do 8.9, niewiarygodne. Aż się nastawiam na "nie", na przekór, czuje jakiś spisek ;)
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

jak zacznie zagrazac pierwszemu miejscu wskoczy grupa maruderow ze to 'wieloosobowy pasjans' i ze 'karty niezbalansowane', spoko spoko :-)
a tak na serio gra chyba ciut za dluga zeby mogla sie naprawde kazdemu podobac. no i po wysluchaniu regul ma sie poczucie ze sie wogole nie ma pojecia o co chodzi, znajda sie tacy co ocenia gre tylko po wysluchaniu regul i wymieknieciu przed gra. co z tego ze po 3 kolejkach wszystko sie okazuje proste...
barchan
Posty: 19
Rejestracja: 07 lut 2007, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: barchan »

czy ktoś jest zainteresowany kupnem angielskiej wersji agricoli? Niestety za słabo znam niemiecki żeby grać w wersję niemiecką, tekstu jest na kartach za dużo, to nie puerto rico albo el grande.

Zgaduję, że jak się zamówi więcej gier naraz to koszt wysyłki zostanie stały tj. 33 dolary. I będzie mniejsza tragedia.

Chętni?
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

To istnieje już wersja angielska? Z tego co wiem na razie wydaje ją tylko Lookout Games i tylko po niemiecku, chociaż już wypuścili oficjalne tłumaczenie kart itp., więc jesteśmy niewątpliwie bliżej wersji anglojęzycznej, niż dalej. =)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 694
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 287 times
Been thanked: 86 times

Post autor: MataDor »

barchan pisze:czy ktoś jest zainteresowany kupnem angielskiej wersji agricoli?
Myślę że masa osób jest zainteresowana wersją angielską, ja bym kupił od ręki. Niemieckie wersje gier, są poza moim jakimkolwiek zainteresowaniem (źle wygladają na półce i nie tylko 8) ). Jednakże gra będzie wydana w wersji angielskiej najprawdopodobniej dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku przez Z-Man Games. Cena ma wynosić 70$. Więc niestety mamy masę czasu....
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

przeczytajcie caly watek o pre-orderach. jest napisane ze koszt wysylki nie da sie laczyc na kilka gier. rebel ma miec 'niedlugo' polskie tlumaczneie calosci, ja mam polskie tlumaczenie podstawowej talii kart.
barchan
Posty: 19
Rejestracja: 07 lut 2007, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: barchan »

Ach, no to przykrą wiadomość bazik umieściłeś. W takiej sytuacji gra w wersji angielskiej zamawiana ze Stanów (oczywiście jak już się ukaże, w co zresztą nie wątpię) będzie za droga.

Bazik, czy ktoś z kim grałeś nie zna niemieckiego i czy ta osoba lub osoby wypowiadały się czy to bardzo utrudnia grę?
ODPOWIEDZ