Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Mikanit
Posty: 145
Rejestracja: 09 mar 2015, 16:20
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Mikanit »

To jest stara wersja. Do nowej nic nie ma
Rumia
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Agricola

Post autor: warlock »

Podpytam starych wyjadaczy - macie jakiś system rozdawania kart? Robicie np. tak, że "dziś gramy tylko talią K, a jutro talią I"? Rozdajecie karty w odpowiednich proporcjach z każdej talii? Mieszacie wszystko ze sobą jak leci?
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Agricola

Post autor: Fojtu »

Ja najczęściej grałem po prostu wszystkimi kartami zmieszanymi usuwająć tylko kilka kart, które są wg. mojej grupki do kitu i psują grę. Ogólnie talia I jest wg. nas najmniej ciekawa, wprowadza trochę niepotrzebnie dzikie zamieszanie momentami.

Co do rozdawania zamych kart to jak masz czas to draft, jak nie to 10->7
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Agricola

Post autor: warlock »

Co do rozdawania zamych kart to jak masz czas to draft, jak nie to 10->7
Takoż czynię ;).

Zastanawiam się po prostu jak to ugryźć, chętnie zagrałbym sobie kilka partii korzystając tylko z kart z danej talii (w ten sposób można odkryć fajne synergie pomiędzy kartami - a przynajmniej tak mi się wydaje) :).
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Agricola

Post autor: Quille »

Mikanit pisze:To jest stara wersja. Do nowej nic nie ma
Smuteczek :( Ale dzięki za odpowiedź!
loreciak

Re: Agricola

Post autor: loreciak »

Quille pisze:
Mikanit pisze:To jest stara wersja. Do nowej nic nie ma
Smuteczek :( Ale dzięki za odpowiedź!
Bez problemu można łączyć Torowisko z edycją Agricoli dla graczy. Rewersy kart nie mają znaczenia, bo i tak były inne. Znaczenie ma tylko inne nazewnictwo niektórych pól akcji, ale i tak wiadomo o jaką akcję chodzi.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Agricola

Post autor: kastration »

Zastanawia mnie coś. Ostatnio graliśmy w Agricolę w 4 osoby. Gra toczyła się o tyle specyficznie, że szkoda było "marnować" graczom akcji na pole przejęcia pierwszeństwa, choć czasem się zdarzało, ale generalnie rzadko. I przechodząc do clue - gram coraz lepiej - a siedziałem najbardziej na prawo od rozpoczynającego, co powodowało, że byłem ostatni w ruchu i ... mój wynik był słabiutki. Wygrywałem np. z dobrymi graczami w 2 osobowej grze, a w tej 4, gdzie dwie osoby grały początkująco, a tylko 1 doświadczona (najczęściej zaczynająca i zarazem zwycięska dużą różnicą w konkretnej grze) mój wynik był zawstydzający.

Czytałem coś tam o promowaniu gracza z lewej od zaczynającego, ale zastanawiam się, czy w opcji 4 (ale i 5-osobowej za ciosem), to ma małe/średnie/duże/kolosalne znaczenie, gdy przy pasywnej grze na rozpoczynanie ktoś zaczyna z prawej od startującego i jego pozycja zbyt rzadko się zmienia w ciągu gry. Innymi słowy, czy może to trend, czy jedynie nie poszło mi.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Agricola

Post autor: tomb »

kastration pisze:Gra toczyła się o tyle specyficznie, że szkoda było "marnować" graczom akcji na pole przejęcia pierwszeństwa, choć czasem się zdarzało, ale generalnie rzadko [...] siedziałem najbardziej na prawo od rozpoczynającego, co powodowało, że byłem ostatni w ruchu i ... mój wynik był słabiutki [..] tylko 1 doświadczona (najczęściej zaczynająca i zarazem zwycięska dużą różnicą w konkretnej grze) mój wynik był zawstydzający.
Nie jestem ekspertem, ale może należało w odpowiednich momentach "marnować" ruch i przejmować znacznik pierwszego gracza? Po pierwsze - co tu marnować, skoro wynik i tak słaby, po drugie - doświadczony gracz tak robił i wygrał, więc chyba ma to sens, i po trzecie - ta akcja wydaje się mało atrakcyjna, ale chyba nie bez powodu autor ją tak skonstruował.

Wyobrażam sobie, że w niektórych partiach wieloosobowych kolejność może stać się problemem, bo jeśli część grających to osoby niedoświadczone, których zapewne ostatnią myślą jest przejmowanie znacznika pierwszego gracza i w ten sposób ląduje się na końcu kolejki, to nie pozostaje nic innego, jak samemu zadbać o wyższe zaszeregowanie w pierwszeństwie wyboru akcji.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Agricola

Post autor: cezarr »

kastration pisze: Czytałem coś tam o promowaniu gracza z lewej od zaczynającego, ale zastanawiam się, czy w opcji 4 (ale i 5-osobowej za ciosem), to ma małe/średnie/duże/kolosalne znaczenie, gdy przy pasywnej grze na rozpoczynanie ktoś zaczyna z prawej od startującego i jego pozycja zbyt rzadko się zmienia w ciągu gry. Innymi słowy, czy może to trend, czy jedynie nie poszło mi.
Wedlug moich doświadczeń walka o rozpoczynającego jest absolutnie kluczowa. Jeśli będąc 4 w kolejności nie będziesz starał się zostać rozpoczynającym, to raczej trendem będzie, że będzie Ci iść źle. Rzeczywiście całkiem fajnie jest siedzieć tuż obok na prawo od kogoś, kto wiele razy przejmuje ten znacznik. Dlatego siadając do stołu do gry w więcej niż w 2 osoby w stałym gronie zawsze losujemy, kto gdzie siedzi.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Agricola

Post autor: KamradziejTomal »

Kod: Zaznacz cały

Wedlug moich doświadczeń walka o rozpoczynającego jest absolutnie kluczowa. Jeśli będąc 4 w kolejności nie będziesz starał się zostać rozpoczynającym, to raczej trendem będzie, że będzie Ci iść źle. Rzeczywiście całkiem fajnie jest siedzieć tuż obok na prawo od kogoś, kto wiele razy przejmuje ten znacznik. Dlatego siadając do stołu do gry w więcej niż w 2 osoby w stałym gronie zawsze losujemy, kto gdzie siedzi.
Jako nie-ekstremalnie doświadczony gracz zgadzam się, że ignorowanie pola pierwszeństwa to niedopatrzenie. Z moich doświadczeń zawsze przez pierwszych kilka rund warto go złapać przy okazji robienia małego ulepszenia, żeby zagwarantować sobie np. zgarnięcie dużej puli drewna w następnej kolejce.

Może nie bijemy się o te pole zażarcie ale widać, że jak ktoś zaplanuje sobie coś skrupulatnie to z tego korzysta - zazwyczaj chociaż raz w ciągu gry.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: Pastorkris »

kastration pisze: Czytałem coś tam o promowaniu gracza z lewej od zaczynającego, ale zastanawiam się, czy w opcji 4 (ale i 5-osobowej za ciosem), to ma małe/średnie/duże/kolosalne znaczenie, gdy przy pasywnej grze na rozpoczynanie ktoś zaczyna z prawej od startującego i jego pozycja zbyt rzadko się zmienia w ciągu gry. Innymi słowy, czy może to trend, czy jedynie nie poszło mi.
Do tego co napisali poprzednicy dodam jeszcze tylko, że kluczowym zagraniem może być zmiana kolejności ostatnim pionkiem (gdy się jest ostatnim graczem to już w ogóle idealnie!). Wyobraźmy sobie sytuację gdzie, podobnie jak u Ciebie, nikt nie walczy o pole z inicjatywą. Gracz, który jest pierwszy celowo zostawia sobie pole ze zbieraniem, np trzciny, drewna, cokolwiek, by w przyszłej rundzie po dołożeniu mógł zebrać większą pulę, bo przecież jest pierwszy, a w tej nie jest ono jakoś bardzo atrakcyjne. Aż tu nagle... myyyk! Zmiana i pole zgarniasz ty :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Agricola

Post autor: warlock »

O wiele bardziej "sprawiedliwy" tor jest w Caylusie ;).
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

Lacerta oficjalnie zapowiedziała wydanie w przyszłym roku dwóch dodatków:
  • Agricola: Artifex Deck
  • Agricola: dodatek dla 5-6 graczy
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Agricola

Post autor: Quille »

Torfowisko byłoby lepsze :cry:
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Agricola

Post autor: dave8 »

Torfowisko w wersji eng wyjdzie też w 2018 więc pytanie czy Lacerta wyda to od razu

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
Robert3511
Posty: 27
Rejestracja: 09 paź 2016, 13:45

Re: Agricola

Post autor: Robert3511 »

dave8 pisze:Torfowisko w wersji eng wyjdzie też w 2018 więc pytanie czy Lacerta wyda to od razu

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
Wiesz może gdzie znaleźć jakieś info bliższe jak to będzie wyglądało? I czy warto poczekać czy raczej kupić aktualne Torfowisko?
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Agricola

Post autor: dave8 »

Robert3511 pisze:
dave8 pisze:Torfowisko w wersji eng wyjdzie też w 2018 więc pytanie czy Lacerta wyda to od razu

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
Wiesz może gdzie znaleźć jakieś info bliższe jak to będzie wyglądało? I czy warto poczekać czy raczej kupić aktualne Torfowisko?
Tylko to co jest tu:
https://boardgamegeek.com/thread/188238 ... ed-edition
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 556 times
Been thanked: 866 times

Re: Agricola

Post autor: Galatolol »

Czy przypadkiem dodatek Torfowisko nie sprawia, że gra się łatwiej? Jestem po dwóch rozgrywkach i czułem znacznie mniej agrikolowego stresu. Dochodzi opalanie domu, ale nie jest to wielkim problemem, a w zamian mamy akcje specjalne, czyli jakby dodatkowe ruchy.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: romeck »

Jest jeszcze karczowanie lasu / przetwarzanie torfowisk, pozyskiwanie koni... generalnie jest więcej rzeczy do zrobienia. Nie powiedziałbym, że jest łatwiej, ale jest inaczej, ciekawiej.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Agricola

Post autor: BartP »

Kołdra jest imo dłuższa. Łatwiej o wyżywienie rodziny i zdobycie choćby drewna.
michalku

Re: Agricola

Post autor: michalku »

Cześć,

czy ktoś z Was posiada plany na insert z pianki do poprzedniej wersji Agricola (krążki i figurki zwierząt), który by pomieścił i uporządkował podstawkę i Torfowisko w jednym pudelku? Wiem, że towaru jest w obu pudłach dużo, więc biore również pod uwage opcję na powyzsze, ale z kompletem tylko dla 2 graczy.

pozdrawiam
Michał
epsilon98
Posty: 2
Rejestracja: 10 sty 2018, 00:46

Gdzie mogę kupić dodatek do starej wersji Agricoli?

Post autor: epsilon98 »

Chciałabym kupić mojemu chłopakowi dodatek do tej gry, ale posiada on wersję z 2009 roku. Myślałam konkretnie o Torfowisku. Z tego, co wiem, to te nowe ze sklepu nie pasują do starej wersji Agricoli. Proszę, doradźcie coś. Będę wam bardzo wdzięczna :D
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Gdzie mogę kupić dodatek do starej wersji Agricoli?

Post autor: warlock »

Każde Torfowisko pasuje do starej wersji Agricoli ;).
epsilon98
Posty: 2
Rejestracja: 10 sty 2018, 00:46

Re: Gdzie mogę kupić dodatek do starej wersji Agricoli?

Post autor: epsilon98 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
Thomas
Posty: 12
Rejestracja: 31 mar 2014, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Thomas »

Zakupiłem Agricolę wersja dla graczy (gra jeszcze nie dotarła) w instrukcji jest napisane, że w trakcie gry może zabraknąć znaczników (zwierząt, jedzenia, materiałów budowlanych). Jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii. Pytam, gdyż sklep mepel.pl oferuje drewniane elementy do gry Agricola i nie wiem ile tego powinienem dokupić.

z góry dzięki za podpowiedź
ODPOWIEDZ