TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Ankeszu
Posty: 80
Rejestracja: 02 kwie 2011, 15:31
Lokalizacja: Kraków Główny
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Ankeszu »

Moja Topka niedocenianych gier to perełki logicznych dwuosobówek;
- Aton (623),
- Catchup (3823) [print'n'play / online - powiedzmy że zrozumiały wynik],
- Pick&Pack (1968),
- Ponte del Diavolo (1617),
- Quarto (768) [!!!],
do czego dochodzą trochę "większe" gry takie jak Mykerinos (599) i Signorie (837) (przy czym ta druga miała jeszcze dosyć mało czasu, z 2015).
piotrsmu pisze:
knidyjczyk pisze: Do tego uważam że na BGG mamy zawyżoną ocenę jeśli gra jest długa i trudna a zdecydowanie zaniżone jeśli gra jest krótka i prosta. Jako że na stare lata wolę gry krótsze - w ogóle nie patrzę na ich ranking.
ja zawsze miałem zupełnie przeciwne odczucia, wiem oczywiście z czego to wynika każdy z graczy ma pewne spektrum trudności gier które ocenia wysoko i gry średnio trudne mają szanse trafić to szerszej grupy graczy.
Osobiście staram się wystawiać grom oceny w ich konkretnych kategoriach - dlatego np. Karaluszek kłamczuszek ma u mnie bardzo wysoką ocenę. Z tego wynika, że o wiele łatwiej mi wystawić wysoką ocenę krótkiej, prostej grze, która w takich graczy celuje, niż długiemu eurasowi o skomplikowanych zasadach... bo to drugie ciężej dobrze poznać, wyczuć wyważenie i balans, i odnieść jeszcze do emocji jakie gra budzi.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3351
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2000 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Ardel12 »

Lista moich najbardziej niedocenianych gier:
- 7 Ronin (2836) - świetna, wypalająca mózg, gra

I tyle, z resztą muszę się zgodzić, choć moja top 10 wyglądałaby inaczej to jednak rozbieżności w innych tytułach są zrozumiałe :)
stukorobo
Posty: 10
Rejestracja: 20 mar 2016, 23:29

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: stukorobo »

zakwas pisze:
Muad'Dib pisze:Moim faworytem jest

Metallum (2207)
O! Również bardzo dobry tytuł z kiepską oprawą agraficzną i słabym klimatem, ale gra się super.
Słaby klimat zgoda, kiepska oprawa agraficzna nie. Gra wizualnie jest całkiem fajna, są elementy słabsze (zasłonki, moduły) i ładniejsze (planety, liczniki punktów), ale ogólnie jest na plus i zachodnie recenzje, które widziałem, ciepło się o niej wyrażają.
mk1212
Posty: 3
Rejestracja: 21 gru 2015, 20:24

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: mk1212 »

Nie wiem czy się wstrzelę ponieważ dopiero zaczynam przygodę z grami, ale co tak - dla mnie olbrzymim zaskoczeniem jest Wiochmen Rejser cz I i II...gra w chwili obecnej jedynie z drugiej eki, co dodaje smaczku
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: vinnichi »

Kashgar: Händler der Seidenstraße (1604)

Rhado umieścił go na 1 miejscu top 10 ekonomicznych gier. Fajny pomysł na zarządzanie 3 karawanami naraz, dobrze działa na 2 osoby. Gromadzenie surowców i pomocników żeby wypełnić kolejne kontrakty.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Inamo
Posty: 38
Rejestracja: 29 sty 2016, 00:37
Lokalizacja: Erkrath

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Inamo »

Bardzo fajny watek. Znalazlam dzieki niemu pare tytulow do wlasnej kolekcji.
Legun pisze: Tajemnice Labiryntu - https://boardgamegeek.com/boardgame/1219/labyrinth - miejsce 1271dla naprawdę świetnego mechanizmu (nawet jeśli miałem to przedawkowane w czasach przed rewolucją eurogorową)
strasznie podoba mi się ten mechanizm, aż dziw bierze ze chyba nie ma innej gry z czymś podobnym, a szkoda, ale może się mylę. Ja kupiłam wersje https://boardgamegeek.com/boardgame/437 ... -labyrinth labirynt mistrzów, trochę zmienione zasady za 1 Euro:). Znalazłam tez na boardgamegeek opracowane przez jednego gracza ,kilka wariantów gry https://boardgamegeek.com/thread/543387 ... h-variants niestety mój angielski nie jest zadowalający, a bardzo bym chciała to sobie przetłumaczyć, bo gra jest pomysłowa.

Z innych wymienionych tu gier to Boomerang, śliczna, urocza, tylko ze od trzech graczy i tu mnie hamuje:) i Metro , które dziś właśnie do mnie dotarło.
omam
Posty: 286
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: omam »

Maelstrom (Vortex) - BGG 3,781
Cave Troll - BGG 1,562
King`s Gate - BGG 3,087
Senator - BGG 12,948
Mafia City - BGG 4,416
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Vester »

To ja może też coś od siebie, bo to fajny temat wyjątkowo. Polecam nowym na forum (parę lat w hobby) - starsze gry mają w sobie mnóstwo ognia. I jest ich mnóstwo do odkrywania! I są relatywnie niedrogie.

Omijam celowo nowości i gry wymienione przez poprzedników. Kolejność bez znaczenia.

1. Schachen [6820 - beat this!!!] - szybki wariant szachów. Oprócz tego, że fajny i niedrogi, to jeszcze świetny prezent dla rodzin, które lubią szachy, a planszówek nie znają.

2. Epigo [3549] - 2-osobowa abstrakcja z programowaniem trzech ruchów na turę, blefem i przede wszystkim świetną zabawą. W instrukcji dołączono trylion wariantów.

3. Fealty [2311] - znowu abstrakcja, ze stajni Glory to Rome. Na dwie osoby najlepiej hula. Prosta, elegancka, łamiąca mózg. Area control napędzana kartami.

4. Confucius [1923] - dość ciężkie euro. Niby nic odkrywczego, ale mechanika wręczania sobie prezentów, które zobowiązują - mistrz.

5. Divinare [1442] - karciany blef z draftem. Najlepiej chodzi na 3 osoby i dwie. Na cztery - zbyt losowa. Lekka gra roku 2012, imho.

6. Magna Grecia [2177] - Colovini + Schacht. Trudno mi to zareklamować. Oldskulowe euro, średniociężkie, z wykładaniem kafelków/budowaniem torów. Baaaardzo podeszło. Zaskoczyło nawet mnie.

7. Fist of Dragonstones [2380] - Dobra imprezówka dla 6 osób, gwarantuje emocje i spinkę. Z jakiegoś powodu zawsze sie sprawdza.

8. Artus [2644] - Dwuosobowe wypalanie euro-mózgu. Każdemu gra spuści łomot, pytanie, komu najmniej. Esencja gry taktycznej.

9. Dominare [1841] - ciężkie planszowe euro. Coś pomiędzy area control a karcianką LCG. Wiem, jak to brzmi. Ale to szczera prawda. :)

Wszystko polecam gorąco!
Meechauek
Posty: 114
Rejestracja: 20 kwie 2010, 14:50
Lokalizacja: Poznań

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Meechauek »

Dla mnie zdecydowanie:

Warhammer Inwazja (jedna z najlepszych 1vs1) szybkich karcianek ever
Spartakus (świetna gra na 5 graczy, coś świeżego)
Exity (jako wielki fan escape roomów nie rozumiem dlaczego są tak słabo oceniane chociaż to też nie jest typowa planszówka)
Godgather Imperium Corleone (świetna, świetna gra, trochę euro trochę area control, trochę negocjacji i negatywnej interakcji)
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Deem »

Meechauek pisze:Dla mnie zdecydowanie:

Warhammer Inwazja (jedna z najlepszych 1vs1) szybkich karcianek ever
Spartakus (świetna gra na 5 graczy, coś świeżego)
Exity (jako wielki fan escape roomów nie rozumiem dlaczego są tak słabo oceniane chociaż to też nie jest typowa planszówka)
Godgather Imperium Corleone (świetna, świetna gra, trochę euro trochę area control, trochę negocjacji i negatywnej interakcji)
Hmmm chyba żadnej z wymienionych przez Ciebie gier nie określiłbym jako "niedoceniana" czy "niszowa". Wszystkie to część growego mainstreamu, tytuły, które względnie często (w porównaniu z innymi z tego wątku) przewijają się czy to przez forum czy łapki recenzentów i "influencerów".
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: maciejo »

Maelstrom 3781 jedna z najlepszych gier 2 osobowych.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: zakwas »

Dokładam:

Utopia Engine - ja wiem, że gry solo PnP, to może nie jest najpopularniejsza kategoria gier, ale to naprawdę dobre jest i zasługuje na więcej niż 2493 miejsce obecnie.

Bunny Bunny Moose Moose - 3144 miejsce to jakaś herezja. Ja wiem, ze od Chvatila by ludzie chcieli innych gier, ale ta gra to jest ubaw po pachy na imprezach! :D

Hack Trick - 3289. Bardzo dobra logiczna gra dla dwóch osób. Trochę o niej się chwilę u nas mówiło, ale zdechło. Szkoda.

Circle the Wagons - 3427. Kolejna dwóosobówka. Mieści się w kieszeni, bo nawet wydana jest tak, że spakowana w portfel. 16 kart bodajże i masa kombinacji i możliwych scenariuszy rozgrywki.

Raging Bulls - 6018 miejsce i kolejny solo PnP, ale ze świetnym konceptem. Tę mechanikę to my jeszcze zobaczymy w jakimś dużym tytule.

Mini Rogue - 3834 miejsce. Jak lubicie pograć solo, to kolejna pozycja do wydrukowania. ;)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Gizmoo »

Temat zmotywował mnie do rachunku sumienia... :lol: Wśród moich znajomych uchodzę za gościa, który lubi "dziwne gry". To znaczy - albo mało popularne - takie, których nikt nie zna, albo takie - których... nikt z mojej playgrupy nie lubi. :lol:

Postanowiłem więc zrobić prywatny ranking gier w mojej kolekcji, które nie mieszczą się w pierwszym tysiącu tytułów z BGG.

Moja obecna topka gier z mojej kolekcji, która na BGG jest poza pierwszym tysiącem (w nawiasie miejsce na BGG), to:

1. Crysis (1167)
2. Wendake (1837)
3. Martians: A Story of Civilization (2673)
4. New Bedford (1086)
5. Lobotomy (2852)
6. City of Iron 2ND Ed (1294)
7. A Castle For All Seasons (1016)
8. Montana (2747)
9. Okanagan: Valley of The Lakes (3866)
10. Cavern Tavern (1955)
11. King of The Hill: Dwarf Throne (7133)
12. Fortuna (2308)
13. Asking for Trobils (2051)
14. Nauticus (1355)
15. Deadwood (1879)
16. Dwar7s Fall (3295) (do weryfikacji)
17. Jump Drive (1052)
18. Capital
19. Dark Gothic (2520)
20. Onward To Venus (1462)
21. Filary Ziemi gra Karciana (3778)
22. Giza: The Great Pyramid (5150)
23. Packet Row (3657)
24. Quests of Valeria (1437)
25. Mauna kea 10499
26. Farmageddon (3450)
27. In The Name of Odin (2826)

Reszta tytułów z mojej kolekcji mieści się w pierwszym tysiącu na BGG, chociaż chyba większość poniżej 300 miejsca. :D

No i na koniec uszeregowanie od najniższego miejsca na BGG do najwyższego:

10499 Mauna Kea
7133 King of The Hill: Dwarf Throne
5150 Giza: The Great Pyramid
3866 Okanagan: Valley of The Lakes
3778 Filary Ziemi: Gra karciana
3657 Packet Row
3450 Farmageddon
3295 Dwar7s Fall
2852 Lobotomy
2826 In The Name of Odin
2747 Montana
2673 Martians: A Story of Cicvilization
2520 Dark Gothic
2308 Fortuna (Rieneck/Stadler)
2051 Asking for trobils
1955 Cavern Tavern
1879 Deadwood
1837 Wendake
1462 Onward To Venus
1437 Quests of Valeria
1355 Nauticus
1294 City of Iron 2ND Ed
1282 Capital
1167 Crysis
1086 New Bedford
1052 Jump Drive
1016 A castle for All Seasons

Jak widać - większość gier poniżej dwutysięcznego miejsca. No cóż... Albo ja mam dziwny gust, albo przeciętny użytkownik BGG.

Niestety obstawiam to pierwsze. :lol:

P.S. Gry Spoza mojej kolekcji, które niezmiernie cenię (nie wliczając tytułów. w które grałem na Essen):

Feudalia (3587) - Najlepszy deckbuilder w jaki grałem!
The Pallace of Mad King Ludwig (3573) - inna odsłona mojej absolutnie ukochanej gry.
Isaribi (5753) - Świetny, rodzinny gateway.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2446
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 550 times
Been thanked: 271 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Markus »

maciejo pisze:Maelstrom 3781 jedna z najlepszych gier 2 osobowych.
Niedoceniona i.... niedostępna od wielu lat.
Czy brak dodruku to problem jakiejś licencji?
Awatar użytkownika
Flogiston
Posty: 236
Rejestracja: 11 lut 2014, 19:46
Lokalizacja: Gdańsk

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Flogiston »

Ja dodam od siebie tylko jedną grę:
Android: Mainframe - pozycja 1731.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: wirusman »

Jedynie co mi przychodzi do głowy to tezeusz, to jest wyśmienita pozycja.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: gafik »

Rio de la Plata - aktualnie na 4451 - super ciężkie i długie euro
yNidhogg
Posty: 300
Rejestracja: 05 sty 2015, 22:56

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: yNidhogg »

3228 - Podróż do Wnętrza Ziemi
Masa gier
... czasem piszę nie po polsku : |
Awatar użytkownika
Kapelatejesy
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2014, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Kapelatejesy »

N/A Guesstimaster - bardzo ceniona przeze mnie gra z 2015 roku, a właśnie odkryłem, że na BGG ma aż dwie oceny (w tym jedną, którą właśnie jej dałem). Nie jest to typowa planszówka, bo opiera się o mechanikę quizu i odpowiadania na pytania. Pytania są za każdym razem o liczbę - gracze, którzy zmieszczą się w przedziale 10x więcej - 10x mniej mają punkt, osoby które są w mniejszym przedziale błędu 2, a gracz najbliżej dostaje dodatkowy punkt. Z tym, że pytania są absurdalne. Moim faworytem jest -> ile ton węgla kamiennego wydobytego na świecie w 2011 roku przypada na jednego astmatyka żyjącego w USA? Gra na około 30 minut, mało zobowiązująca, ale wymagająca intelektualnie i przez sformułowane pytania zabawna. Zdecydowanie moja ulubiona gra imprezowa (a przynajmniej tak jej używam).
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: 13thSON »

elayeth pisze:
Podejście mocno statystyczne, wiem. Ale akurat ja to lubię. :wink:
Ufff.

Mógłbyś spokojnie pracę magisterską na ten temat napisać.
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Fuser.exe »

Kapelatejesy pisze:N/A Guesstimaster - bardzo ceniona przeze mnie gra z 2015 roku, a właśnie odkryłem, że na BGG ma aż dwie oceny (w tym jedną, którą właśnie jej dałem). Nie jest to typowa planszówka, bo opiera się o mechanikę quizu i odpowiadania na pytania. Pytania są za każdym razem o liczbę - gracze, którzy zmieszczą się w przedziale 10x więcej - 10x mniej mają punkt, osoby które są w mniejszym przedziale błędu 2, a gracz najbliżej dostaje dodatkowy punkt. Z tym, że pytania są absurdalne. Moim faworytem jest -> ile ton węgla kamiennego wydobytego na świecie w 2011 roku przypada na jednego astmatyka żyjącego w USA? Gra na około 30 minut, mało zobowiązująca, ale wymagająca intelektualnie i przez sformułowane pytania zabawna. Zdecydowanie moja ulubiona gra imprezowa (a przynajmniej tak jej używam).
skąd ją wziąłeś?
Awatar użytkownika
Kapelatejesy
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2014, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Kapelatejesy »

Nie chcę kłamać, ale prawdopodobnie widzę się dziś z planszowym kumplem, który przywiózł ją do Polski, więc potwierdzę.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Chaaber »

Mnie w zeszłym roku zmiotła jedna gra z dalekich pozycji BGG, mianowicie jest to wydany w 2006 roku Space Dealer.
BGG
Gra jest w rankingu na pozycji 1588. Dla mnie jest to jedna z bardziej oryginalnych pozycji w jakie grałem w życiu. Mianowicie, sterujemy wydobyciem, budową, handel, technologią, generalnie wszystkim na naszej planecie przy pomocy klepsydr. Przypomina to trochę grę przeglądarkową Ogame, jeśli ktoś pamięta. Chcesz budynek, okej, odwracasz klepsydrę jak zleci cała to jest gotowy. I tak każda akcja, celem jest jak najefektywniejsza produkcja i wysyłanie dóbr, żeby je sprzedać u przeciwników lub na nieutralnych planetach. Całość gry to 30 min w ciągu których wszyscy naraz odwracają klepsydry, produkują towary oraz je wysyłają. Jestem zachwycony :)
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Argue »

Dziwię się, że rattkin nie wymienił...

Battalia: Początek - 1949 miejsce. Ocena 7.7 na BGG, ale niestety ze względu na niewielką ilość ocen na tak niskim miejscu.

Gra, która ma w sobie tyle bogatwa, od mechanik po wydanie. Na dodatek działa bardzo dobrze na dwie osoby.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: rattkin »

E, jakbym miał tak wymieniać, to by kilkanaście pozycji wyszło :). Ale owszem, Battalia zdecydowanie byłaby wśród nich.
ODPOWIEDZ