TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Paskudnik »

jax pisze:Absurdalnie niskie oceny mają Industria i Sylla (jak dla mnie 9 i 9.5).
Jax, a Opera?
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Muad'Dib »

Moim faworytem jest

Metallum (2207)

Niestety gra słabo wypromowana i nawet w Polsce niewiele osób gra. Ale to zawsze jest pierwszy tytuł, który pokazuję nowym graczom.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: jax »

Paskudnik pisze:
jax pisze:Absurdalnie niskie oceny mają Industria i Sylla (jak dla mnie 9 i 9.5).
Jax, a Opera?
Oczywiście. Zachwycające, świeże, płynne euro.
Dlatego jak czytam 'boring' czy 'samey', to krew we mnie bulgoce :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Curiosity »

Trolliszcze pisze:Tak tylko jako ciekawostka: w bazie BGG znajduje się 82838 tytułów, co oznacza, że wszystkie tytuły od miejsca 828 wzwyż należą do 1% najlepszych gier wg użytkowników ;)
Trochę to zmanipulowałeś :) Na BGG zrankingowanych jest nieco ponad 12.200 gier, a reszta jest niesklasyfikowana. Wśród tych ostatnich są także dodatki do gier (cześć z nich to jedna karta). Zatem mówienie o 82 tysiącach jest imho nadużyciem.

A w temacie - cenię sobie Rycerzy Pustkowi. Miejsce nr 3797 w rankingu to jakiś żart.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: BartP »

Jeśli ktoś patrzy jedynie na top 100, to jest problem ;]. Zgadzam się, że gry powyżej 2000. miejsca dopiero uznałbym za niedoceniane, ale też tylko wtedy, jeśli od premiery minęły co najmniej 2 lata.
Przy takich założeniach na mojej liście znalazło się na razie jedynie Campanile - lekka, szybka, swego czasu b. tania większościówka z otwartym draftem kart.
I Metallum.
Awatar użytkownika
knidyjczyk
Posty: 148
Rejestracja: 06 paź 2006, 12:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: knidyjczyk »

Moje ulubione z miejsc poniżej 500.

Mykerinos - (599)
Amazonas - (1878)
Kreta - (994) (moje ulubione Area Control)
Beowulf (ten stary, Knizii, tzw. The Legend) (1421) - najlepsza licytacyjna.
Packet Row - (2989) szybkie euro.

a i na szybkiego karcianeczka o tonących świniach, dawno nie grałem - Turn the Tide (746)

Bardzo szybko zauważyłem, że nie ma co patrzeć ani na miejsce na bgg ani na średnią ocen. Doskonałe gry mogą mieć wcale nieporywające oceny. To jak się będziemy bawić w naszej grupie wcale nie zależy od miejsca na bgg. Także zawsze siadam z ciekawością do każdego tytułu.

Do tego uważam że na BGG mamy zawyżoną ocenę jeśli gra jest długa i trudna a zdecydowanie zaniżone jeśli gra jest krótka i prosta. Jako że na stare lata wolę gry krótsze - w ogóle nie patrzę na ich ranking.
pracuję w rebel.pl - gg: 697779
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: cezaras »

kilka bym powtórzył po poprzednikach:
Industria, Mykerinos, Bewoulf the legend

a dodałbym
Kraftwagen (1019)
Evo (565)
Amyitis (591)
El Gaucho (1332)
Nefretiti (734)
Olympus (1034)
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Paskudnik »

Kilka tytułów z mojej kolekcji:

Wildcatters (1935) - dopracowane i świetne mechanicznie euro.
Article 27 (1786) - uwielbiam tę grę, świetna pół-imprezówka negocjacyjna
Gobblet (1553) - u mnie II miejsce pod względem logicznych gier dwuosobowych, moim zdaniem wybitnie niedoceniana
Metro (1258) - świetna alternatywa dla Karkasą; można rozegrać partię nawet w 10 minut i znam wielkich fanów tego tytułu. Nagroda Mensy nie wiem, czy zasłużona, ale na pewno gra zasługuje na uwagę
The Name of the Rose (1235) - czyli najlepsza gra Stefana Felda ;)

Takich gier jak Wildcatters czy wymieniane wcześniej Opera, Sylla - tzn. dobrych eurosów z numerem miejsca powyżej 1000 jest multum - ich słabe miejsca raczej wynikają z tego, że nie są najbardziej popularnym nurtem wśród planszówek. Inne tytuły, jak np. Tesla vs. Edison - 1724 są za krótko na rynku, choć nie czarujmy się - na pewno pozostaną w tym samym przedziale, jeśli chodzi o miejsce na BGG.

Dodatkowo, "gry niedoceniane przez BGG" to brzmi, jakby jakieś coś lub ktoś miało swoją własną wizję na jakość czy wartość danego tytułu i według tej wizji ustala listę gier. Zapominamy przy tym, że te oceny to głosy ludzi, a więc to MY SAMI ustalamy, na jakim miejscu gra wyląduje i w wielu przypadkach jest to zasłużone - jak np. w przypadku pewnej gry, o pozycji w rankingu powyżej 6666, o której największy jej orędownik na Polskę i chyba cały świat wspominał bez mała w każdym wątku, w którym coś napisał przez ostatnie 2 lata. Wspomni na pewno i tutaj. Jednak biorąc pod uwagę, że takie pozycje jak Pademic Legacy, które od samego początku są w stanie niemal natychmiastowo przebić się na pierwsze miejsce, pozostawanie daleko w tyle nie wydaje mi się takie niezasłużone.
knidyjczyk pisze:Bardzo szybko zauważyłem, że nie ma co patrzeć ani na miejsce na bgg ani na średnią ocen. Doskonałe gry mogą mieć wcale nieporywające oceny. To jak się będziemy bawić w naszej grupie wcale nie zależy od miejsca na bgg. Także zawsze siadam z ciekawością do każdego tytułu.
Wychodzi mi, że o "fajności" gry (czyli tym, jakie emocje w nas generuje) decyduje chyba najbardziej grupa, z którą w nią gramy. Grałem w Article 27 z ekipą, gdzie zabawy było po pachy i z taką, gdzie ludzie spali, nikt nikogo nie przekrzykiwał, przebijania ofert prawie nie było a klepsydra ani razu się nie przesypała...
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Darboh »

Gdybym patrzył na ranking BGG i czytał malkontentów leczących tam swoje kompleksy, a do tego przejmował się tym co mówią w takim Dice Tower to nigdy nie sięgnąłbym po jedną z moich ulubionych gier - czyli High Command : Warmachine (3172).
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Gizmoo »

Dyskusja o gustach jest niestety straconym czasem, bo każdemu podobają się (i nie podobają) różne tytuły. Istnieje jednak coś takiego, jak gust zbiorowy. I tu, podobnie jak z demokracją - większość decyduje, co jej odpowiada. Wszelkie rankingi są tego odzwierciedleniem. Często jest to mieszanka zwykłego hype'u, ale też bardzo często - uniwersalizm danego dzieła. Czyli coś, co bez względu na pochodzenie, sytuację demograficzną, gospodarczą i kulturową - będzie docierało do wszystkich.

Zrobić uniwersalną grę, napisać uniwersalną historię/muzykę/film jest niezwykle trudną sztuką. Możemy więc psioczyć na wybór większości, dyskutować czy film jest dobry, a płyty da się słuchać, ale nie możemy jednocześnie negować faktu - że znakomita większość społeczeństwa odebrała dany produkt pozytywnie. I coś w tym być musi. Oczywiście podstawowym składnikiem sukcesu - nadal będzie promocja i medialna obecność. Pamiętajmy np. o sytuacjach gdy dany twórca przez wiele lat - mając doskonałe, uniwersalne dzieło - nie może trafić w gust wydawcy, choć posiada dzieło uniwersalne. Casus choćby J. K. Rowling, Stiega Larssona, którzy chodzili latami po wydawnictwach ze swoimi powieściami. (Rowling cieszy się z zarobku za życia, Larsson ze swojego sukcesu nie zdążył niestety skorzystać) Scenariusz "Bez Przebaczenia" przeleżał w szufladzie wytwórni 12 lat, zanim zainteresował się nim Clint Eastwood i dał publiczności jeden z najlepszych anty westernów ever.

Ja nie kieruję się listą rankingową BGG, ale daje mi ona jednak przynajmniej szczątkową informację o tym, że jednak sporo osób doceniło dany tytuł. Oczywiście dziwi mnie to, jak kilka wyjątkowo moim zdaniem nieudanych tytułów znalazło się w pierwszej setce, ale zupełnie mnie nie dziwi, że dany tytuł nie został doceniony. Bo tak jest w każdej dziedzinie sztuki - tych niedocenionych, zapomnianych (lub docenionych po latach) jest bez wątpienia dużo więcej. I nie ma na to rady.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: rattkin »

Ech, to tak jak z muzyką. Najlepiej się sprzedaje muzyka POPularna. Nad tym, czy ona ma jakąkolwiek wartość i jakość, to już dawno przestano dyskutować. Jeśli się pyta ogółu bez ograniczeń, to dostaje się właśnie listę BGG. Jeśli się szuka czegoś bardziej przefiltrowanego, to niestety i próbka głosująca musi być swego rodzaju zamkniętą grupą (tzw. "elitaryzm"). Co oczywiście rodzi kolejne problemy w postaci "kto do takiej grupy miałby należeć". I tak dalej i tak dalej.

Już Kazik Staszewski miał focha na Romana Rogowieckiego, który niespecjalnie za jego twórczością przepadał ("Scyzoryk! Scyzoryk! - tak na mnie wołają, Rogowiecki i Brzozowicz - co się na muzyce "znają"! ")
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: elayeth »

Grzdyll pisze: Wydaje mi się że właśnie to drugie jest tu kluczowe - na bgg idealnie widać znany nam mechanizm kuli śnieżnej - jest masa świetnych gier o których się mało mówi i są nisko, są też tytuły w pierwszej setce które swą pozycję zawdzięczają temu że ciągle się o nich wspomina a nie temu że są faktycznie wybitne - kontynuując rozważania statystyczne ta pierwsza setka to przecież powinien być cream de la cream - to jedynie 0,0012 czyli jedna dziesiąta procenta wszystkich gier!
Zgadzam się z tym. By trafić do masowego odbiorcy, efekt kuli śnieżnej jest często potrzebny, ale jest on obecny w wielu dziedzinach. Ale czy to źle? Np: muzyka... jest wiele świetnych utworów, ale tylko niektóre mają szansę być znane szerszej publiczności.... wypadkowa wielu czynników, np: marketingu, rodzaju muzyki (pop > muzyki klaszycznej - nie mylić z jakością :wink: ), ale też przypadku. Z tym "crem de la crem" i magią 83.000 gier na BGG nie jest jednak do końca tak jak większość sądzi... moim zdaniem. Tak jak niżej pisze Curiosity... gier "istniejących" jest dużo, dużo mniej.
Curiosity pisze:
Trolliszcze pisze:Tak tylko jako ciekawostka: w bazie BGG znajduje się 82838 tytułów, co oznacza, że wszystkie tytuły od miejsca 828 wzwyż należą do 1% najlepszych gier wg użytkowników ;)
Trochę to zmanipulowałeś :) Na BGG zrankingowanych jest nieco ponad 12.200 gier, a reszta jest niesklasyfikowana. Wśród tych ostatnich są także dodatki do gier (cześć z nich to jedna karta). Zatem mówienie o 82 tysiącach jest imho nadużyciem.
To pobawmy się w statystyki w takim razie.
Niestety nie znalazłem jakiś globalnych danych, ale przejrzałem sobie strony i kilka ciekawych liczb wyciągnąłem:

TOP 100:
Gra ze średnim user ratingiem 7.5 potrzebuje 17.000 głosów by wejść do TOP 100
Gra ze średnim user ratingiem 8 potrzebuje 2.500 głosów by wejść do TOP 100
Gra ze średnim user ratingiem 8.5 potrzebuje około 1000 głosów by wejść do TOP 100

Ilość ocen danej gry (na BGG):
Tylko ok. 750 gier ma ponad 2500 ocen (0,9%)
Tylko ok. 1.600 gier ma ponad 1000 ocen (1,9%)
Około 12.000 gier ma więcej niż 100 ocen (14,5%)
Około 25.000 gier ma więcej niż 10 ocen (30%)
Około połowa gier ma 2 oceny i więcej
Około 60.000 gier ma minimum 1 ocenę
Ponad 20.000 gier nie ma żadnej oceny

Jaki z tego wniosek w kontekście bazy BGG i oceny na tym portalu?

Moim zdaniem kilka ciekawych faktów:
1. Tylko 750 gier (ok. 1%) uzyskuje taką ilość ocen by w ogóle mieć szansę trafić na pierwszą stronę (nie analizuję kolejnych stron BGG bo mi się nie chce :roll: ).
2. Jest wiele "przereklamownych" gier. Umówmy się, że ocena 7.5 nie jest bardzo wysoka, a jednak gra, która z jakiś przyczyn osiągnie efekt kuli śnieżnej i 17.000 ocen, trafia na pierwszą stronę. Czy jest lepsza od gry, która ma średnie oceny na poziomie 8.5, ale nie ma tych niezbędnych 1000 głosów? Albo taka, która ma oceny na poziomie 9, ale z jakiś przyczyn ma bardzo mało ocen (np: 300)? Moim zdaniem nie. I to jest problem ratingu BGG.
3. Faktycznie "istniejące" gry (definicja umowna) zamykają się na ok. 100 stronie ... czyli jest ich maks 10.000. Reszta to gry super niszowe, nie-rankingowane.
4. Pewnie ok. 5000 gier to jest ta baza, która powinna wystarczyć prawie każdemu geekowi, do poszukiwań swoich niszowych "grali"... Tylko jedna osoba w tym wątku wymieniła grę z rankingu powyżej miejsca 5000. Zatem mówimy o pierwszych 50 stronach. Takie gry mają co najmniej 220 ocen (user rating).
5. Jeśli ktoś lubi statystyki, a nie chce opierać się na rankingu BGG, a korzystać z tego źródła by znajdować perełki (czyli gry wysoko oceniane przez sensowną ilość osób), to moim zdaniem powinien szukać gier wysoko ocenianych przez minimum 200 osób. I tak właśnie spróbuję zrobić. ;-)

Podejście mocno statystyczne, wiem. Ale akurat ja to lubię. :wink:
Ufff.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: elayeth »

Gizmoo pisze:Dyskusja o gustach jest niestety straconym czasem, bo każdemu podobają się (i nie podobają) różne tytuły. Istnieje jednak coś takiego, jak gust zbiorowy. I tu, podobnie jak z demokracją - większość decyduje, co jej odpowiada. Wszelkie rankingi są tego odzwierciedleniem. Często jest to mieszanka zwykłego hype'u, ale też bardzo często - uniwersalizm danego dzieła. Czyli coś, co bez względu na pochodzenie, sytuację demograficzną, gospodarczą i kulturową - będzie docierało do wszystkich.

Zrobić uniwersalną grę, napisać uniwersalną historię/muzykę/film jest niezwykle trudną sztuką.
Masz całkowitą rację. Ale tutaj nie chodzi raczej o znalezienie gry uniwersalnej, a raczej o mądre korzystanie z BGG by znaleźć te niedoceniane gry, które Tobie mogą się spodobać. Wyszukać perełki, które akurat tobie super pasują... a właśnie z jakiś przyczyn nie trafiły wysoko na BGG... może właśnie dlatego, że uniwersalne nie są. A poza tym byłem ciekaw ile osób lubi jakie gry, o których w ogóle się nie mówi i o których w ogóle nie słyszałem... :wink:
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Gizmoo »

elayeth pisze:Jest wiele "przereklamownych" gier.
To może kolejny TOP najbardziej przereklamowanych gier z rankingu BGG? :D

Co zabawne - u mnie piątka "najbardziej przereklamowanych" gier z BGG, mieści się w TOP 10 rankingu wszech czasów BGG. Choć i tak za najbardziej przereklamowaną grę ever uważam TTR.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Paskudnik »

elayeth: dzięki za statystyki! Pochwal się, co ciekawego znalazłeś wśród gier z takimi kryteriami. 8) <- wklejam tu uśmiechniętą buźkę żeby było jasne, że się na serio chcę dowiedzieć :P
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Atopos
Posty: 100
Rejestracja: 20 mar 2016, 15:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 12 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Atopos »

Metallum i Sekary ze świata dysku.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
gaciak
Posty: 189
Rejestracja: 16 sie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: gaciak »

Nefertiti - miejsce 734 - zapomniane już nieco sympatyczne licytacyjne euro
Bottle imp - miejsce 883 - bardzo fajna, sprytna trick-takingowa karcianka
Frank's zoo - miejsce 958 - kolejna bardzo fajna, sprytna trick-takingowa karcianka
Trucizna - miejsce 1153 - mała karcianka, którą zawsze zabieram 'w kieszeń' i świetnie się sprawdza na zakończenie spotkania
P.I. - miejsce 1363 - naprawdę przyjemna dedukcyjna gra
Metallum - miejsce 2209 - świetna 2-osobówka
Mystery Rummy: Escape from Alcatraz - miejsce 2871
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: rattkin »

Również zobligowany jestem dodać Metallum, po tym jak widzę, jak często tu się pojawia. To bardzo dobra gra, która z jakiegoś powodu nie przebiła się wyżej. Znakomity przykład hybrydy - i może właśnie dlatego nie ma popularności. Hybrydy zawsze mają ciężko. Mam wrażenie, że gdyby zrobić retheme dla eurograczy na krówki i uprawy (i wyeliminować nieco interakcji), poszłaby jak ciepłe bułeczki :)
piotrsmu
Posty: 441
Rejestracja: 17 cze 2010, 01:27

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: piotrsmu »

knidyjczyk pisze: Do tego uważam że na BGG mamy zawyżoną ocenę jeśli gra jest długa i trudna a zdecydowanie zaniżone jeśli gra jest krótka i prosta. Jako że na stare lata wolę gry krótsze - w ogóle nie patrzę na ich ranking.
ja zawsze miałem zupełnie przeciwne odczucia, wiem oczywiście z czego to wynika każdy z graczy ma pewne spektrum trudności gier które ocenia wysoko i gry średnio trudne mają szanse trafić to szerszej grupy graczy.

ja polegam dość mocno na rankingu bgg, i z wszystkich 14 gier które oceniłem 9+ wszystkie obecnie znajdują się w top200 niektóre musiały trochę zaczekać nim się tam znalazły.
obecnie najniżej z mojego top znajduje się Die Macher 114 i Food Chain Magnate 132.

w śród 59 gier ocenionych przeze mnie na 8+ jest 15 poza top200 wiec wypisze tylko pozycje poza top500:

Assyria 931 (grałem raz ponad 5 lat temu nie pamiętam kompletnie o czym była, więc ocena może nie być aktualna)

Constantinopolis 944 (1 gra ponad 5 lat temu o ile dobrze pamiętam podobne do Puerto Rico)

Puzzle Strike 1000 (ta gra ma kilka cech przez które może się nie podobać wliczając kolor pudełka :p, co ciekawe Puzzle Strike 3 edycja ma miejsce 621 z niewiele mniejsza liczba głosów za to wyższą oceną)

Poseidon 959 (za ciężka dla niedzielnych graczy za lekka dla fanów 18xx)

Wallenstein (second edition) 576 (to przez to że to 2 edycja i nie zebrała wystarczająco głosów pierwsza edycja na pozycji 208)

Ponzi Scheme 2009 nowa gra grałem kilka razy obawiam się o regrywalność możliwe że ocena mi spadnie, a jej pozycja wzrośnie gdy wyda ją ktoś poza Taiwanem.

wniosek jest taki że ograniczając się do grania w gry z top500/1000 nie stracił bym wiele, a na pewno uniknął bym wielu słabych tytułów.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: vojtas »

Gizmoo pisze:To może kolejny TOP najbardziej przereklamowanych gier z rankingu BGG? :D
NIE.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: Legun »

elayeth pisze:Podejście mocno statystyczne, wiem. Ale akurat ja to lubię. :wink: Ufff.
Nie wiem, czy znasz moja analizy z GF - http://www.gamesfanatic.pl/2015/03/04/o ... ceny-nisz/

Potwierdzają one klika pojawiający się tu głosów - gry lekkopółśrednie nie są faworytem głównego rankingu BGG.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: zakwas »

Muad'Dib pisze:Moim faworytem jest

Metallum (2207)

Niestety gra słabo wypromowana i nawet w Polsce niewiele osób gra. Ale to zawsze jest pierwszy tytuł, który pokazuję nowym graczom.
O! Również bardzo dobry tytuł z kiepską oprawą agraficzną i słabym klimatem, ale gra się super.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: schizofretka »

Poza pierwszym tysiącem są:
- PLO (u mnie 8.5 z widokami na więcej)
- Hegemonic (najlepsze 4x w jakie grałem)
- Article 27 (jedna z najlepszych gier negocjacyjnych, w jakie grałem)
- Ninja: Legend of the Scorpion Clan (jedyna gra poniżej 6.5 na BGG która wg mnie nie jest crapem, stałe miejsce w kolekcji)
- Escape from the Aliens in Outer Space (rewelacyjna party game dla dużych grup)

- Titty Grab jest na 7629 pozycji, co jest jawną niesprawiedliwością, gdy Jungle Speed jest koło 800 :evil:

Z moich hitów, które na BGG są gdzieś w środku stawki jest Ninjato i Reef Encounter (około 300 pozycji)
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: elayeth »

Legun pisze:
elayeth pisze:Podejście mocno statystyczne, wiem. Ale akurat ja to lubię. :wink: Ufff.
Nie wiem, czy znasz moja analizy z GF - http://www.gamesfanatic.pl/2015/03/04/o ... ceny-nisz/

Potwierdzają one klika pojawiający się tu głosów - gry lekkopółśrednie nie są faworytem głównego rankingu BGG.
Bardzo fajny artykuł. Z pewnością jakiś geek IT mógłby ściągnąć dane z BGG i pobawić się w statystyki. Zapewne perełki, które niektórzy mają w swoich zasobach są w dużej mierze "kontrowersyjne" i zbierają mieszane oceny... pole dla statystyków jest ogromne. Skoro jednak BGG zmienia layout to może też zwiększy nieco możliwości analizy gier. Z przeglądanych wątków wychwyciłem np: że sa ludzie, którzy postulują by rankingi BGG uwzględniały datę wystawionej oceny, czy zaznaczone jako "ograna" (played) itd...
Z drugiej strony... zaczyna być to już pewnie przerost formy nad treścią... :wink:
Paskudnik pisze:elayeth: dzięki za statystyki! Pochwal się, co ciekawego znalazłeś wśród gier z takimi kryteriami. 8) <- wklejam tu uśmiechniętą buźkę żeby było jasne, że się na serio chcę dowiedzieć :P
Taki ogólny sposób przeszukiwania po user rating ostatnio mnie zainteresował. Jest on zbieżny z tym co pisałem. Kluczowa jest ilość ocen (minimum 200), rok produkcji (<2015; gra musi mieć czas by dotarła do ludzi) oraz user rating (minimum 7.5). Przy takich parametrach otrzymujemy coś takiego:
=&include[publisherid]=&geekitemname=&range[yearpublished][min]=&range[yearpublished][max]=2014&range[minage][max]=&range[numvoters][min]=200&range[numweights][min]=&range[minplayers][max]=&range[maxplayers][min]=&range[leastplaytime][min]=&range[playtime][max]=&floatrange[avgrating][min]=7.5&floatrange[avgrating][max]=&floatrange[avgweight][min]=&floatrange[avgweight][max]=&colfiltertype=&searchuser=elayeth&nosubtypes[0]=boardgameexpansion&playerrangetype=normal&B1=Submit]x

Jeśli pominiemy gry z Top100, Top200 to zauważymy, że jest sporo gier na dalszych pozycjach. Są jednak i pewne wady... wiele wariantów gier znanych...

Pewnie lepszą metodą jest szukanie po ulubionych rodzajach i mechanikach przy obniżonym ratingu... ale to już zostawiam. Każdy może znaleźć coś dla siebie... Ja w każdym razie w najbliższym czasie pobawię się BGG opuszczając np: TOP300...
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: TOP najbardziej niedocenionych gier (...przez BGG)

Post autor: elayeth »

Legun pisze:
elayeth pisze:Podejście mocno statystyczne, wiem. Ale akurat ja to lubię. :wink: Ufff.
Nie wiem, czy znasz moja analizy z GF - http://www.gamesfanatic.pl/2015/03/04/o ... ceny-nisz/

Potwierdzają one klika pojawiający się tu głosów - gry lekkopółśrednie nie są faworytem głównego rankingu BGG.
Bardzo fajny artykuł. Z pewnością jakiś geek IT mógłby ściągnąć dane z BGG i pobawić się w statystyki. Zapewne perełki, które niektórzy mają w swoich zasobach są w dużej mierze "kontrowersyjne" i zbierają mieszane oceny... pole dla statystyków jest ogromne. Skoro jednak BGG zmienia layout to może też zwiększy nieco możliwości analizy gier. Z przeglądanych wątków wychwyciłem np: że sa ludzie, którzy postulują by rankingi BGG uwzględniały datę wystawionej oceny, czy zaznaczone jako "ograna" (played) itd...
Z drugiej strony... zaczyna być to już pewnie przerost formy nad treścią... :wink:
Paskudnik pisze:elayeth: dzięki za statystyki! Pochwal się, co ciekawego znalazłeś wśród gier z takimi kryteriami. 8) <- wklejam tu uśmiechniętą buźkę żeby było jasne, że się na serio chcę dowiedzieć :P
Taki ogólny sposób przeszukiwania po user rating ostatnio mnie zainteresował.
Jest on zbieżny z tym co pisałem.
Kluczowa jest:
- ilość ocen (minimum 200)
- rok produkcji (do 2014; gra musi mieć czas by dotarła do ludzi)
- user rating (minimum 7.5).
Przy takich parametrach jest nawet ciekawa lista. Tutaj wyszukiwarka: adv.search (niestety nie mogę wkleić wyników wyszukiwania, bo się link krzaczy)

Jeśli pominiemy gry z Top100, Top200 to zauważymy, że jest sporo gier na dalszych pozycjach. Są jednak i pewne wady... wiele wariantów gier znanych...

Pewnie lepszą metodą jest szukanie po ulubionych rodzajach i mechanikach przy obniżonym ratingu... ale to już zostawiam. Każdy może znaleźć coś dla siebie... Ja w każdym razie w najbliższym czasie pobawię się BGG opuszczając np: TOP300...
ODPOWIEDZ