Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
buhaj
Posty: 1036
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 837 times
Been thanked: 498 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: buhaj »

CO zas się tyczy dpdatku Wenus - no to już jest jazda obowiązkowa dla fanów gry. 50 nowych kart i 5 nowych korporacji + mapka z terraformą Venus mówi samo za siebie. Zagrałem raz solo i raz na 4 osoby. Wszystko hula jak należy. W solowej rozgrywce polecam grać bez fazy słonecznej. Z nia jest - imo - za łatwo.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bludgeon »

Fiacik pisze:Mój egzemplarz nie odbiega od jakości podstawki, także można odwołać alarm.
Dzisiaj otworzyłem wenus i tak samo. Jedyna różnica jaką byłem w stanie znaleźć to że karty z dodatku mają trochę jaśniejsze rogi (co IMO nie ma znaczenia).
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
mczlonka
Posty: 211
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mczlonka »

Mam pytanie do tych co grali (i ograli) dodatek Hellas & Elysium. Czy odświeżenie podstawki polega bardziej na zmianie map czy tytułów i nagród? I które nagrody/tytuły są dostosowane tylko do tego dodatku?
buhaj
Posty: 1036
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 837 times
Been thanked: 498 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: buhaj »

W dodatku HiE są nowe 2 mapy oraz do każdej z nich są przeznaczone nowe tytuły i nagrody. Nagrody i tytuły nie powtarzają się na żadnej 3 map (podstawowa + 2 z dodatku)
buhaj
Posty: 1036
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 837 times
Been thanked: 498 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: buhaj »

Wg. mnie w wysokim stopniu odświeża to rozgrywkę. A gdy dodamy do tego dodatek Wenus no to już miód i maliny :wink:
mczlonka
Posty: 211
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mczlonka »

Rozumiem, tylko zastanawiam się, czy te odświeżenie bardziej spowodowane jest nowymi mapami (nowymi rozmieszczeniami regionów) czy bardziej samymi tytułami i nagrodami.
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mbuka »

To i to razem odświeża, ale moim zdaniem większy wpływ mają nowe nagrody i tytuły. Grając pierwszy raz na nowej mapie uświadomiłem sobie, że mam pewne schematy w dobieraniu kart - np. często brałem karty z symbolem naukowym, bo przecież przydadzą się do nagrody w razie czego. W dodatku są inne tytuły i nagrody i zaczynasz inaczej patrzeć na wiele kart.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

Wenus to świetny dodatek. Wczoraj grałem i uważam, że nowe karty, korporacje, surowce i wskaźnik na Wenus rewelacyjnie odswiezylo grę. Mechanizm związany z darmowym awansem wybranego wskaźnika nie popsuł klimatu, jest to dodatkowy element, który trzeba rozważnie wybierać. Czas gry u nas nieznacznie się wydłużył ale z pewnością nie jest to regułą. Po prostu mocno skupiliśmy się na Wenus co nie jest konieczne do ukończenia gry. Polecam.
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Deathhammer »

Właśnie jestem ciekaw co do czasu gry, powyżej padło stwierdzenie, że się wydłużył. Hmm, myślałem raczej, że nowy wariant zwiększania wybranego parametru pod koniec rundy delikatnie skróci czas rozgrywki, na co szczerze mówiąc bym liczył. No bo jednak ta Terraformacja to bardzo dobra gra, ale jak dla mnie zdecydowanie za długa jak na to co oferuje. Ktoś ma jeszcze jakieś spostrzeżenia? Może gdyby faktycznie nowa zasada pozwoliła skrócić czas do 1,5h-2h to bym się zainteresował dodatkiem.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kastration »

Czas lekko dłuższy u nas po około 10-12 grach, raz nawet znacznie dłuższy, ale sumarycznie jest lekko dłużej (zależy co się podnosi). Poziom rozgrywki z wybornego wzrósł na niebotyczny. Pysznie.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

Ja z Wenus grałem dopiero raz więc nie jest to miarodajne. Czas wydluzyl się u nas o około 15 minut czyli niewiele. Ale wydaję mi się, że to kwestia wyboru strategii. W mojej grze skupiliśmy się na Wenus a przecież można ją odpuścić w terraformowaniu. U nas powietrze na Wenus zostało uzdatnione przed wszystkimi innymi wskaźnikami. Gdyby pominąć Wenus albo ograniczyć jej zmienianie to czas gry powinien się znacznie skrócić w porównaniu z czasem gry na starych zasadach. W każdym pokoleniu awansujemy za darmo jeden wybrany wskaźnik co może istotnie przyspieszyć koniec gry.
Co do jakości rozgrywki to podpisuje się pod słowami kastration. Jest wybornie.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kastration »

Z drugiej strony spójrz na to, że niektóre karty z Wenus są naprawdę atrakcyjne, a jak płacimy za nie, to tracimy ME, za które kupowalibyśmy pewnie część kart podnoszących nasze szanse terraformowania w standardowym wariancie, gdybyśmy nie mieli dodatku. Efekt nowości też powoduje, że chcemy sprawdzić nowe strategie i karty, a nie tylko grać "na starych". Może to wpływać na wydłużenie rozgrywek. Trudno się oprzeć niektórym kartom po prostu, a jak więcej osób tak pomyśli współczynniki mogą iść wolniej. Osobiście - choć czekam na gry 4-osobowe zwłaszcza - nie wyobrażam sobie grać bez fazy podnoszenia 1 współczynnika, co pokolenie - choć zweryfikuję ostatecznie jeszcze tak powiedzmy po +10 grach.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
kamilpr
Posty: 372
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kamilpr »

A gracie na tą zasadę aby na koniec pokolenia dodawać 1 wybrany współczynnik? Ja na to nie gram, wolimy troszkę dłużej poterraformowac :) Gra i tak trwa max 2 godziny.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

Kastration myślę, że masz racje. Nie poznałem jeszcze wszystkich kart z dodatku ale rzeczywiście są dość przydatne i ich zakup może opóźnić terraformowanie Marsa. Jestem skłonny uznać Twoje słowa (dotyczące wydłużenia rozgrywki) jako pewnik.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

kamilpr pisze:A gracie na tą zasadę aby na koniec pokolenia dodawać 1 wybrany współczynnik? Ja na to nie gram, wolimy troszkę dłużej poterraformowac :) Gra i tak trwa max 2 godziny.
Gram. Ten mechanizm dodał fajne kombinowanie na zasadzie: podniose temperaturę bo rywal szaleje z.produkcją ciepła więc trzeba szybko ograniczyć WT za temperaturę, albo zrobię darmowy ocean bo czym szybciej stworze 8 oceanów tym dłużej będę hodować pingwiny. Wg mnie to fajny mechanizm. Gdy pierwszy raz o nim przeczytałem to wydawało mi się, że popsuje to klimat i potrzebę budowania kompleksowego silniczka, ale w rzeczywistości po rozgrywce oceniam tą zmianę bardzo na plus.
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: flowerus »

Pytanie: czy ktoś z graczy ma insert od GeekMod do Terraformacji i może potwierdzić czy mieszczą się tam wszystkie elementy z podstawki i dodatków (Hellas & Elysium, Wenus). Interesuje mnie mieszczą się wszystkie karty w koszulkach i czy wchodzą do pudełka wszystkie mapy (czy pudełko się zamyka)?
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Breżniew »

flowerus pisze:Pytanie: czy ktoś z graczy ma insert od GeekMod do Terraformacji i może potwierdzić czy mieszczą się tam wszystkie elementy z podstawki i dodatków (Hellas & Elysium, Wenus). Interesuje mnie mieszczą się wszystkie karty w koszulkach i czy wchodzą do pudełka wszystkie mapy (czy pudełko się zamyka)?
Wczoraj kleiłem insert do Terraformacji i jak dla mnie, to tam nie zostało wiele miejsca na karty. Nie widzę tego, żeby zmieścić w nim jeszcze 50 kart z Wenus, chyba, że usunie się przegródki, które są wkładane ukośnie i tym samym zabierają trochę miejsca. Wtedy być może uda się wszystko zmieścić. W sumie, to mam jeszcze 20 kart fanowskich korporacji, więc one też nieco miejsca zabierają.
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: flowerus »

Breżniew pisze:
flowerus pisze:Pytanie: czy ktoś z graczy ma insert od GeekMod do Terraformacji i może potwierdzić czy mieszczą się tam wszystkie elementy z podstawki i dodatków (Hellas & Elysium, Wenus). Interesuje mnie mieszczą się wszystkie karty w koszulkach i czy wchodzą do pudełka wszystkie mapy (czy pudełko się zamyka)?
Wczoraj kleiłem insert do Terraformacji i jak dla mnie, to tam nie zostało wiele miejsca na karty. Nie widzę tego, żeby zmieścić w nim jeszcze 50 kart z Wenus, chyba, że usunie się przegródki, które są wkładane ukośnie i tym samym zabierają trochę miejsca. Wtedy być może uda się wszystko zmieścić. W sumie, to mam jeszcze 20 kart fanowskich korporacji, więc one też nieco miejsca zabierają.
Tak właśnie myślałem, dzięki.
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: AkitaInu »

Breżniew pisze:
flowerus pisze:Pytanie: czy ktoś z graczy ma insert od GeekMod do Terraformacji i może potwierdzić czy mieszczą się tam wszystkie elementy z podstawki i dodatków (Hellas & Elysium, Wenus). Interesuje mnie mieszczą się wszystkie karty w koszulkach i czy wchodzą do pudełka wszystkie mapy (czy pudełko się zamyka)?
Wczoraj kleiłem insert do Terraformacji i jak dla mnie, to tam nie zostało wiele miejsca na karty. Nie widzę tego, żeby zmieścić w nim jeszcze 50 kart z Wenus, chyba, że usunie się przegródki, które są wkładane ukośnie i tym samym zabierają trochę miejsca. Wtedy być może uda się wszystko zmieścić. W sumie, to mam jeszcze 20 kart fanowskich korporacji, więc one też nieco miejsca zabierają.
A karty masz w grubych czy cienkich koszulkach? To jest podstawowe pytanie ;)
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Breżniew »

Akita - Rebel premium. To faktycznie może mieć znaczenie. Ogólnie to wszystkie gry ubieram w koszulki premium, więc odruchowo pomyślałem o zmieszczeniu w insercie ponad 300 kart właśnie w takich koszulkach :)
kamilpr
Posty: 372
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kamilpr »

flowerus pisze:Pytanie: czy ktoś z graczy ma insert od GeekMod do Terraformacji i może potwierdzić czy mieszczą się tam wszystkie elementy z podstawki i dodatków (Hellas & Elysium, Wenus). Interesuje mnie mieszczą się wszystkie karty w koszulkach i czy wchodzą do pudełka wszystkie mapy (czy pudełko się zamyka)?
Karty się mieszczą. Mapy wystaja
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Quille »

Można gdzieś w sieci znaleźć skany kart (najlepiej z polskiej wersji) albo ich opisy?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Breżniew »

Jestem naprawdę bardzo zadowolony z zakupu Terraformacji Marsa. Gra bardzo często ląduje na naszym stole. Gram również często solo i póki co nie poczułem jeszcze ani odrobinę znudzenia czy też powtarzalności rozgrywki. Nie posiadam jeszcze ani dodatkowej planszy, ani Wenus, a jedynie promki.
W dwóch ostatnich rozrywkach z kolegą, dwa razy rozgrywka kończyła się remisem punktowym i moją porażką z uwagi na mniejszą ilość kasy na koniec gry. Szczególnie wczorajsza moja porażka była dla mnie dotkliwa, bo byłem przekonany o swoim zwycięstwie - z samych kart uzbierałem 27 pkt, miałem 3 pewne nagrody i jeden tytuł. Kolega jednak znacznie więcej terraformował i miał więcej miast/lasów i też uzbierał dość sporo punktów w kartach (ok 20). Naprawdę nie mogłem uwierzyć w remis i ostatecznie moją porażkę :shock:
Nie zmienia to jednak faktu, że uwielbiam tą grę i chciałbym w nią grać przy każdej możliwej okazji. Te dwie remisowe rozgrywki jeszcze bardziej umocniły moje przekonanie o ogromie możliwości rozwoju swojej korporacji i wielu drogach, które mogą prowadzić do zwycięstwa. Póki co nie grałem jeszcze nigdy z draftem, ale pewnie kiedyś spróbujemy tak zagrać.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Quille »

Grałam wczoraj po raz pierwszy na planszy Elysium i generalnie fajna sprawa, ale trochę przeszkadza mi kwestia ciepła. Wiadomo, że od momentu, kiedy nie można już podwyższać temperatury, ciepło jest w zasadzie nieprzydatne. Można mieć oczywiście karty, które pozwalają je wykorzystać (np. karta, która pozwala 8 jednostek ciepła zamieniać na 1 punkt WT albo izolacja, która produkcję ciepła pozwala zamienić w produkcję megakredytów) albo korporację, która pozwala płacić ciepłem. Ale jeśli tego brak, to ciepło się kumuluje i nic z nim nie można zrobić. Na podstawowej planszy jest natomiast nagroda barona cieplnego, więc w zasadzie w każdej naszej grze ktoś to funduje, bo mu się opłaca. Na Elysium (i na Hellasie w sumie też) nie ma takiego tytułu, w zasadzie nie ma żadnego, który się odnosi do ciepła. Trochę szkoda.
Ruteq
Posty: 11
Rejestracja: 12 cze 2016, 20:50
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Ruteq »

Cześć
Przymierzam się do zakupu Terraformacji Marsa.
Jednak obserwując oferty sklepów zobaczyłem ze występuje ona w różnych edycjach
- Gra Roku 2017
- Druga Edycja
- nie wiem czy istnieje jeszcze jakaś.
Czy mógłbym prosić o poradę czym one się różnią?
Nie chciałbym kupić przypadkiem wersji z błędami.
Z góry dziękuję
ODPOWIEDZ