Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: REBEL.pl »

Obrazek Obrazek

Ludzkość rozpoczęła ekspansję w Układzie Słonecznym. Na Marsie założono już kilka niewielkich kolonii. Ich mieszkańcy są odgrodzeni od naturalnego środowiska straszliwie zimnej, suchej i niemal pozbawionej atmosfery planety.

Zwiększenie odsetka migracji z Ziemi wymaga terraformacji Marsa, czyli dostosowania jego środowiska tak, aby zminimalizować śmiertelność spowodowaną wypadkami wśród kolonistów. W związku z tym Rząd Ziemi zdecydował się wesprzeć każą organizację, która przyczyni się do tego wiekopomnego dzieła.

Hojne dofinansowanie przyciąga gigantyczne korporacje, które pragną zwiększyć swój udział w rynku i stać się najbardziej wpływowymi podmiotami realizującymi projekt terraformacji. Ujarzmienie Czerwonej Planety to dla wielu szansa na oszałamiający sukces i niebotyczne zyski.

Obrazek

W grze Terraformacja Marsa gracze staną na czele jednej z dwunastu korporacji. Każda z nich posiada swoją unikalną zdolność specjalizując się w konkretnej kategorii lub posiadając pewne bonusy do konkretnych działań. Początkujący gracze mogą wybrać korporacje „startowe” przystosowane do pierwszej rozgrywki i pozwalające lepiej zapoznać się z mechaniką gry.

Obrazek

Celem graczy jest zmiana warunków panujących na Marsie tak, aby tchnąć weń życie i zapoczątkować proces przemiany w planetę z warunkami do życia dla ludzkości. Celem jest zwiększenie poziomu tlenu w atmosferze do 14%, podniesienie temperatury do +8˚C i stworzenie akwenów wodnych o wskazanej powierzchni. To główne czynniki, które spowodują, że klimat na Marsie będzie zbliżony do ziemskiego. Po osiągnięciu tych celów gra kończy się, a gracze podliczają zdobyte punkty zwycięstwa.

Obrazek

Do terraformowania Marsa potrzebne są zasoby. W grze są one reprezentowane przez: stal, tytan, rośliny, energię oraz megakredyty. Do zaznaczania ich poziomu posiadania gracze będą używać znaczników surowców i gromadzić je na planszy zasobów, aby następnie wykorzystać do wprowadzania w życie nowych projektów.

Obrazek

Dzięki tym projektom warunki na Marsie ulegają zmianie. Za wprowadzone zmiany gracze podnoszą współczynnik terraformacji (WT), który jednocześnie jest ich liczbą punktów zwycięstwa.

Warunki na Marsie będą też wpływać na karty projektów, które możemy zagrać. Niektóre będą wymagać odpowiedniej temperatury, inne określonego poziomu tlenu albo rozmieszczenia obszarów zieleni.

Obrazek

Terraformacja Marsa to długotrwały proces, dlatego tury graczy to kolejne pokolenia ludzkości, a gracze jako przywódcy korporacji będą decydować na jakich elementach terraformacji marsa się skupią: czy zaczną od podwyższenia temperatury, a może od razu zbudują miasto? Podpiszą umowy handlowe na import surowców z Ziemi, będą eksploatować pobliskie pasy asteroid, czy zaczną wydobywać surowce na Marsie? Do dyspozycji graczy oddanych zostanie ponad 200 kart projektów. Oczywiście wśród nich nie zabraknie „narzędzi” do przeszkadzania konkurencji. Będziemy mogli wysłać bandytów, by splądrowali tereny inwestycji konkurentów, albo skierujemy deszcz meteorów na ich świeżo zasiany las. Możliwości i taktyk w grze jest bardzo dużo, a to gracze decydują które z nich wykorzystają i w jakiej kolejności.

Obrazek

Podczas rozgrywki gracze dowiedzą się ciekawostek na temat Marsa, oraz zobaczą od kuchni jak mogło by wyglądać przystosowanie go do ludzkich potrzeb. Gra spodoba się na pewno miłośnikom podboju kosmosu, a mechanika zadowoli graczy lubiących optymalizację, ekonomię i szczyptę negatywnej interakcji.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 12 lip 2016, 08:37 przez REBEL.pl, łącznie zmieniany 2 razy.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: Odi »

Wygląda arcyciekawie.

Testowaliście?
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: NTomasz »

na ile osób planowana i balansowana jest gra?
i jaki jest przewidywalny czas rozgrywki dla ww ilości osób?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: tomb »

Rozgrywka wagi ciężkiej, czy średniej?

(Czas odświeżyć sobie trylogię Kima Robinsona.)
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
magole
Posty: 713
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: magole »

BGG podaje czas rozgrywki na 90-120 minut, raczej waga ciężka :D
https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... rming-mars
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: Kosternik »

https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... rming-mars

Raczej cięższe euro dla 1-5 graczy.
Moja mała kolekcja, a myślę o...
Awatar użytkownika
Krionah
Posty: 267
Rejestracja: 25 sie 2005, 08:46
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: Krionah »

Biere w ciemno. Tematyka jest spełnieniem moich marzeń! Chwała Rebelowi! :D
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: Marx »

First Martians, Terraforming Mars oraz Mission: Red Planet. Rok planety Mars ;-)

Czy można powiedzieć coś więcej o samym projektancie? To dosyć nowy twórca.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: Vandal »

Mission: Red Planet wygrywa ze wszystkimi, pierwsza edycja ma parę ładnych lat.

A Terraforming mam na oku od Essen, z chęcią poczytam więcej o grze.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: BartP »

Wygląda grubo, trafia na radar.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 556 times
Been thanked: 866 times

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: Galatolol »

Co to za czasy, że gra na 90 - 120 minut to waga ciężka :wink:

U mnie też ląduje na radarze.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: kwiatosz »

Być może w tym czasie masz tylko 4 akcje :P
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: Blacksad »

Marx pisze:First Martians, Terraforming Mars oraz Mission:Red Planet
Jeszcze "Marsjanin" zgarnie jakiegoś Oscara i będzie czwarty do brydża :wink:


Plansza jest modularna mam rozumieć?

Ciekaw jestem jak z balansem, jak wariant solo będzie się spisywał...
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 157 times
Been thanked: 158 times

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: Zet »

Wygląda bardzo zachęcająco, a do tego nie jest przez głupiego KS z milionem dodatków nie do zdobycia później :P
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: maciejo »

Blacksad pisze:
Marx pisze:First Martians, Terraforming Mars oraz Mission:Red Planet
Jeszcze "Marsjanin" zgarnie jakiegoś Oscara i będzie czwarty do brydża :wink:


Plansza jest modularna mam rozumieć?

Ciekaw jestem jak z balansem, jak wariant solo będzie się spisywał...
Dołączam się do pytania o wariant solo :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: BartP »

Przeczytałem instrukcję i na razie mój entuzjazm trochę siadł.
Sceptycznie już nastawiło mnie to, że niby gra ciężka, ale widzę, że głównie kręci się wokół zagrywania kart losowo dobieranych z wierzchu talii. Zdaję sobie sprawę, że wiele osób to lubi, ale ja tak nie bardzo, w szczególności nie w długich i ciężkich grach. Oczywiście trzeba by zagrać, aby w pełni to ocenić i stwierdzić, czy całość jest mocno taktyczna czy jednak jest miejsce na strategię lub jakiekolwiek planowanie.

No ale pal to sześć, najbardziej zdenerwowała mnie obecność kart pozwalających krzywdzić jednego wybranego przeciwnika. W eurogry gram w gronie wieloosobowym i nie lubimy takiego rodzaju interakcji. Albo kradniesz wszystkim, albo gra musi być lekka.

Ponadto widzę, że w grze operuje się mnóstwem zasobów, jakaś karta kosztuje 17 kasy, coś tam 20 kasy, a mamy kredytów kilkadziesiąt. Tory do zaznaczania, ile mamy jakich zasobów są dwucyfrowe :o. Jakoś zniechęca mnie to, wolę jak w grach jest jednak koszt na poziomie 2xZasób1, 2xZasób2, a nie rząd wielkości więcej.

Grafiki są takie se :/.

Ogólnie większość z tego, co napisałem, to takie tam sobie wybrzydzanie, najbardziej boli mnie ta negatywna interakcja, a nie lubię jej w moich eurograch. Czekam więc na recenzje, zobaczymy, co tam inni powiedzą, ale sam zainteresowany na ten moment nie jestem.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: tomb »

Może stąd rozbieżności w pierwszych ocenach gry - 2 uważa, że najlepsza dla pary, 2 zaś nie poleca gry we dwójkę. Za to wstępne głosy wróżą wagę ciężką (3,8 przy 6 głosach).
Ja trochę obawiam się ceny i tego, że rozgrywka będzie sucha, jak pieprz.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
evrard
Posty: 357
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: evrard »

BartP pisze:Przeczytałem instrukcję i na razie mój entuzjazm trochę siadł.
A gdzie jest dostępna instukcja? Szukam i nie mogę znaleźć.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: BartP »

evrard
Posty: 357
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: evrard »

Byłem na tej stronie i nie znalazłem... Dzięki :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: Bea »

Trailer bardziej wygląda na zapowiedź filmu niż gry, szkoda, że nie pokazano w nim żadnych elementów gry, w zasadzie o niczym nie mówi...
https://www.youtube.com/watch?v=NYWBaV6lAWQ
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: misioooo »

BartP pisze:głównie kręci się wokół zagrywania kart losowo dobieranych z wierzchu talii. Zdaję sobie sprawę, że wiele osób to lubi, ale ja tak nie bardzo, w szczególności nie w długich i ciężkich grach. Oczywiście trzeba by zagrać, aby w pełni to ocenić i stwierdzić, czy całość jest mocno taktyczna czy jednak jest miejsce na strategię lub jakiekolwiek planowanie.
Race for the Galaxy :)
BartP pisze:No ale pal to sześć, najbardziej zdenerwowała mnie obecność kart pozwalających krzywdzić jednego wybranego przeciwnika. W eurogry gram w gronie wieloosobowym i nie lubimy takiego rodzaju interakcji. Albo kradniesz wszystkim, albo gra musi być lekka.
... najbardziej boli mnie ta negatywna interakcja, a nie lubię jej w moich eurograch. Czekam więc na recenzje, zobaczymy, co tam inni powiedzą, ale sam zainteresowany na ten moment nie jestem.
Hmm... Wywalasz te "wredne" karty z talii, podobnie jak niektórzy "Mandatory Questy" z Lords of Waterdeep ;) Pytanie - jak bardzo gra kręci się wokół takich akcji. Jak jest ich niewiele - może można je wywalić z gry i po temacie...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: tomb »

Po samej instrukcji trudno wróżyć.
Kart projektów ma być 208, ale nie wiem, czy są to niepowtarzalne wzory (Edycja: Już wiem - każda karta inna!). Stos przerabiamy solidnie (po 10 kart na początku, potem co rundę 4 dla każdego), ale nie wszystkie karty będą przydatne. Dodatkowo niektóre z już posiadanych kart może popsuć nam przeciwnik, kiedy przesunie jakiś znacznik i nie będziemy mogli odpalić danej karty. Z drugiej strony taka karta może się jeszcze przydać, wszak akcji jest aż 7, a niektóre dodatkowo podzielone.
No i jest ciekawy mechanizmu wykonywania 1 lub 2 akcji w swojej kolejce - czekasz na zmiany, które wprowadzi rywal, to zwlekasz, a jeśli boisz się, że ktoś ci coś skopie, to wykonujesz dwie akcje od razu. Dziwi mnie tylko, że dodatkowa akcja nie jest dodatkowo płatna. Ale widocznie nie musi.

W instrukcji przykładową partię rozgrywają Kim, Stanley i Robinson. A któż by inny.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: Bea »

Odi pisze: Testowaliście?
+1
Ciekawa jestem jak Rebel wybiera gry do wydania i dlaczego akurat ta?
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Terraforming Mars (Rebel)

Post autor: REBEL.pl »

Bea pisze:
Odi pisze: Testowaliście?
+1
Ciekawa jestem jak Rebel wybiera gry do wydania i dlaczego akurat ta?
W Terraforming Mars po prostu fajnie nam się grało. Z Fryxami znamy się od pierwszego Essen na którym brali udział (4 lata temu). Przyjechali wtedy z 7 ręcznie zrobionymi zestawami gry "Wilderness" sprzedawanej w kwocie około 300 EUR. Przyszli się przywitać, są bardzo kontaktowi, więc szybko złapaliśmy wspólny język. Podpytali nas jak wygląda rynek wydawniczy w każdym aspekcie, a jako że Rebel sam był względnie młodym wydawcą i pamiętaliśmy jak ciężkie były pierwsze kroki, pomogliśmy im wskazując kilka miejsc i kontaktów, które na wstępie powinni wypróbować.

Po 4 latach mają na koncie kilka wydanych tytułów. Terraforming Mars zaciekawiło nas tematyką, a kupiło gameplay'em. Wydajemy ją wspólnie, maczaliśmy też palce w finalnej wersji okładki i zgłosiliśmy kilka zastrzeżeń dotyczących balansu kart.

Poniżej prezentujemy jak przebiegały prace nad okładką, zaczynając od pierwotnej wersji przygotowanej przez FryxGames, przez drugą przygotowaną przez nich po naszych uwagach, następnie trzecią przygotowaną przez Rebel jako inspiracja i na końcu 4 podszlifowaną przez Fryx Games.

Obrazek
(kliknięcie w obrazek przekieruje do powiększonej wersji)
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
ODPOWIEDZ