Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: ariser »

To Rodney ma złe zasady, a raczej zasady wg starej wersji.
Tutaj link do wypowiedzi Trzewika o tym:
http://portalgames.pl/pl/blog-zywa-gra-planszowa/
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Bary »

ariser pisze:To Rodney ma złe zasady, a raczej zasady wg starej wersji.
Tutaj link do wypowiedzi Trzewika o tym:
http://portalgames.pl/pl/blog-zywa-gra-planszowa/
Dzięki za rzucenie nowego światła na sprawę, ależ to wszystko szybko się zmienia. ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Kisun
Posty: 1128
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Kisun »

Ciekawe jak wiele ze wspomnianych w tym artykule pomysłów wejdzie w życie. Oby chociaż aktualizacje FAQ do Marsjan ukazywały się szybciej niż do Osadników czy NHex ;) Zastanawiam się co z pytaniami (potencjalnymi problemami) w kampaniach? Jak będzie aktualizowane FAQ w aplikacji by nie spoilerować? Aplikacja musiała by jakoś aktywnie (na żywo ;)) dorzucać odpowiedzi na tematy dotyczące danego etapu kampanii. Trudno sobie to wyobrazić i raczej wniosek, że nie będzie takiego FAQ, nasuwa się sam. Kibicuję temu projektowi choć biorąc pod uwagę pewne "nieścisłości" między tym co czasem słyszę (na tematy różne) od Portalu, a tym co widzę po jakimś czasie, mam lekkie obawy. Trzymam jednak kciuki bo gra wydaje się naprawdę czymś wyjątkowym.
Edit: mam LG K10LTE z andoidem 6.0. Żadnych niepokojących objawów.
"Errare humanum est"
odmu
Posty: 118
Rejestracja: 23 wrz 2011, 22:18
Lokalizacja: Trzebnica
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: odmu »

U mnie grając na starym laptopie gra potrafi tak rozgrzać sprzęt, że ten się sam potrafi wyłączyć. Jak ostatnio grałem z aplikacją u znajomych na ich komórce to podczas rozgrywania drugiego z rzędu scenariusza (sonda na wolności) w 3 turze aplikacja zawiesiła się całkowicie. I to tak całkowicie, że po ponownym uruchomieniu telefonu aplikacja nie chciała się ponownie włączyć.

Mam za sobą 4 partie, 3 razy w witajcie w domu i raz sonda na wolności. Nie licząc pierwszej partii gram na poziomie średnim i póki co wszystko wygrane bez większego stresu. Składy 2, 3 i 4 osobowe. Zobaczę jak pozostałe 4, ale coś czuję, że dopiero gra na trudnym poziomie będzie zbliżona do Robinsona.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: vojtas »

Azazelek pisze:Jednak chodzi o żetony POI (za meilem z Portalu) ;)
Co to jest POI?
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1128
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: kaimada »

vojtas pisze:
Azazelek pisze:Jednak chodzi o żetony POI (za meilem z Portalu) ;)
Co to jest POI?
Points od Interest? Te żetony znalezisk na Marsie.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: vojtas »

kaimada pisze:
vojtas pisze:Co to jest POI?
Points od Interest? Te żetony znalezisk na Marsie.
A po polsku jak?
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: konrad.rymczak »

vojtas pisze:
kaimada pisze:
vojtas pisze:Co to jest POI?
Points od Interest? Te żetony znalezisk na Marsie.
A po polsku jak?
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Point_of_interest
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: vojtas »

konrad.rymczak pisze:
vojtas pisze: A po polsku jak?
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Point_of_interest
A jak to zostało przetłumaczone w wersji PL?
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Kal-El83 »

W instrukcji zapisali "istotny punkt na mapie"
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Pan_K »

vojtas pisze:
konrad.rymczak pisze:
vojtas pisze: A po polsku jak?
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Point_of_interest
A jak to zostało przetłumaczone w wersji PL?
Punktu Ogromnie Interesujące = POI ;)
Po angielsku byłoby PoI ;)
A tak seri, sam jestem ciekaw. Podejrzewam, że jest tak samo.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: konrad.rymczak »

Azazelek pisze:W instrukcji zapisali "istotny punkt na mapie"
Dokładnie tak, w instrukcji jest zapis: (ang.: POI = Point of Interest, istotny punkt na mapie)
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: vojtas »

konrad.rymczak pisze:
Azazelek pisze:W instrukcji zapisali "istotny punkt na mapie"
Dokładnie tak, w instrukcji jest zapis: (ang.: POI = Point of Interest, istotny punkt na mapie)
Szkoda. Liczyłem na trochę translatorskiej inwencji.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: crsunik »

Ale po co tłumaczyć coś czego się nie tłumaczy? Na mapach (także w Polsce) są punkty POI. Nie wszystko trzeba tłumaczyć.

Duże są te nieścisłości w instrukcji i FAQ? Może warto poczekać na edycję gry roku?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Bary »

Małe, ale upierdliwe niedopowiedzenia.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: vojtas »

crsunik pisze:Ale po co tłumaczyć coś czego się nie tłumaczy?
Takie myślenie powoduje, że mamy coraz więcej językowych potworków jak POI.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Phate »

Witam,
może trochę wbije się wam w dyskusje ale mam pytanie do tych którzy mają zarówno Pierwszych Marsjan jak i Robinsona od Portalu.
Jak oceniacie obie gry ? Zastanawiam się nad kupnem Robinsona bo wydaje mi się bardziej "przygodowy" ale może warto jednak poczekać na wyjście PM ?
Słyszałem, że PM są nastawieni na optymalizację i przypominają eurosuchar niż przygodówkę.
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Haloon »

Ja gram w Robinsona jak i w Marsjan. I nie żałuję żadnego zakupu. Tutaj rozchodzi się głównie o to co lubisz. Jeżeli lubisz astronimię i technologie kosmiczne, dbanie o systemy, wykonywanie zleconych misji, walka o przeżycie to PM są idealni. Ja jestem amerigraczem i nie uważam że to jest suchar. Między tymi kostkami jest masa klimatu jak w Terraformacji. Ale jeżeli szukasz walki z obcymi, wyścigów po Marsie to PM odpuść sobie.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Phate »

Nie chodzi mi o walkę z obcymi, obce technologie, i mutacje genowe raczej o przygodę i przeciwstawianie się katastrofą.

Możecie powiedzieć mi przykładowo jak wyglądają przygody (pojedyncze karty) w aplikacji do PM i jak to w porównaniu wygląda w Robinsonie ?
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3349
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1031 times
Been thanked: 1995 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Ardel12 »

Udało mi się w końcu zagrać dwie partie i ogólnie bez większego szału. Mechanicznie mocno zbliżone do Robinsona, więc efektu WOW nie było. Jakość wydania bardzo dobra, spodobało mi się wykonanie i dobre figurki (w sumie wyglądające jak pomalowane). Setup trochę zajmuje, kosteczek całkiem sporo do ułożenia. Same misje są fajne podzielone ze względu na ich typ.

Misje, jak wspominałem rozegrałem dwie, są proste. Pierwsza misja wprowadzająca na trudnym ogólnie prócz jednego wydarzenia była spacerkiem. Przy czym muszę zauważyć, że ja i jeden gracz graliśmy pierwszy raz, a kolejne dwie osoby miały za sobą już 4 partie, to choć nie było leadera i robiłem pewnie średnio optymalne ruchy, to i tak wygraliśmy. Druga misja na poziomie średnim z kategorii eksploracja była czystym spacerkiem. Nie tylko skończyliśmy na turę przed końcem, to jeszcze większość bazy była sprawna (2 uszkodzenia) oraz wykonaliśmy wszystkie cele dodatkowe.

Na pewno mam chęć spróbować kampanii i kolejnych misji, jednak poziom trudności wydaje się być znacząco zaniżony w stosunku do Robinsona (śmierć w drugiej rundzie przez wydarzenie to jest to :twisted: ).
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: c08mk »

Jak wygląda gra pod względem jakości? Nie chodzi mi o fizyczne komponenty tylko o ewentualne błedy na kartach, kaflach, itp.
toblakai
Posty: 1263
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 219 times
Been thanked: 224 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: toblakai »

Ardel12 pisze:Na pewno mam chęć spróbować kampanii i kolejnych misji, jednak poziom trudności wydaje się być znacząco zaniżony w stosunku do Robinsona (śmierć w drugiej rundzie przez wydarzenie to jest to :twisted: ).
Trzewik na ostatnim livie mówił, że pierwsza misja jest celowo tak robiona, aby była bardzo łatwa. Któraś z kolei jest znowu piekielnie trudna ;) Dodatkowo zapowiedział zmiany w aplikacji tak, aby poziom trudności delikatnie podbić - wszystko w zależności oczywiście od opinii graczy.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 181 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Błysk »

ariser pisze:Po takiej reakcji aż się chce zacytować podpis jednego z kolegów, bodajże o nicku Błysk. ;)
Na wezwanie. Na szczęście dzięki wolności wypowiedzi możemy jeszcze (gdzieniegdzie) się wypowiadać na takie tematy. ;)

A tak poważnie, grał już ktoś na tyle, żeby opowiedzieć nieco szerzej czy dobre to i dlaczego tak lub nie?
crashbull
Posty: 92
Rejestracja: 16 lip 2016, 13:40
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 7 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: crashbull »

Udało mi się w końcu zagrać dwie partie i ogólnie bez większego szału. Mechanicznie mocno zbliżone do Robinsona, więc efektu WOW nie było. Jakość wydania bardzo dobra, spodobało mi się wykonanie i dobre figurki (w sumie wyglądające jak pomalowane). Setup trochę zajmuje, kosteczek całkiem sporo do ułożenia. Same misje są fajne podzielone ze względu na ich typ.

Misje, jak wspominałem rozegrałem dwie, są proste. Pierwsza misja wprowadzająca na trudnym ogólnie prócz jednego wydarzenia była spacerkiem. Przy czym muszę zauważyć, że ja i jeden gracz graliśmy pierwszy raz, a kolejne dwie osoby miały za sobą już 4 partie, to choć nie było leadera i robiłem pewnie średnio optymalne ruchy, to i tak wygraliśmy. Druga misja na poziomie średnim z kategorii eksploracja była czystym spacerkiem. Nie tylko skończyliśmy na turę przed końcem, to jeszcze większość bazy była sprawna (2 uszkodzenia) oraz wykonaliśmy wszystkie cele dodatkowe.

Na pewno mam chęć spróbować kampanii i kolejnych misji, jednak poziom trudności wydaje się być znacząco zaniżony w stosunku do Robinsona (śmierć w drugiej rundzie przez wydarzenie to jest to :twisted: ).
Jakościowo gra jest super komponenty plansza wszystko trafione w moim guście :) a teraz reszta, jest to euro i nie ma tu żadnej tajemnicy Trzewik mówił o tym kilkadziesiąt razy i nie jest to Robinson :). Co do poziomu hmm masz trzy poziomy nazwy wskazują jakie one są to nie rozumiem zarzutu, za łatwo odpal Hard :) kiedyś ktoś napisał przeszedłem wszystkie scenariusze w robinsonie ani razu nie przegrałem Trzewik mu odpisał " to nie możliwe musisz robić coś źle " :) Ta gra ma tyle samo zwolenników co przeciwników :). Moim skromnym zdaniem gra jest super nie jestem fanem euro ale takie euro to ja lubię, zobaczymy jak Portal odpali kampanie budowania bazy na Marsie od podstaw i będzie trzeba przeżyć jak najdłużej :) sugeruje zerknąć na filmiki o grze robionych przez Portal jest cała seria a do tego kilka recenzji z poza naszego podwórka :) mam jeden zarzut instrukcja :) średnio czytelna ale to chyba już norma w Portalu :P

Pozdrawiam i do zobaczenia na Marsie :)
Szazon
Posty: 5
Rejestracja: 02 lut 2016, 16:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Szazon »

Cześć
Na stronie Portalu Pierwszych Marsjan w zakładce komponenty wymienione są: Cheats & Codes
Czy ktoś wie coś na ten temat?
" Nie dyskutuj z gościem, który ma nad Tobą pół litra przewagi... "
ODPOWIEDZ