Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Kal-El83
Posty: 1136
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 238 times
Been thanked: 120 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Kal-El83 »

rattkin pisze:
Azazelek pisze:roninson zawiesił poprzeczkę za wysoko.
No, w Japonii to się nie certolą :)
:lol: :lol: :)
Takie kwiatki czasem się znajdą podczas pisania na szybko z mobilniaka ;)

Solo w zasadzie dzała tak jak w robinsonie.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Pan_K »

Potwierdzam dobre działanie solo. Jak w Robinsonie.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 793
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: pavel »

kaimada pisze:
Bary pisze:Wariant solo bardzo dobrze sobie radzi.
Tylko, że dla mnie gry planszowe to rozgrywka wieloosobowa... Solo to mogę sobie pograć na komputerze...

Poza tym totalnym dramatem jest ilość kosteczek i latających planszetek podczas rozgrywki... Chaos totalny się z tego robi.
Dzięki Bary. Kaimada, ok to Twoje podejście i ocena gier solo. Moim zdaniem jako recenzent powinieneś spróbować tego wariantu i chociaż w minimalnym stopniu odnieść się do pytania w sposób rzetelny. A nie buńczucznie pisać, że sobie w komputer możesz pograć. Słabe...
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: kaimada »

Bary pisze:
kaimada pisze:
Bary pisze:Wariant solo bardzo dobrze sobie radzi.
Tylko, że dla mnie gry planszowe to rozgrywka wieloosobowa... Solo to mogę sobie pograć na komputerze...
Odpowiadałem na pytanie, które zadał Pavel. ;)
Jasne, ale wyindukowało to moją reakcję, że tak naprawdę Pierwsi Marsjanie to kolejna gra solo, która udaje grę wieloosobową.

Paweł to nie było buńczuczne. Ja rozumiem, że ludzie lubią grę solo i tego nie krytykuję. Ja absolutnie tego nie czuję i dobrze wiem, że nie będę czuł satysfakcji z rozgrywki solo. Może działać to dobrze, może źle, ale nie mi to oceniać bo ja solo nie gram.

A już na pewno nie zagram solo w Pierwszych Marsjan bo nie będę sam dla siebie tyle czasu rozkładał gry ;).
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 793
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: pavel »

Ok. Źle cię zrozumiałem. Czyli setup długi, plus zawiła instrukcja, to wezmę tydzień urlopu jak dojdzie do domu :-)
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 604
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Bardok »

Tylko czekać, aż Trzewik się wkurzy, bo facet z recenzji grał tylko 12 razy!!! I będzie kolejny wątek "Czy sprzedałby rower twój ojciec po 12 razach?"
Próbować do bólu! Nie znacie się :D
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: BartP »

Nom, analogia z rowerem to wg mnie demagogia niestety. Każdy rower działa z grubsza tak samo, a gra grze nierówna. Nauczysz się jeździć na rowerze, to jeździsz i nie zapomnisz. Nauczysz się grać w Splendora, to nie znaczy, że umiesz w Robinsona. Lubienie jednej gry nie implikuje lubienia drugiej gry itd. Demagogia.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: kaimada »

Recenzja Shut Up & Sit Down
https://youtu.be/7w0MmgJLA3o

W skrócie to gra jest spoko, ale za dużo czasu zajmuje przestawianie kosteczek, absolutnie nie czujesz klimatu zakładania bazy na Marsie, są gry lepsze i tańsze, hiatoria beznadziejna, przygody bezsensu, a poza tym to w zasadzie gra jednoosobowa.
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: KrzysiekL »

No i ta recenzja mnie przekonała do odwołania preordera. Szczególnie argument, że to gra gra więcej niż gracze. ;)
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 140 times
Been thanked: 42 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: elbruus »

Również miałem kupować i dobrze, że się wstrzymałem. Wg SU&SD gra powinna nazywać się Last Martians bo takie wrażenie sprawia wiecznie psująca się baza, która lada moment się rozleci. Nie tego oczekiwałem po zapowiedziach przygód na Marsie.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: kaimada »

Na Facebooku Pierwszych Marsjan takie coś:
Yesterday at BGG website a new thread was started - "Most disappointing game of 2017?". It didn't look cool, but well, I clicked to see why I disappointed somebody.
It turned out that one of the users just started the thread with a controversial title to get attention and ask people for opinions. And it started...
One after another, fans of First Martians posted their testimonials. Soon the page was filled with a dozen of post from people who played the game and had a great time.
I'd like to thank you for your support and for every kind word. First Martians is a beast. The rulebook disappointed many players. We for sure made some mistakes with the first version of app and some other issues.
Thank you for every kind word you said and posted. It means a lot.
Ciekawe, czy widział pierwsze recenzje? :lol:
No, ale wiadomo recenzenci się nie znają, są zaplutymi karłami reakcji, nie grają w te gry w ogóle, tylko niesprawiedliwie krytykują. :mrgreen:
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: rattkin »

Jak zwykle, warto ocenić po swojemu, bo prawda leży pośrodku. Tytuł nie miał być (jak sądzę) kontrowersyjny, tylko stanowił kalkę zasłyszanych opinii, o których weryfikację prosił postujący w swoim wątku.

https://boardgamegeek.com/thread/184226 ... -game-2017
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 144 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Munchhausen »

Na forach danej gry najczęściej przesiadują jej fani, więc trudno się dziwić takiej reakcji. Na Reddicie ludzie byliby duuużo mniej pozytywni.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: elayeth »

Myślę, że warto też spojrzeć na średnią ocenę graczy na BGG. Widać, że jest widocznie niższa niż Robinsona.
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: dewodaa »

elayeth pisze:Myślę, że warto też spojrzeć na średnią ocenę graczy na BGG. Widać, że jest widocznie niższa niż Robinsona.
Bo wydana po Robinsonie. Robinson była grą znikąd i to zjednywało ludzi. Do tego klimat bardzie populistyczny. Pierwsi Marsjanie są na pewno usprawnieniem w stosunku do RC. Mimo to z ekonomicznego punktu widzenia śmieszne jest to, że za duży buzz na początku może być jednak szkodliwy dla gry (chyba że zawiera ona 5 kg plastiku na centymetr kwadratowy). Bo gdyby wśród diehardocorowców było mniej Preorderów itp. to gra byłaby przyjęta lekko gorzej niż Robinson (temat [-], skomplikowanie [-], apka [+]), czyli delikatny hype. A tak, to bardziej przypomina polityczne dyskusje niż merytoryczne (czyli liczy się kto kogo lubi i co chce osiągnąć przez nielubienie kogoś/czegoś).

Podsumowując, fani planszówek muszą mniej zarabiać. :lol:
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: elayeth »

dewodaa pisze:
elayeth pisze:Myślę, że warto też spojrzeć na średnią ocenę graczy na BGG. Widać, że jest widocznie niższa niż Robinsona.
Bo wydana po Robinsonie. Robinson była grą znikąd i to zjednywało ludzi. Do tego klimat bardzie populistyczny. Pierwsi Marsjanie są na pewno usprawnieniem w stosunku do RC. [...]
No właśnie nie wiem, czy dla wszystkich FM jest usprawnieniem. Wydaje mi się, że w sensie mechanicznym tak, ale już niekoniecznie przygodowym czy klimatycznym. Dla niektórych FM to panel sterowniczy rozpadającej się stacji... a nie przygody na marsie. ;) Mi gra się w miarę podoba, ale odczuwam faktycznie jej nadmierne zmechanizowanie i to o czym wspomina recenzja SU&SD... stosunkowo małą ilość "czasu decyzyjnego" w stosunku do czasu całkowitego z grą... ;)
viagrom
Posty: 44
Rejestracja: 15 gru 2014, 11:17
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: viagrom »

Grał już ktoś w kampanie (1 scenariusz) Pierwsi Marsjanie? Jestem po trzech nieudanych próbach. Za każdym razem przegrywałem z powodu śmierci astronauty. Gram solo w składzie inżynier + badacz. Nie chcę grać medykiem. W jaki inny sposób mogę leczyć swoje postaci?
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2017, 23:57 przez viagrom, łącznie zmieniany 1 raz.
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Palmer »

Solo zaczynasz z usprawnieniem które powoduje że nie potrzeba medyka do leczenia

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
viagrom
Posty: 44
Rejestracja: 15 gru 2014, 11:17
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: viagrom »

Super. Tylko gdzie znaleźć informacje o tym? Robiłem setup z aplikacji. Nie spostrzegłem tam takiej informacji.
Palmer pisze:Solo zaczynasz z usprawnieniem które powoduje że nie potrzeba medyka do leczenia

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Pan_K »

Jest w instrukcji.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
viagrom
Posty: 44
Rejestracja: 15 gru 2014, 11:17
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: viagrom »

pewnie też jest w instrukcji, ale nie mogę znaleźć...
1.co się dzieje z częścią, którą używam do akcji budowy zakończonej niepowodzeniem? przepada czy zostaje?
2.w scenariuszu nr 1 kładę żółty żeton -1 osoba na jednym z obszarów. czy zostaje on tam na stałe i komplikuje wszystkie kolejne akcje wykonywane na tym obszarze czy po pierwszej eksploracji tego pola usuwam go?
GaGacek
Posty: 180
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: GaGacek »

viagrom pisze:Grał już ktoś w kampanie (1 scenariusz) Pierwsi Marsjanie? Jestem po trzech nieudanych próbach. Za każdym razem przegrywałem z powodu śmierci astronauty. Gram solo w składzie inżynier + badacz. Nie chcę grać medykiem. W jaki inny sposób mogę leczyć swoje postaci?
Odpowiedz jest na stronie 19 instrukcji
viagrom pisze:pewnie też jest w instrukcji, ale nie mogę znaleźć...
1.co się dzieje z częścią, którą używam do akcji budowy zakończonej niepowodzeniem? przepada czy zostaje?
2.w scenariuszu nr 1 kładę żółty żeton -1 osoba na jednym z obszarów. czy zostaje on tam na stałe i komplikuje wszystkie kolejne akcje wykonywane na tym obszarze czy po pierwszej eksploracji tego pola usuwam go?
Ad. 1 odpowiedz jest na stronie 17 instrukcji
Ad. 2 odpowiedz jest na stronie 19 instrukcji
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2017, 10:15 przez GaGacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Pan_K »

Poza tym jest w odpowiednim dziale wątek z pytaniami o zasady.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Ryu »

Ale lepiej tu wieszać psy na Portalu o to że się nie przeczytało zasad (albo nie zapamiętało wszystkich) niż grzecznie zapytać w odpowiednim dziale ;)

Ja nie bronię Portalu bo słyszałem że faktycznie instrukcja jest słaba (nie grałem w Marsjan, nie testowałem, nie mam zamiaru grać) ale może zanim następnym razem napiszesz (dot. viagrom) w takiej formie to się zastanowisz i zapytasz normalnie w odpowiednim dziale. To nie boli. Swoją drogą ładna edycja posta ;)
Jakby co zapraszam na priv :)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Trolliszcze »

dewodaa pisze:
elayeth pisze:Myślę, że warto też spojrzeć na średnią ocenę graczy na BGG. Widać, że jest widocznie niższa niż Robinsona.
Bo wydana po Robinsonie. Robinson była grą znikąd i to zjednywało ludzi.
Nie ma i chyba nigdy nie było takiej jednoznacznej korelacji. Wyszło mnóstwo gier w "edycji drugiej", które przebiły swoich starszych i sławnych braci: Kawerna pobiła Agricolę, Cywilizacja: PW dwójka pobiła jedynkę, Pandemic: Legacy zmiażdżył normalnego Pandemica, 7 cudów: pojedynek zjadło wersję wieloosobową na śniadanie... Na pewno przykładów jest więcej. Skoro Pierwsi Marsjanie mają niższe oceny od RC, to można chyba przyjąć, że są po prostu gorszą grą - inaczej w każdym przypadku będziemy wymyślać jakieś spiskowe teorie, dlaczego dana gra jest tak dobrze/źle odbierana.
ODPOWIEDZ