Quadropolis

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Quadropolis

Post autor: hipcio_stg »

Dodatek trochę się przeciągnął, ale warto było czekać. Uważam, że dla wszystkich fanów pozycji Must Have!

Podstawka pozwalała olać budynki publiczne i wygrywać bez nich (ekspert). Teraz jest to raczej niemożliwe. W najlepszej partii uciułałem z nich 40pkt.
IrasArgor
Posty: 370
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 121 times
Been thanked: 68 times

Re: Quadropolis

Post autor: IrasArgor »

hipcio_stg pisze:Dodatek trochę się przeciągnął, ale warto było czekać. Uważam, że dla wszystkich fanów pozycji Must Have!

Podstawka pozwalała olać budynki publiczne i wygrywać bez nich (ekspert). Teraz jest to raczej niemożliwe. W najlepszej partii uciułałem z nich 40pkt.
czyli jak póki co gram tylko w wersję Basic to z dodatkiem mogę się powstrzymać? Quadropolis to dla mnie gra, którą w 4 osoby chcę rozegrać w maks godzinę, w przypadku Experta robi się dla mnie straszne przestoje i sudoku.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Quadropolis

Post autor: hipcio_stg »

IrasArgor pisze:
hipcio_stg pisze:Dodatek trochę się przeciągnął, ale warto było czekać. Uważam, że dla wszystkich fanów pozycji Must Have!

Podstawka pozwalała olać budynki publiczne i wygrywać bez nich (ekspert). Teraz jest to raczej niemożliwe. W najlepszej partii uciułałem z nich 40pkt.
czyli jak póki co gram tylko w wersję Basic to z dodatkiem mogę się powstrzymać? Quadropolis to dla mnie gra, którą w 4 osoby chcę rozegrać w maks godzinę, w przypadku Experta robi się dla mnie straszne przestoje i sudoku.
Nie gram basica od kiedy spróbowałem ekspreta. Dochodzi 11/13 kafelków. Downtime raczej nie powinien się mocno zwiększyć. jeżeli ktoś chce wziąć budynek publiczny, to bierze albo dostępny, albo zamienia na dostępny w danej rundzie z dodatku. Co najważniejsze budynki teraz pełnią dwie funkcje. Są użytkami publicznymi, a dodatkowo za coś punktują, lub dają jakieś bonusy w postaci mepli/energii.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Quadropolis

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Grał ktoś jeszcze razem z dodatkiem Public Service ?
Must have czy raczej można sobie odpuścić, no i czy w ogóle jest sens go kupować jeśli większość rozgrywek będzie w trybie klasycznym ?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Quadropolis

Post autor: rattkin »

Mozna spokojnie odpuscic. Dodatek ma kafle dla trybu Classic i Expert. Wprowadzają one po prostu dodatkowe punktowanie wg różnych reguł.
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Quadropolis

Post autor: Wallenstein »

A jak dla mnie warto kupić. Zwiększa różnorodność nie zmieniając reguł.
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Quadropolis

Post autor: hipcio_stg »

Warto brać. W trybie ekspert w końcu nie można odpuszczać sobie budynków publiucznych!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Quadropolis

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Zakupiłem dodatek i muszę stwierdzić że bardziej urozmaica on grę, staje się bardziej mózgożerna. Myślę że warto się w niego zaopatrzyć.

Jak dla mnie minusem wydaniowym Quadropolis są dwa tryby, klasyczny i ekspert.
Jak ktoś gra tylko w trybie klasycznym to po co mu kafle z trybu ekspert i na odwrót, jak ktoś gra tylko w trybie ekspert to po co mu kafle z trybu klasycznego. Po prostu z czegoś zawsze nie będziesz korzystał a i tak za to trzeba zapłacić.
Gra w trybie ekspert nie jest jakoś bardziej skomplikowana, dlatego w moim odczuciu wydanie mogłoby być tylko w trybie ekspert. A gra w cale nie musiałaby być tańsza bo planszetki gracza mogłyby być wydrukowane na grubszej tekturze :wink:

Co jeszcze bardziej boli jeśli chodzi o dodatek, bo on kosztuje w granicach 50 zł. A jak się weźmie pod uwagę to że będę grał tylko w trybie ekspert (13 kafelków), to po co mi kafle z trybu klasycznego (11 kafli)? A płacić trzeba za wszystko.

No ale to tylko takie gdybanie, a grę i tak uważam za świetną.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Quadropolis

Post autor: hipcio_stg »

Zauważ tylko, że tak na prawdę masz dwie podobne gry. Są różne towarzystwa. Czasami znajomi wpadają z żonami. Nie wszystkie ogarniają. Wtedy taki classic w quadropolisa jest do zaproponowania. Eksperta nawet nie chciało by mi się tłumaczyć. Można też grać z podlotkami w classica i później się przesiąść.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Quadropolis

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Sęk w tym że ekspert nie jest jakoś bardziej skomplikowany. Raptem dochodzą do wytłumaczenia dwa dodatkowe budynki, pomniki i biurowce.
No i jak ciągle naparza się w eksperta to potem zagranie w klasyku może już nie być tak satysfakcjonujące.

I jeszcze jedno. Ta gra może wydaje się dziecinna ale wcale tak nie jest. W Zamkach Burgundii można dobierać kafle na pałę a i tak jakieś punkty w lecą i wcale nie trzeba być ostatnim, a raz nawet się zdarzyło że nowicjusz o dziwo wygrał i sam nie wiedział jak to się stało. Natomiast w Quadropolis już tak się nie da. Trzeba już na samym początku zdecydować się na to co się będzie zbierać i jeszcze gdzie się będzie kłaść kafle. Zbieranie i układanie kafli bez ładu i składu skutkuje mizernym dorobkiem punktowym.
Kiedy po raz pierwszy widziałem recenzję tej gry pomyślałem: o, kolejna prosta gra kafelkowa do pogrania z dziećmi. I choć moje dzieciaki rzeczywiście lubią grać w Quadropolis, to móżdżenia jest tu dużo więcej niż by mogło się wydawać.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Quadropolis

Post autor: rattkin »

Dr. Nikczemniuk pisze:Trzeba już na samym początku zdecydować się na to co się będzie zbierać
Tak to się gra kilka pierwszych gier, jeden robi jedną strategię, drugi drugą, nawzajem sobie nie przeszkadzają, nie podbierają kafelków. Każdy kompletuje swoje i jest zadowolony. W wersji zaawansowanej to jest blokowanie i podbieranie i nie ma co liczyć na to, że się uzbiera jakiś spójny, seksowny rozkład miasta - przeciwnik (przeciwnicy) nie pozwolą.

Ja zagrałem z dodatkiem, ale mnie nie porwał. Zgadzam się z Rahdo, że te kafelki sprawiają, że z opcjonalnej strategii robi się obowiązkowa. Akurat tego samego dnia grałem w 5T z Whims of Sultan, gdzie doszła podobna mechanika (punktujące mini-acziwmenty) - i tam to stanowiło miłe urozmaicenie dające coś ekstra, jeśli akurat po drodze wypadnie. W Quadropolis odczucie jest dużo mocniejsze - trzeba to cisnąć.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Quadropolis

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ale za to ma to teraz tematyczny sens, bo budynki użyteczności publicznej stanowią podstawę każdego miasta. Czyli bez dodatku granie na te budynki nie było zbytnio opłacalne a z dodatkiem już tak.
Z dwojga złego wolę przekombinowanie w tę stronę :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Quadropolis

Post autor: rattkin »

Ja akurat grałem na te budynki i przed dodatkiem, nierzadko wygrywając. One po prostu wydają się najmniej seksowne i może dlatego były rzadziej grane :)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Quadropolis

Post autor: hipcio_stg »

Bez dodatku można sobie spokojnie odpuścić budynki publiczne i wygrywać regularnie. Po dodatku ciężko je zostawić na stole przeciwnikowi. Teraz praktycznie każde kafelki są bardzo cenne i trzeba dobrze kalkulować który w danej chwili da mi najwięcej korzyści.
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Quadropolis

Post autor: Gry w Bibliotece »

A ja mam inne pytanie - istnieje jakiś mniej lub bardziej oficjalny wariant, pozwalajacy na rozgrywkę w 5 osób? Ktoś może próbował...? :)
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
Nesmeer

Re: Quadropolis

Post autor: Nesmeer »

Czy ktos posiadajac odpowiedni sprzet moglby zeskanowac i wyslac mi na email same plansze graczy (4szt, 2strony expert/normal) do gry. Laminator niestety po latach pracy zawiodl, teraz musze plansze wydrukowac na nowo :/ Na stronie wydawnictwa nie widze takich materialow, pytam najpierw tutaj, ostatecznie napisze maila do DoW. Z gory serdecznie dziekuje, adres mailowy: wosiakm@gmail.com
ODPOWIEDZ