Raiders of the North Sea / Najeźdźcy z Północy (Shem Phillips)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Najeźdźcy z Północy (Raiders of the North Sea)

Post autor: Trolliszcze »

Instrukcje powinny być, są już od dawna przetłumaczone, ale wciąż trzeba nanosić pewne poprawki (trwała kampania KS, zmieniała się zawartość itd.).
Myślę, że zawartość w stosunku do ceny nie powinna rozczarować.
EDIT: Zresztą zawartość można podejrzeć na KS, bo w wersji PL będzie to samo minus pudło zbiorcze.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Najeźdźcy z Północy (Raiders of the North Sea)

Post autor: Gizmoo »

No i zaczęło się narzekactwo. :lol:

Cena jest niższa niż to, co było na kicku, gdzie ludzie jak zahipnotyzowani rzucili się na dodatki. Ja na 200% wesprę ten projekt, bo strasznie mi się Raidersi podobają. Jestem tylko przeogromnie rozczarowany, że nie będzie zbiorczego pudełka na wszystko. Zawsze to oszczędność miejsca i porządek.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Najeźdźcy z Północy (Raiders of the North Sea)

Post autor: crsunik »

Gizmoo pisze:No i zaczęło się narzekactwo. :lol:

Cena jest niższa niż to, co było na kicku, gdzie ludzie jak zahipnotyzowani rzucili się na dodatki. Ja na 200% wesprę ten projekt, bo strasznie mi się Raidersi podobają. Jestem tylko przeogromnie rozczarowany, że nie będzie zbiorczego pudełka na wszystko. Zawsze to oszczędność miejsca i porządek.
Zahipnotyzowani? Świetna gra, fajne wydanie to żal było nie brać - zwłaszcza, że w sklepach nie będzie angielskiej wersji :/
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Najeźdźcy z Północy (Raiders of the North Sea)

Post autor: Gizmoo »

crsunik pisze:Zahipnotyzowani?
Tak, bo kwota jaką zebrali - jak na same dodatki - była powalająca. :)
crsunik pisze:Świetna gra, fajne wydanie to żal było nie brać - zwłaszcza, że w sklepach nie będzie angielskiej wersji :/
No ja właśnie nie wziąłem tylko dlatego, że nie lubię mieszać wersji językowych. Dodatkowo wolę polskie edycje i wolę wspierać nasz rodzimy rynek planszówkowy by rósł nam w siłę piękny i zdrowy!
GFP pisze:Andarist napisał(a):
Czy drewniane zapasy maja szanse sie pojawic w formie addinu? Tak jak metalowe monety poprzednio?

Czekamy na odpowiedź, więc na ten moment odpowiadam- nie. Ale może się to zmienić.
Gdyby się udało... To może jeszcze zbiorcze pudełko? ;) Droga ekipo GFP - zróbcie pięknie tą kampanię!
ostoja
Posty: 213
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najeźdźcy z Północy (Raiders of the North Sea)

Post autor: ostoja »

@GFP czy stretch goale będą tylko w egzemplarzach ze wspieram.to czy również w wersji sklepowej?
kurzyszpon
Posty: 151
Rejestracja: 20 mar 2015, 15:06
Lokalizacja: Luboń / czasem Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 10 times

Re: Najeźdźcy z Północy (Raiders of the North Sea)

Post autor: kurzyszpon »

Na ks Shem pisał kilkukrotnie, że nie robi ekstra rzeczy (poza zbiorczym pudłem) dla tamtej wspieraczki, więc pewnie tu będzie podobnie. Logistycznie to jest też łatwiejsze.
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Najeźdźcy z Północy (Raiders of the North Sea)

Post autor: Daquan »

kurzyszpon pisze:
TTR_1983 pisze:
kurzyszpon pisze:Mnie natomiast trochę zaskoczyły ceny. W sumie to nie wiem nawet czemu, bo na ks ceny pojedynczego dodatku też były w okolicach ceny podstawki, więc można się było spodziewać, że będzie podobnie, ale i tak smuteczek.
155 zł za 2 dodatki to drogo?

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka
Wiesz, pewnie po prostu trochę się rozbestwiłem cenami wcześniejszych kampanii na w.to i chciałem się delikatnie pożalić ;) Pewnie niepotrzebnie.

W sumie rozumiem (albo przynajmniej tak mi się wydaję) czemu taka a nie inna cena - gra w końcu ładna, przyjęła się, zbiera dobre recenzje, widać, że proponowane przez dodatki mechanizmy dodadzą rozgrywce głębi. U mnie w domu podstawka jest hiciorem.

Czy drogo? Zależy dla kogo, ja, mimo wszystko powyższe, wolę rozejrzeć się za nowym tytułem w tej cenie.
77 zł za dodatek w EB, pełen fajnego contentu. Moim zdaniem jest ok.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Najeźdźcy z Północy (Raiders of the North Sea)

Post autor: kmd7 »

Trolliszcze pisze:Instrukcje powinny być, są już od dawna przetłumaczone, ale wciąż trzeba nanosić pewne poprawki (trwała kampania KS, zmieniała się zawartość itd.).
Myślę, że zawartość w stosunku do ceny nie powinna rozczarować.
EDIT: Zresztą zawartość można podejrzeć na KS, bo w wersji PL będzie to samo minus pudło zbiorcze.
Podejrzałem zawartość KS i muszę przyznać, że zawartość może mnie skusić.... Jeszcze tylko proszę udostępnić instrukcje PL i udzielić rzeczowych odpowiedzi na pytania w stylu: "Po co ci następna gra?", "Gdzie masz zamiar postawić kolejne pudło?", "Ja to już się w ogóle nie liczę?" ;).
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Najeźdźcy z Północy (Raiders of the North Sea)

Post autor: kali »

kmd7 pisze: "Ja to już się w ogóle nie liczę?" ;).
Ależ Kochanie. Ty moja najdroższa znajdujesz się na pozycjach od 1 do 25. Co daje prześliczną sumę 325. Która i tak jest tylko nędzną namiastką Twego nieziemskiego piekna.
PS. Unikałbym umieszczania w tej wypowiedzi słowa 'kolekcja' :)
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Najeźdźcy z Północy (Raiders of the North Sea)

Post autor: GFP »

ostoja pisze:@GFP czy stretch goale będą tylko w egzemplarzach ze wspieram.to czy również w wersji sklepowej?
Te które zobaczysz w kampanii w dniu startu tak. BYĆ MOŻE coś jeszcze dojdzie. Ale to nie od nas zależy. ;)
kmd7 pisze:
Trolliszcze pisze:Instrukcje powinny być, są już od dawna przetłumaczone, ale wciąż trzeba nanosić pewne poprawki (trwała kampania KS, zmieniała się zawartość itd.).
Myślę, że zawartość w stosunku do ceny nie powinna rozczarować.
EDIT: Zresztą zawartość można podejrzeć na KS, bo w wersji PL będzie to samo minus pudło zbiorcze.
Podejrzałem zawartość KS i muszę przyznać, że zawartość może mnie skusić.... Jeszcze tylko proszę udostępnić instrukcje PL i udzielić rzeczowych odpowiedzi na pytania w stylu: "Po co ci następna gra?", "Gdzie masz zamiar postawić kolejne pudło?", "Ja to już się w ogóle nie liczę?" ;).
Instrukcje będą dostępne w kampanii. Na pewno nie w wersji ostatecznej (nie będą podmienione grafiki na Polskie) ale treść będzie już ostateczna.
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
mczlonka
Posty: 211
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Najeźdźcy z Północy (Raiders of the North Sea)

Post autor: mczlonka »

Mam 2 pytania do tych co grali w różnym składzie:

1. Jaki jest faktyczny czas rozgrywki (pudełko: 90-120min.)? Od czego tak naprawdę on zależy: od "myślących" graczy czy tylko od liczby osób, a tym samym można byłoby przyjąć np. 30min./gracz?

2. Jak wygląda rozgrywka 4-osobowa? Czytałem trochę recenzji i praktycznie każda sugerowałaby 3-osobowa rozgrywkę jako optymalną (pokrywa to się również z BGG). Chciałbym kupić tą grę, ale prawie zawsze gram w 4 osoby, więc chciałbym poznać minusy takiej rozgrywki. Faktycznie jest tak, że nic się nie da zaplanować (bo co chwilę zdejmowany jest inny ludzik i dopiero jak przyjdzie nasza tura,to musimy prawie zawsze pomyśleć "od nowa" jaki ruch wykonać) i faktycznie jest tak, że w takim składzie rozgrywka się przedłuża?

Proszę o konkrety ;]
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Najeźdźcy z Północy (Raiders of the North Sea)

Post autor: Trolliszcze »

Moim zdaniem bliżej 60 minut, a ponieważ plansza nie powiększa się przy większej liczbie graczy (a warunki zakończenia gry - splądrowanie odpowiednich pól itd. - są identyczne), rozgrywka nie wydłuża się jakoś szczególnie. Po prostu na 4 osoby każdy gracz wykona w trakcie całej gry mniejszą liczbę tur, bo wcześniej skończą się pola do najeżdżania. Grałem w 4 osoby i jest bardzo przyjemnie. Z uwagi na to, że każdy wykona mniej tur niż np. w rozgrywce dla dwóch osób, każda akcja jest na wagę złota. Z drugiej strony wielkiej interakcji w tej grze nie ma, więc przy jakichś mega myślicielach downtime może dokuczać. Ale nie powinien, bo to nie jest bardzo trudny tytuł, gra się dość intuicyjnie, a tury są szybkie.

EDIT: A co do niemożliwości planowania, to jakoś nie stwierdziłem. Z uwagi na mechanikę gry zawsze mamy możliwość wykonania danej akcji, bo jeśli pole jest zajęte, to robimy tę akcję w drugiej kolejności, zdejmując robotnika. Owszem, czasem niekorzystny układ może pokrzyżować szyki, bo chcieliśmy coś zrobić w konkretnej kolejności (np. najpierw wziąć monety, a dopiero później za te monety werbować), ale wtedy przeprowadza się jakiś plan B. Moim zdaniem zarzuty o "niemożliwości planowania" - jeśli się takie pojawiły - są mocno przesadzone.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 941
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 720 times
Kontakt:

Re: Najeźdźcy z Północy (Raiders of the North Sea)

Post autor: Apos »

mczlonka pisze:Mam 2 pytania do tych co grali w różnym składzie:

1. Jaki jest faktyczny czas rozgrywki (pudełko: 90-120min.)? Od czego tak naprawdę on zależy: od "myślących" graczy czy tylko od liczby osób, a tym samym można byłoby przyjąć np. 30min./gracz?
W Najeźdzców grałem na 2 i 4 osoby. Wypada około 20-30 minut na gracza. Na 2 osoby raz nawet skończyliśmy grę w 30 minut.

Tzw. "spowalniacze" potrafią każdą gierkę, przerobić na całowieczorną batalię...nie mówmy o nich ;)
mczlonka pisze: 2. Jak wygląda rozgrywka 4-osobowa? Czytałem trochę recenzji i praktycznie każda sugerowałaby 3-osobowa rozgrywkę jako optymalną (pokrywa to się również z BGG). Chciałbym kupić tą grę, ale prawie zawsze gram w 4 osoby, więc chciałbym poznać minusy takiej rozgrywki. Faktycznie jest tak, że nic się nie da zaplanować (bo co chwilę zdejmowany jest inny ludzik i dopiero jak przyjdzie nasza tura,to musimy prawie zawsze pomyśleć "od nowa" jaki ruch wykonać) i faktycznie jest tak, że w takim składzie rozgrywka się przedłuża?

Proszę o konkrety ;]
Jest trochę tak jak piszesz, ponieważ Twój ruch zależy od sytuacji na mapie:
- dostępnych najazdów;
- ułożenia pionków;
- dostępnych kontraktów czy też jak to zwą darów

Sytuacja zmienia się po każdym ruchu gracza:
- kładziemy gostka na pustym polu planszy, wykonujemy akcję z nim związaną, bierzemy innego gościa z planszy i wykonujemy drugą akcję
- wysłanie wymaganego robotnika oraz dokonanie najazdu i zdobyciu łupów oraz jeńca (nowego robotnika)

Mechanicznie jest to bardzo proste, ale jak widzisz dość zależne od tego co zrobili przeciwnicy. Na dwie osoby gra jest wystarczająco strategiczna aby realizować długofalowy plan i rzadko coś sobie podbieramy lub można zrobić alternatywny ruch zaplanowany wcześniej. Na 4 osoby jest większy nacisk na optymalizację pod aktualną sytuację, taktyczne planowanie i negatywna interakcja - zagrywanie kart bohaterów jako jednorazowe akcje jest bardziej opłacalne (np. zabierz każdemu innemu graczowi 1 zasób etc).
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Najeźdźcy z Północy (Raiders of the North Sea)

Post autor: gregos »

Grałem we wszystkich wariantach osobowych i jak dla mnie najlepiej wychodzi to w 3 osoby.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Najeźdźcy z Północy (Raiders of the North Sea)

Post autor: seki »

Czy ktoś z forumowiczów koszulkował karty mieszkańców w koszulki grubości np. rebel premium? Powierzchniowo karty na pewno wejdą w swoje miejsce ale obawiam się czy na wysokość taki stos wejdzie do pudełka? Jakościowo karty wydają się być trwałe więc zastanawiam się czy w ogóle je zabezpieczać. Jeśli miałyby nie wejść z powodu koszulek w wyznaczone miejsce to pewnie odpuszczę.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 63 times

Re: Najeźdźcy z Północy (Raiders of the North Sea)

Post autor: krisow »

Chyba nie wejdą wszystkie w grubości premium, ale pewności nie mam. Może mam u siebie jakieś opakowanie to sprawdzę i dam znać. Ale w sumie w miejscu pod planszą w razie czego można trzymać trochę kart. Jak miałem w Sloyca, to weszły spokojnie, tylko rozmiar trochę do kitu. Czasem nie rozumiem wydawców czemu tyle tych rozmiarów. Karty są zbyt małe do typowego 56x87. Podobno świetnie pasują Swan Panasia 54x85, tyle, że w Polsce teraz nie do dostania (http://gamiko.pl/pl/swan-panasia/602-ko ... sztuk.html).

EDIT:
Sprawdzałem koszulki Rebel Standard American Premium. Stos kart w wyprasce leciutko wystaje, ale jak zabezpieczysz np. gumką recepturką i potem przyciśniesz planszą pudełko zamyka się idealnie.
Foto:
Obrazek
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Najeźdźcy z Północy (Raiders of the North Sea)

Post autor: seki »

Grałem 2x w Najeźdźców i podoba mi się fun z gry. Generalnie nic wielkiego ale daję satysfakcję na tyle dużą bym nazwał ją grą, w którą zawsze bardzo chętnie zagram. Niestety już po pierwszej partii obawiam się o regrywalność. Czy gra nie nudzi się szybko? Nie ma tu zbyt wielu dróg do zwycięstwa... każda partia będzie wyglądać tak samo mimo losowego rozkładu łupów.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Najeźdźcy z Północy (Raiders of the North Sea)

Post autor: Gromb »

Za mało grałeś. Całą regrywalnosc ukryta jest w dociagu kart i początkowym rozstawieniu zasobów. To determinuję grę. Za każdym razem gra się inaczej i strategia się zmienia. Sytuacja jest dynamiczna, a dróg do zwycięstwa kilka.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Najeźdźcy z Północy (Raiders of the North Sea)

Post autor: seki »

Gromb pisze:Za mało grałeś. Całą regrywalnosc ukryta jest w dociagu kart i początkowym rozstawieniu zasobów. To determinuję grę. Za każdym razem gra się inaczej i strategia się zmienia. Sytuacja jest dynamiczna, a dróg do zwycięstwa kilka.
W takim razie mam nadzieję, że tak będzie. Jak pisałem gra mi się podoba a obawy są narazie czysto teoretyczne. Nie widzę jednak by gra się zmieniła jakoś specjalnie w zależności od dobranych kart. Rozumiem, mogę zdobyć z okreslona drużyną więcej punktów z klasztorów, twierdz itd ale to zawsze będzie punktowanie za najazdy. Widzę tu wyścig po najlepiej punktowane lokacje + ewentualnie lokacje w których są łupy pasujące do kafli darów. Widzę potencjał w przeszkadzaniu przeciwnikowi zagrywajac odpowiednie karty. To, że ten wyścig raz będzie się odbywał do jednej lokacji a innym razem do drugiej nie sprawi u mnie, że gra będzie świeża.
Mam wrażenie, że już w drugiej partii nauczyłem się grać i gra niczym więcej mnie nie zaskoczy. Dobór drużyny, gra na walkirie przy odpowiedniej drużynie, zbroje, łupy to wszystko trzeba odpowiednio wykorzystać. Brakuje mi jednak bardziej istotnych zmiennych. Jest fajna zabawa w znajdowaniu najlepszych kombinacji na daną chwilę. Bardzo lubię rysunki kart i planszy. Lubie znaczniki, świetne są metalowe monety. Mechanika super powiązana jest z tematyką. Oby mi się nie znudziło tak szybko jak mi się wydaje, że się znudzi :)
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Najeźdźcy z Północy (Raiders of the North Sea)

Post autor: Gromb »

Początek jest zawsze mniej więcej ten sam. Przynajmniej tak mi się wydaje. Dobierasz "leszczy za 0" na rękę, a oni robią rozruch twojego silniczka. Potem sytuacja się zmienia. Wszystko determinuje rozkład surowców, dary do zdobycia i karty które dociągasz. Możesz wykręcić niezłe combo dobrą drużyna. Dodatkowo, niektóre karty wprowadzają negatywną interakcje. Jednym razem warto iść w walkirie, innym w tarcze militarne. A innym razem skupić się na odpowiedniej drużynie. Jak pisałem początkowy setup właściwie może określić twój styl gry. Jeżeli twój przeciwnik ma dobrze złożoną rękę i potrafi, na przykład za klasztory wykręcić niezłe punkty zwycięstwa, to ciężko jest go dogonić na późniejszym etapie gry i musisz pomyśleć i szukać punktów gdzie indziej. W naszej ostatniej 3 osobowej partii każdy z nas grał odmienną taktyką, a na koniec koleżanka ni z tego, ni o owego, przy końcowym podliczaniu zapunktowała tak, że oboje nie mieliśmy szans. A grała ot tak, najbardziej zachowawczo. Innym razem, gra ciągnęła się dobre 30 minut dłużej (męczarnia) i musieliśmy łupić twierdze, by dorwać później dary i spełnić warunki zwycięstwa.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Najeźdcy z północy

Post autor: evenstar »

Ktoś coś w ogóle wie o dodatkach ze wspieram to :?: Ileż można czekać :?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Najeźdcy z północy

Post autor: Wothan »

evenstar pisze:Ktoś coś w ogóle wie o dodatkach ze wspieram to :?: Ileż można czekać :?
Taką odpowiedź dostałem na podobne pytanie jakie zadałem GF:
Wciąż czekamy na konkretny termin. Po opóźnieniu w globalnym druku wciąż są w drodze. Angielskie wersje, które musiały być rozesłane wcześniej, trafiają właśnie do sklepów więc liczymy na to, że w najbliższych dniach będziemy mieć dobre wiadomości o polskich.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Najeźdcy z północy

Post autor: gregos »

Wothan pisze:
evenstar pisze:Ktoś coś w ogóle wie o dodatkach ze wspieram to :?: Ileż można czekać :?
Taką odpowiedź dostałem na podobne pytanie jakie zadałem GF:
Wciąż czekamy na konkretny termin. Po opóźnieniu w globalnym druku wciąż są w drodze. Angielskie wersje, które musiały być rozesłane wcześniej, trafiają właśnie do sklepów więc liczymy na to, że w najbliższych dniach będziemy mieć dobre wiadomości o polskich.
Dzięki za przypomnienie. Tyle czasu minęło od wsparcia, że już prawie zapomniałem o tych dodatkach. :?
Wojtek.k
Posty: 274
Rejestracja: 09 mar 2017, 08:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 33 times

Re: Najeźdcy z północy

Post autor: Wojtek.k »

Pojawiła się aktualizacja - spodziewany termin wysyłki koniec lutego, jest też ankieta wysyłkowa.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Najeźdźcy z Północy (Raiders of the North Sea)

Post autor: RUNner »

Jesteśmy po pierwszej partii na 2 osoby i gra mi mocno podeszła, niestety żonie trochę mniej, ale to dlatego że ona nie lubi eurosucharów. Najeźdźcy jednak mają trochę więcej klimatu niż przeciętne euro, bo jednak to tworzenie drużyny, zaopatrywanie jej w zapasy, chwalebna śmierć, to fajnie zazębia się z mechaniką.
Plusy po pierwszej partii:
- dynamika rozgrywki, szybkie tury graczy,
- lubię mechanikę naprzemiennych ruchów aż do spełnienia któregoś z warunków zwycięstwa,
- fantastyczny pomysł z losowaniem łupów dla lokacji, co zapewnia sporą regrywalność i żadna rozgrywka nie będzie taka sama,
- widać że jest kilka dróg do zwycięstwa,
- bardzo ładne wydanie, kolorowa plansza i stylowe karty,
- trzy różne sposoby zakończenia gry.

Minusy po pierwszej partii:
- początek był trochę mało spektakularny i schematyczny, ale to cecha popularna w grach z budowaniem silniczka.

Jeszcze odnośnie różnych dróg do zwycięstwa, to po pierwszej partii już jestem w stanie przypuszczać, że nie da się wygrać uparcie idąc w jednym kierunku. Chyba najlepszym rozwiązaniem jest miks kilku pomysłów, trochę podboju, trochę darów, wsparte walkiriami, zbrojownią i łupami. To są jednak takie pierwsze wrażenia, bardzo podatne na pomyłki, więc po kilku partiach napiszę czy coś się zmieniło. Na razie gra jest na dobrej drodze żeby zostać w kolekcji na dłużej.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
ODPOWIEDZ