This War of Mine: Gra planszowa / The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Maslanka
Posty: 38
Rejestracja: 03 sty 2014, 08:39

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Maslanka »

KQuest - dziękuję za naprowadzenie, że ta zasada może być błędnie opisana w instrukcji. Myślałem że to ze mną jest coś nie tak.
Swoją drogą rozrzucenie zasad po całym skryptbuku odczytuję jako złośliwość twórców. Wciąż nie mogę znaleźć czy deski pomagają ocieplić budynek czy tylko zwalczają intruzów.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: rattkin »

Kot musiał być w skali, w porównaniu do dorosłych i dzieci. Jak na taki mały model, to detale są całkiem znośne. Ale ogólnie, jakość figurek, to raczej przeciętny poziom FFG, niż jakieś niewiadomoco.
Awatar użytkownika
Gothik
Posty: 490
Rejestracja: 02 sty 2012, 12:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 34 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Gothik »

No to powinni być konsekwentni, bo dziewczynka z dodatku "Sieroty" jest wielkości dorosłej kobiety... A wracając do kota - jak na żywicę to detale marniutkie... O ile jakość kart, żetonów, planszy, pudełka, ogólnie poziom wydawniczy spokojnie dorównuje produkcjom FFG, to jeśli chodzi o figurki - dramat, syf i kuta@#wa :(
Awatar użytkownika
Acererak
Posty: 800
Rejestracja: 28 cze 2017, 23:43
Has thanked: 99 times
Been thanked: 13 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Acererak »

Zagrałem kawałek i przyznaję, że gra podoba mi się (aczkolwiek nie dobrnąłem do końca pierwszego dnia ze względu na lekką niedyspozycję mojego współgracza). Na pewno zgodzę się z tym co jest napisane w instrukcji - na 6 osób, które nie znają zasad kompletnie grałoby się ze zbyt dużymi przestojami i warto żeby w takiej grupie był ktoś choć trochę ograny, bo czytając dziennik pierwszy raz i grając po kolei gracze nie dowiedzą się w fazie robienia akcji po co w ogóle robić deski na przykład (bo nie przeczytali informacji z fazy intruzów jeszcze). Pewnie wypróbuję grę w takim składzie, bo mam możliwość zrobienia czegoś takiego :)
Brak normalnej instrukcji częściowo jest jak dla mnie ok, bo jednak wolałbym chociaż tematyczny indeks paragrafów z zasadami FAQ chociaż tymi podstawowymi, żeby nie szukać ich w dzienniku. A niech byłaby to taka karta pomocy na drugiej stronie tych arkuszy do zapisywania gry, żeby nie dodawać żadnych nowych elementów. Proste, ale byłoby dobre moim zdaniem. No ale nic, zobaczymy jak będzie dalej.
KQuest pisze:W Dzienniku w przygotowaniu kart schronienia jest napisane żeby karty umieścić tak by strona z niebieskim rogiem była widoczna. A strona z niebieskim rogiem to ta strona, na której opisany jest efekt wykonania akcji na danej karcie (np. resztki gruzu zastępujące gruz albo określenie co zostało znalezione w stercie, meblach itp.), czyli powinno być dokładnie odwrotnie.

Znaleźliście jeszcze jakieś błędy, które mogą wprowadzić zamieszanie albo doprowadzić do błędnego prowadzenia rozgrywki?
Ten niebieski róg na szczęście jest błędem prostym do naprawienia samemu. Co innego kwestia dodatku ze scenariuszami "Krew na Śniegu" oraz "Uchodźcy". Mianowicie są tam karty do rozpatrywania na początku każdej fazy Poranka, ale na spisie elementów na tych kartach (na ich ilustracji) i w instrukcji jest napisane że chodzi o Fazę Świtu.
sigmarpriest
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: sigmarpriest »

Ja też piszę po jedynie kawałku rozgrywki (1 dzień). Graliśmy w 3 osoby nie zaznajamiając się wcześniej z zasadami, bo chciałem sprawdzić jak działa nauka gry poprzez dziennik i jestem tu na prawdę miło zaskoczony, bo rozgrywka szła całkiem płynnie, ale też pojawiło się kilka pytań na które nie mogliśmy znaleźć odpowiedzi w aktualnej fazie. Nie graliśmy optymalnie, bo nie zamierzaliśmy kończyć tej rozgrywki, więc bilans o poranku był następujący:
1 osoba zmarła od ran
1 osoba uciekła z głodu
pies też uciekł z głodu
1 osoba skutecznie przeszukała lokacje przynosząc ze sobą sporo rzeczy.

Gra ogólnie się podobała i chętnie do niej wrócę, ale już raczej w domu, niż w kawiarni.
Przy setupie miałem problem z dodatkiem farmerzy, który dodaje m.in. 2 karty pomysłów (?) które mają zielone rogi a nie niebieskie/czerwone i nie wiedziałem gdzie je przyporządkować.
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Zorak »

Po jednym dniu uciekla z glodu !?
Jak wyglada tutaj losowosc ? Mozna cos planowac, jakas kontrole nad wszystkim miec czy to raczej seria losowych wydarzen ktore staramy sie przetrwac !?
Ile trwa pelna gra (solo).
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
zielok
Posty: 98
Rejestracja: 27 sie 2012, 11:13
Lokalizacja: Bobrowniki/Chorzów

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: zielok »

Zorak pisze:Po jednym dniu uciekla z glodu !?
Jak wyglada tutaj losowosc ? Mozna cos planowac, jakas kontrole nad wszystkim miec czy to raczej seria losowych wydarzen ktore staramy sie przetrwac !?
Ile trwa pelna gra (solo).
Postacie już po setupie są trochę głodne. Aby po jednym dniu uciekła z głodu to (o ile nic nie pomyliłem) trzeba jej nie dać jedzenia i wody. A gdy postać nie dostanie wody może to wpłynąć albo na zwiększenie głodu albo na depresję (rzut kością).
Pełnej gry nie udało mi się rozegrać (przegrałem wcześniej ale szacuje czas na około 2 godziny).
Z mojego mizernego doświadczenia wydaje mi się, że można planować, mieć pewną kontrolę nad wszystkim. Losowość jest i pewnie w niektórych przypadkach gra się tak ułoży, że nie będzie się dało wygrać ale czuję duży wpływ moich działań na grę. Ale tak jak mówię za mało grałem aby to rzetelnie ocenić.
Na dzień dzisiejszy stawiam TWOM wyżej niż Robinsona (tu może być efekt nowości).
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4026
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: AkitaInu »

zielok pisze:
Zorak pisze:Po jednym dniu uciekla z glodu !?
Jak wyglada tutaj losowosc ? Mozna cos planowac, jakas kontrole nad wszystkim miec czy to raczej seria losowych wydarzen ktore staramy sie przetrwac !?
Ile trwa pelna gra (solo).
Postacie już po setupie są trochę głodne. Aby po jednym dniu uciekła z głodu to (o ile nic nie pomyliłem) trzeba jej nie dać jedzenia i wody. A gdy postać nie dostanie wody może to wpłynąć albo na zwiększenie głodu albo na depresję (rzut kością).
Pełnej gry nie udało mi się rozegrać (przegrałem wcześniej ale szacuje czas na około 2 godziny).
Z mojego mizernego doświadczenia wydaje mi się, że można planować, mieć pewną kontrolę nad wszystkim. Losowość jest i pewnie w niektórych przypadkach gra się tak ułoży, że nie będzie się dało wygrać ale czuję duży wpływ moich działań na grę. Ale tak jak mówię za mało grałem aby to rzetelnie ocenić.
Na dzień dzisiejszy stawiam TWOM wyżej niż Robinsona (tu może być efekt nowości).
No ale na poczatku masz wodę i jedzenie o ile pamiętam więc trzeba z premedytacją ich głodzić, nie jest to humanitarne :P
Awatar użytkownika
Gothik
Posty: 490
Rejestracja: 02 sty 2012, 12:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 34 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Gothik »

Jak bierzesz psa to zaczynasz bez jedzenia.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Andy »

Chyba że komuś nie przeszkadza jedzenie psiny.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 141 times
Been thanked: 42 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: elbruus »

Nowy update - sorry byliśmy "horzy", część paczek może zostać wysłanych na początku stycznia (co? Ktoś coś mówił?). Wysyłka wszystkich polskich paczek powinna się zakończyć maksymalnie w przyszłym tygodniu. Sorry i dzięki; cenna lekcja dot. wysyłek; cena gry - no wolny rynek, wiecie jak jest; gra jest super.

Czy ktoś jeszcze jest w stanie zweryfikować te błędy na kartach. dot. Kolorów rogów karty na jej froncie/tyle? Francuzi już zgłosili literówki na kartach i mają być wysyłane poprawki w za 6 tyg.
IseeWinner
Posty: 245
Rejestracja: 12 lut 2013, 10:14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: IseeWinner »

Sporo ludzi jest sfrustrowanych kampanią KS. Na szczęście za chwilę premiera sklepowa.
zielok
Posty: 98
Rejestracja: 27 sie 2012, 11:13
Lokalizacja: Bobrowniki/Chorzów

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: zielok »

elbruus pisze:Czy ktoś jeszcze jest w stanie zweryfikować te błędy na kartach. dot. Kolorów rogów karty na jej froncie/tyle? Francuzi już zgłosili literówki na kartach i mają być wysyłane poprawki w za 6 tyg.
To jest błąd w dzienniku. Karty są ok.
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: KQuest »

zielok pisze:
elbruus pisze:Czy ktoś jeszcze jest w stanie zweryfikować te błędy na kartach. dot. Kolorów rogów karty na jej froncie/tyle? Francuzi już zgłosili literówki na kartach i mają być wysyłane poprawki w za 6 tyg.
To jest błąd w dzienniku. Karty są ok.
Dokładnie tak, wystarczy żeby w dzienniku była informacja, że rogi mają być niewidoczne zamiast tego, że mają być widoczne i to załatwia sprawę (chociaż dziwne wydaje się znakowanie kart po stronie, która ma być niewidoczna - i tak musisz obrócić kartę na stronę z niebieskim rogiem żeby zobaczyć, że o nią chodzi, a potem obrócić ją jeszcze raz przed położeniem na planszy).

Z innych mało istotnych błędów udało mi się znaleźć jeden w FAQ do Fazy Świtu (800). W podpunkcie "Alkohol" jest
Postać o Zmęczeniu na poziomie 3 może wciąż użyć Bimbru - podnieś jej zmęczenie do poziomu.
Na końcu brakuje "4" przed kropką.
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: xan »

Pytanie do tych co grali. Jak wygląda żeton postępu w realizacji celu? Nie mogę takiego znaleźć
olsszak
Posty: 1818
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: olsszak »

elbruus pisze:Nowy update - sorry byliśmy "horzy", część paczek może zostać wysłanych na początku stycznia (co? Ktoś coś mówił?). Wysyłka wszystkich polskich paczek powinna się zakończyć maksymalnie w przyszłym tygodniu. Sorry i dzięki; cenna lekcja dot. wysyłek; cena gry - no wolny rynek, wiecie jak jest; gra jest super.

Czy ktoś jeszcze jest w stanie zweryfikować te błędy na kartach. dot. Kolorów rogów karty na jej froncie/tyle? Francuzi już zgłosili literówki na kartach i mają być wysyłane poprawki w za 6 tyg.

najbardziej mnie rozwaliła kwestia ceny w sklepach - nie mieli wpływu? to się nazywa kłamanie w żywe oczy. Steamforged z Dark Souls jakie jest takie jest, ale ustawiło ceny na odpowiednim poziomie, więc to tłumaczenie to zwykłe pierdolenie :) Ja osobiście już nic tej firmy nie wesprę.
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
zielok
Posty: 98
Rejestracja: 27 sie 2012, 11:13
Lokalizacja: Bobrowniki/Chorzów

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: zielok »

xan pisze:Pytanie do tych co grali. Jak wygląda żeton postępu w realizacji celu? Nie mogę takiego znaleźć
Niebieski kwadrat z zaokrąglonymi rogami i jest na nim napisane "Realizacja celu"
Maslanka
Posty: 38
Rejestracja: 03 sty 2014, 08:39

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Maslanka »

Mam pytanie o odpalanie skryptów kolorem. Czy robi się to tylko i wyłącznie wtedy gdy jakaś karta o to wyraźnie poprosi czy tez jak tylko się pojawi taka karta z kolorowymi numerami skryptów? Pytam min o karty wydarzeń czy przybyszów albo o karty przeszukań.
zielok
Posty: 98
Rejestracja: 27 sie 2012, 11:13
Lokalizacja: Bobrowniki/Chorzów

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: zielok »

Maslanka pisze:Mam pytanie o odpalanie skryptów kolorem. Czy robi się to tylko i wyłącznie wtedy gdy jakaś karta o to wyraźnie poprosi czy tez jak tylko się pojawi taka karta z kolorowymi numerami skryptów? Pytam min o karty wydarzeń czy przybyszów albo o karty przeszukań.
Ja to robię gdy jest wyraźnie o to poproszone. I tak mi się wydaje ok ale może źle gram :)
Awatar użytkownika
Toudi
Posty: 1089
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:21
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Toudi »

Curiosity pisze:
Skywarden pisze:Nowe komentarze naszych krajanów na KS potrafią poprawić humor. :evil:
Poczytałem ww. komentarze i uważam, że jest to robienie dramy na pokaz. Takie rejtanowskie rozdzieranie szat - efektu nie da żadnego, ale ludzie widzą.

Śmieszne jest mówienie, że "za kickstartera zapłaciłem 300zł, a w sklepie gra chodzi po 180zł, więc oddawać mi stówę". Nie wiem co dokładnie zawiera wersja sklepowa, ale na KS było napisane, że dostajemy za darmo dodatki o wartości 50$. Trzymam za słowo. Od umowy zawartej na odległość jest 14 dni na odstąpienie, więc kto chce, to odeśle, dostanie zwrot i kupi sobie uboższą (?), sklepową wersję za 180zł.
Jesteś pewny że gry z KS też możesz zwrócić w ciagu 14 dni?

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka
IseeWinner
Posty: 245
Rejestracja: 12 lut 2013, 10:14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: IseeWinner »

Troszkę się panowie z AR ośmieszają swoimi dziwnymi tłumaczeniami odnośnie cen ale to już historia. Teraz w komentarzach pojawiają się głosy, że w tym przypadku KS to nie zakup gry lecz inwestycja.
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: KQuest »

Maslanka pisze:Mam pytanie o odpalanie skryptów kolorem. Czy robi się to tylko i wyłącznie wtedy gdy jakaś karta o to wyraźnie poprosi czy tez jak tylko się pojawi taka karta z kolorowymi numerami skryptów? Pytam min o karty wydarzeń czy przybyszów albo o karty przeszukań.
Skrypty odpalają się przede wszystkim kiedy dociągniesz kartę z napisem "Zderzenie z rzeczywistością" (reality impact). Karta mówi Ci wtedy co zrobić (i wtedy dobierasz kartę z talii kolorów, szukasz odpowiedniego numerka w tym kolorze na innej karcie i dopiero czytasz skrypt). Są też inne sposoby na odpalenie skryptu, ale gra Cię poinformuje kiedy będziesz miał zajrzeć do księgi skryptów.
IseeWinner pisze:Troszkę się panowie z AR ośmieszają swoimi dziwnymi tłumaczeniami odnośnie cen ale to już historia. Teraz w komentarzach pojawiają się głosy, że w tym przypadku KS to nie zakup gry lecz inwestycja.
W komentarzach pojawia się też, że "We get 4 expansions for free with our pledge"... Tak bardzo free
Ostatnio zmieniony 11 gru 2017, 20:22 przez KQuest, łącznie zmieniany 1 raz.
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: xan »

zielok pisze:
xan pisze:Pytanie do tych co grali. Jak wygląda żeton postępu w realizacji celu? Nie mogę takiego znaleźć
Niebieski kwadrat z zaokrąglonymi rogami i jest na nim napisane "Realizacja celu"
Dzięki, dziś poszukam. Może w surowcach się zapodział :)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4026
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: AkitaInu »

Moze i sg nie sa imponujace ale nawet nie wiecie ile gra by kosztowala z tymi dodatkamim do tego mamy 1 sg ex. Moze warto sie wstrzymac z ocenami?

A na kicku tak bywa czasami ze gra potem jest tansza, bylo troche takich przypadjow.

Plus pierdoly typu ze pomagacie stworzyc gre itp :)
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: KQuest »

AkitaInu pisze:Moze i sg nie sa imponujace ale nawet nie wiecie ile gra by kosztowala z tymi dodatkami
No ale przecież te cztery dodatki miały być za darmo, dzięki czemu zaoszczędziliśmy 50 funtów (240zł!) względem zakupu w sklepie :P A przynajmniej tak twierdzi wielki baner na KS.
ODPOWIEDZ