Carcassonne: Gold Rush / Gorączka Złota (Klaus-Jürgen Wrede)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Carcassonne: Gold Rush / Gorączka Złota (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: wajdzik83 »

Ktoś coś wie na temat tej gry ?

http://www.matras.pl/carcassonne-goracz ... a,p,241815

Chodzi mi głównie o różnicę pomiędzy zwykłym Carcassonne, a gorączką złota :) Gdyby coś ktoś wiedział to będę wdzięczny ;)
ŁukaszM
Posty: 14
Rejestracja: 24 lut 2013, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carcassonne - Gorączka Złota

Post autor: ŁukaszM »

Dzisiaj zamówiłem, jak przyjdzie to postaram się napisać kilka słów o tej wersji.
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Carcassonne - Gorączka Złota

Post autor: predki »

Generalnie różni się tym, że w górach (odpowiednik miast) rozmieszcza się niejawnie żetony złota. Zdobywamy je rozbijając namioty lub stawiając meepla. Żetony mają różną wartość. Punktacja za drogi też jest trochę inne (są tu tory kolejowe i liczy się ile znajdzie się na torze lokomotyw). Reszta zasad jest bardzo zbliżona, tyle że kowbojów mamy mniej niż w klasycznej grze.

Ponieważ z Matrasu już zniknęło, to ja się zastanawiam, kto to wydał po polsku? Ja znam tylko wydanie niemieckie i angielskie.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Carcassonne - Gorączka Złota

Post autor: lesar »

predki pisze:
Ponieważ z Matrasu już zniknęło, to ja się zastanawiam, kto to wydał po polsku? Ja znam tylko wydanie niemieckie i angielskie.
Przecież wszystko widać w opisie. Wydał Bard i na pudełku jego logo i wiadomo że tylko dostępne w Matras. I wcale nie zniknęło cały czas dostępne w sklepie.
Ostatnio zmieniony 08 lis 2015, 20:05 przez lesar, łącznie zmieniany 1 raz.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Carcassonne - Gorączka Złota

Post autor: predki »

Powyższy link nie działa, ale rzeczywiście jest w sklepie. Bard natomiast ma ostatnio masakryczną politykę informacyjną. Strona w budowie, na Facebooku wiadomości śladowe.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Carcassonne - Gorączka Złota

Post autor: lesar »

predki pisze:Powyższy link nie działa
Powyższy link działa można zamówić wysyłka 0 zł dowolna formą nawet kurierem, planowany termin wysyłki we wtorek.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
splanszowani
Posty: 42
Rejestracja: 22 gru 2014, 01:18

Re: Carcassonne - Gorączka Złota

Post autor: splanszowani »

My tą gre mamy i zrecenzowaliśmy już http://splanszowani.pl/carcassonne-goraczka-zlota/

Generalnie jest trochę zmian w stosunku pierwowzoru, głownie w punktacji, w naszym odczuciu jest to na duży plus! Więcej możliwości zdobycia punktów, więcej interakcji (można się podczepić pod góre z własnym namiotem, albo dołożyć drugą lokomotywę do toru, przez co przeciwnik nie ma bonusu), a do tego zebrane samorodki to do końca gry tajemnica, bo nie wiesz czy na żetonie był 1, 2 czy 5 punktów, albo kamień równy 0. Minusem jest tor punktacji wyskalowany do 50, bez żadnego oznaczenia setek i więcej (ten sam błąd co w pierwszej grze), a przydaje się. Podczas pierwszej partii we dwójkę, lekko 160pkt zrobiliśmy.

Oprawa graficzna też na plus, wiadomo tutaj każdy ma swój gust.
Nasz blog: Splanszowani.pl
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Carcassonne - Gorączka Złota

Post autor: TTR_1983 »

i ta gra istnieje wydana przez Bard? :shock:
Awatar użytkownika
splanszowani
Posty: 42
Rejestracja: 22 gru 2014, 01:18

Re: Carcassonne - Gorączka Złota

Post autor: splanszowani »

mulek18 pisze:i ta gra istnieje wydana przez Bard? :shock:
tak, w kooperacji z Matrasem, więc pewnie tylko tam do nabycia, jak wynika ze strony wydawnictwa ;)
Nasz blog: Splanszowani.pl
kagat
Posty: 3
Rejestracja: 13 wrz 2015, 21:46

Re: Carcassonne - Gorączka Złota

Post autor: kagat »

Na pewno ograniczono liczbę pionków, więc nie porozstawiamy się wszędzie na raz. Co za tym idzie trzeba w bardziej przemyślany sposób planować zdobywanie punktów. Namioty i żetony ze złotem nadają smaczku rozgrywkom, a przede wszystkim klimat Dzikiego Zachodu został rewelacyjnie oddany. :)

Na dłuższą lekturę zapraszam do recenzji http://rodzinnarozrywka.blogspot.com/20 ... aczka.html
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Carcassonne - Gorączka Złota

Post autor: Piehoo »

Całkiem przyjemny (kolejny? ;)) brat Carcassonne. W przeciwieństwie do podstawki, tutaj dodatki nie są od razu potrzebne. Minimalnie bardziej zaawansowane, trochę więcej klimatu. Do polecenia.
Rozgrywka
Recenzja
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
wilczur
Posty: 282
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:08
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Carcassonne - Gorączka Złota

Post autor: wilczur »

Pytanko do zasad z namiotami.
1. Czy namiot mogę zakładać w dowolną górę zgodnie z zasadami z instrukcji? Czy tylko na górę którą dołożyłem (?)
2. Czy namiot liczy się jak kowboj ? tzn jak się zamknie górę to punktuje ? (chyba NIE)
3. Czy jeżeli zamknę górę z namiotem to mogę go zdjąć i położyć w nowe miejsce ? (chyba TAK)
4. Czy jeżeli nie zamknąłem góry to mogę namiot przenieść na inną górę ?

Tak dla rozstrzygnięcia ;)
Mój Bloog
Moja kolekcja
Pozdrawiam
Wilczur
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: Carcassonne - Gorączka Złota

Post autor: mikeyoski »

1. Na dowolną, zgodnie z zasadami sztuki
2. Nie
3. Po zamknięciu góry namiot wraca do rezerwy
4. Tak


A tak przy okazji nasza recka
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Carcassonne - Gorączka Złota

Post autor: Yavi »

3. Wg mnie możesz, o ile na kafelek zamykający górę nie postawiłeś pionka :).
Awatar użytkownika
Ginet
Administrator
Posty: 222
Rejestracja: 02 cze 2012, 00:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Carcassonne - Gorączka Złota

Post autor: Ginet »

Polecam:
GAMESFANATIC - Największy serwis o grach planszowych i karcianych
NEWS GAMESFANATIC - Najnowsze wieści z planszówkowego świata
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Carcassonne - Gorączka Złota

Post autor: tomb »

Rozegrałem wstępne dwie partie (na dwie osoby) i jestem zdumiony. Chyba wszyscy recenzenci porównują Gold Rush i klasyczną podstawkę na korzyść nowej odsłony. Co więcej, chwalą skręt "gejmerski", że niby więcej decyzji do podjęcia dzięki namiotom i żetonom wydobycia.
Moje pierwsze odczucie - gros punktów otrzymujemy z żetonów wydobycia, ale te potrafią się bardzo nierówno rozłożyć. Ograniczenie do 4 dostępnych kowbojów wcale mocno nie boli, ponieważ rozgrywka opiera się na podnoszeniu złota dzięki namiotowi, bo to duża szansa na 2-3 punkty (może być 0, ale może być nawet 5).
Na pewno w trójkę będzie wyglądało to znacznie lepiej, ale dla pary zwykłe Carcassonne jest większym wyzwaniem.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Carcassonne - Gorączka Złota

Post autor: ozon »

tomb pisze:Rozegrałem wstępne dwie partie (na dwie osoby) i jestem zdumiony. Chyba wszyscy recenzenci porównują Gold Rush i klasyczną podstawkę na korzyść nowej odsłony. Co więcej, chwalą skręt "gejmerski", że niby więcej decyzji do podjęcia dzięki namiotom i żetonom wydobycia.
Moje pierwsze odczucie - gros punktów otrzymujemy z żetonów wydobycia, ale te potrafią się bardzo nierówno rozłożyć. Ograniczenie do 4 dostępnych kowbojów wcale mocno nie boli, ponieważ rozgrywka opiera się na podnoszeniu złota dzięki namiotowi, bo to duża szansa na 2-3 punkty (może być 0, ale może być nawet 5).
Na pewno w trójkę będzie wyglądało to znacznie lepiej, ale dla pary zwykłe Carcassonne jest większym wyzwaniem.
Jak oceniasz po kolejnych miesiącach grania?

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Carcassonne - Gorączka Złota

Post autor: tomb »

Cóż, po paru partiach w 2 i 3 osoby podtrzymuję opinię. Jest to najgorsze, spośród mi znanych*, wcielenie Carcassonne dla dwóch osób. Zbyt wielkie znaczenie w pojedynku 1 na 1 mają losowo dociągane żetony złota. W trzy osoby jest znacznie lepiej, ale nadal samorodki mogą się dość nieszczęśliwie rozłożyć.
Do tego wydaje się, że losowość kafli doskwiera ciut bardziej, niż w podstawce. Zamykanie gór jest trudne, a ich rozbudowywanie ryzykowne, bo często większy pożytek mają z tego właściciele namiotów, niż właściciel mepla na górze. Oczywiście wymaga to innego sposobu grania, ale mnie nie do końca to wszystko leży.

*Golas, City, Zbieracze, South Seas, no i Zamek
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
rebuzus
Posty: 137
Rejestracja: 31 sie 2014, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 11 times
Been thanked: 21 times

Re: Carcassonne - Gorączka Złota

Post autor: rebuzus »

Dorzucam od siebie kilka słów o Gorączce Złota i ciekawostkę - w związku z tym, że ta edycja w tym momencie jest trudno dostępna, a dziś mikołajki, chciałbym jedno (zafoliowane) z moich dwóch pudełek puścić w świat. Więcej info tutaj: https://youtu.be/VlOsMyLifww
Zapraszam na kanał Po prostu planszówki - Twoje pięć minut z grami planszowymi
ODPOWIEDZ