Trickerion: Legends of Illusion (Richard Amann, Viktor Peter)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Trickerion: Legends of Illusion (Richard Amann, Viktor Peter)

Post autor: ChlastBatem »

Wątek poświęcony grze Trickerion: Legends of Illusion. Ufundowany projekt na KS z wielkim sukcesem.

Twór ten to połączenie gry euro z worker plecement oraz świetnym temat, który jest mocno wyczuwalny. Zależność językowa IMO spora gdyż mamy tekst na kartach, a instrukcja też nie mała. Grafiki i wygląd - cudo!

To co ciekawe (nie wiem czy innowacyjne) to programowanie swoich pionków przed wyłożeniem ich na daną akcję (worker plecement) ale uwaga mamy wiele kart, które dodają bonusy albo zmieniają trochę działanie takich akcji. Oczywiście programowanie gramy w zakryte karty i nie wiadomo kto co planuje... więc trzeba przewidywać i kontrolować przeciwnika aby nie zajął pierwszy lepszego miejsca na planszy.

Wady: Ogromne plansze gracza (które w czasie gry można rozbudować = powiększyć) jak i główna plansza. Rahdo narzekał jeszcze na dodatkowe karty ulepszeń (wariant zaawansowany), które dużo mieszają i mechanika wyboru powoduje, że jest za dużo kombinowania z tym... paraliż decyzyjny?

BGG

Obrazek

Jeśli ktoś już miał okazję zagrać, to proszę o podzielenie się wrażeniami (zastanawiam się nad kupnem :P ).
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1806 times
Kontakt:

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: Gambit »

Grać mogli chyba tylko bywalcy GenConu. Twórcy dostali dopiero pierwsze egzemplarze. Może będzie na Essen dostępna. A do wspieraczy dojedzie w listopadzie.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: ChlastBatem »

Gambit pisze:Grać mogli chyba tylko bywalcy GenConu. Twórcy dostali dopiero pierwsze egzemplarze. Może będzie na Essen dostępna. A do wspieraczy dojedzie w listopadzie.
To może ktoś coś czytał albo rozmawiał z kimś z USA kto grał :D ?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: adikom5777 »

Gambit pisze:Grać mogli chyba tylko bywalcy GenConu. Twórcy dostali dopiero pierwsze egzemplarze. Może będzie na Essen dostępna. A do wspieraczy dojedzie w listopadzie.
Będzie na Essen dostępna :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1806 times
Kontakt:

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: Gambit »

Ja mam wsparte i czekam jak na szpilkach. Ale jak znowu mnie Rahdo zrobił w balona, to się wkurzę :P
giventofly
Posty: 99
Rejestracja: 28 maja 2014, 08:21
Has thanked: 54 times
Been thanked: 28 times

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: giventofly »

Gambit pisze:Ja mam wsparte i czekam jak na szpilkach. Ale jak znowu mnie Rahdo zrobił w balona, to się wkurzę [emoji14]
Znowu?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1806 times
Kontakt:

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: Gambit »

giventofly pisze:
Gambit pisze:Ja mam wsparte i czekam jak na szpilkach. Ale jak znowu mnie Rahdo zrobił w balona, to się wkurzę [emoji14]
Znowu?
Assault on Doomrock nie zaiskrzyło. Tak samo Forge War. Do trzech razy sztuka.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: rastula »

gra ciekawa, cena na dzień dzisiejszy dyskwalifikująca...
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: ChlastBatem »

rastula pisze:gra ciekawa, cena na dzień dzisiejszy dyskwalifikująca...
Trochę niesłusznie. Ta gra ma tyle komponentów co inne 3 gry za kwotę ok. 130-150 zł. Plansze gracza są gigantyczne i grube. Duża plansza gry, masa kart, żetony, drewno. Opłaca się :D Ale fakt nadal to 300 zł za jedną grę... ale za to na wypasie na bogato.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: rastula »

ChlastBatem pisze:
rastula pisze:gra ciekawa, cena na dzień dzisiejszy dyskwalifikująca...
Trochę niesłusznie. Ta gra ma tyle komponentów co inne 3 gry za kwotę ok. 130-150 zł. Plansze gracza są gigantyczne i grube. Duża plansza gry, masa kart, żetony, drewno. Opłaca się :D Ale fakt nadal to 300 zł za jedną grę... ale za to na wypasie na bogato.

typowy dysonans poznawczy - ja tam nie widzę aż tak wielu wypasionych komponentów więcej niż w Tzolkinie czy Seasons... a obie kosztuję razem tak z 200 PLN ;)...

zobaczymy jak minie hype.


edit - to ciekawe swoją drogą - jak ktoś sprzedaje talię kart za 60 PLN to mówimy - no przecież nie płacisz za tekturę

jak gra kosztuje 300 to mówimy - ale tam jest dużo tektury ;D
Ostatnio zmieniony 12 paź 2015, 14:23 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: adikom5777 »

Pudełko jest 3 razy cięższe niż Tzolkina ;)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: mig »

adikom5777 pisze:Pudełko jest 3 razy cięższe niż Tzolkina ;)
Czyli wagowo tak 0,8 Kawerny, 0,7 Merchants of Venus i 12 Kicky Ricky ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: adikom5777 »

Zważę i dam znać :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1806 times
Kontakt:

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: Gambit »

adikom5777 pisze:Zważę i dam znać :)
Nie mów, że już masz...
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: Trolliszcze »

To może jakiś lumpeks z grami na kilogramy?
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: bukimi »

Przebrnąłem przez wszystkie reguły dostępne w pdf na BGG i jakoś mnie nie zachwyciły. Czułem jakieś mocne podobieństwo do gry Rokoko, szczególnie pod względem wynajmowania pracowników i ich ograniczeń, a także kupowania i zbierania zasobów. Te elementy mechaniki są bardzo podobne.
Też uważam, że cena jest dużo za duża jak na zawartość pudełka. Wcale nie mamy aż tak dużo znaczników, a jeśli już to są to żetoniki, a nie np. drewienka we wszelkiej postaci.

Na BGG widziałem podstawowy wariant gry w wersji Print and Play - dla kogoś z zacięciem na własne drukowanie i sklejanie :)
Trolliszcze pisze:To może jakiś lumpeks z grami na kilogramy?
W hipermarketach masz już nawet porcelanę i czajniki elektryczne na kilogramy. Kwestia czasu jak ktoś sprzeda tak gry :P
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: ChlastBatem »

To chyba oglądamy dwie różne gry. Sam fakt, że gra waży sporo to raz :P Sam Rahdo podczas swojej recenzji jako wadę podał zawartość i wielkość gry... tłumacząc miał on na myśli, że tam jest tego za dużo i plansze są gigantyczne i wymagają wiele przestrzeni (duży stół). Czyli jednak za coś się płaci. Ale pewnie znawcy po okładce nawet ocenią, że nie warto i za mało ;)
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2356
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: karawanken »

Oglądałem prezentacje na BGG i odniosłem wrażenie, że gra jest ogromna. Sporo kosztuje ale gdyby miała polską edycje mógł bym tyle wydać bo wygląda naprawdę fajnie. Żadna gra z prezentowanych gier tak mnie nie zaciekawiła (no może poza Strongholdem 2.0 ale tą i tak chciałem kupić).
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: adikom5777 »

Gambit pisze:
adikom5777 pisze:Zważę i dam znać :)
Nie mów, że już masz...
Tak, mamy już w magazynie. Od jutra wysyłka
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: bukimi »

Widziałem plansze zarówno na zdjęciach, jak i w wersji do "domowego" wydruku i znaczna ich część to przerost formy nad treścią. Ja wiem, że ma być klimatycznie i ładnie, ale niektóre elementy są po prostu... przerośnięte :roll: Zdaję sobie sprawę, że to także klucz do ceny, ale spokojnie można było uciąć trochę tu, trochę tam, bez uszczerbku dla całości, tego nie ma aż tyle, by potrzebować całego stołu.
Czekam na recenzje i wrażenia z rozgrywki graczy, którzy jednak zdecydowali się na zakup. Jak wspomniałem, pod względem mechaniki nie widziałem niczego odkrywczego.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: adikom5777 »

karawanken pisze:Oglądałem prezentacje na BGG i odniosłem wrażenie, że gra jest ogromna. Sporo kosztuje ale gdyby miała polską edycje mógł bym tyle wydać bo wygląda naprawdę fajnie. Żadna gra z prezentowanych gier tak mnie nie zaciekawiła (no może poza Strongholdem 2.0 ale tą i tak chciałem kupić).
Na polską edycję nie masz nawet co liczyć. Gra jest tak ciężka, że Kanban jest grą familijną. Jej ogrom przytłacza. Ale po poznaniu zasad, zaawansowani gracze odnajdą w niej mnóstwo radochy. Tak gra nie ma szans sprzedać się w dużym nakładzie. A wykonanie jest obłędne.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: crsunik »

Gambit pisze:
adikom5777 pisze:Zważę i dam znać :)
Nie mów, że już masz...
No wspierającym przyjdzie jeszcze z miesiąc poczekać :< Ale przynajmniej dostaniemy kilka dość ciekawych exclusivów, których wersje z Essen nie miały ;)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: adikom5777 »

crsunik pisze:
Gambit pisze:
adikom5777 pisze:Zważę i dam znać :)
Nie mów, że już masz...
No wspierającym przyjdzie jeszcze z miesiąc poczekać :< Ale przynajmniej dostaniemy kilka dość ciekawych exclusivów, których wersje z Essen nie miały ;)
Zgadza się. W wersji retailowej nie ma koszulek na karty i dwóch płóciennych woreczków. Tylko tym różnią się te wersje.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: crsunik »

Nosz... dopiero do mnie dotarło, że Legend Box Exclusive != Kickstarter Exclusive ._.
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Trickerion: Legends of Illusion

Post autor: aspo »

adikom5777 pisze:Zgadza się. W wersji retailowej nie ma koszulek na karty i dwóch płóciennych woreczków. Tylko tym różnią się te wersje.
koszulek na karty? Kojarzyłem, że KS-exclusive były woreczki i obwoluta na pudełko (no, taka kartonowa nasuwana osłonka) - ale koszulki na karty? Nie żebym narzekał - kart jest tam sporo - ale takiej informacji nie kojarzę.
adikom5777 pisze:Gra jest tak ciężka, że Kanban jest grą familijną. Jej ogrom przytłacza. Ale po poznaniu zasad, zaawansowani gracze odnajdą w niej mnóstwo radochy.
To opinia po przetestowaniu? Już z instrukcji i filmów wychodził mi podobny wniosek; miło jeśli potwierdza się przy graniu. Tym bardziej cieszę się z kickstartera (no i wyszło prawie stówkę mniej niż w sklepie ;] )
ODPOWIEDZ