Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: KozaK69 »

Czy słyszał ktoś coś o planach wydania w Polsce dziesiątego dodatku (cyrk) do Carcassonne?
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: TTR_1983 »

KozaK69 pisze:Czy słyszał ktoś coś o planach wydania w Polsce dziesiątego dodatku (cyrk) do Carcassonne?
Będzie- być może jeszcze w tym miesiącu :)
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Quille »

Właśnie się natknęłam na ten nowy dodatek, Cyrk objazdowy, na Allegro i wygląda bardzo fajnie :)
Yazar
Posty: 2
Rejestracja: 14 kwie 2017, 09:57

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Yazar »

Czy wiadomo cokolwiek na temat pozostałych dodatków, nie wydanych jeszcze w drugiej edycji, tj. dodatek 6-9? Czy pojawią się one w nowej szacie graficznej?
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: TTR_1983 »

Yazar pisze:Czy wiadomo cokolwiek na temat pozostałych dodatków, nie wydanych jeszcze w drugiej edycji, tj. dodatek 6-9? Czy pojawią się one w nowej szacie graficznej?
Dodatek nr 6 wlasnie Bard zapowiedział
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Marcin1974 »

TTR_1983 pisze:
Yazar pisze:Czy wiadomo cokolwiek na temat pozostałych dodatków, nie wydanych jeszcze w drugiej edycji, tj. dodatek 6-9? Czy pojawią się one w nowej szacie graficznej?
Dodatek nr 6 wlasnie Bard zapowiedział

A gdzie?
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Marcin1974 »

mångata pisze:Wypiszę Ci, jakie daty (rok) wydania widnieją na moich pudełkach. Przydałoby się, żeby również inne osoby dołożyły swoje trzy grosze. Pozwoli nam to zwiększyć grupę reprezentatywną i wyciągnąć jakieś wnioski.

Patrzę na zawartość moich pudeł i jeśli chodzi o podstawkę i duże dodatki mam trzy wersje kolorystyczne. Małe dodatki wprowadzają kolejne kolory, co woła już o pomstę do nieba. Pozwolę sobie je pominąć w poniższym zestawieniu.

U mnie to wygląda tak:

Podstawka, wydanie 2014, kolor A
Karczmy i katedry, wydanie 2015, kolor B
Kupcy i budowniczowie, wydanie 2015, kolor B
Opactwo i burmistrz, 2016, kolor C
Wieża (wyd.niem), 2016, kolor C

Przy czym wersja A i C są do siebie dość zbliżone, natomiast między A a B bądź C a B różnica jest diametralna.
Podstawka niemiecka w wersji z dodatkiem Das Fest jest już w nowej wersji kolorystycznej z jasniejszymi kolorami miast. :)
mångata
Posty: 45
Rejestracja: 31 sie 2016, 16:04

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: mångata »

Marcin1974 pisze:
TTR_1983 pisze:
Yazar pisze:Czy wiadomo cokolwiek na temat pozostałych dodatków, nie wydanych jeszcze w drugiej edycji, tj. dodatek 6-9? Czy pojawią się one w nowej szacie graficznej?
Dodatek nr 6 wlasnie Bard zapowiedział

A gdzie?
http://wydawnictwo.bard.pl/?page_id=42
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Quille »

dave8 pisze:Jest jeszcze opactwo i burmistrz oraz minidodatki - festiwal, watchtower i labirynt.
A tego co widzę jest jeszcze dodatek do nowej wersji "Japońskie świątynie"
http://mepel.pl/carcassonne-japonskie-s ... l-in-japan
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Quille »

Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić czym się różnic Rzeka I od Rzeki II?
W dodatku "Hrabia, król i rzeka" jest Rzeka II, zarówno w 1. edycji, jak i 2. edycji. Czy jest jakaś różnica między rzeką z tego dodatku, a rzeką, która była dodawana do wydania podstawowego 2. edycji? Bo z tego co rozumiem, to w jednym i drugim przypadku rzeka jest zamiast kafelka startowego. Czy dobrze kminię, że gdy ma się podstawkę 2. edycji w tej nowszej wersji, z Opatem i Rzeką, to dodatek "Hrabia, król i rzeka", który ma wyjść niedługo będzie raczej bezsensowny? (albo przynajmniej w połowie bezsensowny).
milczka
Posty: 10
Rejestracja: 13 gru 2015, 16:58

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: milczka »

Czy ktoś wie może coś więcej na temat nowego dodatku Cyrk?
Grał ktoś może już?
Wygląda interesująco, ale nie chciałabym kupować w ciemno.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Quille »

Kupiłam, mam, grałam. Mam porównanie tylko z 1. i 2. dodatkiem i jak dla mnie, to cyrk jest nieco pokręcony. W sumie wprowadza trzy zmiany:
- kafle cyrku, na którym się kładzie cyrk i pod niego żeton ze zwierzakiem, każdy zwierzak ma inny numer (żeton się losuje i kładzie w "ciemno"), w momencie gdy zostanie wylosowana kolejna płytka z cyrkiem, cyrk się na nią przenosi, a poprzedni cyrk się podlicza - odkrywa się żeton i za każdego meepla stojącego w okolicy żetonu z cyrkiem (9 płytek - 8 dookoła i ta z cyrkiem) każdy gracz (ten do kogo należą meeple) dostaje tyle punktów, ile jest na żetonie (żetony są od 1 do 7 punktów, więc można zgarnąć bardzo dużo), meeple zostają na swoich miejscach
- kafle z miejscem dla akrobatów - dokłada się na nie meepla po wylosowaniu, a potem można dwa kolejne, kiedy się dołoży płytkę wokół - jak już jest piramida z trzech meepli, to się je ściąga i za każdego gracz dostaje 5 punktów
- dyrektor cyrku - po jednym w każdym kolorze - punktuje tak jak normalny meepl, na polu/drodze/w mieście, ale za każdy żeton cyrku lub ten z miejscem dla akrobatów w swoim sąsiedztwie, dostaje dodatkowe 2 pkt.

Tak więc trochę miesza w rozgrywce. Najpierw grałam tylko z podstawką i z cyrkiem, potem z wszystkimi trzema dodatkami i fun jest, aczkolwiek trzeba się nieźle skupić, bo zasad jest bardzo dużo i łatwo przegapić okazję, zwłaszcza jak się ma jeszcze inne bonusy, z innych dodatków.

Nie żałuję, że kupiłam, ale chyba wolałabym, żeby w dodatku było mniej żetonów z cyrkiem i z akrobatami (w sumie jest ich 20), było trochę takich zwykłych, jak z podstawki.
milczka
Posty: 10
Rejestracja: 13 gru 2015, 16:58

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: milczka »

Dziękuję za taką dokładną odpowiedź :).

Nie mam jeszcze żadnego dodatku.
Zastanawiam się nad cyrkiem i kupcami.
Słyszałam, że podobno 1 i 2 są najlepsze.

Może podzieliłabyś się swoimi wrażeniami, który najlepszy :) ?
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Quille »

Kupiłabym na Twoim miejscu 1. albo 2. Ja zaczęłam od 2. (Kupcy i budowniczowie), bo 1. była chwilowo ciężka do dostania. Jak dla mnie, to 1. i 2. dodatek rozszerzają rozgrywkę dość standardowo i intuicyjnie. Do tego w 1. jest zestaw pionków dla szóstego gracza, a w 2. - woreczek na kafelki. Obie rzeczy dość przydatne.
Do tego w Karczmach i katedrach tytułowe karczmy i katedry zmuszają fajnie do kończenia struktur (bo miasto z katedrą i droga z karczmą dostają odpowiednio więcej punktów za każdą płytkę, ale jeśli się nie skończy to nie dostaje się nic). W Kupcach i budowniczych bardzo fajne są kafle ze znacznikami dóbr, które też potrafią namieszać, bo dobra dostaje ten, kto zakończył miasto (a nie kto dostaje za nie punkty), więc czasem się opłaca zamknąć miasto przeciwnika, zgarnąć dane dobro i mieć za nie 10 punktów na koniec. Budowniczy to też fajna opcja, bo czasem pozwala na dodatkowy ruch. Oba dodatki są wg mnie porównywalne.
Więc raczej od nich bym zaczęła. Potem chciałam iść po kolei i kupić 3. Księżniczkę i smoka, ale Cyrk mnie zbałamucił :D
Innymi słowy, zaczęłabym raczej od dwóch pierwszych, a dopiero potem Cyrk. Ale jak kupisz najpierw Cyrk, to też źle nie będzie, bo gra w podstawkę z samym Cyrkiem też moim zdaniem jest fajna.
No Way Jose
Posty: 5
Rejestracja: 06 maja 2017, 19:20

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: No Way Jose »

Wie ktoś może czy jakoś planowane jest wydanie jakiegokolwiek big boxa carcassonne w drugiej edycji. Chciałbym kupić gę i kilka dodatków w które miałem już przyjemność grać, a big box jest zawsze wygodniejszy. Czasem cenowo też wyjdzie nieco taniej.

I tak z innej beczki. Ciekawe czy mini dodatki też doczekają się wydania w nowej edycji.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Yavi »

Skoro o dodatkach mowa, to na Planszówkach we dwoje można wygrać Cyrk objazdowy :)
Termin do 18 maja, szczegóły we wpisie!
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Marcin1974 »

Na razie tylko przypuszczenia krążą o BigBoxie z 10 dodatkiem. Na pewno wyjdą wszystkie duże dodatki oprócz katapulty. Są już okładki wszystkich w sieci. Mini na razie nie planowane.
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Marcin1974 »

Czy są już jakieś wieści kiedy planowany jest 6.dodatek do nowej wersji? Bard zapowiedział i jakoś cisza w temacie...

Swoją drogą ciekawe dlaczego omineli Wieżę czyli 4.dodatek skoro w Niemczech już jest od pół roku.
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: TTR_1983 »

W lipcu ma byc 6 dodatek. Czwarty nigdy w PL nie był wydany, teraz pewnie też nie będzie.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Dwntn »

TTR_1983 pisze:W lipcu ma byc 6 dodatek. Czwarty nigdy w PL nie był wydany, teraz pewnie też nie będzie.
Ostatnio będąc w sklepie, który miał dostępną wersję skandynawską otrzymałem informację że mogę ją kupić, ale warto się wstrzymać, bo ponoć jest opracowywane polskie wydanie i powinno się pojawić "za jakiś czas". Informacja mało konkretna, wiem, ale dała nadzieję na to że nie trzeba będzie kombinować z tłumaczeniem obcojęzycznych instrukcji, bo będzie wydanie PL :)

- K.
mikowhy02
Posty: 1
Rejestracja: 15 cze 2017, 09:44

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: mikowhy02 »

czy obydwie edycje są ze sobą kompatybilne?
Kupiłem niedawno pierwszą edycję, bardziej mi się podoba i wgl. i szukam dodatku kupcy i budowniczowie, ale nigdzie nie mogę go znaleźć, toteż zastanawiam sie nad kupieniem dodatku zq drugiej edycji.
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: KozaK69 »

Edycje są kompatybilne, sam posiadam wymieszany zestaw.
Kafelki są takich samych rozmiarów, a to że różnią się kolorami tylko urozmaica wynikową planszę - w końcu trawa nie wszędzie ma dokładnie taki sam kolor :)
Z różnic należy jeszcze zauważyć, że pionki dla szóstego gracza w starej edycji są szare, a w nowej różowe, ale też nie jest to problem nie do przeskoczenia. W ostateczności można znaleźć w internecie meple w pożądanym kolorze.
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Marcin1974 »

Właśnie został zaprezentowany nowy BigBox 2017

http://www.mindok.cz/cz/hry/carcassonne ... -2017--314

Co ciekawe wszystkie spekulacje nie sprawdziły się. W paczce znajdzie się Carcassonne, dwa pierwsze duże dodatki oraz 7 małych dodatków znanych z poprzednich edycji.

Termin to koniec 2017 roku.
No Way Jose
Posty: 5
Rejestracja: 06 maja 2017, 19:20

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: No Way Jose »

Wspaniała wiadomość. Czyli wstrzymam się z zakupem i zrobię sobie prezent na święta Bożego Narodzenia, o ile wyrobi się w tym terminie. :D
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: dave8 »

Jakby ktoś był zainteresowany to polecam insert od warboxa.
Mieści dodatki 1,2,3 i 5.
Dodatkowo rzekę, watchtowers, 15 year anniversary i wszystkie meeple.
ODPOWIEDZ