Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Zawsze do tyłu z Carcassonne

Post autor: Trolliszcze »

Zdaję sobie z tego sprawę, ale, jak już ktoś pisał, ta nowa edycja z dodatkiem wyszła całkiem niedawno. Jeśli Bardowi zalegają na magazynach pełne kartony Carcassonne (a pewnie zalegają), to przecież nie będą wydawać nowej edycji już, natychmiast - to byłby strzał w stopę. Najpierw muszą im się wyprzedać stare zapasy. A tymczasem gospodarz wątku tworzy jakieś teorie spiskowe... no ale to ostatnio modne.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Zawsze do tyłu z Carcassonne

Post autor: BartP »

Nom, od ponad 6 lat.
chmur3k
Posty: 28
Rejestracja: 19 wrz 2016, 17:13

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: chmur3k »

Witam wszystkich,
Mam pytanko - czy jest możliwość zakupu Rzeki oddzielnie do 2 edycji (mam tą z 2015, z samym Opatem)?

Co do ilości dodatków, wydaje mi się, że 3 w jednej grze to maks, chyba, że ktoś woli grać wymiennie za każdym razem z różnym zestawem rozszerzeń.
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: TTR_1983 »

chmur3k pisze:Witam wszystkich,
Mam pytanko - czy jest możliwość zakupu Rzeki oddzielnie do 2 edycji (mam tą z 2015, z samym Opatem)?

Co do ilości dodatków, wydaje mi się, że 3 w jednej grze to maks, chyba, że ktoś woli grać wymiennie za każdym razem z różnym zestawem rozszerzeń.
Nie ma możliwości kupienia samej rzeki.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: WRS »

chmur3k pisze:Co do ilości dodatków, wydaje mi się, że 3 w jednej grze to maks, chyba, że ktoś woli grać wymiennie za każdym razem z różnym zestawem rozszerzeń.
Oficjalne stanowisko Autora, a ostatnio Wydawcy, to gra podstawka + JEDNO rozszerzenie. Wszelkie inne kombinacje (wg Wydawcy) są wyborem graczy.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Trolliszcze »

Ja zawsze miałem najlepsze doświadczenia z zestawem: Rzeka + Karczmy i katedry + Kupcy i budowniczowie. Trzy dodatki, które fajnie rozwijają koncepcje Carcassonne, nie wprowadzając zbyt wielu udziwnień. Chociaż nie zdziwiłbym się, gdyby dla kogoś taki zestaw okazał się zbyt rozwlekły - to już kwestia osobistych preferencji.
lucky1201
Posty: 13
Rejestracja: 17 lut 2016, 12:30

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: lucky1201 »

My ze znajomymi gramy 3 dodatki + rzekę. I jest to często gra na 6 osób. Wspólnie ustaliliśmy, że kolejny dodatek to byłoby przegięcie. Fakt, że gra trochę trwa ale przez to też statystycznie spada prawdopodobienstwo, że ktoś przez większość gry będzie miał nie pasujące kafle.
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: cezarr »

A nam z żoną świetnie gra się z prawie wszystkimi dodatkami. 200 kafli do wyłożenia na stół, zacięte walki o miasta za 50 punktów, pod koniec zwykle starcie o największą łąkę, które ktoś wygrywa np. 5:4... itp. itd. :)

Jak kto lubi. My bardzo lubimy grać z całą masą dodatków na raz.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: ghostdog »

Trolliszcze pisze:Ja zawsze miałem najlepsze doświadczenia z zestawem: Rzeka + Karczmy i katedry + Kupcy i budowniczowie. T
Ja gram tylko z takimi rozszerzeniami. Nie wyobrażam już sobie innego zestawu. Żadnych wież czy księżniczek 8) nie chciałem mieć.
Nowa szata mi się nie podoba.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: TTR_1983 »

Podobać Ci się nie musi, tyle że jak zechcą wypuścić nowy dodatek to nie będzie już kompatybilny ze starą edycją.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: ghostdog »

TTR_1983 pisze:Podobać Ci się nie musi, tyle że jak zechcą wypuścić nowy dodatek to nie będzie już kompatybilny ze starą edycją.
Trudno nie kupię więc.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Zawsze do tyłu z Carcassonne

Post autor: Marcin1974 »

Wersja ze "Świętem" dotarła właśnie do mnie i muszę przyznać , że dodatkowe kafelki są bardzo ładne . Mają graficznie sporo wspólnego z promocyjnymi kafelkami z targów Spiel 14/15/16.

Warto na pewno :)

Oprócz tego miasta mają jaśniejszy odcień brązowego koloru przez co pasują do dodatków 3-4-5 z nowej wersji . Reszta bez zmian. Pewnie wkrótce zrobią reedeycję dodatków 1 i 2 w jaśniejszym odcieniu .

Jak ktoś może sobie pozwolić i mieć taką wersję to polecam z czystym sumieniem :)
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: dave8 »

Czy ma ktoś dodatki do 2giej edycji ? To normalne że drogi sa troche przesunięte względem srodka klocka i nie zbiegają z niektórymi z nich (z częścią jak się obróci to jest ok)
mångata
Posty: 45
Rejestracja: 31 sie 2016, 16:04

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: mångata »

@up

Normalne. Też mam podobny problem. Krótki research pozwolił mi dokopać się do informacji, dt. rozbieżności w wielkości, kolorze etc.

Jeśli wierzyć ludziom, którzy opisywali tę kwestię na zagranicznych forach, to przyczyna leży w chęci zbliżenia nowej edycji do starej (sic!). Skutkiem tego mamy dwie wersje nowej edycji - jasną i ciemną. Wysoce prawdopodobne, że masz dodatki ze "starej, nowej" wersji przez co różnią się one kolorem, wielkością i dokładnością wykonania (nieschodzące się drogi) od podstawki. Ewentualnie odwrotnie.

Rozwiązanie? Wydawca zaoferował, że jest w stanie wymienić płytki między edycjami, tak by dana osoba miała jednolity komplet. Problem tylko w tym, że taka opcja istnieje jedynie na eventach, w których HiG bierze udział.

Osobiście uważam, że nie warto tracić czasu i pieniędzy na podróż na północ Niemiec, tylko po to, żeby mieć jednakowe płytki.
W każdym razie może Tobie przypasuje jakiś termin i staniesz się szczęśliwym posiadaczem jednolitego zestawu.

Tutaj lista eventów: http://www.carcassonne-on-tour.de/termine/
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: dave8 »

Dzięki za info. Różnica odcienia nie stanowi dla mnie problemu bo to jest praktycznie niezauważalne.
Jeśli chodzi o drogi to one nawet nie pasowały do siebie w ramach jednego dodatku, więc to jest kwestia krzywego druku. Co najlepsze to bard to potwierdził i powiedział, że tak jest i już. Dziwne że nie ma masowych reklamacji.
Inne dodatki, które mam różnią się odcieniem ale pasują idealnie.
mångata
Posty: 45
Rejestracja: 31 sie 2016, 16:04

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: mångata »

U mnie to wygląda tak:
1
2


Bard jak dla mnie jest tragiczny jeśli chodzi o obsługę klienta. Tobie powiedzieli, że "tak jest i już", ja natomiast wysłałem maila, na którego nie raczyli mi odpowiedzieć, a na FB jedynie wyświetlili, bez żadnego komentarza.

Napisałem maila do wydawcy w sprawie rozbieżności (kolor, rozmiar, drogi). Zobaczymy, jakie będzie ich stanowisko w tej sprawie.
mångata
Posty: 45
Rejestracja: 31 sie 2016, 16:04

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: mångata »

Swoją drogą, ciekawe czy pozostałe dodatki z pierwszej edycji zostaną odświeżone i wydane jako druga edycja. Wydaje się, że wszystko po Księżniczce i Smoku ucichło (wydanie niemieckie nie zaszło dużo dalej - jest jeszcze der Turm aka Wieża).

Wie ktoś coś o planach wydawnictwa dotyczących drugiej edycji?
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: predki »

Na razie jest 10ty duży dodatek Cyrk, który będzie dostępny tylko w nowej szacie graficznej.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: dave8 »

Jest jeszcze opactwo i burmistrz oraz minidodatki - festiwal, watchtower i labirynt.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Kin@a »

mångata pisze:@up

Normalne. Też mam podobny problem. Krótki research pozwolił mi dokopać się do informacji, dt. rozbieżności w wielkości, kolorze etc.

Jeśli wierzyć ludziom, którzy opisywali tę kwestię na zagranicznych forach, to przyczyna leży w chęci zbliżenia nowej edycji do starej (sic!). Skutkiem tego mamy dwie wersje nowej edycji - jasną i ciemną.
Kto wpadł na taki głupi pomysł? Trzeba było nie zmieniać szaty graficznej to nie byłoby problemu.
Ja też mam I edycję i nie żałuję bo najciekawsze pomysły na dodatki już chyba się wyczerpały. :wink:
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Carcassonne - Jak to jest z nowymi edycjami?

Post autor: Quille »

A czy coś wiadomo o 4. dodatku Wieża? Będzie? Nie będzie?
Z tego co wyczytałam, to w polskim wydaniu poprzedniej wersji też go nie było.
Natomiast znalazłam drugie wydanie tego dodatku w języku niemieckim. Myślicie, że warto zakupić? Nie bardzo wiem o co chodzi w tym dodatku, bo mimo męczarni w liceum po niemiecku nie szprecham :(
I czy są jeszcze jakieś mini-dodatki do nowej wersji? Rzekę i Opata mam już w podstawce.
kivu
Posty: 224
Rejestracja: 08 sie 2012, 09:53
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Carcassonne - Jak to jest z nowymi edycjami?

Post autor: kivu »

mam wieże po polsku chyba do pierwszej edycji. Wg mnie bardzo fajny dodatek wprowadzający sporo negatywnej interakcji - w skrócie dochodzą kafelki wieży, które pozwalają usuwać pionki innych graczy z planszy, np zabierając komuś meepla punkującego pola itp
opulentus
Posty: 510
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Carcassonne - Jak to jest z nowymi edycjami?

Post autor: opulentus »

Quille--> jeśli lubisz grać w Carcassonne to bierz wieżę, mam niemiecką wersję, polską instrukcję masz na necie. Polskiej wersji nie ma w planach.
Doman
Posty: 1
Rejestracja: 07 kwie 2017, 09:19

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Doman »

mångata pisze:U mnie to wygląda tak:
1
2


Bard jak dla mnie jest tragiczny jeśli chodzi o obsługę klienta. Tobie powiedzieli, że "tak jest i już", ja natomiast wysłałem maila, na którego nie raczyli mi odpowiedzieć, a na FB jedynie wyświetlili, bez żadnego komentarza.

Napisałem maila do wydawcy w sprawie rozbieżności (kolor, rozmiar, drogi). Zobaczymy, jakie będzie ich stanowisko w tej sprawie.
Spore rozbieżności, średnio mi się to podoba. Czy może ktoś przybliżyć jak rozpoznać czy wersje będą do siebie pasowały?

Planuję kupić Carcassonne 2ed 2016 (a więc z dwoma dodatkami w zestawie, Rzeka i Opat) oraz dodatek 2ed Karczmy i Katedry. Czy mogę tutaj trafić na rozbieżne wersje kolorystyczne i spasowanie dróg?
mångata
Posty: 45
Rejestracja: 31 sie 2016, 16:04

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: mångata »

Wypiszę Ci, jakie daty (rok) wydania widnieją na moich pudełkach. Przydałoby się, żeby również inne osoby dołożyły swoje trzy grosze. Pozwoli nam to zwiększyć grupę reprezentatywną i wyciągnąć jakieś wnioski.

Patrzę na zawartość moich pudeł i jeśli chodzi o podstawkę i duże dodatki mam trzy wersje kolorystyczne. Małe dodatki wprowadzają kolejne kolory, co woła już o pomstę do nieba. Pozwolę sobie je pominąć w poniższym zestawieniu.

U mnie to wygląda tak:

Podstawka, wydanie 2014, kolor A
Karczmy i katedry, wydanie 2015, kolor B
Kupcy i budowniczowie, wydanie 2015, kolor B
Opactwo i burmistrz, 2016, kolor C
Wieża (wyd.niem), 2016, kolor C

Przy czym wersja A i C są do siebie dość zbliżone, natomiast między A a B bądź C a B różnica jest diametralna.
ODPOWIEDZ