Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
ibrachim12
Posty: 5
Rejestracja: 18 wrz 2013, 18:00
Lokalizacja: Kraków

Carcassonne-mini dodatki

Post autor: ibrachim12 »

Mam już 3 pierwsze dodatki, czyli: Karczmy i katedry, Kupcy i budowniczowie, Księżniczka i smok (najbardziej polecam 2 pierwsze, księżniczka i smok jest trochę agresywna :twisted: ) No ale wróćmy do tematu. Co myślicie o mini dodatkach i które najbardziej polecacie?

Z góry dziękuje za odpowiedź. :)
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carcassonne-mini dodatki

Post autor: Svartisen »

Masz na myśli zeszłoroczna serię mini dodatków czy starsze? Moim zdaniem spośród zeszłorocznych na uwage zasługują Promy (powoduja intensywniejsze boje o drogi) oraz Mag i Wiedźma (bardzo złośliwy, lub pozwalający na współpracę dodatek, zalezy jak kto gra). Od biedy ujdą tez Kręgi w zbożu. Pozostałe 4 można moim zdaniem pominąć (niektórzy lubią też Posłańców, ale mnie irytował tłok na torze punktacji). Nalezy jednak zaznaczyć, że ze względu na liczbę kafelków (8), mini dodatki nie mają znacznego wplywu na całokształt rozrywki. Są tylko urozmaiceniem i okazją do ugrania dodatkowych punktów.
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
szon
Posty: 125
Rejestracja: 22 sie 2012, 20:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Carcassonne edycja 2013

Post autor: szon »

http://wydawnictwo.bard.pl/carcassonne-edycja-2013/ wiadmomo kiedy trafi do sklepów?
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carcassonne edycja 2013

Post autor: Svartisen »

Pewnie jak tylko pogasną znicze na grobach...

Carcassonne to jedna z najpopularniejszych gier planszowych w Polsce (i nie tylko), a w tym roku nie było żadnego dużego ani małego, ogólnie dostępnego dodatku (jedynie kolejna gra z serii Carcassonne (ale te nie są wydawane po polsku), reedycja Katarów w wydaniu dla niemieckiej sieci drogerii Mueller oraz oficjalne wydanie mini dodatku Róża Wiatrów, który będzie dostępny tylko ze sklepu niemeckiego wydawcy oraz w magazynie Spielbox). Moim zdaniem instrukcja do gry była już wystarczająco prosta, a tu proszę, podobno udało się jeszcze bardziej.
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
szon
Posty: 125
Rejestracja: 22 sie 2012, 20:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Carcassonne edycja 2013

Post autor: szon »

Svartisen pisze:Pewnie jak tylko pogasną znicze na grobach...
No to będzie dobra mikołajkowa okazja
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Carcassonne edycja 2013

Post autor: alagor »

szon pisze:http://wydawnictwo.bard.pl/carcassonne-edycja-2013/ wiadmomo kiedy trafi do sklepów?
Już jest w sklepach.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Carcassonne edycja 2013

Post autor: Lubel »

Z myślą o gwiazdce rozważam ten zakup odnośnie mego 9-latka. Tylko obawiam się, że w sklepach najpierw będą się chcieli pozbyć starej edycji. Na stronach sklepów ze świecą szukać info, że to nowa edycja.
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Carcassonne edycja 2013

Post autor: Przemek Bard.pl »

Tutaj mogę przyjść z małą pomocą, otóż sklepy cały czas domawiają Carcassonne, a edycja 2013 jest już na rynku od ponad miesiąca i prawdopodobnie w większości sklepów nie ma już starej edycji. Oczywiście warto wcześniej upewnić się w sklepie, czy to na pewno edycja 2013, ale w wydawnictwie stara edycja skończyła się już parę miesięcy temu.
goran
Posty: 4
Rejestracja: 02 sty 2014, 01:19

Re: Carcassonne edycja 2013

Post autor: goran »

Jako, że planuję zakup Carcassonne to mam pytanie :)
Jak wygląda temat nowej wersji? Czy będzie kompatybilna z dodatkami (graficznie) czy należałoby czekać też na ich reedycję?
A może nie ma sensu szukać v.2013 tylko po prostu kupić zestaw: podstawa (starsza wersja) + 2 popularne dodatki?
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Carcassonne edycja 2013

Post autor: TTR_1983 »

goran pisze:Jako, że planuję zakup Carcassonne to mam pytanie :)
Jak wygląda temat nowej wersji? Czy będzie kompatybilna z dodatkami (graficznie) czy należałoby czekać też na ich reedycję?
A może nie ma sensu szukać v.2013 tylko po prostu kupić zestaw: podstawa (starsza wersja) + 2 popularne dodatki?
jest kompatybilna z wszystkimi dodatkami.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Carcassonne edycja 2013

Post autor: rastula »

nie demonizujmy wersji 2012 :)... to nie jest "gorsza" wersja :D - a jak można czasem kupić taniej ... to bym brał...
goran
Posty: 4
Rejestracja: 02 sty 2014, 01:19

Re: Carcassonne edycja 2013

Post autor: goran »

rastula pisze:nie demonizujmy wersji 2012 :)... to nie jest "gorsza" wersja :D - a jak można czasem kupić taniej ... to bym brał...
Z pierwszych wrażeń kolegów wynika, że coś tam "ulepszono" choćby instrukcję do gry ;) Stąd moje pytanie. Graficznie pewnie nie odbiega bardziej niż wersja zimowa ;)

Aczkolwiek bardziej zastanawiam się nad "starszym" zestawem jakie można kupić w bardzo fajnych cenach :) Chodzi mi np. o ten: LINK
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Carcassonne - Owce i Wzgórza

Post autor: DarkSide »

Pojawił się w przedsprzedaży kolejny dodatek do Carcassonne. Ktoś z Was może już grał? Testował? Łączył z innymi dodatkami? Podzielcie się wrażeniami. :)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Carcassonne - Owce i Wzgórza

Post autor: rastula »

DarkSide pisze:Pojawił się w przedsprzedaży kolejny dodatek do Carcassonne. Ktoś z Was może już grał? Testował? Łączył z innymi dodatkami? Podzielcie się wrażeniami. :)

i tak kupisz ;) - to uzależnia :D
shuji
Posty: 1270
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Carcassonne - Owce i Wzgórza

Post autor: shuji »

Czytałem instrukcje i moim zdaniem strasznie kiepski
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1785
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 157 times

Re: Carcassonne - Owce i Wzgórza

Post autor: Legun »

Zupełnie się nie zgadzam. Gdybym właśnie zaczynał kupowanie dodatków, byłby on na pewno na liście priorytetów, ciut powyżej Karczm i Katedr oraz Burmistrza i Opactw, tuż za Kupcami i Budowniczymi. Księżniczka, Smok i Wieża to inna kategoria, bo one zupełnie zmieniają grę, dodając do niej ostrą konfrontację. Tu już ocena zależy od gustów.
W każdym razie, wpiszę pewnie na listę potencjalnych prezentów, którymi można obdarować naszą rodzinę pod choinkę :).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Carcassonne - Owce i Wzgórza

Post autor: bubu »

rastula pisze:
DarkSide pisze:Pojawił się w przedsprzedaży kolejny dodatek do Carcassonne. Ktoś z Was może już grał? Testował? Łączył z innymi dodatkami? Podzielcie się wrażeniami. :)

i tak kupisz ;) - to uzależnia :D
A mi się właśnie Carcassone przelało przez zbyt dużą liczbę dodatków. Te miniaturowe kupiłem i chyba ani razu nie zagrałem. Tego nowego raczej nie kupię, chyba, że dostanie megaentuzjastyczne opinie.
Może błędem było łączenie wszystkich i trzeba było grać max 2-3 naraz..
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Carcassonne - Owce i Wzgórza

Post autor: pan_satyros »

bubu pisze:
Może błędem było łączenie wszystkich i trzeba było grać max 2-3 naraz..
Nie może - na pewno ;)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Carcassonne - Owce i Wzgórza

Post autor: WRS »

Bo obecnie Carcassonne jest jak paleta - komponujesz sobie z modułów grę jaką chcesz.
Nawet na BGG jakiś takiś konkurs był na najciekawszą kompozycję...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Andreal
Posty: 344
Rejestracja: 10 mar 2014, 12:32
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 1 time

Re: Carcassonne - Owce i Wzgórza

Post autor: Andreal »

Gram od czasu do czasu z jednym dodatkiem: Budowniczowie i Kupcy i jakoś na razie nie ciągnie do kolejnych, wydaje mi się, że akurat w przypadku tej gry to co za dużo, to niezdrowo.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Carcassonne - Owce i Wzgórza

Post autor: RUNner »

Im więcej dodatków w grze, tym więcej kafli i dłuższa rozgrywka (i bardziej skomplikowana). Nie każdemu może coś takiego przypaść do gustu. Mi nie przypadło, dlatego korzystam tylko z dwóch dodatków.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
shuji
Posty: 1270
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Carcassonne - Owce i Wzgórza

Post autor: shuji »

Legun pisze:Zupełnie się nie zgadzam. Gdybym właśnie zaczynał kupowanie dodatków, byłby on na pewno na liście priorytetów, ciut powyżej Karczm i Katedr oraz Burmistrza i Opactw, tuż za Kupcami i Budowniczymi. Księżniczka, Smok i Wieża to inna kategoria, bo one zupełnie zmieniają grę, dodając do niej ostrą konfrontację. Tu już ocena zależy od gustów.
W każdym razie, wpiszę pewnie na listę potencjalnych prezentów, którymi można obdarować naszą rodzinę pod choinkę :).

To co Ci się spodobało w tym dodatku ?
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1785
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 157 times

Re: Carcassonne - Owce i Wzgórza

Post autor: Legun »

shuji pisze:To co Ci się spodobało w tym dodatku ?
- owce są mini-grą z dylemacikiem, czy powiększać stado ryzykując wilka, czy jednak już stado spieniężyć,
- kartoniki chowane pod wzgórzami dodają kolejne narzędzie zabiegów o panowanie nad polami, do tego mogę trochę ograniczać problem znajomości liczby kafelków,
- winnice są miłym smaczkiem, przykuwającym ciut więcej uwagi do klasztorów,
- owce i winnice dodają kolejną kroplę współzależności pomiędzy graczami - można się przyssać do czyichś zasobów, co mnie zawsze cieszy.

Od czasów rodzinnej fascynacji Carcassonne minęło już parę ładnych lat i gra trafia u nas na stół raczej od wielkiego dzwonu. Niemniej dalej darzymy ją wielkim sentymentem.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
shuji
Posty: 1270
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Carcassonne - Owce i Wzgórza

Post autor: shuji »

Tylko, że te owce punktowane są za 1 pkt co zupełnie nie jest warte żadnego ryzyka... rozumiem np. katedry - są warte bo rzeczywiście dają duży bonus, ale z tego co zrozumiałem z instrukcji tymi owcami raczej nie zdobędzie się wielkiej przewagi :)
mazzi
Posty: 12
Rejestracja: 21 mar 2014, 14:37

Re: Carcassonne - Owce i Wzgórza

Post autor: mazzi »

Dodatek jest już dostępny. Grał ktoś może? Jak wrażenia? :)
ODPOWIEDZ